Skip to content
blank

Güneş Kremi Nedir? After Sun Nedir?

Share on facebook
Share on twitter

Güneş Kremi nedir?

Daha çok yaz aylarında ihtiyaç duyulan güneş kremi, bizleri güneşin zararlı ışınlarından korumaya yardımcı bir üründür. Aslında cildi hassas kişiler için bu ihtiyaç senenin bütün ayları için geçerlidir. Güneş kremini doğrudan cilde sürdüğümüz zaman içeriğindeki bileşenlerin etkisi sayesinde cildimizi ultraviyole ışınlarına karşı koruma sağlar.

İnsan gözü çevresindeki ışığı algılamak üzere yaratılmış olsa da, bilim adamları 20. yüzyılın başlarından itibaren insan gözünün göremediği başka ışınların da olduğunu ortaya çıkartmıştır.

Güneş ışınları birçok farklı canlı türünün yaşamını sürdürebilmesini sağlayan farklı ışın türleri barındırır. Bunların içinde karşımıza çıkan ultraviyole ışınları insan derisine uzun süre temas ettiğinde yakıcı etki sağladığı gibi cildin erken yaşlanması, çatlak oluşumu ve en önemlisi ise cilt kanseri gibi son derece ciddi tehlikelere sebebiyet verdiği bilimsel olarak ispatlanmıştır.

Zararlı güneş ışınlarına özellikle yaz aylarında daha da fazla tedbir almak gerekir. Bu aşamada devreye giren güneş kremleri, cildiniz ile güneşin ultraviyole ışınları arasında adeta bir perde görevi görerek cildinizin bu olumsuz etkilerden korunmasını sağlamaktadırlar.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde yapılan bilimsel çalışmalar güneş ışığına maruz kalan ciltlerin daha çabuk yaşlandığını ortaya çıkartmıştır.

Yanlış ellerde üretilen güneş kremleri faydadan çok zarar getirebileceğinden, klinik uzmanlar tarafından incelenen ve geliştirilen ürünlerin tercih edilmesine muhakkak dikkat edilmesi gerekir.

güneş kremi

Güneş kremleriyle ilgili en çok karşılaştığımız sorular nelerdir?

Ebeveynler hem kendileri hem de çocukları için artık çok bilinçli. Fakat birçoğumuzun güneş kremleriyle ilgili kafasında halâ soru işaretleri var. Gelin şimdi hep bizlikte o sorulara cevap bulalım…

SPF ( Güneş Koruma Faktörü ) Nedir?

SPF, İngilizce’de “Sun Protection Factor” yani “Güneş Koruma Faktörü” ifadesinin baş harflerini temsil ediyor. Çoğu güneş kremi bizi UVB (Ultraviyole B) ışınlarına karşı korur. Bu ışınlar pencereden içeri girmez fakat güneş yanıklarına ve maalesef cilt kanserine neden olurlar.

SPF değerinin yüksek olması daha mı iyidir?

SPF değeri en az 30 olan güneş kremlerinden kullanmalısınız. SPF değerleri 2 ile 100 arasında değişmektedir. SPF, güneş kreminin cildi ne kadar uzun süre korumaya devam edeceğini gösteriyor.

UVB önemli mi? UVA nedir?

UVA ışınları ise cildi yaşlandırdığı gibi kansere de yol açıyor. UVA ışınları, UVB’nin aksine pencere camından geçebiliyor. UVA konumuna karşılık gelen bir SPF değeri yok. Satın alacağınız güneş kreminde aşağıdaki özelliklerin olmasına dikkat edin:
• Geniş spektrumlu UVA koruyucu özelliği
• En az 30 olan SPF değeri

Güneş kremine kimler ihtiyaç duyar?

Özellikle cilt rengi ortalamaya göre daha açık olanlar kullanmalıdır. Fakat güneş kremini tüm yaş aralıkları ve her cildin kullanması gerekir.

Güneş kremi ne zaman kullanılmalıdır?

Güneş ışınlarının en etkili olduğu saatler sabah 10.00 ile öğlen 14.00 saatleri arasıdır. Yüzmeye giderken veya herhangi bir iş için güneşe direk olarak maruz kalıyorsanız güneş kremini kullanmanız gerekir.

Güneş kremini sürmenin en doğru yöntemi nedir?

Vücudunuzun herhangi bir bölgesine uygularken 30 gram kullanmanız yeterli olacaktır. Güneş kremini vücudunuza uygularken ince bir tabaka halinde uygulayın. Vücudunuz güneş kremini iyice emdikten sonra ince bir kat daha uygulayın.

Ürünler arasında ne gibi farklılıklar var?

Jel ve sprey formunda olan ürünler az kaygandır fakat daha yapışkan olabilir. Suya dayanıklı güneş kremleri cildinizde daha üzün süre kalır. Ancak o da denizde ve havuzda 1 saat kalırsanız etkisini yitirecektir. İçinde özel malzemeler bulundurmayan, yüksek SPF ve UVA koruma değeri olanları tercih etmenizde yarar var. Eğer güneş kremlerinde bulunan PABA’ya (Para-aminobenzoik asit) karşı bir alerjiniz varsa içeriğinde PABA bulunmayan güneş kremlerinden tercih edin.

Güneş kremleri cildimizi daimi olarak korur mu?

Güneş kremlerini eğer doğru uygulama ile cildinize uygularsanız belli bir derecede cildinizi koruyacaktır. Bununla beraber, geniş bir şapka ve açık renk kıyafet giymeniz son derece yararınıza olacaktır. Güneş ışınlarına mümkün olduğu kadar maruz kalmamaya çalışın. Özellikle de cildinizle ilgili daha önceden ciddi problemleriniz olduysa daha dikkatli olun.
***
Makyajlı yüze sürülen güneş kremlerinin cilt lekelerine neden olduğunu unutmamakta fayda var. Güneş kremlerinin uygulaması sadece temiz cilde yapılmalıdır.
***

Güneş kremlerinin ambalajında yazılanlar hakkında dipnot:

  • Satın alınan güneş kremi dâhil birçok kozmetik ürününün son kullanım tarihine mutlaka bakılmalıdır. Nasıl gıda ürünlerinin bir son kullanım tarihi varsa kozmetik ürünlerinin de son kullanma tarihleri vardır. Son kullanma tarihi geçen güneş kremlerinin mutlaka atılması gerekir.
  • Pek çok ürünün arkasında ağzı açılmış bir kavanoz işareti vardır. Bu kavanoz işaretinin içinde 6M, 12M, 24M gibi kısaltmalar vardır. Bu M harfi ve yanında yazan sayı, açıldıktan sonra kaç ay kullanabileceğinizi gösterir.
  • Güneş ürünleri de sadece bir sezonluktur. Önümüzdeki yıl yeni bir güneş koruyucu almanız gerekir.
  • VAL son kullanma tarihinin kısaltmasıdır. Şişelerin altında gördüğünüz sayılar ürünün son kullanma tarihini göstermektedir.
  • Tüpte olan ürünlerin dibindeki çizgiye, ürün preslenip kapatılırken üretildiği tarih damgalanır. Bu son kullanma tarihi değildir, üretildiği tarihtir.
  • EXP de son kullanma tarihinin kısalması olarak kullanılır.

After Sun

Güneşlenme esnasında cilt kurur ve hassasiyet meydana gelir. Ciltte rahatsızlık hissedildiği için ve cilt kuruduğu için güneşlenmeden sonra losyon kullanılmalıdır.
Güneş sonrası losyonların özelliği yoğun miktarda nem veren maddeler içermeleridir. Ayrıca cildi yatıştıran ve daha serin hissetmesini sağlayan maddeler içermektedir.
Bu ürünler cilt onarımını artıran antioksidan denilen vitamin ve mineraller içermektedir.
Bu sebeplerden dolayı güneş sonrasında bir losyon kullanılmasında büyük bir fayda vardır.

Güneş kremleri ile ilgili diğer makalemiz için tıklayınız.Daha fazla bilgi için diğer makalelerde bakabilirsiniz.

Popüler Makaleler

Yeni Anne adayları İçin Bebek Bakımı
Cilt Bakımı

Yeni Anne Adayları İçin Bebek Bakımı

Yeni anne adayları için bebek bakımı doğum sonrası ne yapılacağını bilmemek ve endişe tüm anne ve babalarda olur. Bu yüzden doğum öncesi planlama yapmak ve

blank
Saç Bakımı

Yaz Aylarında Saç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Kadınların güzelliklerini tamamlayan en önemli parçası saçlardır. Saçlar yazın deniz, güneş ve sık yıkamadan dolayı çabucak yıpranır. Yıpranan saçlar taranırken zor açılır, kopma ve dökülmeler

Anne Adaylarının Doğum Çatlaklarına Çözüm
Cilt Bakımı

Anne Adaylarının Doğum Çatlaklarına Çözüm

Çatlak oluşumu derinin çok gerilmesinden kaynaklı bir durumdur. Cildin kolajen ve elastin dokularında tahribatın oluşmasına neden olur. Kol, kalça, göğüs ve karın gibi bölgelerde hamilelik

Bu Makalelerde

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

blank
El ve Ayak Bakımı

La Roche Posay Cicaplast Hands Barrier Cream

Kış aylarında dışarıdaki havadaki nem oranı düşer. İçeride ısıtma sayesinde işler daha da kuru. Soğuk algınlığı veya gripten kaçınmak için ellerinizi sık sık yıkıyorsanız, cildinizde

blank
Saç Bakımı

Mevsimsel Saç Dökülmesi

Mevsimsel saç dökülmesinin durumunun birden fazla nedeni vardır. Bunlardan en sık karşılaşılanlardan bir tanesi de mevsim geçişlerinde yaşanan saç dökülmeleridir. Mevsim fark etmeksizin, bir mevsimden

Nuxe Nuxellence Anti-Age Yeux
Cilt Bakımı

Nuxe Nuxellence Anti-Age Yeux

Yaşlanmak hepimizin korkulu rüyası. Yüzümüz, özellikle de göz çevremiz en hızlı yaşlanan bölgemiz. Bu nedenle göz çevresi bakımını ihmal etmemek gerekiyor. Göz çevresinde meydana gelen