Skip to content

Erkekler İçin Kolay Cilt Bakım Rutini

İÇİNDEKİLER

Çoğu erkeğin cilt bakımını ihmal etmesinde belki de ilk sebep bu bakım rutinini gözünde büyütmesidir. Erkekler için kolay cilt bakım rutini  makalemizde kolay adımlarla cildinizin ihtiyacı olan bakım için bir rehber bulacaksınız.

Cildiniz en büyük organınızdır; Vücudunuzun diğer kısımları gibi, sağlıklı kalması için günlük koruyucu önlemlere ihtiyacı vardır. Bu, vücudunuzu formda tutmak için ağırlık kaldırmak, kardiyo ve yemek yemekten farklı değildir.

Günlük cilt bakım rutini, cildi sıkı, temiz ve parlak tutarak oldukça fayda sağlar. Özellikle yıllar sonra, kırışıklık riskinizi en aza indirmede ve olgun yaşlarda genç bir cilde sahip olmanın önemli bir anahtarıdır.

CİLT TİPİNİZİ ÖĞRENİN

Çoğu erkek cilt tipini bilmiyor. Açıkçası, birçok erkek cildin “tipleri” olduğunun farkında bile değil. Cilt tipinizi öğrenmek, cildinize iyi bakmanın ilk adımıdır (ve oldukça kolaydır).

BU BEŞ TEMEL CİLT TİPİNDEN HANGİSİ SİZE EN ÇOK BENZİYOR?

Normal: Cildiniz günün çoğunda yağsız kalır ve kolayca tahriş olmaz veya kurumaz. Akne nadiren bir sorundur.
Yağlı Cilt: Cildinizde yağlı lekeler ve doğal bir parlaklık vardır. Sık sık sivilce veya akne problemi yaşarsınız.
Kuru / Hassas Cilt: Cildinizin her yeri kolayca tahriş olur ve sıklıkla gergin veya kuru hissedersiniz.
Karma Cilt: Yüzünüzün üzerinde “T” olduğunu hayal edin. Yatay çubuk alnınızın üzerinden geçer – dikey çubuk burnunuzun ucuna kadar iner. Buna T bölgesi denir. Karma cilde sahip erkeklerin yağlı bir T bölgesi vardır, ancak yüzlerinin geri kalanında (öncelikle yanaklarda) kuru / hassas cilt vardır.
Yaşlanan Cilt: Cildiniz yıpranmış, kırışmış ve yaşlılık lekeleri vardır. Yıllarca cildinize bakmadan geçirmişsinizdir.
Cilt tipinizi öğrendikten sonra işler çok daha kolay hale gelir.

1. Adım: CİLDİNİZİ TEMİZLEYİN

erkekler için kolay cilt bakım rutini

YÜZÜMÜ NE ZAMAN YIKAMALIYIM?

Kısa cevap: hem sabah hem de gece.

Yüzünüzü her sabah cilt tipinize göre üretilmiş bir erkek yüz temizleyicisiyle yıkayın. Sabah ilk iş temizlik, donuk cildi ve kirleri gidererek sizi ferahlatır.

Yatmadan önce, yağın ve gözenekleri tıkayan diğer bakterilerin bütün gece yüzünüzde oturmasını önlemek için yüzünüzü yıkayın.

YÜZÜMÜ NASIL YIKAMALIYIM?

Yüzünüzü duşta yıkayın veya yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Bu, gözenekleri açar ve derinlerdeki kirleri gidermeye yardımcı olur.

Yüz yıkamasını uygularken, dairesel hareketlerle nazikçe ovalayın. Kuvvetli bir şekilde ovalamayın – yüz cildi çok hassastır.

İşiniz bittiğinde, gözenekleri kapatmak için soğuk suyla durulayın ve ardından hafifçe dokunarak kurulayın . Yüzünüzü asla sert şekilde kurulamayın – cildi germek erken kırışıklıklara neden olabilir.

Yüzünüzü asla kalıp sabunla yıkamayın. Yüzünüzü günde ikiden fazla yıkamak tamamen gereksizdir. Özellikle yağlı ciltlerde, aşırı yıkama, sebum bezlerinizin (cildin yağ bezleri) aşırı hızlanmasına neden olarak fazla yağ oluşturur.

NE ZAMAN VE NE SIKLIKLA OVALAMA(PEELİNG) KULLANMALIYIM?

Yüzünüze ovma (peeling) uygulama sıklığı, cilt tipinize bağlı olarak, yüzünüzü temizledikten sonra haftada 1 – 3 kez yapılmalıdır. Yağlı cilde sahip erkekler daha sık, hassas / kuru cilde sahip erkekler ise daha az sıklıkta yapmalıdır.

Peeling, ölü cilt hücrelerini ve cildinizdeki diğer kalıntıları giderir. Bu, yeni, daha sağlıklı cilt hücrelerinin kendilerini göstermesine yardımcı olarak cildinizi iyileştirir.

Yağlı cilde sahip erkeklere muhtemelen bunun söylenmesine gerek yoktur, ancak cildinizde ne kadar az birikim olursa, o kadar az tıkanmış gözenek ve çatlak olur.

Yeterli sayıda erkek tıraştan önce cildini hazırlamak için zaman ayırmaz. Sakal bölgenize peeling uygulayın. Bu, batık tüyleri ve şişlikleri caydırır.

Sakalınızın cildinizin üzerinde olabildiğince yüksekte çıkmasını, daha temiz bir kesime izin vermesini ve cildin içinde büyümesini engellemeyi sağlayabilir.

2.Adım NEMLENDİRME

erkekler icin kolay cilt bakim rutini nemlendirme

Nemlendirmenin pek çok faydası vardır : cildi sıkılaştırır, su kaybını önler ve yaşlanmayı geciktirici etkisi vardır.

Yaşlandıkça (20’li yaşların başında bile), vücudunuz giderek daha az cilt proteini (kolajen) ürettiğinden cildinizdeki hücreler eskisi kadar nem tutamazlar….

Nemlendirme, cilt hücrelerine nem ve temel besin maddeleri sağlar, böylece dolgun görünmeye devam edebilir. Bu adım, genç ve sağlıklı bir yüz sunar.

YÜZ NEMLENDİRİCİSİNİ NASIL KULLANMALIYIM?

Yüzünüzü yıkadıktan veya peeling sonrasında iyice kuruladıktan sonra, tüm yüzünüze bir erkek yüz nemlendiricisi uygulayın. Alın ve göz çevresini nemlendirmeye özellikle dikkat edin.

Sadece biraz ürüne ihtiyacınız var ve onu kuvvetli bir şekilde ovalamanıza gerek yok. Kuru cildiniz varsa, öğleden sonra tekrar küçük bir miktarı tekrar uygulamanız gerekebilir. Yağlı cilde sahip erkekler – nemlendirme adımını atlamamalıdır. Nemlendirme yağlı ciltler için de çok önemlidir. Her gün az miktarda yüz nemlendiricisi kullanmak yağı kontrol altında tutacak ve lekeleri azaltacaktır.

3. Adım: CİLDİN YAŞLANMASINI ÖNLEYİN

erkek cilt bakim rutini

Hayatınız boyunca harika görünen bir cilde sahip olmanın en kolay yolu nedir? Önleme. Ne yazık ki çoğu erkek , konu genel fiziksel sağlık olduğunda ciltlerini en son olarak düşünür .

Cilt sorunlarını önlemek, kendinizi güneşten korumak ve yaşlanma süreciyle mücadele etmekle başlar.

CİLT YAŞLANMASINI NASIL ÖNLERİM?

SPF ile güneş koruyucu kullanın : 30 dakikadan daha uzun süre güneşte kalacaksanız , cildinizin açıkta kalan tüm kısımlarında güneş kremi kullanın. Hiçbir şey cildinize güneşten daha hızlı yaşlandırmayacak ve zarar vermeyecektir. En az SPF 15 olan güneş kremi kullandığınızdan emin olun.

GÜNEŞ KREMİNİ NE ZAMAN UYGULAMALIYIM?

Hem sabah hem de gece SPF (iyi bir nemlendiricinin içinde SPF bulunur) uygulamaktan zarar gelmez… ama özellikle sabahları.

Gözlerinizin altında genellikle koyu halkalar veya torbalar var mı? Erkekler göz kremi kullanmak, iyi görünmek için gizli silahınızdır.

Yeterince uyuyamadığınızda göz çevresinde torbalar ve koyu halkalar olur.

Göz kremi bileşenleri göz çevresindeki alanı uyararak şişkinliği ve sıvı birikimini azaltır. Erkekler için en iyi göz kremleri kafein içerir; kanı vücuda geri akıtan inanılmaz bir uyarıcıdır.

Yaşlanma Karşıtı Krem Kullanın : Her gece yatmadan önce bir erkek yüz nemlendiricisi kullanmanızı öneririz. Ancak kırışıklıklar ve ince çizgiler konusunda endişeleniyorsanız, bir erkek yaşlanma önleyici krem ​​kullanmalısınız .

Neden geceleri kullanmalısınız? Vücudunuz siz uyurken kendini onarır, bu nedenle yaşlanmayı geciktirici krem ​​uygulamak vücudun doğal onarıcı süreciyle birlikte çalışır.

Yaşlanmayı önemsediğinizi dünyaya bildirmekten çekiniyor musunuz? Endişelenmeyin – gece yaşlanma karşıtı bir krem ​​kullanmak, onu sadece siz ve yastıklarınız arasında tutar.
Cilt bakımının karmaşık olmasına gerek yok. En az üç ürünle, sağlam ve etkili bir cilt bakımı rutini oluşturabilirsiniz.

ÖZETLEMEK GEREKİRSE, Erkekler İçin Kolay Cilt Bakım Rutini:

Yüzünüzü bir temizleyiciyle yıkayın (bazen bunun yerine yüz peelingi kullanın)
Yüzünüzü kurulayın.
Yüz nemlendiricisi uygulayın (ideal olarak SPF ile)
Diğer şeyler- göz kremi, yaşlanma karşıtı krem kullanmak cildin ihtiyaçlarına göre eklenmesi gereken önemli adımdır. Ancak göz torbaları ve kırışıklık probleminiz yoksa cilt bakımınız tutarlı olarak temizleme ve nemlendirme adımları yeterlidir.

Unutmayın, sağlıklı ve bakımlı cildin anahtarı tutarlılıktır.

Cilt bakımıyla ilgili diğer makalelerimize göz atmak için tıklayınız. 

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

Popüler Makaleler

blank
Cilt Bakımı

Bioderma Atoderm Nemlendirici Krem

Kuru ciltler yağlı ve karma ciltlere göre nemini hızlı kaybeder ve sık sık gerginlik ve rahatsızlık hissi oluşturur. Bu sebeple kuru cilde sahip olan kişiler

covid-19-doneminde-saglikli-beslenme
Sağlık

Covid-19 Döneminde Sağlıklı Kalmak

Covid-19 Döneminde Sağlıklı Kalmak için dikkat edilmesi gereken alışkanlıklar ve beslenme önerileri. Koronavirüs salgını nedeniyle zor zamanlarda yaşıyoruz. Bu zorluklar hem fiziksel hem de duygusal

Bu Makalelerde

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Avene Gentle Exfoliating Jel
Cilt Bakımı

Avene Gentle Exfoliating Jel

Avene Gentle Exfoliating Jel Ölü cilt hücrelerini temizleyen ve cildinizi yumuşatan çift etkili peeling yüz peelingi. Yumuşak cildi ortaya çıkarmak için kimyasal ve mekanik eksfoliasyonu

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1
Saç Bakımı

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1 Dalgalı, kıvırcık veya hafif dalgalı saçlarınız var ve size güzel, sağlıklı ve daha belirgin bukleler verecek bir saç

Temiz Güzellik Nedir?
Genel

Temiz Güzellik Nedir?

TEMİZ GÜZELLİK NEDİR? Temiz güzellik (Clean Beauty), doğal güzellik, yeşil güzellik ve normdan sapan diğer tüm güzellik türleri ile yakından ilişkilidir. Ama özünde, temiz güzellik