Skip to content

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1

İÇİNDEKİLER

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1

Dalgalı, kıvırcık veya hafif dalgalı saçlarınız var ve size güzel, sağlıklı ve daha belirgin bukleler verecek bir saç rutini mi arıyorsunuz?

Saçlarınızı açma veya boyama ve en yüksek ayarda fönleme nedeniyle kuru ve yıpranmış saçlarla uzun süre savaştınız mı? Daha belirgin bukleler için can atıyor ve saçlarınızdaki kabarmayı geçmişte mi bırakmak istiyorsunuz?

Curly Girl Metodu tam da aradığınız şey olabilir.

Bu yazıda, başarılı bir kıvırcık saç yolculuğuna başlamak için ihtiyacınız olan tüm bilgilerle Curly Girl Metodu’na nasıl başlayacağınıza dair bir yol haritası dizisi paylaşıyoruz!

Bu ilk makalemizde Curly Girl Metodunun ne olduğu hakkında genel bir çerçeve çizereceğiz.

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1

Curly Girl Metodu, en iyi buklelerinizi ortaya çıkarmayı vaat eden, çoğunlukla doğal bir saç rutinidir. Yöntem, 2007’de Lorraine Massey tarafından, şimdiki ünlü kitabı ‘Curly Girl: The Handbook’ta tarif edildi.

Sülfat, silikon ve paraben içermeyen besleyici ürünler seçerek sağlıklı bir kıvırcık saç rutini için zararlı alışkanlıkları ortadan kaldıran bir saç bakım yöntemidir.

Kısacası bu yöntem zararlı kimyasalları ve şampuanı, ısıl işlemleri ve diğer zararlı alışkanlıkları yasaklıyor. Bu bileşenleri ve ürünleri, saç kremi, saç maskeleri ve jel gibi daha hafif olanlarla değiştiriyorsunuz.

CG Metodu, zararlı içeriklerin ve saç ürünlerinin çıkarılması gibi bir dizi temel yönergeye dayanıyor. Ardından bukle tipinizi ve saç özelliklerinizi keşfederek saçınızın gelişmesi için hangi besinlere ihtiyacı olduğunu öğreneceksiniz!

Curly Girl Metodu kıvırcık saçlı birçok insan için sahip olduğu inanılmaz sonuçlara rağmen, bu Altın Yönergeleri yaşam tarzınıza, tercihlerinize ve benzersiz saç özelliklerinizin gereksinimlerine uyacak şekilde ayarlamalısınız. Özgürce deney yapın ve sizin için en iyi olanı keşfedin!

CG YÖNTEMİ: NELERDEN KAÇINILMALIDIR?

Sülfatlı şampuanlara hayır deyin

Curly Girl Metodunu uygularken, Sodyum lauril sülfat (SLS) gibi sülfat içeren şampuanlardan çok zararlı ve kurutucu oldukları için kesinlikle kaçınılmalıdır. Sülfatsız şampuanların sayısı gün geçtikçe artmakta ve kolayca erişilebilmektedir.

Saçınızın seveceği sülfatsız şampuanlar arasında Sülfat bazlı bir şampuana ihtiyaç duyacağınız tek bir zaman vardır, o da silikonları çıkaran ve saçlarınızı Curly Girl Metodu için hazırlayan bir son yıkama yaptığınız zamandır!

Kullandığınız şampuanın Curly Girl metoduna uygun olup olmadığını kontrol edebileceğiniz bir site mevcuttur. Curly Girl metoduna başlamadan evvel alacağınız ürünleri buraya tıklayarak kontrol edin.

Fön makinesi, saç düzleştirici ve maşa gibi ısı ve şekillendirici cihazlardan uzak durun

Bu cihazları kullanırsanız saçınıza ciddi şekilde zarar verme riskiniz vardır. Loraine Massey şaka yollu bir şekilde fön makinesini “saçınızı kızartmak” olarak adlandırıyor çünkü kelimenin tam anlamıyla saçlarınızı kızartıyorsunuz.

Orta derecede ısıyı buklelerinize eşit şekilde yayan bir difüzör kullanarak saçınızı kurutmanın daha iyi bir yolu var.

Bununla birlikte, saçınızı mümkün olduğunca kendiliğinden kurumaya bırakmanız şiddetle tavsiye edilir. Ancak bu, sıcak aylarda elbette daha kolaydır. Kışın ortasındaysa ve dışarısı soğuksa, ıslak saçla dışarı çıkmanız önerilmez!

Fırça ve tarak kullanımını sınırlayın

Saçınızı parmaklarınızla çözmek, birçok nedenden dolayı taramaya veya fırçalamaya kesinlikle tercih edilir.

Parmaklarınızı kullanmak çok daha sezgisel. Karışıklıklarınızın nerede olduğunun daha çok farkındasınız ve onları kırmak yerine dikkatlice çözebilirsiniz. Bu, kıvırcık saçlara yol açabilecek saç kırılmasını önler ve saçınızın uzamasını zorlaştırır.
Ayrıca saç maskesi veya saç bakımı yaparken parmaklarınızı kullanırsanız aynı anda saçınıza nem masajı yapmış olursunuz.

Vücuduna losyon sıkmıyorsunuz, sadece emileceğini umarak, değil mi? Aynı şey saç kremi için de geçerli.

Ekili olması için buklelerinize masaj yaparak uygulanmalısınız. Ve gerçekten fırçanıza veda edemiyorsanız, kuru saçlarınızı fırçalamadığınızdan veya taramadığınızdan emin olun. Bunu duştayken ve saçınız saç kremi veya saç maskesi ile köpürdüğünde yapın.

Zararlı kimyasallar içeren saç ürünlerini yasaklayın

Curly Girl Metodunun en önemli unsurlarından biri sülfat, suda çözünmeyen silikonlar, ağda, doğal olmayan yağlar, zararlı alkoller ve parfüm içeren ürünleri saç rejiminizden uzaklaştırmaktır.

Saçınızı çok sık yıkamayın

Saçınızı ne sıklıkla yıkamalısınız? Bu gerçekten saç tipinize ve tercihlerinize bağlıdır. Massey’in yöntemi göz önünde bulundurularak, dalgalı saçlarınız varsa, şampuanlama haftada sadece bir kez yapılmalıdır.

Kıvırcık saç dokuları için, haftada bir kez birlikte yıkama ile 10 günde bir yıkama yapılmalıdır. Kıvırcık saç dokuları için Massey, mümkün olduğunca az şampuanlamayı ve bunun yerine yalnızca birlikte yıkamayı tercih etmenizi önerir.

Klasik Havlu kullanmayın

Normal havlular, saçınızı ne kadar nazikçe kurutursanız kurutun, kütikülü pürüzlendirir ve çok fazla kabarmaya ve hasara neden olur. Birçok web sitesi mikrofiber havluları tavsiye ediyor ama biz daha çok pamuklu tişört havlu ve müslin bezi önerebiliriz.

Saçınızı dikkatli bir şekilde boyayın

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1

Saçınızı boyarken, malzemeler ve işlem son derece zararlı olabilir, bu nedenle önerilmez. Ancak saçınızı renklendirmek ve sağlıklı bukleleri korumak biraz daha zor olsa da kesinlikle mümkün.

Her durumda, herhangi bir silikonu yıkamak için saçınızı boyadıktan sonra son bir yıkama yaptığınızdan emin olun . Ardından protein içeren bir saç maskesi ile çok iyi nemlendirin.

Curly Girl onaylı saç bakım ürünlerini öğrenmek için tıklayınız.

Diğer makalelerimize göz atmak için tıklayınız.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

Popüler Makaleler

blank
Sağlık

VeNatura Omega 3

IFOS Onaylı 5 yıldızlı VeNatura Omega 3, özenle formüle edilmiş bir besin takviyesidir. Kolay yutulabilir kapsülleri ile VeNatura Omega 3, balık yemeyen kişilerin günlük Omega-3

SVR Clairial SPF50 Cream
Güneş Koruması

SVR Clairial SPF50 Cream

Hiperpigmentasyonu koruyan ultra yüksek güneş korumasıdır. Dermatolojik reçetelerde lider olan, SVR Clairial SPF50+ Cream her tür hiper pigmentasyon lekelerine hitap eden CLAIRIAL, güvenli ve her

Bu Makalelerde

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Avene Gentle Exfoliating Jel
Cilt Bakımı

Avene Gentle Exfoliating Jel

Avene Gentle Exfoliating Jel Ölü cilt hücrelerini temizleyen ve cildinizi yumuşatan çift etkili peeling yüz peelingi. Yumuşak cildi ortaya çıkarmak için kimyasal ve mekanik eksfoliasyonu

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1
Saç Bakımı

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1 Dalgalı, kıvırcık veya hafif dalgalı saçlarınız var ve size güzel, sağlıklı ve daha belirgin bukleler verecek bir saç

Temiz Güzellik Nedir?
Genel

Temiz Güzellik Nedir?

TEMİZ GÜZELLİK NEDİR? Temiz güzellik (Clean Beauty), doğal güzellik, yeşil güzellik ve normdan sapan diğer tüm güzellik türleri ile yakından ilişkilidir. Ama özünde, temiz güzellik