Skip to content

ARALIKLI ORUÇ DİYETİNDE 6 FARKLI YÖNTEM

Marka: Sağlık
İÇİNDEKİLER

Aralıklı Oruç diyetinde 6 farklı yöntem ile size uygun planı seçerek bu diyete başlayabilirsiniz.

Aralıklı Oruç diyeti, son zamanlarda bir sağlık trendi haline geldi.  Aralıklı Oruç, popüler bir yaşam tarzı diyetidir ve birçok kişi kilo vermek için aralıklı oruç tutmanın gerçekten işe yaradığını keşfetmiştir, ancak kilo vermenize yardımcı olmasının yanı sıra başka faydaları da olduğunu biliyor muydunuz? 

Bu yazıda, Aralıklı oruç diyetinde 6 farklı yöntem, aralıklı oruç tutmanın ne olduğunu, nasıl çalıştığını, aralıklı oruç tutmanın nasıl başarılı olacağına dair ipuçlarını ve çok daha fazlasını bulacaksınız. 

ARALIKLI ORUÇ DİYETİNDE 6 FARKLI YÖNTEM

Nasıl aralıklı oruç tutabilirim?

Aralıklı oruçta en kolay yöntem 16: 8 oran tekniğidir. Kahvaltının atlanması, 16 saat oruç tutulması ve yeme süresinin sekiz saat ile sınırlandırılması demektir.

Ne yemeliyim?

Oruç döneminde çok az miktarda fındık, meyve vb. yiyebilir ve su içebilirsiniz. Yemek yeme döneminde en iyi yol, iki tane besleyici, sağlıklı ve dengeli öğün ve arasında bir ara öğün almaktır.

Aralıklı oruç tutmanın avantajları

IF size açlığın gerçekte ne olduğunu öğretir, bu nedenle, yalnızca aç olduğunuzda yersiniz – en azından fikir budur. Üstelik daha kısa beslenme süresi nedeniyle daha az yemelisiniz, metabolizma hızlanır ve vücut daha fazla kalori ve daha çok yağ yakar. Ek olarak, IF ile diğer kilo verme tekniklerine nazaran daha az kas kaybı olur.

Aralıklı oruç tutmanın eksileri

Uzun oruç süresi nedeniyle, enerji seviyeniz düşebilir, kızgın, verimsiz ve aç hale gelebilir, bu da zamanı geldiğinde aşırı yemek yemenize neden olabilir. Bu, kalori alımınızda fazlalığa ve sindirimde sorunlara neden olur.

Oruçluyken egzersiz yapabilir miyim?

Hafif bir yemekten sonra veya aç karnına egzersiz yapmak yağ yakmanıza yardımcı olur, ancak yemek yeme döneminde hiç karbonhidrat yemediyseniz kas kütlesini kaybedersiniz çünkü vücudunuz proteinleri yakmaya başlayacaktır, bu nedenle dengeli beslenmeye dikkat edilmelidir. 

Kilo kaybına neden olduğu, metabolik sağlığı iyileştirdiği ve hatta belki de ömrü uzattığı iddia edilen aralıklı oruç diyetinde, yeme düzeninin birkaç yöntemi mevcuttur.

Her yöntem etkili olabilir, ancak hangisinin en iyi sonuç verdiğini bulmak kişiye bağlıdır. Aralıklı oruç tutmanın 6 popüler yolu:

1. 16/8 Yöntemi

ARALIKLI ORUÇ DİYETİNDE 6 FARKLI YÖNTEM

Aralıklı oruç 16/8 yönteminde, her gün 14-16 saat arası oruç tutmayı ve günlük yeme diliminizi 8-10 saatle sınırlamayı içeren yöntemdir. 

Bu 8-10 saatlik yeme diliminde 2 ya da 3 öğün olarak yeme içme planı uygulayabilirsiniz. 

16/8 oruç tutma yöntemini uygulamak, akşam yemeği yedikten sonra hiçbir şey yememek ve sonraki gün kahvaltıyı atlamak kolay olabilir. Bu diyet tarzında da uygulaması en kolay yöntemlerden biri 16/8 yöntemidir. 

Örneğin, son yemeğinizi akşam 8’de bitirirseniz ve ertesi gün öğlene kadar yemek yemezseniz, teknik olarak 16 saat oruç tutarsınız.

Sabah kahvaltı öğününü çok seven ve uyandığı gibi acıkanlar için bu yönteme ilk başta alışmak zor olabilir. Bununla birlikte, birçok kahvaltıyı atlayan kişi içgüdüsel olarak bu şekilde beslenir.

Oruç sırasında su, kahve ve diğer kalorisiz içeceklerden içebilirsiniz, bu da açlık hissini azaltmaya yardımcı olabilir.

Yeme diliminizde öncelikle sağlıklı besinler tüketmek çok önemlidir. Eğer çok fazla abur cubur tüketirseniz veya almanız gereken kaloriden daha fazla miktarda kalori alırsanız bu yöntem işe yaramaz.

Özetle 16/8 yöntemi,

Erkekler için günlük 16 saatlik ve kadınlar için ise 14-15 saatlik oruç tutmaktır. Her gün yemeğinizi 2, 3 veya daha fazla öğüne ayırdığınız 8-10 saatlik bir yemek yeme süresi ile sınırlamalısınız.

2. 5: 2 Yöntemi

ARALIKLI ORUÇ DİYETİNDE 6 FARKLI YÖNTEM

5: 2 diyeti haftada 2 günü, 500-600 kalori alımına kısıtlayarak haftanın diğer 5 günü normal yemek yeme düzenini içerir.

Oruç günlerinde kadınların 500, erkeklerin ise 600 kalori yemesi önerilir.

Örneğin, pazartesi ve perşembe günleri hariç haftanın her günü normal yemek yiyebilirsiniz. Bu iki günlük kısıtlı kalori alımı boyunca, kadınlar için 250, erkekler için 300 kalorilik 2 küçük öğünden oluşmaktadır.

Özetle 5: 2 diyeti:

Haftanın 2 günü 500-600 kalori beslenip, diğer 5 günü ise normal şekilde beslenmeyi içerir.

3. Ye Dur Ye Yöntemi

ARALIKLI ORUÇ DİYETİNDE 6 FARKLI YÖNTEM

Ye Dur Ye, aralıklı oruç yönteminde haftada bir veya iki kez 24 saat oruç tutma yöntemidir.

Akşam yemeğinden ertesi gün akşam yemeğine kadar oruç tam 24 saat boyunca aç kalarak yapılır. Ancak bu öğünleri siz kendi tercihlerinize göre değiştirebilirsiniz.

Mesela kahvaltıdan kahvaltıya veya öğle yemeğinden öğle yemeğine göre de planınızı ayarlayıp oruç tutabilirsiniz. Seçim sizin. 

Oruçta su, kahve ve diğer sıfır kalorili içeceklere izin verilir, ancak katı yiyeceklere izin verilmez.

Bu yöntemdeki potansiyel dezavantaj, 24 saat boyunca tutulan tam orucun birçok insan için oldukça zor olabileceğidir. Alışkın değilseniz, 14-16 saat ile başlayıp kendinizi alıştırarak 24 saat oruç tutmaya başlayabilirsiniz.

Özetle Ye Dur Ye yöntemi, haftada bir veya iki kez 24 saat boyunca oruç tutulan programdır.

4. Alternatif Gün Orucu Yöntemi

aralıkl

Bu yöntemin birkaç farklı versiyonu vardır. Bazıları oruç günlerinde yaklaşık 500 kalori alır. Alternatif gün orucu, planlaması ve uyması kolay bir yapıya sahip aralıklı bir oruç planıdır. Bu yöntemde iki günde bir oruç tutulur ve oruç tutmadığınız günlerde istediğinizi yiyebilirsiniz.

Bu diyetin bazı versiyonları, oruç günlerinde yaklaşık 500 kalori yemeyi içeren “değiştirilmiş” bir oruç planı vardır. Bununla birlikte, diğer versiyonlar oruç günlerinde kalorileri tamamen ortadan kaldırır.

 • Gün aşırı oruç tutmanın kilo verme faydaları kanıtlanmıştır.
 • Gün aşırı oruç tutmak sürdürülebilir olmayabilir. Bu sebeple yeni başlayanlar için tavsiye edilmez. 
 • Özetle gün aşırı oruç tutmak, ya hiçbir şey yemeyerek ya da sadece birkaç
 • yüz kalori yemek yiyerek gün aşırı oruç tutmanızı sağlar.

5. Savaşçı Diyeti Yöntemi

SAVAŞÇI DİYETİ

 • Bu aralıklı oruç yöntemi, gün içinde az miktarda çiğ meyve ve sebze yiyerek ve akşamları büyük bir öğün yiyerek yapılmaktadır.
 • Temel olarak, bütün gün oruç tutarsınız, dört saatlik bir yemek yeme diliminde akşamları ziyafet çekersiniz. Ancak bu yemek yeme süresi 4 saati aşmamalıdır.
 • Bu diyet, çoğunlukla işlenmemiş yiyecekleri içermektedir.
 • Özetle Savaşçı Diyeti, gün boyunca sadece az miktarda sebze ve meyve yemeyi, ardından akşamları büyük bir öğün yeme prensibine sahiptir.

6. Spontane Öğün Atlama Yöntemi

A

Aralıklı oruç diyetinde bir başka yöntem de acıkmadığınız veya yemek pişirmek ve yemek yemek için çok meşgul olduğunuz zamanlarda öğün atlamaktır.

İnsanların kilo kaybetmeleri için birkaç saatte bir yemek yemeleri gerektiği  bir efsanedir. Vücudunuz, bir yada iki öğün atlamak bir yana, uzun süreli kıtlıklarla başa çıkabilecek kadar donanımlı bir yapıya sahiptir.

 • Bu nedenle, bazı günler gerçekten aç değilseniz, kahvaltıyı atlayın ve sağlıklı bir öğle ve akşam yemeği yiyin. 
 • Öğün atlamaya meyilli hissettiğiniz zaman bir veya iki öğün atlamak temelde kendiliğinden aralıklı bir oruçtur. Ancak diğer öğünlerinizde sağlıklı yiyecekler yediğinizden emin olun.
 • Özetle aralıklı oruç diyetini yapmanın bir başka yolu da aç hissetmediğiniz zamanlarda veya yemek yemek için vaktiniz olmadığında bir veya iki öğün atlamaktır.
 • Çoğu insan 16/8 yöntemini en basit, en sürdürülebilir olarak görüyor. 
 • Aralıklı oruç diyetinin vücudunuza ve beyninize birçok faydası olabilir. Kilo verme, tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve kanser riskini azaltabilir. Daha uzun yaşamanıza da yardımcı olabilir.

Sağlıklı Yaşam Tarzınızı Kolaylaştırır

Sağlıklı beslenmek basittir, ancak sürdürmek inanılmaz derecede zor olabilir .

Temel engellerden biri, sağlıklı yemekler planlamak ve pişirmek için gereken tüm iştir. Aralıklı oruç tutmak işleri kolaylaştırabilir çünkü eskisi kadar çok yemek hazırlama, pişirme ve sonrasında temizliğe çok fazla vakit harcamamış olursunuz. 

Bu nedenle aralıklı oruç, sağlığınıza iyi gelirken aynı zamanda hayatınızı kolaylaştırdığı için zaman tasarrufu da sağlarsınız.

Sağlıkla ilgili diğer makalelerimize göz atmak için tıklayınız.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

Popüler Makaleler

Sağlık

Rosacea (gül hastalığı)

Orta yaşlı erişkinlerde,yüzde kızarmayla birlikte görülen kronik akne (Sivilce) benzeri döküntüler. Öncelikle yanak ve burnun kızarmaya meyilli bölgelerinde oluşur. Kadınlarda daha sık erkeklerde daha ağır

kuru ciltler için öneriler
Cilt Bakımı

Kuru Ciltler İçin Öneriler

Kuru ciltler için öneriler de bulunmak gerekirsek kuru cilde sahipseniz ve günlük bakım yapmıyorsanız erken kırışıklıklar kaçınılmaz olur. Cilt bakımı yapılmadığı takdirde kırışıklıkların yoğunlaşması, pul

Cilt Bakımı

Svr Clairial

Günümüzde pek çok sayıda kadın tarafından kullanılan Svr Clairial kullananlar tarafından memnuniyet ile sonuçlanmaktadır. Oldukça etkili olan bu ürün kadınların leke sorunlarında her daim tavsiye

Bu Makalelerde

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sattvik beslenme nedir?
Sağlık

Sattvik Beslenme Nedir?

Sattvik Beslenme Nedir? Yoga, vücudu yeniden dengelemeye ve metabolizmayı kendine özgü beslenme düzeniyle doğal olarak yeniden canlandırmaya yardımcı olur, böylece genel yaşam kalitesini optimize ederken

Naturalnest Suntab 30 Tablet
Sağlık

Naturalnest Suntab 30 Tablet

Naturalnest Suntab 30 Tablet, bir gıda takviyesidir. İçeriğindeki aktif bileşen Polipodium Löykotomos eğreltisi, Orta ve Güney Amerika’ya özgü bir eğrelti otudur.. Bir düzineden fazla klinik

CeraVe Foaming Facial Cleanser
Cilt Bakımı

CeraVe Foaming Facial Cleanser

CeraVe Foaming Facial Cleanser, cildinizdeki kiri, fazla yağı ve ölü cilt hücrelerini cildi tahriş etmeden temizler ve arındırır. İçeriğindedeki 3 temel seramid ile cildin koruyucu