Skip to content

Cilt Bakımında Asitler Nasıl Kullanılır?

İÇİNDEKİLER

Cilt Bakımında Asitler Nasıl Kullanılır?

Tipik olarak asitlerle ilişkili peeling faydalarını sağlayan alfa ve beta hidroksi asitlerdir (bunları AHA’lar ve BHA’lar olarak biliyor olabilirsiniz). Kontrollü formüllerde bu tür asitler, hücreleri cildin üst katmanlarına bağlayan sıvıyı gevşeterek ölü hücrelerin düşmesini sağlar. Hücre döngüsündeki bu artış, kırılmaları azaltmaya, ince çizgileri yumuşatmaya yardımcı olur ve genel bir parlaklık efekti verir.

Asit nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, asitler genellikle pul pul dökülme için kullanılan bir cilt bakımı bileşenidir. Söylediğimiz gibi, cilt bakımında iki ana asit grubu vardır: alfa hidroksi asitler (AHA’lar) ve beta hidroksi asitler (BHA’lar).

Her iki grup da hücreleri cildin üst katmanlarına bağlayan sıvıyı gevşetir ve bu gerçekleştiğinde daha pürüzsüz, daha parlak bir yüzey ortaya çıkar.

Asit cilt hücreleri arasındaki bağlanmayı çözdükçe, binlercesi genellikle aynı anda çıkar. Asidin gücüne bağlı olarak, bu dökülme aslında çıplak gözle görülebilir.

Cilt bakımında kullanılan farklı asit türleri nelerdir?

Öncelikle, AHA’lar ve BHA’lar arasındaki farkı açıklayalım.

AHA’lar suda çözünür ve çoğunlukla cilt yüzeyinde çalışır, bu da onları ince çizgileri, dokuyu ve donukluğu tedavi etmek için iyi bir seçenek haline getirir.
Alfa hidroksi asitler muhtemelen cilt için kullanılan en yaygın asitlerdir. Bunlar için gerçekten güzel peeling cilt tonunu eşitlemeyi ve cildin daha parlak olmasını ve hatta biraz kollajen üretimini teşvik edebilir.

Öte yandan BHA’lar tıkanmış gözeneklere derinlemesine nüfuz edebilir ve bu nedenle aknenin tedavisinde ve önlenmesinde yardımcı olur.
Beta hidroksi asitler aslında sebuma bağlanır – bu yağdır. Yani ölü deri hücreleri bir BHA tarafından süpürüldüğünde, gözenekleri tıkayan yağ da onlarla birlikte gider.

Bu iki kategori içinde – AHA’lar ve BHA’lar – çeşitli cilt yararları olan farklı asitlerdir. Cildiniz için en iyi asidi seçmek kafa karıştırıcı olabileceğinden, sizin için en popüler seçenekleri sıraladık.

En İyi AHA’lar

Glikolik asit

Şekerden elde edilen glikolik asit, cilt bakımında kullanılan en yaygın asitlerden biridir.
Tüm asitler arasında en küçük moleküle sahiptir, bu nedenle en derine nüfuz ederek onu mevcut en etkili asitlerden biri yapar.
Kolajeni yeniler, cildi kalınlaştırır ve cilt tonunu eşitler. Ancak dramatik sonuçlarının bir püf noktası var – çok derine nüfuz ettiği ve daha yoğun bir pul pul dökülme ile sonuçlandığı için, tahriş yaratma şansı da daha yüksek.

Daha parlak bir cilt için % 10 glikolik asit formülasyonu sağlayan düzeltici bir gece kremi Skinceuticals Glycolic 10 Renew Overnight ürününü incelemek için tıklayınız.

Laktik asit

Laktik asit, tüm asitler içinde en küçük ikinci moleküldür.
Glikolikten daha yumuşaktır ve cilde nem çekerek onu aynı zamanda nemlendirici bir ajan yapar.
Şeker veya fermente sütten elde edilen bu alfa hidroksi asit, hassas cilde sahip insanlar için yeterince naziktir.

İlginç bir bilgi: Kleopatra, AHA’nın ilk uygulayıcılarından biriydi ve cildini iyileştirmek için düzenli olarak süt banyoları yaptı. Eski Mısır’da kadınlar, sütte bulunan laktik asidin cilt üzerinde yumuşatıcı ve nemlendirici bir etkiye sahip olduğunu fark etti. Bugün, binlerce yıl sonra, pürüzlü, kuru veya pul pul bir cilde sahip birçok insanın [hala] [laktik asit içeren] ürünlere güvendiğini görüyoruz.

Meyve Asitleri

Daha da nazik olanları, sitrik (tipik olarak limon veya greyfurttan elde edilir) ve malik (genellikle elmalardan elde edilir) gibi meyve asitleridir. Bu daha büyük bileşikler, cildin en üst tabakasında çalışır ve etkinliklerini artırmaya yardımcı olmak için genellikle glikolik veya laktik asitlerle birleştirilir.

En İyi BHA

Salisilik asit

Reçetesiz satılan bir sivilce tedavisi satın aldıysanız, muhtemelen salisilik aside aşinasınızdır – bu, kesintileri en aza indirgemek için en popüler bileşenlerden biridir.
Bunun nedeni, salisilik asidin , gözenekleri tıkayan yağa nüfuz edip çözerken, aynı zamanda ölü deri hücrelerini soyarak uzaklaştırmasıdır. Daha da iyisi, iltihap önleyici özelliklere sahip olduğu için zaten iltihaplı cildi tahriş etmeden çalışır.

Hyaluronik Asit Nedir?

Hiyalüronik asit gerçekten en iyi şekilde nemlendirici özellikleri ile tanınan bir nemlendirici olduğu için bir asit. Bu şeker molekülü, kendi ağırlığının 1.000 katına kadar su emebilir ve cildin yüzeyinde nemin hapsolmasına yardımcı olur. Bu tür su tutma, dokunun dolgunlaşmasına izin verir ve nemin ciltten kaçmasını önler, bu da kırışıklıkların görünümünü yumuşatmaya yardımcı olabilir.

Murad AHA/BHA Exfoliating Cleanser ürünü içeriğinde yer alan laktik asit, glikolik asit ve salisilik asit ile cildinizi tahriş etmeden ölü derilerden arındırır. Ürünü incelemek için tıklayınız.

Cilt Bakımında Asitler Nasıl Kullanılır?

Cilt Bakımında Asitler Nasıl Kullanılır?

Cilt bakımı rutininize bir asit eklemenin farklı yolları nelerdir?

Asitleri rutininizde kullanmanın epeyce yolu vardır.

Bazı temizleyiciler AHA’lar veya BHA’lar içerir ve bazı hafif faydalar sağlayabilir – ancak birçok uzman, bazılarında yüksek fiyat etiketlerini haklı çıkarmak için yeterli olmadığını söylüyor. Yüzünüzü basit, yumuşak bir temizleyici ile yıkamayı ve ardından bir AHA krem ​​veya serum kullanmayı düşünebilirsiniz .

Bununla birlikte, bir istisna var: Akneye eğilimli veya yağlı bir cildiniz varsa, salisilik asit temizleyici AHA’lardan daha hedefli bir asit olduğundan, yağlı, tıkanmış gözenekleri sahip cildinizi temizlemeye yardımcı olduğu için satın almaya değer.

Temizleyiciler dışında, asitlerin kremlere ve serumlara aşılanması ve ayrıca maske veya evde peeling gibi tedaviler yaygındır.

Bir asidi kullanırken nelere dikkat edilmeli?

Cilt Bakımında Asitler Nasıl Kullanılır?

Genel bir kural olarak, formülü bileğinizde test etmeli ve bir reaksiyon olup olmadığını görmek için 24 ila 48 saat beklemelisiniz.
Herhangi bir sorun yaşamadıysanız, cildiniz tepk vermediyse cildinizi temizledikten sonra, asidi yüzünüze uygulamayı deneyebilirsiniz.

Hafif batma çok büyük bir sorun olmasa da, herhangi bir acı verici yanma hissi büyük bir kırmızı bayraktır.

Hoşunuza giden asit bazlı bir krem, serum veya maske satın aldığınızda, onu haftada bir veya iki kez kullanabilir ve cildinizin nasıl tepki verdiğini görebilirsiniz.
Bir problem yaşamamışsanız bundan sonra kullanımı artırabilirsiniz.

Evde peeling yapmak için ise şu talimatları izleyin:

Yüzü nazik bir temizleyiciyle yıkayın ve cildinizin kurumasını bekleyin.

Solüsyonu T bölgesinin üzerine, ardından yanakları ve çeneyi örtmek için burundan dışarı doğru uygulayın. Bundan sonra çözeltiyi suyla durulayın. Son olarak, cildi rahatlatmak için nazik bir nemlendirici uygulayın.

Ve boynunuzun altındaki alanları da unutmayın. AHA yüz kreminizi boynunuz ve dekolte bölgenize uygulayın.

Salisilik asitli vücut yıkamayla sırt sivilcelerini temizleyebilirsiniz veya ellerinizin arkasında asitli bir ürün kullanın çünkü bu bölge genellikle yaşlanma belirtileri gösterir.

Ancak hangi alana uygularsanız uygulayın veya ne tür asit kullanırsanız kullanın, lütfen cömertçe bir kat SPF sürmeyi unutmayın! Özellikle de sabahları asit içeren bir şey kullanıyorsanız.

Asitler yalnızca gece rutininizin bir parçası olsa bile, cildiniz ertesi sabah hala ekstra hassastır – bu yüzden sabahları güneş koruyucu sürün.

Cilt bakımına dair diğer makalelerimize göz atmak için tıklayınız.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

Popüler Makaleler

Homeopati Nedir?
Genel

Homeopati Nedir?

Homeopati, vücudun kendini iyileştirebileceği inancına dayanan tıbbi bir sistemdir. Bunu uygulayanlar bitki ve mineraller gibi az miktarda doğal madde kullanırlar. Bunların iyileşme sürecini teşvik ettiğine

15 Adımda Mükemmel Güzellik Sırları
Cilt Bakımı

15 Adımda Mükemmel Güzellik Sırları

Canlandırıcı Doğal Maskeler Güzellik sırları için doğal maskeler kullanmak isterseniz bu doğal maskeler ile cildinizin temiz, parlak ve canlı görünmesini sağlayabilirsiniz. Cansız ciltler için: Bal

blank
Cilt Bakımı

Göz Çevrenizde Oluşan İzler Kabusunuz Olmasın!

Göz çevrenizde oluşan yorgunluk izlerinden ve koyu renkli halkalardan kurtulmak imkansız değil. Kadınların en sık karşılaştığı sorunlardan biri de göz altlarında oluşan bu izlerdir. Bu izler

Bu Makalelerde

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Avene Gentle Exfoliating Jel
Cilt Bakımı

Avene Gentle Exfoliating Jel

Avene Gentle Exfoliating Jel Ölü cilt hücrelerini temizleyen ve cildinizi yumuşatan çift etkili peeling yüz peelingi. Yumuşak cildi ortaya çıkarmak için kimyasal ve mekanik eksfoliasyonu

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1
Saç Bakımı

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1 Dalgalı, kıvırcık veya hafif dalgalı saçlarınız var ve size güzel, sağlıklı ve daha belirgin bukleler verecek bir saç

Temiz Güzellik Nedir?
Genel

Temiz Güzellik Nedir?

TEMİZ GÜZELLİK NEDİR? Temiz güzellik (Clean Beauty), doğal güzellik, yeşil güzellik ve normdan sapan diğer tüm güzellik türleri ile yakından ilişkilidir. Ama özünde, temiz güzellik