Skip to content
blank

Doğru Ve Dengeli Beslenmenin Önemi

Share on facebook
Share on twitter

Doğru ve dengeli beslenmenin önemi günümüzde çok dikkat edilmesi gereken bir konudur.Sağlıklı bir vücuda sahip olmanın en önemli unsurlarından biri de dengeli beslenmedir. Düzenli bir beslenme alışkanlığı olan kişiler sağlıklı bir vücuda sahip olurlar. Kötü beslenme alışkanlıklarına sahip olan kişiler yaşam stillerini ve beslenme alışkanlıklarını değiştirirlerse sağlıklı bir vücuda sahip olabilirler.

Doğru Ve Dengeli Beslenmenin Önemi

Bireylerin doğru ve düzenli beslenmeleri;

  • Fiziksel Özelliklerini
  • Yaşam Koşullarını

Şu an var olan ya da ilerde çıkabilecek rahatsızlıkları olumlu bir şekilde etkileyecektir.

Sağlıklı Yaşamda Beslenmenin Yeri

Tüm insanlar yaşları ilerledikçe sağlıklı bir zihin ve vücut isterler. Ancak bunun için vücuda faydalı olan besinlerin tüketilmesi ve düzenli egzersiz yapılması oldukça önemlidir. Günümüzde insanların nasıl sağlıklı bir yaşam sürecekleri ve insan ömrünün uzatılabilmesi adına bazı çalışmalar yapılmaktadır.

Beslenmeye verilen önem ve sporun hayatımızın bir parçası olması hastalıklara karşı genetik bir yatkınlığımız olsa dahi sağlıklı bir yaşam sürmemize imkan sağlar. Sağlıklı beslenmenin yanında vücudumuzun ihtiyacı olan vitaminlerin takviye şeklinde alınması da oldukça önemlidir.

Vitaminlerin Önemi

Vitaminler vücudumuzun bağışıklık sistemi için oldukça önemlidir. Vücudumuz ihtiyacı olan vitaminlerin tamamını besinlerden karşılayamaz. Bu sebeple dışardan takviye şeklinde bu vitaminleri almak gerekmektedir. Bağışıklık vitamin arasında doğru bir orantı vardır. Yani vücudumuzdaki vitamin miktarı yeterli bir seviyede ise bağışıklığımızda o kadar güçlü olacaktır.

Bağışıklık sisteminin güçlü olması insan sağlığı açısından oldukça önemlidir. Çünkü bağışıklığımız ne kadar güçlü olursa hastalıklara yakalanma riskimiz de o kadar güçlü olur. Bu nedenle bağışıklık vitamin arasındaki ilişkiyi doğru bir şekilde kurmak gerekmektedir.

Doğru Ve Dengeli Beslenmenin Önemi

Vitamin Kullanımı ile Bağışıklık Arasındaki İlişki

İnsan vücudunun 13 farklı vitamini ihtiyacı vardır. Eğer vücudumuzun ihtiyacı olduğu kadardan daha az vitamin alırsak o zaman pek çok hastalık da baş göstermeye başlar. Bunun için bağışıklık vitamin ikilisine oldukça özen göstermemiz gerekmektedir. Vücudumuzun ihtiyacı olan vitaminleri A, B grubu vitaminleri, C, E ve D vitamini olarak sıralayabiliriz.

  • Folik asit B vitamini grubunda yer alır. Yumurta ile yeşil sebzelerde çokça bulunmaktadır. vücudumuza yeteri kadar alınmadığı zaman kas ağrıları ile kansızlık oluşur.
  • B1 vitamini karaciğer ile yumurtada çokça bulunur. vücuda eksik alındığı zaman cilt, sinir ve kas rahatsızlıkları meydana gelir
  • K vitamini en çok yeşil sebzelerde vardır. K vitamini kanın pıhtılaşmasında önemli rol oynar. Bu sebeple eksikliğinde kanın pıhtılaşması ile ilgili sorunlar yaşanır.
  • B2 vitamini tahıllarda, karaciğerde ve ette bol miktarda bulunmaktadır. eksikliğinde cilt rahatsızlıkları ile kansızlık meydana gelmektedir.
  • E vitamini özellikle sıvı yağlar ile kuruyemişlerde bolca bulunmaktadır. Eksikliğinde ise kansızlık meydana gelir.
  • B3 vitamini özellikle balık, kuruyemiş ve et gibi ürünlerde bulunur. Vücutta eksik olduğu zaman kansızlık ile cilt rahatsızlıkları meydana gelmektedir.
  • D vitamini en çok balık ile süt ürünlerinde bulunmaktadır. Güneş ışığından da doğal bir şekilde alınabilmektedir. Eksik olduğu zaman vücutta çeşitli kemik rahatsızlıkları olmaktadır.
  • C vitamini turunçgillerde bol miktarda bulunur. Eksikliğinde cilt rahatsızlıkları meydana gelir.

Sağlıkla ilgili diğer makalelerimize göz atmak için tıklayınız.

Popüler Makaleler

Bioderma Hydrabio
Cilt Bakımı

Bioderma Hydrabio Ürünleri

Bioderma Hydrabio cildin nem tutmasını sağlayarak uzun süreli etkili nem sağlamak amacıyla kullanılan cilt bakım ürünlerine sahiptir. Cilt gün boyunca dış etkenlerin neden olduğu birçok

blank
Cilt Bakımı

Cildinize Neden Serum Kullanmalısınız?

Serum cilt bakımına yeni bir boyut kazandırır, cilt için gözle görülebilir etkili sonuçlar oluşturur. Bu nedenle cilt bakım rutininize yeni bir boyut kazandırmak isterseniz serumlardan

Güneş lekelerinin sonunu getirmek
Güneş Koruması

Güneş Lekelerinin Sonunu Getirmek

Güneş lekelerinin sonunu getirmek için bilmeniz gereken her şeyi bu yazımızda bulabilirsiniz. Güneş lekelerinin oluşmasına neden olan güneş ışınlarıdır. Tıbbi adı da solar lentigo olarak

Bu Makalelerde

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

blank
Cilt Bakımı

Vichy Liftactiv Collagen Specialıst Night

Kırışıklıklardan korunmak için en iyi bahislerinizden biri, tedavi etmek yerine önlemektir. Yaşlanma karşıtı ürünleri cilt bakımınızda kullanmaya başlamak için küçük çizgiler görmeye başlayana kadar beklemeyin.

blank
El ve Ayak Bakımı

La Roche Posay Cicaplast Hands Barrier Cream

Kış aylarında dışarıdaki havadaki nem oranı düşer. İçeride ısıtma sayesinde işler daha da kuru. Soğuk algınlığı veya gripten kaçınmak için ellerinizi sık sık yıkıyorsanız, cildinizde

blank
Saç Bakımı

Mevsimsel Saç Dökülmesi

Mevsimsel saç dökülmesinin durumunun birden fazla nedeni vardır. Bunlardan en sık karşılaşılanlardan bir tanesi de mevsim geçişlerinde yaşanan saç dökülmeleridir. Mevsim fark etmeksizin, bir mevsimden