Skip to content

Glutensiz Beslenme

glutensiz beslenme
Marka: Sağlık
İÇİNDEKİLER

Birçok kişi, glutensiz diyetin kilo vermenin hızlı bir yolu olduğuna inanıyor. Ancak bu doğru değil. Glutensiz beslenme şu anda çölyak hastalığı olan insanlar için tek tedavi yöntemidir. Çölyaksız gluten duyarlılığı  ile yaşayan insanlar da glütensiz beslenmekten fayda görürler. Kullanılabilir hap veya tedavi olmadığından, çölyak hastalığını yönetmenin tek yolu % 100 glutensiz bir diyettir.

glutensiz beslenme

Glüten nedir? Gluten, buğday, arpa, çavdar ve malt ve bira mayası da dahil olmak üzere bu tahılların türevlerinde bulunan bir proteindir. Daha önce ‘glutensiz diyet’ terimini duymuş olabilirsiniz.

Bu, bazı insanlar için biraz kafa karıştırıcı olabilir çünkü çoğu insanın anlayacağı şekilde bir diyet değildir – insanların kilo vermesine yardımcı olmak için tasarlanmamıştır. Bu sadece bağırsaklarınızı iyileştirmenize yardımcı olan bir yeme şeklidir, böylece diyetinizden ihtiyacınız olan tüm besinleri almaya başlayabilirsiniz. Glutensiz bir beslenme düzeni, bu bileşenleri içeren tüm ürünleri hariç tutar.

Glutensiz olanlar; Sebzeler, meyveler, kümes hayvanları, etler, balık, baklagiller ve çoğu süt ürünleridir.
Bu saydığımız bileşenler doğal olarak glütensiz gıdalardır ve bu gıda gruplarına alerjisi olmayan kişiler için güvenlidir.

Glutensiz Tahıl Alternatifleri:

Kahverengi, beyaz ve yabani pirinç
Karabuğday
Badem unu
Hindistan cevizi unu
Mısır
Mısır nişastası
Darı
Bezelye unu
Patates
Kinoa
Soya unu

İşte glutensiz beslenmenin faydalarından birkaç tanesi:

Enerji seviyenizi yükseltir

gluten fe

Kronik yorgunluktan, gluten hassasiyeti olan kişiler muzdariptir. Bunun sebebi, gluten ürünlerinin tüketildiğinde bağırsaklara zarar vermesidir. Bu durum da demir dahil bir çok besin maddesinin emilimini bozmasıdır. Glutensiz beslenme, bağırsaklarınızın iyileşmesine yardımcı olabiliir ve besin emilimini geri kazandırarak enerji seviyenizi yükseltebilir.

Şişkinliği ortadan kaldırır

gluten semptomlari 1

Çölyak hastalığı veya glüten intoleransınız varsa, gluten içeren besinleri tükettikten sonra aşırı şişkinlik ve gaz yaşamanız muhtemeldir. Glutensiz beslenmeye geçtiğiniz zaman, sindirim probleminiz ortadan kalkacağı ve yemek yedikten sonra mideniz gözle görülür şekilde düzleşeceği için, hemen farkı göreceksiniz.

Eklem ağrısını azaltır

eklem agrilari

Çölyak hastalığı ve gluten intoleransı genelde gastrointestinal sistem ile ilişkilidir, fakat etkileri çok daha geniş olabilmektedir. Çölyak, anormal bir bağışıklık reaksiyonuna sebep olduğundan dolayı iltihaplanma riskini artırmaktadır. Bu yüzden özellikle sırtta, dizlerde ve bileklerde görülen eklem ağrıları, çölyak hastalığının sık görülen belirtilerindedir. Glutensiz beslenme, bu türden eklem ağrılarını önlemeye yardımcı olabilir.

Baş ağrınızın sıklığını azaltır

Glutensiz beslenme

Son on yıllarda, bilim insanları bağırsakla beynin yakından ilişkili olduğunu keşfetmişlerdir. Gluten hassasiyeti ve çölyak hastalığı olanların migreni ve baş ağrıları yaşama ihtimalinin daha yüksek olduğu barizdir. Bununla beraber, yapılan araştırmalar glütensiz bir beslenme düzenine geçmenin bu baş ağrılarının sıklığını azaltmakta yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Depresyonu azaltır

depresyin

Çölyak hastalığı olan kişilerde depresyona yakalanma ihtimali daha yüksek olmaktadır. Bununla beraber, araştırmacılar, glutensiz beslenme alışkanlığının depresyon semptomları üzerinde oldukça olumlu bir etkiye sahip olduğu ve yaşam kalitesini arttırmaya yardımcı olabileceğini bulmuştur.

Laktoz toleransını azaltır

laktoz hassasiyeti

Gluten hassasiyeti ve çöyak hastalığı olan bireylerde genellikle laktoz hassasiyeti semptomları da görülmektedir. Bunun sebebi, bağırsak astarının, süt ve süt ürünlerinde bulunan laktozu parçalayan laktaz enzimini üretiyor olmasıdır. Gluten hassasiyeti olan bireyler, laktaz üretimini bozan bağırsak hasarından muzdariplerdir. Bu geçici bir etkidir ve glutensiz beslenme bağırsak sağlığını geliştirerek, laktoz hassasiyetinin semptomlarını azaltır dahası ortadan kaldırabilir.

Kemik sağlığını iyileştirir

Teşhis edilmemiş çölyak hastalığı, besinlerin emilim bozukluğu sebebiyle sıkça ciddi kalsiyum eksikliklerinden muzdariplerdir. Bu kalsiyum emilim bozukluğu, osteoponi ve osteoporoz gibi artmış kemik problemleri riskiyle bağlantılıdır. Araştırmacılar, glutensiz beslenme düzenine sahip olan çölyak hastalarının kemik mineral yoğunluğunda önemli düzelmeler yaşadıklarını bulmuşlardır.

Cilt sağlığını iyileştirir

cilt guzelligi

Teşhisi konmamış çölyak hastalarında ve gluten hassasiyeti yaşayan bireylerde, sedef hastalığı ve egzama gibi döküntülü cilt rahatsızlıkları riski daha yüksektir. Glutensiz beslenme uygulamak, genel cilt sağlığınızı düzeltmeye ve dahası yaşadığınız bu cilt sorunlarını ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilir.

Saç dökülmesini azaltır

sac dokuulmesi

Glutensiz bir beslenme düzen başlatmak, saç dökülmesini tersine çevirmeye, saç dokusunu iyileştirmeye ve saç yoğunluğunu artırmaya yardımcı olabilir.

Çölyak hastalığının ve gluten intoleransının semptomları, hassas bağırsak sendromunun(IBS) semptomlarına benzemektedir.
Doğru tanıyı koymak için, doktorlar genelde seroloji testleri önermektedir bu test, kandaki belirli antikorları arayan testtir. Çölyak ya da gluten duyarlılığının bir tedavisi yoktur. Bu yüzden gluten içeren yiyecekleri beslenme düzeninizden kalıcı olarak çıkarmanız gerekir.

Glutensiz diyet kilo vermeme yardımcı olur mu?

Glutensiz beslenme kilo vermenize yardımcı oluyorsa, muhtemelen gluteni kesmenizden kaynaklanmamaktadır. Muhtemelen birçok ekmek, makarna, unlu mamuller ve gluten içeren diğer gıdalardan kaçınarak ekstra kalori ve karbonhidratları azalttığınız içindir.

Gluten intoleransım olup olmadığını nasıl anlarım?

Gluten intoleransınız olup olmadığını belirleyecek bir test yoktur. İntolerasınız olup olmadığını anlamanın tek yolu gluteni beslenmenizden çıkarmaktır. Glutensiz bir diyet yaptıktan sonra büyük ölçüde kendinizi daha iyi hissediyorsanız ve glutenli besinleri yeniden tüketmeye başladığınızda bir farklılık fark ederseniz, gluten duyarlılığınız veya çölyak hastalığınız olabilir.

Özetle Glutensiz Beslenmenin 10 Faydası

Kolesterol seviyelerini iyileştirir.
Sindirim sağlığını destekler.
Enerji seviyesini artırır.
Sağlıksız ve işlenmiş yiyecekleri diyetinizden çıkarır (yağlar, kızarmış yiyecekler, ekmekler ve tatlılar bunlardan birkaçıdır).
Meyve ve sebzeleri yeme olasılığı daha yüksektir çünkü hepsi glutensizdir.
Kalp hastalığı, belirli kanserler ve diyabet riskinizi azaltır.
Artık yiyeceğiniz yiyeceklerin çoğu daha fazla antioksidan, vitamin ve mineral içereceğinden virüsleri ve mikropları önlemeye yardımcı olur.
Sağlıklı kilo vermeyi teşvik eder.
Sağlığınız üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilecek gıdalar konusunda belirgin bir şekilde geliştirilmiş farkındalık sağlar.

Sağlık ve beslenmeye dair diğer makalelerimize göz atmak için tıklayınız.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

Popüler Makaleler

Organix Biotin ve Collagen
Saç Bakımı

Organix Biotin-Collagen

Biotin Nedir? Biotin kelimesinin asıl anlamı Yunanca’da yaşam anlamına gelen “bios” kelimesidir. Biotin genel olarak H vitamini ve B7 vitamini olarak adlandırılır. Son zamanlarda da

blank
Cilt Bakımı

Dynavit Diamond Collagen

Dynavit Diamond Collagen içeriğinde yer alan hidrolize balık kollajeni ile cildin ihtiyaç duyduğu desteği sunan, zengin bir içeriğe sahip üründür. İçerisinde kollajenin yanı sıra beta

blank
Güneş Koruması

Bebekler İçin Güneş Koruması

Güneşin kendisini hissettirmeye başlaması ile birlikte güneşten korunma yöntemleri yeniden birçok kişinin en çok dikkat ettiği konuların başında gelmeye başladı. Yetişkinleri etkileyen güneç bebekleri de

Bu Makalelerde

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

La Roche-Posay Effaclar Tonik
Cilt Bakımı

La Roche-Posay Effaclar Tonik

La Roche-Posay Effaclar Tonik ile yağlı, tıkanmış bir cildi tazeleyin. Yağlı cilt, gözenekleri açmaya ve cildi dengede tutmaya yardımcı olmak için pul pul dökülmeye ihtiyaç

Cilt Bakımında Asitler Nasıl Kullanılır?
Cilt Bakımı

Cilt Bakımında Asitler Nasıl Kullanılır?

Cilt Bakımında Asitler Nasıl Kullanılır? Tipik olarak asitlerle ilişkili peeling faydalarını sağlayan alfa ve beta hidroksi asitlerdir (bunları AHA’lar ve BHA’lar olarak biliyor olabilirsiniz). Kontrollü