Skip to content

Cilt Bakım Ürünlerinin Kullanım Sırası – 7 Adımda Gündüz ve Gece Bakımı

blank
Marka: Sağlık
İÇİNDEKİLER

Her yeni cilt bakım ürünü aldığımızda veya rutinimize bir adım eklediğimizde merak ettiğimiz şu soruyu sorarız: Cilt bakım ürünlerimi hangi sırayla uygulamalıyım ve bu önemli mi? Görünüşe göre öyle!

Cilt Bakım ürünlerinin kullanım sırası önemlidir, işte nedeni!
Cilt bakımı ürünlerini doğru sırayla uygulamak, cildinizin her bir ürünün tüm faydalarını almasını sağlar.
Ürünleri uygulama sırası inanılmaz derecede önemli çünkü cildin görevi, bir şeyleri dışarıda tutmaktır, ancak kullandığımız cilt bakım ürünlerinin çoğu, cildin içine nüfuz etmesini istediğimiz bileşenlere sahiptir. Mükemmel şekilde formüle edilmiş bir ürün mükemmel uygulandığında bile, bu temel bileşenlerin yalnızca çok küçük bir miktarı cilde nüfuz edebilir. Ürünleri doğru sırayla uygulamazsanız, cilt bakımı rutininizden en iyi sonuçları alamazsınız.

Cilt Bakım Ürünlerinin Kullanım Sırası Nasıl Olmalı?

İzlenmesi gereken basit bir kural vardır, ürünlerinizi en ince kıvamdan en kalına veya sıvıdan krem kıvama doğru uygulamaktır. Genel olarak, ince-kalın kıvam olarak düşünün. Yazının devamında gündüz ve gece cilt bakımı rutininizde ürün sıralamasını adım adım takip ederek etkili bir rutine sahip olun.

Cilt Bakım Ürünlerinin Kullanım Sırası - 7 Adımda Gündüz ve Gece Bakımı

GÜNDÜZ BAKIMINDA ÜRÜNLERİN KULLANIM SIRASI
Sabah rutini tamamen güneşten ve cildi kirden korumakla ilgilidir. Gündüz bakımında, cilt bakım ürünlerinin kullanım sırası ve kullanacağınız ürünler gece bakımından farklı olacaktır, peeling ve retinol gibi tedavi ürünlerini geceye bırakmalısınız.

ADIM 1: TEMİZLEYİCİ
Sabahları yüzünüzü ılık suyla yıkayarak işe başlayın veya cilt tipinize uygun olarak tasarlanmış yumuşak bir yüz temizleyiciyle yüzünüzü yıkayın.

ADIM 2: TONİK
Çoğu insan tonik adımını atlamayı tercih ediyor, çünkü çoğu tonik ürünlerinin sert olduğu ve cildi tahriş ettiği konusunda bir varsayım vardır. Neyse ki, artık durum böyle değil, yeni nesil tonikler antioksidanlar gibi bir çok amaca hizmet etmektedir. Ayrıca, her tonik türü farklı bir cilt sorununa yöneliktir, bu nedenle cilt sorununuz için doğru toniği kullanmak önemlidir.
Tonikler, cildin pH dengesine geri dönmesine yardımcı olmak için yaratılmıştır. Ayrıca bir sonraki adımlarda kullanılacak olan ürünlerin cilde kolayca emilmesini sağlar.

ADIM 3: ANTİOKSİDAN SERUM
Serumlar, belirli endişeleri gideren süper konsantre, besleyici yoğun tedavilerdir, bu nedenle onları cilde mümkün olduğunca yakın tutmak önemlidir. Bugün piyasada çeşitli serumlar mevcuttur, ancak gündüz bakımı için cildinizin UV ışınlarından ve çevresel faktörlerden gelen hasarı nötralize etmeye kadar çeşitli faydalar sağlayan antioksidan serumları kullanmanız önerilir.

ADIM 4: GÖZ KREMİ
20’li yaşlardan itibaren günde iki defa olmasa da en azından gece bakımında göz kremi kullanmak çok önemlidir.
İlerleyen yıllarda göz çevresinde oluşacak olan gevşekliği ve çizgileri önlemek adına önemlidir.
En iyi sonuçları almak için istikrarlı olmak çok önemlidir. Düzenli olarak göz kremi kullanımı, göz kapağı derisinin elastikiyetini kaybetmemesini sağlar ve bazı ince çizgileri iyileştirebilir veya kolajen kaybını önleyebilir. SPF etkili bir göz kremi seçerek veya her gün güneş kremi uygulayarak göz çevresindeki hassas cildi daha da etkili bir şekilde koruyabilirsiniz.

ADIM 5: AKNE TEDAVİSİ – REÇETELİ ÜRÜNLER
Akne ve diğer cilt problemlerinin tedavilerinde faydalarını en üst düzeye çıkarmak için reçeteli ilaçlar ve akne- sivilce tedavi ürünlerinin cilde mümkün olduğu kadar yakın uygulanması gerekir.
Bazı sivilce lekesi tedavisi bileşenleri bir ile üç saatlik bir çalışma süresine sahiptir. Ürün etkisini tamamlamadan önce herhangi bir krem kullanmak muhtemelen aktif bileşenin düzgün çalışmasını engelleyecektir.
Akne lekesi tedavilerinin cildinizi kurutabileceği ihtimalini unutmayın, bu nedenle tedaviyi her zaman sadece ihtiyacınız olan noktalara uygulayın.

ADIM 6: NEMLENDİRİCİ
Yağlı bir cilde sahip olsanız bile cildinizin nemlendiriciye ihtiyacı vardır.
Vücudunuz, sert dış faktörlere ve enfeksiyonlara karşı koruyucu bir kaplama sağlamak için yağ (veya sebum) salgılayan bezlerden oluşan kendi doğal sistemine sahip olsa da, çoğumuz güneşin, havanın ve sert kimyasalların tahribatından sonra ekstra neme ihtiyaç duyarız.
Sivilce tedavisi görüyorsanız, nemlendiricinizi uygularken, içindeki bileşenlerin leke tedavinizdeki aktif bileşenlerle karışmasını önlemek için bu bölgeleri es geçmek isteyebilirsiniz.

ADIM 7: GÜNEŞ KORUYUCU
Güneş kremi seçiminiz UV ışınlarını fiziksel olarak engelleyen bir güneş kremi ise, güneş kremi gündüz cilt bakımı rutininizin son adımı olmalıdır. Kimyasal bir güneş kremi kullanırken bu adım zorlaşır.
Kimyasal güneş kremlerinin ciltte etkili olabilmesi için cilt tarafından emilmesi gerekir, bu nedenle güneş kremini nemlendiriciden sonra uygulamak bu emilimi geciktirecek ve engelleyecektir. Ek olarak, kimyasal güneş kremini nemlendiriciden önce uyguladığınızda nemlendiricinin de cilde bir etkisi olmayacaktır.
Bunu aşmak için çinko içeren fiziksel bir güneş kremi kullanmanız ve nemlendiricinizden sonra uygulamanız önerilir. Çinko güvenli, etkilidir, UVA ve UVB ışınlarına karşı en geniş korumayı sağlar.
Kimyasal güneş kremi kullanmayı tercih ediyorsanız, cildinizi korurken günlük nem ihtiyacınızı karşılayan, nemlendirici faydalar sunan bir formül bulmaya çalışın.

cilt bakim siralamasi
gece bakımı cilt bakım ürünlerinin kullanım sırası

GECE BAKIMINDA ÜRÜNLERİN KULLANIM SIRASI
Cilt kendini geceleri doğal olarak onardığından, gece rutininizin tamamen tedavi ve cildinize ihtiyacı olanı vermekle ilgili olmalıdır. Cildiniz donuk görünüyorsa, peeling ve ya maske yapın. Tahriş olmuşsa, nemlendirin ve koruyun. Gece bakımında, cilt bakım ürünlerinin kullanım sırası;

ADIM 1: (ÇİFT) TEMİZLEYİCİ
Günün kirlerinden, yağından ve makyajından kurtulmak için, yüzünüzü nazik bir temizleyiciyle yıkamadan önce özel bir makyaj temizleyici ile makyajınızı çıkarın. Çift aşamalı temizlikte önce makyajı çıkarmak için bir temizleme yağı kullanın, ardından normal temizleyiciyle yüzünüzü tekrar yıkayın.
Bu çift temizleme adımı, cildinizi tazeler ve cilt rutininizin sonraki adımlarına mükemmel bir şekilde hazırlar.
İPUCU: Yüz peelingi kullanıyorsanız, makyajınızı çıkardıktan sonra temizleyici yerine kullanın.

ADIM 2: TONİKLER, ESANSLAR
Tonik kullanıyorsanız, sabahları yaptığınız gibi uygulayın.
Bir çok kişi geceleri esans veya nemlendirici serum gibi çeşitli cilt bakımı ürünü tercih eder.
Esanslar, bir cilt bakımı rutininin çeşitli unsurlarını tek adımda birleştirir: Cildi nemlendirip yeniden dengelerken cilt bariyerine daha derin bir nüfuz sağlar. Bu ekstra nemlendirme, cildinizin bir sonraki kullanacağınız ürünün etkisini normalden daha fazla cilde etki etmesini sağlar. Esanslar, neredeyse suya benzer formüllerdir, yüzünüzü yıkadıktan sonra tonik gibi uygulayın. Cilt bakımınızda ikisini de kullanıyorsanız, önce tonik uygulayın sonrasında esansı uygulayın. Tonik daha çok temizlemek içindir, esans ise daha çok onarma ve güçlendirme sunmakla ilgilidir.

ADIM 3: GÖZ KREMİ
Göz kremleri, kaz ayakları ve koyu halkalara hitap etmenin yanı sıra, hassas göz alanınızı diğer cilt bakım ürünlerinizden korumaya da hizmet edebilir.
Genel olarak, göz çevrenizi potansiyel olarak tahrişe neden olabilecek potansiyel bileşenlere karşı korumak için tedavilerinizden önce göz kreminizi uygulayabilirsiniz.

ADIM 4: SERUMLAR VE MASKE
Vücudun geri kalanı gibi, cilt de biz uyurken onarma ve yenilenme işlerinin çoğunu yapar. Bu nedenle reçeteli ilaçlar ( akne ve rosacea kremleri), retinol kremler, peeling tedavileri ve yaşlanma serumlar gibi hedeflenen cilt bakımı tedavilerinin çoğu geceleri daha iyi kullanılır.
Bununla birlikte, tüm bakım ürünlerini tek bir gecede uygulamak yerine, cildinizin güncel ihtiyaçlarına bakım ürünü seçmelisiniz.
Çok fazla adım uygulamak sadece tahriş riskini artırır ve istenen sonucu elde etme olasılığını azaltır. Gece bakımınızı, o gece cildinizin neye ihtiyacı olduğuna göre seçin, elinizdeki tüm ürünleri kullanmak üzere değil. Bazı geceler rutininiz sadece yıkamak, nemlendirmek ve yatmak olabilir.

ADIM 5: NEMLENDİRİCİ VEYA GECE KREMİ
Bazı insanlar gece ve gündüz bakım rutininde aynı nemlendiriciyi kullanır. Gece nemlendiricileri veya gece kremleri genellikle daha kalın ve ağırdır, birkaç saat boyunca cilde emilmek üzere tasarlanmıştır.
Özellikle gece bakımı için formüle edilen nemlendiriciler, daha ağırdır ve uyurken suyun buharlaşmasını önlemek için cilt üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturur.
Ciltteki su dengesini korumak, cildin sağlıklı kalması ve iyileşmesi için çok önemli bir noktadır. Cildinizin ihtiyaç duyduğu neme uygun olan doğru bir nemlendirici kullanıyorsanız, nemlendirme cilt bakım rutininizde son adımınız olmalıdır.
Kuru bir cilde sahipseniz, gece kreminizi uygulamadan önce rutininize bir yüz yağı eklemek isteyebilirsiniz.

Zamanlama Çok Önemlidir!
Cilt ürünleri uygulama sırasının yanı sıra, bazı uzmanlar cildinizin ürünleri emmesi için ihtiyacı olan bekleme süresini göz önünde bulundurmanın da önemli olduğuna inanıyor. Bununla birlikte, çoğumuz bir yere gitmek için sık sık acele ettiğimizden, bunun her zaman mümkün olmadığı aşikar bir durumdur. Peki ne yapmak gerekir? Cilt bakımı rutininizi basit tutmalısınız.
Pek çok ürün doğru emilimi sağlamak için bir sonraki adımdan önce 5 ile 30 dakika beklemeniz gerektiğini söyler, ancak bunun için kimin zamanı var? Eğer işi çok karmaşık hale getirirseniz, cilt bakım rutininizi yapamazsınız.
Çok sayıda adımınız varsa, her ürünün ciltle reaksiyona girmesi için bir süre (1- 2 dakika) bekleyin. Örneğin geceleri yüzünüzü yıkadıktan ve serumu veya akşam tedavisini uyguladıktan sonra sadece günü tamamlayıp yatağa girebilirsiniz.

Cildinizi dinleyin. Sizin için neyin işe yaradığını bulmak ve cildinize karşı her zaman nazik olmak önemlidir…

Gündüz ve gece cilt bakım rutininizi aklınızda tutmak için aşağıdaki tabloyu ekran resmi olarak kaydedip, cilt bakımı yaparken ürün sıralamasını kolayca takip edebilirsiniz.

cilt bakım ürünlerinin kullanım sırası

 

Sağlıkla ilgili diğer makalelerimize göz atmak için tıklayınız.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

Popüler Makaleler

blank
Saç Bakımı

Lazartigue Repair İntensive Onarıcı Krem

Lazartigue Repair İntensive Onarıcı Krem  zarar görmüş sağlıksız saçlarınızın yeniden onarılmasını sağlar. %92 doğal içeriği sayesinde hassaslaşmış saç tellerinize zarar vermeden tedavi sunar. Vegan formülü

blank
Güneş Koruması

La Roche Posay Anthelios XL Spf50

Hepimizin biraz güneşe maruz kalmasına ihtiyacımız var. Cilt güneşe maruz kaldığında vücudumuz D vitamini üretir ve bu da vücudun daha güçlü ve sağlıklı kemikler için

Yağlı Cilt İçin Bakım Rehberi
Cilt Bakımı

Yağlı Ciltler İçin Bakım Rehberi

Yağlı Ciltler için Bakım Rehberi Yağlı cilt her ne kadar baş etmesi zor bir cilt tipi olarak anılsa da makalemize yağlı cilde sahip olmanın avantajlarını

Bu Makalelerde

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Avene Gentle Exfoliating Jel
Cilt Bakımı

Avene Gentle Exfoliating Jel

Avene Gentle Exfoliating Jel Ölü cilt hücrelerini temizleyen ve cildinizi yumuşatan çift etkili peeling yüz peelingi. Yumuşak cildi ortaya çıkarmak için kimyasal ve mekanik eksfoliasyonu

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1
Saç Bakımı

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1 Dalgalı, kıvırcık veya hafif dalgalı saçlarınız var ve size güzel, sağlıklı ve daha belirgin bukleler verecek bir saç

Temiz Güzellik Nedir?
Genel

Temiz Güzellik Nedir?

TEMİZ GÜZELLİK NEDİR? Temiz güzellik (Clean Beauty), doğal güzellik, yeşil güzellik ve normdan sapan diğer tüm güzellik türleri ile yakından ilişkilidir. Ama özünde, temiz güzellik