Skip to content

Cadı Fındığının Cilde Faydaları

İÇİNDEKİLER

Cadı Fındığının Cilde Faydaları

Cadı fındığı yıllardır güzellik reyonlarının vazgeçilmezi olmuştur.

Cadı fındığı, çiçekli bir bitkiden elde edilen botanik bir özdür. Bitki ( Hamamelis virginiana) , popüler ürünlerde düzenli olarak gördüğümüz berrak sıvıyı oluşturmak için işlenir.

Bitki esas olarak Kuzey Amerika’da bulunabilir.  Cilt üzerinde kullanılmaya başlanması, onu iltihaplanma ve tahrişi azaltmak için bir çare olarak kullanan Yerli Amerikalılara kadar uzanır. Şimdi, içerik hemen hemen her eczanede veya güzellik ürününde bulunabilir.

CADI FINDIĞININ CİLDE FAYDALARI NELERDİR?

Bileşen, anti-enflamatuar, antioksidanlar ve büzücü özelliklere sahiptir. Enflamasyonu azaltmak, cildin görünümünü iyileştirmek ve yağları gidermek için birlikte çalışırlar. En sık kullanılan yöntemlerden bazıları şunlardır:

Yağlı ciltleri temizlemek için

Cadı Fındığının Cilde Faydaları

Cadı fındığının en iyi kullanımlarından biri, özellikle fazla yağı kontrol etmek söz konusu olduğunda, doğal bir yüz temizleyicidir. Cadı fındığı, anti-enflamatuar ve antiseptik özelliklere sahip bir büzücüdür, bu nedenle etkili bir şekilde bir temizleyici olarak kullanılabilir.

Tahrişi yatıştırmak için

bocek isirigi

Cadı fındığı, küçük cilt yaralanmaları (diğer adıyla kesikler, sıyrıklar ve / veya kızarıklıklar), böcek ısırıkları, zehirli sarmaşık veya hemoroitler için iltihabı azaltabilir ve tahrişi en aza indirebilir. Küçük alanlarda işe yaradığını ve sedef hastalığı ve egzama gibi cilt rahatsızlıklarına çözüm olarak kullanılmaması gerektiğini vurgulamak önemlidir. İçeriğin bu özel koşulları iyileştirebileceğine dair çok az araştırma vardır.

Büyük gözeneklerin görünümünü iyileştirmek için.

Genelde tonik olarak sınıflandırılmasının nedeni budur. Cadı fındığı doğal bir büzücüdür, bu nedenle genellikle fazla sebumu gidermek ve gözeneklerin görünümünü geçici olarak azaltmak için kullanılır. İçeriğinde çok sayıda antioksidan bulunur – en büyüğü tanenlerdir. Tanenler, büyük, yağlı gözenekleri en aza indiriyor gibi görünen bir kurutma ve sıkılaştırma etkisine sahiptir. Cadı fındığı, cilt hücrelerinin içindeki proteinlerin bir araya gelmesini sağlayan zengin bir daraltıcı bileşik kaynağıdır. Sonuç? Gözeneklerinizin geçici olarak daha küçük görünmesini sağlar.

Güneş yanığı ve jilet yanıklarını tedavi etmek için.

Cadı Fındığının Cilde Faydaları

Daha önce de belirtildiği gibi, anti-enflamatuar özellikler yüzey düzeyindeki rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olabilir. Güneşe çok uzun süre mi uzandınız? Jiletinize yeterince dikkat etmediniz mi? Ağrıyı hafifletmek için etkilenen bölgeye yumuşak bir bez veya pamuklu ped uygulayın. (Not: Daha fazla tahrişi sınırlamak için ürünü cilde sürmeyin, bastırmayın.) Ve hayır, bu güneş koruyucunuzun yerine geçmemelidir.

Sivilce ve akne ile mücadele için.

akne cadi findigi

Akneden muzdarip olan herkesin bildiği gibi, gerçekten işe yarayan ve sert kimyasallardan arınmış bir tedavi bulmak zor olabilir . Ama işte burada cadı fındığı devreye giriyor. Cadı fındığının büzücü gibi davrandığını ve sivilce lekelerini kurutmaya yardımcı olabilir. Aynı zamanda antioksidanlar açısından da zengindir ve aşırı kuru bırakmadan akneye eğilimli ciltte bakterilerle etkili bir şekilde savaşır. Cadı fındığının faydalarının çoğu, bitkinin yaprak özü ve kabuğunda bulunan tanenlere atfedilmiştir..

Cadı fındığı, sivilce bakterileriyle savaşmaya yardımcı olabilecek bir büzücüdür. Ayrıca iltihaplı sivilceye bağlı kızarıklığı, ağrıyı ve şişliği hafifletmeye yardımcı olabilecek anti-enflamatuardır. Ancak fazla sebumu giderebilir, gözeneklerin görünümünü azaltabilir ve cildi rahatlatabilirken, cilt tipinize bağlı olarak lekeleri daha da kötüleştirebilir ve daha fazla tahrişe neden olabilir. Küçük sivilce alanları (siyah nokta veya beyaz nokta) için işe yarayabilir, ancak kistleri veya püstülleri en aza indirmek için bir çözüm arıyorsanız, o zaman başka bir şey düşünmelisiniz.

CADI FINDIĞI HANGİ CİLT TİPİ İÇİN EN İYİSİDİR?

Cadı fındığının cilde faydalarından biri fazla yağı uzaklaştırmaktır, bu nedenle içerik, yağlı, akneye eğilimli cilde sahip insanlar için en iyisidir. Yağlı ve akne eğilimli ciltler, tonik eklenmesinden özellikle fayda sağlayabilir, çünkü aşırı yağı gidermek, gözenekleri açmak ve gözeneklerin görünümünü geçici olarak küçültmek için cilt bakımı rutinine salisilik asit ve cadı fındığı gibi aktif maddeler eklemenin başka bir yolunu sağlar

Hatırlatma: Cildiniz hassas veya kuruysa uzak durun. Bileşen cildi daha fazla kurutabilir ve bazen sorunlu bölgeleri daha da kötüleştirebilir. Ancak cilt tipinden bağımsız olarak, özellikle alkol, koku ve cadı fındığı söz konusu olduğunda bir ürünün bileşenlerine dikkatlice bakmak önemlidir. Cildinizin neye tahammül edebileceğini ve neyi tolere edemeyeceğini bilmek size fayda sağlar.

Cadı fındığı sıvı, krem ​​veya jel formunda olabilir. Birçok çürük veya kızarıklık için, insanlar bir merhem almalı ve gerektiğinde kullanmalıdır. Bununla birlikte, en popüler cadı fındığı ürünleri toniklerdir. Profesyoneller de cilt temizlemeden sonra ve herhangi bir nemlendirici , makyaj, SPF veya akne tedavisinden önce uygulamayı önermektedir.

Cadı fındığının asidik olduğunu ve aşırı kullanıldığında hassas cildi tahriş edebileceğini unutmayın.
Daha önce de belirtildiği gibi, içerik çok kuruyabilir, bu nedenle cilt bakım ürünlerinizin yalnızca bir veya ikisinde (hepsinde değil) bulunduğundan emin olun. Öncelikle toniğinizin içinde olmalı, ancak başka herhangi bir şeye dahilse, gliserin, hyaluronik asit veya niasinamid gibi daha yumuşak bileşenlerin eşlik ettiğinden emin olun.

Cilt bakımına dair diğer makalelerimize göz atmak için tıklayınız.

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

Popüler Makaleler

Mustela Gentle Cleansing Gel
Cilt Bakımı

Mustela Gentle Cleansing Gel

Mustela Gentle Cleansing Gel, Doğumdan itibaren günlük saç ve vücut yıkaması için Mustela Gentle Cleansing Gel for Normal Skin ile bebeğinizin hassas cildini temizleyin. Bebeğinizin

blank
Güneş Koruması

Kollagenx Ürünleri

Kollagenx 24kt Maskeler Kollagenx 24 kt Gold Collagen Face Mask 4 Adet 57 gr – Altın Partiküllü Yüz Maskesi Kollagenx 24 kt Gold Eye Serum

Bu Makalelerde

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Avene Gentle Exfoliating Jel
Cilt Bakımı

Avene Gentle Exfoliating Jel

Avene Gentle Exfoliating Jel Ölü cilt hücrelerini temizleyen ve cildinizi yumuşatan çift etkili peeling yüz peelingi. Yumuşak cildi ortaya çıkarmak için kimyasal ve mekanik eksfoliasyonu

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1
Saç Bakımı

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1 Dalgalı, kıvırcık veya hafif dalgalı saçlarınız var ve size güzel, sağlıklı ve daha belirgin bukleler verecek bir saç

Temiz Güzellik Nedir?
Genel

Temiz Güzellik Nedir?

TEMİZ GÜZELLİK NEDİR? Temiz güzellik (Clean Beauty), doğal güzellik, yeşil güzellik ve normdan sapan diğer tüm güzellik türleri ile yakından ilişkilidir. Ama özünde, temiz güzellik