Skip to content

Ayak bakımı nasıl yapılmalıdır? Ayaklarda oluşan rahatsızlıkların nasıl üstesinden geliriz?

İÇİNDEKİLER

Ayak bakımı nasıl yapılmalıdır? Ayaklarda oluşan rahatsızlıkların nasıl üstesinden geliriz?

  • Nasırlar

Nasır nedir?

Nasırlar ayakkabı veya çoraplardan kaynaklanan aşırı baskıdan dolayı parmaklarda bulunan küçük deri kısımlarıdır. Sert ve yumuşak olmak üzere 2 farklı tip nasır vardır.

Sert nasırlar genellikle ayak parmaklarının üzerinde, kenarında ve uç kısımlarında oluşur. Bu nasırlar sinir uçlarına baskı yaptığından dolayı iç kısma ağrı yapar.

Yumuşak nasırlar ise genellikle ayak parmakları arasında oluşur. Yumuşak nasırlar ayakta oluşan sıcaklık ve yüksek orandaki nem sebebiyle yumuşak kalır fakat sert nasır gibi aynı şiddetle ağrı yapar.

Nasırlar nasıl tedavi edilir?

Nasır oluşumunu önlemek için rahat ayakkabılar seçin. Eğer nasır oluştuysa tedavi için bant, sıvı veya krem gibi salisilik asit bazlı ürünler deneyin. Ayak banyosunda mutlaka törpü kullanın. Nasırları korumak, acıyı rahatlatmak, sürtünme ve sürtünmeden kaynaklı rahatsızlıkları azaltmak için keçe, lateks veya jelden yapılmış bir koruyucu bant kullanın.

 Scholl-ilacli-Nasir-Sokucu-Flast_2735_1

  • Topuk çatlakları

Topuklar neden çatlar?

Yürürken veya ayakta dururken vücut ağırlığımızdan topuklara basınç uygulanır. Bu basınçla birlikte deride açılma ve bir miktar yayılma oluşur. Deri çok kuru olduğundan dolayı topuk yayılamazsa yarıklar oluşmaya başlar.

 Topuklardaki çatlakları nasıl önleyebiliriz? Tedavisi nedir?

Topuklardaki çatlaklar için keratin bazlı bir terapi yapılmalıdır. Düzenli olarak yapılan törpü uygulamalarında topuklar daha yumuşak ve pürüzsüz olur.

Scholl-Topuk-catlagi-Giderici-Kr_2739_1

 

  • Ayak Kokusu

Ayak neden terler?

Vücudumuzda herhangi bir bölgeden daha fazla ter bezi ayak derimizde bulunur. Ayak derisinde 250.000 adet ter bezi vardır. Ter doğal bir olaydır ve cildi yumuşatır. Yumuşayan cilt esner ve sıcaklığını ayarlamaya başlar. İnsanlar genelde terlemenin kötü olduğunu düşünür, ancak öyle değildir. Ter kokusu, ısı ve nem nedeniyle ayakkabılarda üreyen bakterilerden kaynaklanır. Bu bakteriler ter moleküllerine saldırarak bozarlar ve kötü koku üretmeye başlarlar.

Kötü ayak kokusu nasıl önlenir?

Ayaklarınızın hava almasını sağlayan, kötü kokuya sebep olan bakterileri ve mantar oluşumunu azaltan ayakkabılar giyin. Aşırı terlemeyi önlemek için, pamuk gibi doğal malzemelerden yapılan çorapları tercih edin. Mantarı önlemenin diğer bir yolu ise deodorant kullanmaktır. Terlemeniz inatçı ise koku giderici krem yardımcı olabilir ancak ayakkabı hijyeni de çok önemlidir. Kötü kokuların önlenmesine yardımcı olmak için aktif kömürden yapılmış ayakkabı veya destek sprey deodorant kullanabilirsiniz.

Scholl-Ter-Koku-onleyici-Ayak-Sp_2733_1Scholl-Koku-onleyici-Ayakkabi-Sp_2732_1 (1)

  • Su toplamaları

Kabarcık oluşumu nedenleri nedir?

Ayakta oluşan kabarcıkların asıl nedeni ayak derinizin yeni veya sıkan bir ayakkabıyla devamlı olarak sürtünmesidir. Deri ve altındaki doku arasında bir boşluk oluşur ve içi sıvı dolarak kabarcık oluşur. Vücudunuzun yarattığı doğal bir korumadır ve yaralanan alanı koruyan iyileşmesi için yardımcı ıslak bir yastık vazifesi görür.

 Kabarcıklar nasıl önlenir?

Yeni ayakkabı giyildiğinde veya sporda koşma gibi aktiviteler yapıldığında kabarcıklara neden olur. Kabarcıklar genel olarak topuk, taban veya parmaklarda oluşur. Tüm bu kısımlar için koruyucu jel bant kullanabilirsiniz. Acı veya ayakkabı sıkmasını rahatlatır. İyileşme için uygun bir ortam hazırlar.

Scholl-Aninda-Agriyici-Gideren-K_2742_1

  • Tırnak mantarı

Son zamanlarda tırnaklarınızda beyaz lekeler, sarı,  kahverengi bölgeler veya renk değişimleri mi var? Bunlar tırnak mantarı enfeksiyonunun ilk belirtileri olabilir. Tırnak mantarının bir diğer belirtileri ise tırnağın sertleşmesi ve kırılmasıdır. Tırnak mantarı tedavi edilmezse tırnak düşebilir veya acı verici olabilir. Hafif tırnak mantarı için Scholl’da mantarlı tırnakla mücadele etmeye ve onu iyileştirmeye yardımcı ürün vardır.

Scholl-Fungal-Nail-Treatment-Tir_2723_1

 

 

Yeni moda ayakların vazgeçilmezi Scholl Ayak Pedi ! Bir kullanan bir daha bırakamıyor. Scholl velvet smooth express ped’ini tam olarak incelemeye var mısınız?

44323472_291398057

Scholl ayak pedi nedir? Ayak bakımı nasıl yapılmalıdır?

Ayağınızın sertleşmiş deriden kurtulması için Scholl geliştirildi. Anında daha yumuşak ve güzel ayaklar!

En ideal sonuç için ayaklarınızın temiz ve kuru olması gerekir. Mikro granür yüzeye sahip silindir başlık ölü deriyi çabuk kolay temizleyen küçük parçacıklarla kaplıdır.

Gümüş halkayı çevirerek cihazı başlatın.

Sertleşmiş derinin temizlenmesi için Scholl Velvet Smooth Express Pedi uygulama yapacağınız bölgede yavaşça gezdirin.

Sertleşmiş ölü deri temizlenip ayağınız pürüzsüz ve yumuşak olana kadar nazikçe uygulamaya devam edin.

Zaman zaman cihazı kapatın ve uygulama yaptığınız bölgeyi kontrol edin. İyi sonuç alana kadar işleme tekrar edin.

Keskin bıçakları yoktur ve emniyetlidir. Çok fazla baskı uygulandığında cihaz durur.

İşlem bittikten sonra nemli bir bez ile ayaklarınızı silin.

Scholl nasıl çalışır?

Elektrikli cihazın mikro silindirleri sertleşmiş deriyi yumuşak bir şekilde kaldırır ve ayağınızın muhteşem görünmesini ve yumuşacık olmasını sağlar.

Nasıl kullanılır?

Hasarlı bölgeye, hafiften ortaya doğru baskıyla ve sürekli hareketlerle, nazikçe sürün.

Faydaları nelerdir?

Muhteşem görünümlü ve yumuşacık ayaklar.

Ne ile çalışır?

4 adet kalem pil ile çalışmaktadır.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

Popüler Makaleler

blank
Cilt Bakımı

Terleme ve Ter Kokusuyla Mücadele Yöntemleri

Terleme özellikle toplu taşıma araçlarında büyük sıkıntılar yaratıyor. Günlük koşuşturma içinde sabahın ilk saatleriyle kendini gösteren stres durumu terleme ile sonuçlanıyor. Günlük kişisel bakım ürünleriyle

Avene güneş ürünleri
Güneş Koruması

Avene Güneş Ürünleri

Avene Güneş Ürünleri yaz aylarında güneşin ısıtıcı etkisinin artması birlikte cilde yüksek koruma sağlayarak hasarı engeller. Güneşin cilde ve vücuda sağladığı vitaminler ve enerjinin yanında

Bu Makalelerde

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

blank
Genel

Doğada Vakit Geçirmenin Faydaları

Doğada Vakit Geçirmenin Faydaları Sağlıklı olmanın ne anlama geldiğini düşündüğümüzde genellikle beslenme, uyku, hareket ve kişisel bakım gibi şeyleri düşünürüz. Bunların hepsi sağlıklı bir yaşam

Sezgisel Beslenmenin 10 İlkesi
Sağlık

Sezgisel Beslenmenin 10 İlkesi

Sezgisel Beslenmenin 10 İlkesi Diyetler, beslenme alışkanlıkları ve sağlıklı yiyeceklerle ilgili paylaşımlar o kadar yaygın ki, ne yediğimizi düşünmek zorunda olmadığımız bir zamanı hayal etmek