Skip to content

Doğada Vakit Geçirmenin Faydaları

blank
Marka: Genel
İÇİNDEKİLER

Doğada Vakit Geçirmenin Faydaları
Sağlıklı olmanın ne anlama geldiğini düşündüğümüzde genellikle beslenme, uyku, hareket ve kişisel bakım gibi şeyleri düşünürüz. Bunların hepsi sağlıklı bir yaşam tarzının temel unsurlarıdır, ancak araştırmalar çoğumuzun önemli bir unsuru kaçırıyor olabileceğini gösteriyor: doğada vakit geçirmek.

Yürüyüş, bisiklete binme, yüzme ve hatta sadece bir blokta gezinme gibi açık hava etkinliklerini eğlence veya hobi olarak düşünmek kolay olsa da, doğada vakit geçirmenin eğlenceli bir manzara değişikliği sağlamaktan daha fazlasını yaptığı ortaya çıktı; aslında hem zihinsel hem de fiziksel sağlık için bir dizi fayda ile birlikte gelir.
Geliştirilmiş hafıza ve yaratıcılıktan, azaltılmış stres ve iyileştirilmiş sağlık göstergelerine kadar, ortaya çıkan araştırmalar, açık havada kaliteli zamanın sadece bir bonus olmadığını, refahımız için gerekli olduğunu gösteriyor.

Doğada Vakit Geçirmenin Faydaları

Beyninizi Güçlendirin

Zorlu bir iş sorununu çözmeye çalışırken pencereden dışarı baktıysanız veya yürüyüşe çıkarken parlak bir fikriniz gerçekleştiyse, muhtemelen doğanın yaratıcılığı ve bilişsel performansı geliştirme gücünü deneyimlemişsinizdir.

Bir çalışmada 13 deneyden elde edilen verilerin karşılaştırılması doğa ve biliş üzerindeki doğal ortamlarında vakit katılımcılar kentsel ortamlarda vakit göre daha etkili bir hafıza, hatırlama ve hedef odaklı dikkat çalışan iyileştiren yardımcı olduğunu göstermiştir.

Michigan Üniversitesi’nden yapılan bir araştırma, öğrencilerin bir arboretumda yürüyüş yaptıktan sonra, yürüyüşten önce yapılan bir hafıza testinde %20 daha iyi puan aldığını buldu. Şehrin içinden geçen öğrenciler tutarlı bir gelişme göstermediler.

Dışarıda geçirilen zaman, daha yaratıcı düşünmenize de yardımcı olabilir. Utah Üniversitesi ve Kansas Üniversitesi’nden psikologlar tarafından yapılan bir araştırma, dışarıda zaman geçirmenin, kelime çağrışımlarını kullanarak yaratıcı potansiyeli ölçen Uzak İlişkilendirme Testi’ndeki insanların puanını iyileştirdiğini buldu. Dört günlük bir yürüyüş gezisinden sonra teste giren katılımcılar , yürüyüş gezisinden önce teste girenlere göre ortalama yüzde 50 daha yüksek puan aldı.

Doğadaki zaman neden beynimiz üzerinde bu etkiye sahip gibi görünüyor? Araştırmacılar, bunun doğada deneyimlediğimiz ilginç, ancak dikkat dağıtıcı olmayan uyaranların çeşitliliği ile ilgili olduğunu düşünüyor. Doğal bir ortamın görüntülerini, seslerini, kokularını ve diğer duyumlarını aldığımızda beynimiz “yönlendirilmiş dikkat” için hazırlanır.

Odağı İyileştir

Dikkati dağılmış mı hissediyorsun? Dikkat Restorasyon Teorisi adı verilen bir konsepte göre, birkaç dakika dışarı çıkmak veya hatta doğal manzaralara bakmak için mikro molalar vermek, zihninizi tazelemeye ve sonraki görevlere daha iyi odaklanmanıza yardımcı olabilir.

Araştırmacı Kate Lee’nin sözleriyle, “Doğa zahmetsizce büyüleyici olduğu için, bilinçli olarak ona odaklanmanıza gerek kalmadan dikkatinizi çeker. Odaklanmanızı gerektiren tüm bu günlük işler için kullandığınız dikkat kontrolünüzden faydalanmaz. Bu nedenle, doğal ortamlara bakmak size dikkat kontrol depolarınızı yenileme fırsatı sunar.”

Bir çalışmada , sadece bir doğa görüntüsüne 40 saniye bakmak bile katılımcıların sıkıcı bir görev üzerindeki konsantrasyonunu artırdı. Beton bir çatı görüntüsüne bakanlar, aynı 40 saniyelik aradan sonra konsantrasyonda bir düşüş gördüler.

Hatta bir araştırma, 49 yaygın okul sonrası ve hafta sonu etkinliğinden “yeşil alanlarda” gerçekleşenlerin, çeşitli yaş ve demografik özelliklere sahip çocuklarda DEHB semptomlarını azaltma konusunda önemli ölçüde daha fazla yeteneğe sahip olduğunu gösterdi .

Ruh Sağlığını İyileştirin

dogada kamp

Doğa sadece hafıza ve üretkenlik için değil, stresi azaltmak ve esenlik duygularını desteklemek için de harikadır.

2015 yılında yapılan bir araştırma, sağlıklı insanların doğal bir ortamda veya kentsel bir ortamda 90 dakika yürüdükten sonra beyin aktivitelerini karşılaştırdı. Doğa yürüyüşü yapanların , olumsuz duygulara odaklanan tekrarlayan düşünceler olan ruminasyonla ilişkili beyin bölgesinde daha düşük aktiviteye sahip olduğunu buldular .

Başka bir çalışmada , psikiyatri birimi araştırmacıları, doğada olmanın tecrit duygularını azalttığını, sakinliği desteklediğini ve hastalarda ruh halini yükselttiğini bulmuşlardır.

Uzun süre dışarı çıkmak sizin için pratik değilse, doğal alanlara kısa süre maruz kalmak, doğa seslerini dinlemek veya doğa manzaralarını izlemek bile stres hormonu seviyelerini düşürme ve zihinsel sağlık yararlarından yararlanma konusunda olumlu bir etki yapıyor gibi görünüyor. doğanın.

Bağışıklık Sistemini Güçlendir

Doğanın onarıcı etkileri, genel sağlık ve bağışıklık tepkisini iyileştirmeye yardımcı gibi görünen vücudun stres tepkisini azaltmaya yardımcı olabilir. Ancak konu dışarıda vakit geçirmek olduğunda diğer bağışıklık güçlendirici faktörlerin rol oynadığına dair bazı kanıtlar da var.

Özellikle ormanlarda temiz havayı solurken, antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahip bitkiler tarafından salınan havadaki kimyasallar olan fitocidleri soluruz. Bu kimyasalları soluduğumuzda vücudumuz, enfeksiyonla savaşan doğal öldürücü hücreler adı verilen bir tür beyaz kan hücresinin sayısını ve aktivitesini artırarak yanıt verir. Bir Japon çalışmasında , 3 günlük bir “orman banyosu” gezisi, yolculuktan sonra 30 günden fazla bir süre boyunca doğal öldürücü hücre aktivitesinin artmasıyla sonuçlandı.

Genel Sağlığı Destekleyin

dogada

Gibi sağlık özel belirteçler ilave olarak alçaltılmış kan basıncı , kalp hızı azalması ve geliştirilmiş uyku kalitesi doğada vakit çok daha geniş bir sağlık yararları da vardır.

Örneğin, 20.000 kişilik bir Avrupa Çevre ve İnsan Sağlığı Merkezi araştırması, haftada iki saatini herhangi bir tür yeşil alanda geçiren kişilerin, yapmayanlara göre daha iyi sağlık ve psikolojik refah bildirme olasılığının önemli ölçüde daha yüksek olduğunu buldu. Etkiler, doğal ortamlarda daha uzun süre kalanlara ve iki saati birkaç güne ayıranlara eşit olarak uygulandı, bu nedenle günde yalnızca 20 dakika dışarı çıkabiliyorsanız, yine de buna değer!

Bu faydaların şehirlerimizin ve hatta binalarımızın nasıl planlandığı üzerinde de etkileri vardır. Hollanda’da yapılan büyük ölçekli bir araştırma , genel sağlığın 1 mil veya 3 mil yarıçapındaki yeşil alan miktarıyla tahmin edildiğini buldu ve başka bir araştırma , yaşlı Japon yetişkinlerin evleri bir metreye yürüme mesafesindeyken daha uzun yaşadığını buldu. park veya diğer yeşil alan.

Doğaya bakış bile sağlık sonuçlarını iyileştirme potansiyeline sahiptir. Pittsburgh Üniversitesi araştırmacıları 2005 yılında omurga cerrahisi hastalarının daha az ağrı ve stres yaşadıklarını ve iyileşmeleri sırasında doğal ışığa maruz kaldıklarında daha az ağrı kesici ilaç aldıklarını bildirdi. Bir eski çalışma hastaya safra kesesi ameliyatı yerine bir duvar tolere ağrı daha iyi ağaçlar, daha az olumsuz etkiye sahip hemşireler ortaya çıktı ve bir hastanede daha az zaman harcanan manzarasına sahip olduğu hastaları gösterdi hastaların.

Doğada Vakit Geçirmenin Faydaları: Sonuç

Çalışmak, araba kullanmak ve kentsel ortamlarda yaşamak arasında insanlar giderek doğadan kopuyor. Öyle olsa bile, günlük hayatımıza daha fazla doğayı dahil etmek için sadece biraz ekstra niyet gerektirir.

Bir öğle yemeği yürüyüşünden veya yerel parka ziyaretten ormanda bir hafta sonuna kadar, doğada geçirilen her zaman, zihinsel ve fiziksel refahınız için birçok faydayı deneyimlemenize yardımcı olabilir.

Çevre araştırmacısı ve yazar Florence Williams bunu çok iyi özetliyor: “Hepimizin yakınlardaki doğaya ihtiyacı var: Sadece bakmak için ağaçlara, su kütlelerine ve yeşil alanlara sahip olmaktan bilişsel ve psikolojik olarak yararlanıyoruz. Duyularımızı harekete geçiren doğal alanlara hızlı saldırılara ihtiyacımız var. Herkesin bir şehirde temiz, sessiz ve güvenli doğal sığınaklara erişmeye ihtiyacı vardır… Ancak şairlerin, sinirbilimcilerin ve nehir koşucularının bize gösterdiği gibi, bazen şiddetli sıkıntılardan kurtulmak, hayal etmek için daha uzun, daha derin vahşi alanlara dalmamız gerekir.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

Popüler Makaleler

blank
Sağlık

Glimo Omega Doğal Diş Macunu

Glimo Omega Doğal Diş Macunu  Glimo Omega doğal diş macunu, beyazlatıcı-onarıcı-koruyucu üçlü etki özelliğine sahip, %100 doğal, yeni nesil diş macunudur. ONARICI ETKİ: Glimo Omega

blank
Saç Bakımı

Vichy Dercos Densi-Solutions Concentrated Serum

Vichy Dercos Densi-Solutions Concentrated Serum, tüm saç tipleri için hacim, gürlük ve güçlük kazandıran konsantre serum. Gözle görülür şekilde daha güçlü ve daha yoğun saçlar

evden çalışırken cilt bakımı_
Cilt Bakımı

Evden Çalışırken Cilt Bakımı

Evden Çalışırken Cilt Bakımı COVID-19, hayatı neredeyse tüm yönleriyle etkiledi, ancak cildinizi de etkileyebildiğini biliyor muydunuz? Stres kaynaklı sivilcelerden, dizüstü bilgisayarlardan ve telefonlardan gelen mavi

Bu Makalelerde

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Avene Gentle Exfoliating Jel
Cilt Bakımı

Avene Gentle Exfoliating Jel

Avene Gentle Exfoliating Jel Ölü cilt hücrelerini temizleyen ve cildinizi yumuşatan çift etkili peeling yüz peelingi. Yumuşak cildi ortaya çıkarmak için kimyasal ve mekanik eksfoliasyonu

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1
Saç Bakımı

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1 Dalgalı, kıvırcık veya hafif dalgalı saçlarınız var ve size güzel, sağlıklı ve daha belirgin bukleler verecek bir saç

Temiz Güzellik Nedir?
Genel

Temiz Güzellik Nedir?

TEMİZ GÜZELLİK NEDİR? Temiz güzellik (Clean Beauty), doğal güzellik, yeşil güzellik ve normdan sapan diğer tüm güzellik türleri ile yakından ilişkilidir. Ama özünde, temiz güzellik