BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ

Hava sıcaklıklarındaki iniş çıkışlar nedeniyle artan gripsoğuk algınlığı gibi hastalıklardan korunmanın yolu bağışıklık sistemini güçlendirmekten geçiyor. Güçlü bağışıklık için de sonbahar beslenmesinde çeşitliliği sağlamak ve mevsim meyvelerini tüketmek, ayrıca bazı besinlere de sofrada daha fazla yer açmak önem taşıyor.

Vücudumuz birkaç istisna dışında kendi vitaminini üretemez.Yani eksiklikleri durumunda yerine konmaları gerekmektedir.Vitamin/ mineral takviyesini ya doğal yolla yani yediğimiz besinlerle yada besin destekleri yoluyla alabilirsiniz.Vücutta moleküler seviyede doğal olarak alınan vitamin /mineraller eşit seviyede etkilidir.Vitamin ve minerallerin dengeli ve yeterli bir şekilde alınmasına dikkat edilmelidir.Bazı vitaminlerin fazla alınmasının vücuda zararlı etkileri olabilmektedir.

Sağlık profesyonelleri ve beslenme uzmanlarınında dediği gibi ihtiyaç duyduğumuz esin maddelerini gıdalardan karşılamamız en ideali.Bu besin maddeleri sadece vitamin minerallerden ibaret değil .Her gün almamız gereken karbonhidrat,protein,yağlar,lifler,vitamin ve mineraller vücuttaki birçok işleyişte kilit oynuyor.

Günümüzdeki hayat şartları,çalışma koşulları,dengesiz ve tek yönlü beslenmeye neden olmakta ve bu da besin destekleri ve vitamin/mineral kombinasyonlarının önemini artırmaktadır

Bu vitaminlerden biri olan D vitaminini inceleyelim.

D VİTAMİNİ

New Life Nano Ditamin3 D3 Vitamini Oral Sprey 15 ml

New Life Nanoteknoloji İle Üretilen D3 Vitamini Spreyi

İhtiyaca göre dilaltına 1-3 püskürtme tavsiye edilmektedir.
Püskürtme ardından yutkunmayınız, birkaç saniye bekleyiniz.
İlk kullanımda ilk iki püskürtmede valfteki boş hava gelecektir.

D Vitamini vücudumuzda güneş ışınları yardımıyla sentezlenen bir vitamin.Bu nedenle güneşin vitamini olarak da adlandırılır.Sıklıkla kapalı ortamlarda olduğumuz ve kapalı kıyafetler tercih ettiğimiz için kışın en düşük seviyelere kadar gerileyebiliyor.D Vit,depolamak için yazın güneşten faydalanmak ve vücudun bir sonraki kışa hazırlanması gerekiyor.Kemik gelişimi ve kalsiyum metebolizması üzerinde önemli etkileri olan D vitamini eksikliğinde halsizlik ve kas eklemlerde ağrı görülebiliyor.

Yapılan araştırmalarda bağışıklık sisteminde önemli bir rol oynayan D vit eksikliğinde kanser,sinir ve dolaşım sistemi hastalıklarına ve kemik güçsüzlüğüne karşı vücudumuzun tam gücü ile savaşamadığını öne sürüyor.

D vit eksikliği yaşayabilecek kişiler

1.Zamanının çoğunu güneşe çıkmadan ofis ve evlerde geçiren ve güneş ışığıyla buluşmayanlar.

2.Günün daha kısa olduğu kuzey kısımlarda yaşayanlar

3.Güneşten sakınan,kapalı giyinip,güneş koruyucu kullananlar.

4.Cildi inceldiği için D vitamini sentez etme yetisi eskisi gibi verimli olmayan yaşlılar 

5.Vücudunda normalden daha fazla yağ bulunan obez ve fazla kilolu insanlar

6.Sindirim kanalı problemi yaşayan yada daha önceden bu noktada ameliyat geçirdiği için sindirim kanalından yeterince sindirim yapamayan kişiler

7.İhtiyacı normalden fazla olan hamile kadınlar

EKSİKLİĞİ NASIL ANLAŞILIR

  1. Kan testi ile 
  2. Normal sıcaklığa rağmen aşırı terleme 
  3. Kolayca kırılan kemikler
  4. Kronik ağrılar 
  5. Güneşsiz günlerde hissedilen moral bozukluğu 

Eksikliğinin ilerleyen boyutlarında çocuklarda raşitizm, yetişkinlerde osteoporoz görülebiliyor.D vit sentezi içn uzmanlar bahar ve yaz aylarında yüz,kollar ve bacaklar güneş görecek şekilde günde 20 dakika güneşlenmeyi öneriyor.Kemikler ihtiyacı olan kalsiyum ve fosforu D Vitamini sayesinde alabilir.Vücudun günlük kalsiyum ihtiyacı 30-50 yaş arasında 1000 mg dır.50 yaş üzerinde 1200 mg dır.

D vitamini güneş ışınları dışında da besinler yoluyla dışarıdan alınabilir.Ağırlıklı olarak yağlı balıklarda,istiridye, deniz ürünlerinde bolca bulunur.

Süt,yumurta,mantar, peynir, yulaf, tatlı patates,ısırgan otu,maydanoz,soya sütünde hatta soya sütünde inek sütüne göre daha çok D vitamini bulunmaktadır.

Güneşe çıkacak vaktiniz yoksa ya da uzun kış günlerinde D vitamini takviyesi yapabilirsiniz.Burada vitamin D 2 içeren sentetik formlu takviyelerden uzaklaşıp ,vit D 3 (kolekalsiferol) içeren vücudunuzun doğal olarak ürettiği takviyeyi almakta yarar var.

D vitamini yağda çözünen bir yapısı olduğundan takviyenizi iyi yağlar ile birlikte almanız daha yararlı olacaktır.Alacağınız miktarı doktorunuz ile konuşmayı unutmayın.Eğer D 3 vitamini fazla alınırsa,ağızda metalik bir tat bırakırken,susuzluğa ,cilt kaşıntısına sürekli idrara çıkmaya ve sindirim bozukluklarına yol açabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön