Skip to content

Covid-19 Döneminde Sağlıklı Kalmak

covid-19-doneminde-saglikli-beslenme
Marka: Sağlık
İÇİNDEKİLER

Covid-19 Döneminde Sağlıklı Kalmak için dikkat edilmesi gereken alışkanlıklar ve beslenme önerileri.

Koronavirüs salgını nedeniyle zor zamanlarda yaşıyoruz. Bu zorluklar hem fiziksel hem de duygusal olarak sağlığımızı etkilemektedir.
Başkalarından fiziksel olarak uzaklaşmanız gerektiğinde, özellikle de virüsten gerçekten hasta olma riskiniz yüksekse, aynı rutinleri sürdürmek zordur. Bu, yemek hazırlamayı özel bir zorluk haline getirir.
Pek çok vitamin ve mineral için beslenme gereksinimlerinizi karşıladığınızdan emin olmak, sağlık ve normal bağışıklık işlevi için önemlidir.
Sağlıklı ve dengeli bir diyet, ihtiyacınız olan tüm gerekli besinleri sağlamalıdır. Diyet gereksinimlerini karşılamada belirli zorluklar olması durumunda, besin takviyeleri diyetinize gerekli besinleri eklemek için kullanılabilir.

1. Dengeli ve çeşitli bir diyet uygulayın

Covid-19 Döneminde Sağlıklı Kalmak

Basitçe söylemek gerekirse, bağışıklık sistemini güçlendirecek ve COVID-19’u önleyebilecek veya tedavi edebilecek hiçbir yiyecek veya takviye yoktur. Bununla beraber, bol meyve ve sebze, tahıllar, bitkisel ve hayvansal proteinler ve sağlıklı yağlarla oluşturulmuş dengeli bir diyet, sağlıklı ve normal bağışıklık fonksiyonu için ihtiyaç duyulan tüm temel besinleri almanın en iyi yoludur. İzolasyon,günlük yaşamı daha az aktif hale getirebileceğinden, yiyecek porsiyonlarına çok dikkat etmek ve enerji dengenizi ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde ayarlamak da önemlidir.

2. Bir rutin oluşturun ve dikkatli beslenin

Covid-19 Döneminde Sağlıklı Kalmak

Belirsizlik dönemlerinde endişeli, üzgün, stresli ve korkulu hissetmek normaldir. Günlük bir rutini sürdürmek, bu stresin bir kısmını yönetmeye yardımcı olabilir. Rutini sürdürmenin bir yolu, düzenli yemek saatlerine bağlı kalmak ve önceden yemek planı yapmaktır. Yemek planı yapmak, açlık seviyelerini daha iyi kontrol etmenize, besin gereksinimlerinizi karşılamanıza ve sahip olduğunuz gıdalardan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlayarak gıda israfını azaltmanıza yardımcı olabilir.
Uzun süreli stres dönemlerinde kendinizi ihtiyacınız olandan daha fazla yerken bulabilirsiniz. Ayrıca, uzun süreler evde kalmak da can sıkıntısından bir şeyler atıştırma isteğine neden olabilir. Dikkatli ve planlı yemek yeme alışkanlığı, gıda ile sağlıklı bir ilişki sürdürmek ve enerji alımınızı dengelemenize yardımcı olmak için yararlı bir strateji olabilir.
Dikkatli yemek yeme alışkanlığı edinmenize yardımcı olacak bazı ipuçları:

 • Hareket halindeyken yemek yemeyin – ne kadar yediğinizin farkında olmak zordur. Yemeğinizi oturarak yiyin.
 • Doğrudan paketten yemeye direnin. Yemeğinizi servis edin – ne ve ne kadar yediğinizi görerek, fazla yemek yemenin önüne geçebileceksiniz.
 • Dikkat dağıtıcı şeyleri kaldırın. Yemek yerken TV’yi ve diğer her şeyi (ör. Bilgisayarlar, telefonlar vb.) kapatın.
 • Yemek yerken, sadece yemeğe odaklanın. Yiyeceklerin kokusuna, tadına ve dokusuna odaklanarak küçük lokmalar alın ve iyice çiğneyin. Her lokmadan 30 kez çiğnemeye çalışın.
 • Her ısırmadan sonra çatal kaşığı elinizden bırakmayı deneyin. Zaten ağzınızda olanı yutana kadar çatal kaşığı geri almayın.
 • Tabağın tamamını bitirmeye çalışmayın. Doymuş hissediyorsanız, kalanları saklayın.

3. Günde 8 bardak su için

su içmenin faydaları

Genel sağlık için su çok önemlidir. Ne kadar suya ihtiyacınız olduğu yaş, cinsiyet, kilo, boy ve fiziksel aktivite seviyesi ile çevresel koşullara bağlıdır. Ortalama olarak 8 bardak su içmek gerekir. Eğer su içmeyi unutuyorsanız, 1 litre şişe suyu evde yanınızdan ayırmayın, böylelikle günlük almanız gereken su ihtiyacını susadığınız anda giderebilirsiniz.
Su içmeyi çok sevmiyorsanız, limon dilimleri, salatalık, nane veya çilek gibi tatlar ekleyebilirsiniz. Şekersiz kahve,şekersiz çay ve buzlu çay gibi diğer içecekler de hidrasyon için iyi seçeneklerdir.

4. Gıda hijyenine dikkat edin

gıda hijyeni

Gıda kaynaklı hastalık riskini en aza indirmek için gıda güvenliği önemlidir. Gıda hijyeni ve güvenliğine dikkat edin.
Yiyecekleri hazırlarken veya servis ederken şunlara dikkat ettiğinizden emin olun:

 • Yemek hazırlamadan ve yemeden önce – sonra ellerinizi 20 saniye boyunca sabunla yıkayın.
 • Öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda ağzınızı ve burnunuzu bir mendille kapatın ve sonrasında ellerinizi mutlaka yıkayın.
 • Meyveleri ve sebzeleri yemeden önce bol su ile yıkayın.
 • Yüzeyleri ve nesneleri kullanımdan önce ve sonra dezenfekte edin.
 • Çiğ ve pişmiş yiyecekleri birbirinden ayrı tutun.
 • Çapraz bulaşmayı önlemek için çiğ ve pişmiş yiyecekler için farklı kaplar ve doğrama tahtaları kullanın.

5. Evde Spor Yapın

evde spor

Evde spor hareketleri yapmak hem vücuda hem de zihne fayda sağlar. Sürekli oturmak ve ara vermeden çalışmak verimsiz bir çalışma ve bitkinlik verir. Günlük olarak yetişkin bireylerin, günlük en az 30 dakika fiziksel aktivite yapmayı, 5-17 yaş arası çocukların ise en az 1 saat fiziksel aktivite yapmayı hedeflemelidir.
Kendi kendine izolasyon veya karantina sırasında fiziksel olarak aktif kalmak için şu ipuçlarını izleyin:

 • Günlük fiziksel aktivite için zaman planlayın
 • Ayakta durarak ve gerilerek veya yürüyüşe çıkarak oturmaya düzenli olarak ara verin.
 • Çevrimiçi bir egzersiz dersi alabilirsiniz.
 • Dans etmek, ev temizlemek veya çocuklarınızla oynamak gibi aktivitelerin tümü fiziksel aktivitedir.

6. Yeterince kaliteli uyku alın!

Kalitesiz uyku uyumak, hem fiziksel hem de zihinsel sağlığı olumsuz etkileyebilir ve bağışıklık sisteminin enfeksiyonlarla savaşma yeteneğini azaltabilir.
Uyku ihtiyacı yaşa bağlı olarak değişir. Genel olarak, yetişkinler en az 7 saat kaliteli uyku almalıdır. COVID-19 salgınının neden olduğu stres, uyumayı olumsuz etkileyebilir. Uykuyu dalmakta güçlük, düzensiz aralıklarda uyku uyumak ve bir çok uyku sorunu yaşamak mümkündür. Bu sebeple, kaliteli uyku uyumak ve uyku kalitesini iyileştirmek için çaba göstermek gerekir.

Uykunuzu iyileştirmenize yardımcı olacak bazı ipuçları:

 • Uykunuzu bir düzene oturtun (belirli saatlerde yatma ve kalkma), hafta sonları ve evden çalışırken oluşturduğunuz düzeni devam ettirin.
 • Alkol alımını sınırlayın ve sigara içmeyin.
 • Yatmadan önce kafein alımından uzak durun.
 • Düzenli egzersiz yapın.
 • Rahat ve davetkar yatak takımları kullanın.
 • Odanızı sessiz, karanlık ve rahat bir sıcaklıkta tutun.
 • Yatmadan önce elektronik eşyalarla bağlantınızı kesin.
 • Meditasyon gibi rahatlama tekniklerini deneyin.

7. Yağ, şeker ve tuz içeriği yüksek yiyecek ve içecekleri sınırlayın

şekerli gıdaların zararları

İçeriği yağ, şeker ve tuz bakımından yüksek yiyecek ve içecekler, aşırı miktarlarda yenildiğinde ihtiyaç olandan daha fazla kalori tüketilmesine neden olabilir. Kek,pasta, patates cipsi, çikolata ve şekerli içecekler ve yiyecekler genellikle çok az besinsel fayda sağladığı için sağlıklı bir beslenme rutininde yer almamalıdır. Eğer tüketilecekse bile sadece küçük miktarlarda tüketilmeli ve ara sıra yenmelidir.

Sağlıkla ilgili diğer makalelerimize göz atmak için tıklayınız.

Covid-19 tedbirlerine göz atmak için tıklayınız.
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

Popüler Makaleler

Cilt Bakımı

Lierac Cilt Bakım Ürünleri

Lierac markası 1975 yılında cilt bakım ürünlerini kadınların hizmetine sundu. Çeşitli cilt problemleri ve cilt yaşlanması üzerine ürünler geliştirdi. Marka ürünlerinin etkililiği duyularımız için keyifli

Güneş lekelerinin sonunu getirmek
Güneş Koruması

Güneş Lekelerinin Sonunu Getirmek

Güneş lekelerinin sonunu getirmek için bilmeniz gereken her şeyi bu yazımızda bulabilirsiniz. Güneş lekelerinin oluşmasına neden olan güneş ışınlarıdır. Tıbbi adı da solar lentigo olarak

Güneş Koruması

Murad Essential-C Sun Balm SPF 35

GÜNEŞ BU YAZ YÜZÜNÜZDE LEKE BIRAKMASIN ! Kolay uygulanabilen SPF 35 stick ambalaj ile sizlerin kolay uygulama yapmasını sağlıyor. • SPF 35 Güneş koruyucu ve

Bu Makalelerde

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sattvik beslenme nedir?
Sağlık

Sattvik Beslenme Nedir?

Sattvik Beslenme Nedir? Yoga, vücudu yeniden dengelemeye ve metabolizmayı kendine özgü beslenme düzeniyle doğal olarak yeniden canlandırmaya yardımcı olur, böylece genel yaşam kalitesini optimize ederken

Naturalnest Suntab 30 Tablet
Sağlık

Naturalnest Suntab 30 Tablet

Naturalnest Suntab 30 Tablet, bir gıda takviyesidir. İçeriğindeki aktif bileşen Polipodium Löykotomos eğreltisi, Orta ve Güney Amerika’ya özgü bir eğrelti otudur.. Bir düzineden fazla klinik

CeraVe Foaming Facial Cleanser
Cilt Bakımı

CeraVe Foaming Facial Cleanser

CeraVe Foaming Facial Cleanser, cildinizdeki kiri, fazla yağı ve ölü cilt hücrelerini cildi tahriş etmeden temizler ve arındırır. İçeriğindedeki 3 temel seramid ile cildin koruyucu