Skip to content

EVDE SAÇ BAKIMI İÇİN 7 İPUCU

İÇİNDEKİLER

Sağlıklı ve güçlü saçlar herkesin hayalidir. Sağlıklı ve güçlü saçlar doğru saç bakımı ile gerçeğe dönüşebilir. Pandemi döneminde düzenli olarak güzellik merkezine ve kuaför salonlarına gitmekten çekiniyor olabilirsiniz, evde kaldığımız bu dönemde saçlarınızın bakımlı ve sağlıklı görünmesi için evde saç bakımı uygulamak saçlarınızın sağlıklı ve güzel görünmesi için gereklidir. Evde saç bakımı uygularken dikkat etmeniz gereken  ipuçlarını aşağıdaki listede bulabilirsiniz.

İşte, evde saç bakımı için 7 ipucu: 

1. Saçınızı Doğru Sıklıkta Düzenli Olarak Yıkayın

evde saç bakımı için 7 ipucu

Saçları düzenli olarak yıkamak, saç derisindeki ve saçlardaki kirden ve fazla yağdan arındırılmasını sağlar. Ama saçları doğru sıklıkta yıkamak çok önemlidir. Saç tipinize uygun bir sıklıkta saç yıkama rutini oluşturun. Kuru saçlara sahipseniz, haftada iki kez yıkamayla sınırlayın. Yağlı saç tipine sahipseniz, saçlarınızı bir kaç günde bir yıkayabilirsiniz. 

2. Kimyasal İçeriklerden Uzak Durun!

EVDE SAÇ BAKIMI İÇİN 7 İPUCU

Saç bakımı ürünlerini seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri, ürünlerin içeriğindeki bileşenlerdir. Saçlarınızı kurutan veya tahriş eden şey kullandığınız ürünler olabilir. Saçlarınıza zarar veren çevresel koşulları kontrol etmek imkansız olsa da kullandığınız şampuan ve saç bakım ürünleri kontrol etmek mümkündür. 

Kullandığınız şampuan ve saç bakım ürünlerinde kimyasal sayısı ne kadar az ise saçlarınız o kadar sağlıklı olur. Saç tipinize uygun nazik bileşenlerle formüle edilmiş şampuanları tercih edin. Şampuanlardaki paraben ve sülfat köpürmek ve korumak için kullanılan bileşenlerdir ancak bu maddeler cilt tahrişine ve hormonla bozulma riskini arttırabilir. Evde saç bakımı uygularken şampuan ve saç bakım ürünlerinizin temiz içerikli olmasına dikkat edin.

3. Saç Kremini Doğru Kullanın

EVDE SAÇ BAKIMI İÇİN 7 İPUCU

Saç kremi, saçlarınızı kontrol edebilmenizi sağlar. Saçlarınızı çevresel faktörlerden ve ısıyla şekinlendirirken zarar görmemesi için korur. Ancak saç kremini nasıl uyguladığınız çok önemlidir. Saç kremini, saç derinize değil saç uçlarına uygulamalısınız. Ek olarak, saç kremi uyguladıktan sonra iyice duruladığınızdan ve arındırdığınızdan emin olun.

4. Saçınızı Doğal Yöntemlerle Kurutun

EVDE SAÇ BAKIMI İÇİN 7 İPUCU

Saçlarınızı kurutma makinesiyle kurutmak saçlarınıza zarar verebilir. Aşırı sıcak fön makinesine maruz kalan saç, saç derinize olumsuz etkisi olabilir. Saçlarınızı şekillendirmek istiyorsanız bunu önemli zamanlar için sınırlayın. Saçınızı her yıkadıktan sonra kurutma makinesiyle kurutmak saç sağlığınıza iyi gelmeyen bir eylemdir. Saçlarınızı yıkadıktan sonra doğal kurutma yöntemiyle kurutun. Doğal saç kurutma yöntemi için havlu kullanımına dikkat etmelisiniz. Islak saç tellerini klasik bir banyo havlusu ile kurutmak saç tellerine ciddi şekilde zarar verebilir. Pamuklu veya havlu kumaştan bir havlunun kaba dokusu ve kuruluğu da saça zarar verebilir. En iyi tercih mikrofiber kumaş havlu veya tişört kullanmaktır.

5. Geniş Dişli Tarak Kullanın

genis disli tarak

Saçlarınızı duştayken taramak, saç dökülmesini engeller. Islak saç, esnek olduğu için saçınızı ıslakken taramak saçınızın koparak dökülmesini ve kırılmasını engeller. Saçlarınızı suyun altında ya da nemli iken nazikçe geniş dişli tarak ile tarayın. Dişler arasındaki geniş boşluklar sayesinde saçınızı geniş dişli tarak ile açmak çok daha kolaydır. Bu, saçınızı çekme ve koparma olasılığınızın daha düşük olduğu anlamına gelir. Ayrıca bir fırça veya ince bir dişli taraklara kıyasla daha az sürtünme yapar, bu da saçınızı daha yumuşak hale getirir.

6.Düzenli Olarak Saç Kırıklarını Aldırın

kiriklari aldirmak

Kırık saç uçlarından kurtulmak için saçınızı 6-8 haftada bir kestirin. Kırık saç uçları, saçları ısıyla şekillendirme, kirlilik, sigara, stres vb. Nedeniyle hasar görmesi durumunda oluşmaktadır. Kırık uçları kestirmek,  saçlarınızın hızlı bir şekilde uzamasını sağlamaz, saç uzaması saç derisinde gerçekleşir ancak kırık saç uçlarından kurtulmuş bir saç daha sağlıklı ve bakımlı görünür, tazelenir. 

7. Sağlıklı Beslenme ve Su İhtiyacı

saglikli beslenme

‘’Ne yerseniz o’sunuz’’ cilt bakımı ve saç bakımında aklınızda bulundurmanız gereken en önemli husustur. Cildinizin ve saçlarınızın sağlıklı ve güzel görünmesi yediğiniz sağlıklı besinler ve ne kadar su içtiğinizle doğru orantılıdır. 

Eğer sağlıksız beslenme alışkanlığına sahipseniz ve yeterli derecede su tüketmiyorsanız, en iyi saç ve cilt bakım ürünlerini kullanıyor olsanız da saçlarınız ve cildiniz sağlıklı gözükmez. 

Saçların, iyi büyümesi ve kendini koruması için doğru beslenmeye ihtiyacı vardır. Yumurta, çilek, fındık, balık, yeşil yapraklı sebzeler, tatlı patates gibi gıdalar sağlıklı saçlar için almanız gereken gıdalardan bazılarıdır. 

Su, dengeli ve sağlıklı saçların anahtarıdır. Saçlarınızın ihtiyacı olan nem için nemlendirici saç bakım ürünleri ve yağları kullanıyor olabilirsiniz ama her gün en az 3 litre su içmek içten dışa bakım için önemlidir, yeterli su içmek saçlarınızın sağlıklı olmasını sağlar.

Saç Bakımında Yapılmaması Gereken 5 Şey

Evde saç bakımı için 7 ipucu ile birlikte aşağıda belirtilen 5 şeyden de kaçınmaya dikkat edin.

  1. Sıcak Duş Almak

Sıcak duş almak, saç derinizdeki doğal yağları soyarak kuru ve pul pul bırakır. Saç derinize ve cildinize çok sıcak suyla temasından kaçının. Soğuk duş almak daha faydalıdır ancak mevsime göre de değişkenlik gösterir.  Ayrıca soğuk su ile duş almaktan hoşlanmıyorsanız, ılık su ile saçlarınızı yıkayın.

  1. Stres

Çevrenizdeki insanlardan ya da kendi deneyimlerinizden de yola çıkarak strese bağlı olarak saç dökülmesinin oldukça yaygın olduğunu görebilirsiniz. Stresten kolayca etkilenen saç ve saç diplerinin sağlığını korumak için stresten uzak durun. Kendinizi iyi hissettiren aktiviteler yapmaya, meditasyon ya da yoga gibi sizi rahatlatacak ve stres yönetimine yardımcı olacak rutinler oluşturun. Stresi kontrol altına almayı öğrenin.

  1. Kimyasal İşlemler

Perma ve diğer kimyasal saç işlemlerindeki kimyasallar saç köklerinizi etkiler, saç büyümesini bozar ve saç dökülmesine neden olabilir. Saçlarınıza şekil vermek için daha doğal yöntemler uygulamaya çalışın. Perma gibi işlemler yaptırıyorsanız saçlarınıza normalden çok daha fazla özen göstermeniz gerektiğini ve işlem sonrası saçlarınızın kötü etkileneceğini unutmayın. 

  1. Saç Şekillendiriciler

Düzleştiriciler, fön makinesi ve saç maşaları kullanmak, saç dokusunu değiştirir, saçı kurutur ve kırılmaya meyilli hale getirir.  Saç şekillendirici ürünleri kullanmadan önce saçlarınızı ısıdan koruyucu serumlar kullanarak olumsuz etkilerini en aza indirmeyi deneyin. Maşa, düzleştirici gibi ürünleri mümkün olduğunca az sıklıkta kullanın ya da yeni teknolojilerle geliştirilmiş olan saça daha az zarar veren saç şekillendiricilerini kullanın.

  1. Klorlu Sudan Kaçının 

Klorlu su saç kütikülüne zarar verir, kafa derisini tahriş eder ve saçın birbirine dolanmasına neden olur. 

Klor, doğal yağları saçınızdan ve cildinizden emerek onları kuru, pürüzlü ve hasarlı hale getirir. Saçınızın pürüzsüz ve sağlıklı kalması için doğal yağının bir kısmına ihtiyacı vardır ve klor bu yağları giderir. Klor ayrıca saçınızda kimyasal reaksiyonlara neden olabilir, saçınızın doğal rengini değiştirebilir, her bir saç telini zayıflatabilir ve saç uçlarının kırılmasına neden olabilir. 

Saçlarınıza Bakım Yapmadığınızda Ne Olur?

Saçlarınıza bakmazsanız, bir noktadan sonra uzaması durabilir.  Bakım yapılmayan saçlarda, yavaş yavaş kepek, saç dökülmesi, kuruluk ve matlaşma görebilirsiniz

Saçları uzun süre yıkanmadan bırakarak daha fazla toz çektiğinizi unutmayın. Bunun yanı sıra, saç bakımında yanlış saç bakım ürünlerini kullanmak saç diplerinizde kaşıntıya ve tahrişe yol açabilir ve saç dökülmesine neden olabilir.

Bu nedenle, saç tipinize uygun kimyasal içermeyen ürünleri kullanarak, doğru beslenerek, ısıyla şekillendirmeden kaçınarak ve yukarıdaki tüm saç bakım rutini ipuçlarını uygulayarak kötü saç günlerinize veda edebilirsiniz! Ama en önemlisi, iyi bir saç bakımı rutini uygulamanıza rağmen aşırı saç dökülmesi ve hasarı yaşarsanız, doktorunuza danışın..

Saç bakımıyla ilgili diğer makalelerimize göz atmak için tıklayınız.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

Popüler Makaleler

Vichy Aqualia Thermal Light
Cilt Bakımı

Vichy Aqualia Thermal Light

Normal ve karma cilt dengesini hafif bir dokunuşla geri kazandıran yoğun nemlendirici Vichy Aqualia Thermal Light ile cildinizi 48 saate kadar nemlendirin. Hassas cilt, doğal

Makyaj Fırça ve Sünger Temizliği
Cilt Bakımı

Makyaj Fırça ve Sünger Temizliği

Makyaj Fırça ve Sünger Temizliği makyajın cilde daha sağlıklı ve temiz uygulamamız için önemlidir. Aksi halde fırçalarda oluşan yağ ve kalıntılar bakterilere dönüşerek cildin hasara

Bu Makalelerde

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Avene Gentle Exfoliating Jel
Cilt Bakımı

Avene Gentle Exfoliating Jel

Avene Gentle Exfoliating Jel Ölü cilt hücrelerini temizleyen ve cildinizi yumuşatan çift etkili peeling yüz peelingi. Yumuşak cildi ortaya çıkarmak için kimyasal ve mekanik eksfoliasyonu

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1
Saç Bakımı

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1 Dalgalı, kıvırcık veya hafif dalgalı saçlarınız var ve size güzel, sağlıklı ve daha belirgin bukleler verecek bir saç

Temiz Güzellik Nedir?
Genel

Temiz Güzellik Nedir?

TEMİZ GÜZELLİK NEDİR? Temiz güzellik (Clean Beauty), doğal güzellik, yeşil güzellik ve normdan sapan diğer tüm güzellik türleri ile yakından ilişkilidir. Ama özünde, temiz güzellik