Skip to content

AĞRISIZ BİR REGL DÖNEMİ İÇİN NE YEMELİSİNİZ?

blank
Marka: Sağlık
İÇİNDEKİLER

AĞRISIZ BİR REGL DÖNEMİ İÇİN NE YEMELİSİNİZ?

Regl dönemleri ağrılıdır. Rahatsızlığa yardımcı olacak ilaçlar vb. bir sürü ürün vardır.
Ne yazık ki, hiçbir şey bir fıstık ezmesi veya cipsler kadar yardımcı olamaz.
Ancak regl iken ne yeneceğinin tam bir listesi olduğunu biliyor muydunuz?
Masada duran bir kek size anlık bir zevk verebilirken, zamanla kramplarınızı artırabilir. Ancak, taze sebzeler ve meyvelerden birkaç yeşil sebzeye kadar dönemlerde ne yiyeceğinizi anlatmak için buradayız. Endişelenmeyin, çoğu taze bir çikolatalı kek dilimi yemek kadar zevkli olmayabilir, ancak hepsi sadece adet rahatsızlığına karşı koymak için değil, aynı zamanda genel sağlık, parlayan cilt ve beslenmiş saçlar için anlık değil uzun vadeli fayda sağlar.

Aşağıda sıraladığımız belirtiler size neden yeme alışkanlıklarınıza dikkat etmeniz gerektiğini sürekli olarak hatırlatacaktır;

REGL DONEMI AGRI

-Adet dönemleri, çok tanıdık gelen karın krampı / ağrısıyla birlikte gelir ve hayatınızı üzerinizden alır.
-Yorgunluk ve çok fazla uyuşukluk, dönemlerde meydana gelen başka bir şeydir.
-Mide bulantısı ve iştahsızlık mı hissediyorsunuz? Muhtemelen bu da adetlerin yüzünden.
-Ruh hali değişimleri bir gerçektir. Ne zaman dönemlerde ne yenir listemizdeki besinleri tüketmek istemezseniz, aldığınız ruh hali değişimlerini hatırlayın.
-İshal nadirdir, ancak aşırı ağrı durumunda bu da bir olasılıktır ve hoş bir durum değildir.
-Şişkinlik. Adet döneminizin baş ağrısındayken şiddetli bir şekilde aşağıya iner, bu çok büyük bir baş ağrısı da ağır bir dönemin belirtilerinden biridir.

AĞRISIZ BİR REGL DÖNEMİ İÇİN NE YEMELİSİNİZ?

1.SU

AĞRISIZ BİR REGL DÖNEMİ İÇİN NE YEMELİSİNİZ?

Hiçbir şey eski güzel hidrasyon tekniğinden daha iyi sonuç vermez. Bol bol su için . Bu, dehidrasyon nedeniyle sıklıkla meydana gelen adet baş ağrılarını azaltmada oldukça yararlıdır. Bu nedenle, tüm rahatsızlıklardan kurtulmak istiyorsanız, yeterli miktarda su içmek gerçekten listenizde olmalıdır.

2.MEYVE

regl donemi meyve

Su, nemlendiren süper kahramanınsa, sana onunla birlikte enerji verecek bir müttefik için yol açmalısın. Meyvelerden bahsediyoruz. Bunlar sadece sizi sağlıklı kılan ve bu ışıltıyı veren sağlıklı alternatifler değil, aynı zamanda adetler yaşarken eğlenmek için harika bir seçenektir. En iyi bölüm, zahmetsiz doğasıdır. Elma ve muzdan çilek ve kavuna kadar, meyveler sadece tatlı dişinizi doyurmakla kalmaz, aynı zamanda adet belirtilerinizi gidermenize de çok yardımcı olur .

3.YEŞİL SEBZELER

YEŞİL SEBZELER

Brokolinin sizi kandırıp onu terk etmesine izin vermeyin. Sizi yeşil yapacak kadar yeşil görünebilir, ancak kesinlikle çeşitli lezzetli tariflere ekleyebilir ve her iki dünyanın da en iyisini yapabilirsiniz; sağlıklı ve doyurucu. Sadece brokoli değil, yeşil sebzelerin çoğu regl dönemlerinizi daha az ağrılı hale getirmek istiyorsanız iyi bir seçimdir . Ya da bekle, belki hoş değil, ama en azından katlanılabilir mi? Yeşil sebzeler demir seviyenizi yükseltir ve aynı zamanda magnezyum seviyenizi yükseltir. Yorgunluk ve baş ağrılarıyla ilgilenir.

4.ZENCEFİL

regl donemi zencefil

Bu, oradaki çay severler için bir ziyafet. Sıcak ve güzel bir fincan zencefil çayı tüm stresi ve sıkıntıları ve tabii ki adet sorunlarını da ortadan kaldırabilir. Zencefil çayının anti-enflamatuar etkileri olduğu bilinmektedir ve bu nedenle adet akışıyla birlikte gelen ağrıyı yatıştırır. Mide bulantısı üzerinde de çalıştığı bilinmektedir. Ancak çay sevme eğiliminize dikkat edin, aksi takdirde mide ağrısına neden olabilir.

5. TAVUK

regl donemi tavuk

Demir ve protein seviyenizi arttırır, her ikisi de sadece adet kramplarınız için değil, aynı zamanda genel sağlığınızı korumak için de gereklidir. Sadece kızarmış ve yağlı tavuğa fazla gitmeyin. Yağlı olmayan ve salata formlarına ekleyin.

6. BALIK

regl donemi balik

Deniz mahsullerini seven biriyseniz balık, tüm adet sıkıntılarınızda size yardımcı olan bir alternatiftir. Demir, omega-3 yağ asitleri ve protein bakımından zengindir , bunların hepsi sadece adetleriniz için değil, genel sağlığınız için her zaman sizin için iyidir.

7. BİTTER ÇİKOLATA

regl donemi bitter

Bitter çikolatalar hem demir hem de magnezyum için harika bir kaynaktır ve şiddetli PMS üzerinde de etkilidir.

8.ZERDEÇAL

regl donemi zerdecal

Bu, anti-enflamatuar bir ajandır ve adetlerle gelen şişkinliği ve ağrıyı azaltmada harikadır. Zerdeçalın ana bileşeni kurkumin’dir ve PMS’de de iyi çalıştığı bilinmektedir.

9. YOĞURT

regl donemi yogurt

Yoğurt, dönemler boyunca içlerinizin size çektiği tüm tuhaflıklar nedeniyle döndüğünüzde sahip olmak için mükemmel bir besindir . Ayrıca menstrüasyon sırasında vajinal bölgede herhangi bir maya enfeksiyonu almamanızı sağlayan iyi bakteriler açısından da zengindir.

10. NANE ÇAYI

regl donemi nane cayi e1621433186161

Bu, çayını çeşitli şekillerde içmeyi sevenler için başka bir ikramdır. Eğer pek iyi bir ruh halinde değilseniz zencefil çayı yudumlayın ve günlük çayınızda bir değişiklik istiyorsanız, cevap nane çayıdır.

Sonuçta, ruh hali değişimlerinin adetlerin bariz semptomları olduğu göz önüne alındığında, nane çayı tüketebilirsiniz. Nane çayı, refl semptomlarıyla mücadelede iyidir ve ayrıca adet krampları ve mide bulantısına da yardımcı olur .

Artık regl dönemlerinde ne yiyeceğimiz hakkında konuştuğumuza göre, nelerden kaçınmamız gerektiğini bilmek de önemlidir . Beyazlardan, yani tuz ve şekerden kaçının. Küçük miktarlarda sorun olmasa da fazladan almaktan kaçının.
Tuzun şişkinliğe katkıda bulunan su tutulmasına neden olduğu bilinmektedir. Öte yandan, çok fazla şeker, ani bir enerji artışına neden olabilir ve bu da bir çökmeye neden olabilir. Kafein, şişkinliğe neden olduğu için en aza indirmeniz gereken başka bir besindir.
Alkolün sadece susuz kalmadığı, aynı zamanda baş ağrısına ve mide bulantısına da neden olduğu bilinmektedir.

Yukarıda sayılanların dışında rahat bir dönem istiyorsanız baharat ve yağlardan uzak durun. Sizi sağlıklı ve sağlıklı tutacak çorbalar, salatalar ve meyveler gibi daha hafif yiyecekleri tercih edin. Ve tabii ki susuz kalmamayı da unutmayın!

Sağlık ve beslenmeye dair diğer makalelerimize göz atmak için tıklayınız.

Kaynak

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

Popüler Makaleler

blank
Saç Bakımı

YAĞLI SAÇLAR

Saç neden yağlanır?Saç köklerindeki yağ bezleri saçları sağlıklı tutmak için sebum üretir. Bu sebum, saçın aşırı kurumasını ve kırılmasını önler. Ancak bazı durumlarda (Yanlış bakım

Avene Antirougeurs Serisi
Güneş Koruması

Avene Antirougeurs Ürünleri

Avene Antirougeurs serisi ciltte görülen kızarıklıklara karşı geliştirilmiş yüz bakım ürünleri sunmaktadır. Cildimiz tüm organlarımız gibi hava koşulları, stres, beslenme ve genetik nedenler gibi birçok

Nuxe Kuru Yağ
Güneş Koruması

Nuxe Kuru Yağ

Nuxe markasının ürünlerinden biri olan Huile Prodigieuse özellikle kış aylarında kadınların ihtiyaç listesinde yer alan ürünlerdendir.Nuxe kuru yağı ciltte oluşan kuru doku zamanla yarık ve

Bu Makalelerde

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

blank
Genel

Doğada Vakit Geçirmenin Faydaları

Doğada Vakit Geçirmenin Faydaları Sağlıklı olmanın ne anlama geldiğini düşündüğümüzde genellikle beslenme, uyku, hareket ve kişisel bakım gibi şeyleri düşünürüz. Bunların hepsi sağlıklı bir yaşam

Sezgisel Beslenmenin 10 İlkesi
Sağlık

Sezgisel Beslenmenin 10 İlkesi

Sezgisel Beslenmenin 10 İlkesi Diyetler, beslenme alışkanlıkları ve sağlıklı yiyeceklerle ilgili paylaşımlar o kadar yaygın ki, ne yediğimizi düşünmek zorunda olmadığımız bir zamanı hayal etmek