Skip to content

Dişlerde Siyah Lekeler Neden Oluşur?

Dişlerde Siyah Lekeler Neden Oluşur?
Marka: Sağlık
İÇİNDEKİLER

İnsanların zihninde güzel bir izlenim yaratmak için ihtiyacınız olan tek şey iç açıcı bir gülümsemedir.

Mükemmel bir şekilde, inci gibi beyaz dişler sadece gülümsemenizi çekici kılmakla kalmaz, aynı zamanda yüz güzelliğinizi de büyük ölçüde geliştirir.
Peki ya dişlerinizin farklı yerlerinde siyah renk değişikliği varsa? Bu çirkin koyu lekeler, sizi kesinlikle güzel ve parlak bir gülümseme için ağzınızı genişçe açmaktan ve rahatça gülümsemekten alıkoyacaktır. Ancak olası nedenlerini bildiğinizde onlardan kurtulmak kolaylaşmaktadır. Peki dişlerde siyah lekeler neden oluşur?

Dişlerin Lekeli Görünmesine Neden Olan Nedir?

Dişlerimizin normal rengi beyazdır. Ancak beyazımsı sarıdan beyazımsı griye kadar değişebilir. Dişlerin rengi, ‘mine’ adı verilen sert dış kaplamasında bulunan kalsiyum miktarı ile belirlenir.
Kalsiyumun doğal tonu beyaz olduğundan dişler de tonunu alır.

Ancak dişlerdeki diğer materyallerin varlığı, onlara sarı veya gri tonlar ekleyebilir ve böylece gerçek tonlarından daha koyu görünmelerine neden olabilir. Mine yaşla birlikte incelmeye başladığında ve altındaki ‘dentin’ ortaya çıktığında, dişlerdeki bu lekeler daha da belirgin hale gelir.

Dişlerde Siyah Lekelerin Belirtileri

Siyah lekeler genellikle diş minesinin aşınması veya dişler üzerindeki hasardan kaynaklanır. Ciddi bir ağızdan problemin bir göstergesidir olabilir.
Dişler bir gecede beyazdan siyaha doğru renk değiştirmez. Lekeler ilk başta kahverengi veya gri görünebilir ve zamanla siyaha dönebilir.
Bazı nadir durumlarda, dişlerde küçük siyah noktalar oluşabilir.
Bu siyah lekeler dişlerin herhangi bir yerinde – ön dişlerin iç tarafında veya azı dişlerinin dış tarafında – görünebilir.
Azı dişlerinin ısırma yüzeyinde koyu çizgiler görülebilir veya bir veya birden fazla olukta küçük siyah noktalar görülebilir.
Çocuklar ayrıca dişlerinde siyah lekeler oluşabilir.

Dişlerde Siyah Lekeler Neden Oluşur?

Dişlerdeki siyah lekeler için ev ilaçlarını denemeden önce, bunların arkasındaki gerçek nedenleri bilmek çok önemlidir.Bu, sorunu uygun şekilde çözmenize yardımcı olacaktır.
Tipik olarak, bunlar hem dış hem de iç faktörlerden kaynaklanabilir. Bazı yanlış uygulamalar gibi, altta yatan belirli diş hastalıkları da dişlerde siyah lekelere neden olabilir.
Onlara bir göz atalım.

1. Kötü Ağız Hijyeni

Her yemekten sonra ağzınızı iyice çalkalamamak veya günde iki kez dişlerinizi düzgün fırçalamamak siyah lekelerin oluşumuna neden olabilir.

2. Kötü Yemek Alışkanlıkları

Şeker oranı yüksek yiyecekleri yemek veya gazlı içecekler içmek dişlerinizin sağlığı için iyi değildir. Bu tür yiyecekleri tükettiğinizde ve bunlar dişlerinizin arasında biriktiğinde, ağzınız bakteriler için adeta üreme alanı olur. Bu bakterilerin şekerle beslendiği ve zamanla diş minesini tahrip ettiği bilinmektedir.

3. Sigara İçmek

Sigara, dişlerde renk değişikliğinin bir başka yaygın nedenidir. Alışılmış sigara içimi, dişlerin yüzeyinin kahverengi veya siyah lekelerin oluşumuna neden olur.

4. Çay / Kahve Tüketimi

Çok fazla çay veya kahve tüketmek dişlerin lekelenmesine neden olabilir. Dişleri kahverengi veya siyah renge boyayan kafein içerirler. Dahası, bu içeceklerde şeker kullanımı dişlerin bakteriyel lekelenmesini destekleyebilir.

5. Bazı İlaçların Alınması

Sıvı demir takviyeleri gibi belirli ilaçlar kullanıyorsanız, dişlerinizin zamanla lekelendiğini fark edebilirsiniz.

6. Çürüklerin Oluşması

Bakteriler diş minesini tahrip ettiğinde dişler çürür. Hasar genellikle dışa doğru ilerler ve bu nedenle arkada küçük delikler oluşturur. Bu delikler genellikle diş yüzeyinde koyu lekeler gibi görünür.

7. Tartar Sahibi Olmak

Bazen dişlerimizde, diş eti çizgisinin hemen altındaki yüzeyde sert plak veya “tartar” birikintileri oluşur. Bu çoğunlukla siyahtır ve dişlerde koyu lekeler oluşturur.

8. Devam Eden Diş Tedavileri

Dolgular vb. gibi diş restorasyon prosedürlerinin gümüş sülfit gibi amalgamlardan yararlandığı bilinmektedir. Bunlar ayrıca siyah lekeler ile dişlerinizi daha koyu gösterebilir.

Dişlerdeki Siyah Lekeler İçin Çareler

Dişlerde Siyah Lekeler Neden Oluşur?

Dişlerinizin lekelenmesi çok şiddetli değilse, birkaç etkili ipucu ve ev ilaçları, güler yüzlü gülümsemenizi kolayca geri kazanmanıza yardımcı olur. Bunlar aşağıdaki gibidir:

1. İyi Diş Hijyeni

Hiçbir şey düzgün diş hijyenini takip etmekten daha önemli olamaz.
Dişlerinizin bakımı için siş macunu ile dişlerinizi her gün iki kez fırçalayın. Bir şey yediğinizde veya içtiğinizde ağzınızı yüksek kaliteli gargara ile çalkalayın. Ayrıca, dişler arası boşlukta biriken yiyecek parçacıklarını temizlemek için diş ipi kullanmayı da unutmayın.
Bu, bakteriler için en önemli üreme alanlarından biridir.

Diş hassasiyetinize ve ihtiyaçlarınıza uygun diş macunlarını incelemek için tıklayınız.

2. Çiğ Yeşillik

Çiğnemek, çok sayıda çiğ yeşilliği çiğnemek dişlerinizi temiz, beyaz ve lekesiz tutmanıza yardımcı olabilir. Kereviz, marul vb. sebzeleri sadece dişlerinizi temiz tutmakla kalmayıp aynı zamanda nefesinizi taze tutacak şekilde yiyebilirsiniz.

3. Karbonatla Fırçalama

Önce diş macununuza bir tutam karbonat ekleyin. Gereksiz lekeleri kolayca gidermeye yardımcı olan harika aşındırıcı özelliklere sahiptir.
Daha inatçı lekeler için, suyla bir karbonat macunu yapın ve dairesel hareketlerle doğrudan dişlerinize uygulayın.
Dişlerinizi nazikçe ancak iyice ovmak, onları lekelerden kurtaracaktır.

4. Tuzla Ovma

Dişleri bir tutam tuzla ovmak, mineral içeriğini geri kazandırırken, lekeler de kademeli olarak giderilir. Bu ilacın uzun süreli kullanımı dişlerinizi tamamen siyah noktalardan kurtarabilir.

5. Portakal Kabuğunun Kullanılması

Dişleri portakal kabuğunun iç kısmı ile ovalamak, dişlerdeki lekelerin giderilmesine yardımcı olur. İşlem sırasında dişlerin etkilenen kısmına odaklandığınızdan emin olun.

Dikkate Alınacak Diğer Tedavi Seçenekleri

Lekelenme veya siyah noktalar kişinin diş hijyenini ve genel alışkanlıklarını kötü yansıtır. Bu nedenle, düzenli diş hekimi ziyaretleri planlamak bundan uzak durmak için çok önemlidir.

Ciddi şekilde lekelenmiş dişler, profesyonel leke çıkarma ve diş beyazlatma gerektirebilir.
Ancak dişlerdeki siyah lekelenmelerin çoğu tekrar eder ve bu nedenle estetik sorunu çözmek için profesyonel bir temizlik gerekebilir. Bununla birlikte, diş minesinin çıkarılmasına yol açabileceğinden, ultrasonik temizlik (tartarı parçalamak için titreşimli aletler kullanılması) bu amaç için asla önerilmez.

Dişlerdeki siyah lekeler yukarıda belirtilen ev ilaçlarından hiçbiriyle geçmezse, renk değişikliğini gidermek için hemen bir diş hekimine danışmak en iyisidir. Ne kadar uzun süre ciddi hasarın olmasına izin verirseniz, dişi kaybetme riskiniz o kadar yüksek olacaktır.

İzlenecek Önleyici Tedbirler

Aşağıda, dişlerdeki siyah lekelerden korunmanıza yardımcı olabilecek bazı basit önleyici tedbirler:

Günde iki kez (sabah ve gece bir kez) dişlerinizi fırçalayarak ve düzenli olarak diş ipi kullanarak ağız hijyeni uygulamalarını takip ettiğinizden emin olun.
Dişler arasında biriken yiyecek parçacıklarından kurtulmak için her yemekten sonra ağzınızı iyice çalkalayın.
Şekerli ve karbonatlı yiyecekleri olabildiğince azaltın ve her tatlı bir şeyler yediğinizde ağzınızı çalkalayın.
Pancar, üzüm gibi dişleri lekeleyebilecek gıdalardan kaçının.
Kafeinli içecekler içerken pipet kullanın.
Sigara içme alışkanlıklarından tamamen kurtulun.

Özetle:

Siyah lekeler, diş minesinin aşınması veya zarar görmesi nedeniyle oluşur. Kötü ağız hijyeni, kötü beslenme alışkanlıkları, sigara içme, çay / kahve alımı, tütün çiğneme, bazı ilaçları alma, çürük oluşumu, tartar olması, diş restorasyonuna gitme vb. şiddetli, birkaç etkili ipucu ve ev ilaçları, güler yüzlü gülümsemenizi kolayca geri kazanmanıza yardımcı olur.

İyi diş hijyenini uygulamaya başlayın, çok sayıda çiğ yeşillik çiğneyin, dişlerinizi karbonatla fırçalayın, tuz veya portakal kabuğu ile ovalayın ve dişlerinizdeki çirkin siyah noktaları gidermek için çilek maskeleri uygulayın.

Bununla birlikte, düzenli diş hekimi ziyaretleri planlamak bundan uzak durmak için hayati önem taşır ve diş hekimleri, durumunuzun ciddiyetine bağlı olarak başka tedavi seçenekleri önerebilir.

Diş Üzerindeki Siyah Nokta Her Zaman Çürük Anlamına mı Gelir?

Dişlerdeki tüm siyah noktalar çürük değildir. Birçoğu yiyecek veya içeceklerden de kaynaklanan lekeler olabilir. Bazen çürük dişlerde hiç leke benzeri belirti olmayabilir.

Diş Çürüğünü Tersine Çevirebilir misiniz?

Çürük çok geniş değilse ve çürük oluşmazsa diş minesinin zedelenmesi de şiddetli olmayacaktır. Tükürük, florürlü diş macunu vb. minerallerin yardımı ile tersine çevrilebilir.

Dişlerim Arasında Neden Kahverengi Lekeler Var?

Çok fazla şekerli yiyecek yemek genellikle dişlerde bakteri dolu plak birikimleri oluşturur. Bu bakteri asit üretip mineyi parçaladığında dişler üzerinde kahverengi lekeler oluşmaya başlar.

Dişlerim Arasındaki Kahverengi ve Siyah Lekelerden Nasıl Kurtulurum?

Karbonatı suyla karıştırarak macun yapın ve sık sık dişlerinizi fırçalayın. Bu, sinir bozucu kahverengi/siyah diş lekelerinden doğal olarak kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Sağlıkla ilgili diğer makalelerimize  göz atmak için tıklayınız.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

Popüler Makaleler

Sağlıklı Saçlara Kavuşmak İçin Tüyolar
Saç Bakımı

Sağlıklı Saçlara Kavuşmak İçin Tüyolar

Sağlıklı saçlar çevresel etkilerden ve hava koşullarından etkilenerek zarar görür. Bu olumsuz etkiler saçların incelmesine, dökülmesine ve cansızlaşmasına neden olur. Bu etkileri önlemek ve sağlıklı

blank
Güneş Koruması

Sensibio H2o

Sensibio H2o Kızarıklık problemi olan hassas ciltler için durulama gerektirmeyen temizleyicidir. Makyajı çıkartma ve yatıştırmaya yardımcı misel solüsyondur. Sensibio H2o kızarıklık problemi olan hassas ciltlerin

Bu Makalelerde

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Avene Gentle Exfoliating Jel
Cilt Bakımı

Avene Gentle Exfoliating Jel

Avene Gentle Exfoliating Jel Ölü cilt hücrelerini temizleyen ve cildinizi yumuşatan çift etkili peeling yüz peelingi. Yumuşak cildi ortaya çıkarmak için kimyasal ve mekanik eksfoliasyonu

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1
Saç Bakımı

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1 Dalgalı, kıvırcık veya hafif dalgalı saçlarınız var ve size güzel, sağlıklı ve daha belirgin bukleler verecek bir saç

Temiz Güzellik Nedir?
Genel

Temiz Güzellik Nedir?

TEMİZ GÜZELLİK NEDİR? Temiz güzellik (Clean Beauty), doğal güzellik, yeşil güzellik ve normdan sapan diğer tüm güzellik türleri ile yakından ilişkilidir. Ama özünde, temiz güzellik