Skip to content

HOMEOPATİ

blank
Marka: Sağlık
İÇİNDEKİLER

Homeopati yaklaşık 300 senedir pek çok ülkede uygulanan bir tamamlayıcı tıp yöntemidir. “Benzer Benzeri Tedavi Eder” ilkesine dayanan homeopatide, kişiye ve hastalanış biçimine uygun doğadan elde edilen, seyreltilmiş maddeler verilir. “Remedi” adı verilen bu ürünler, doğal maddelerden (bitkiler, mineraller, metaller, hayvansal sıvılar) defalarca seyreltilerek hazırlanırlar. Tedavi süresince, her türlü fiziksel, mental ve ruhsal soruna bir arada bir çözüm, yani hastanın şikayetlerine ve kendi ruhsal yapısına uygun bir “eş madde (remedi) bulunur. Bu seyreltilmiş madde ile, şikayetlerde azalma ve hastanın hem mental-ruhsal hem de fiziksel yapısında belirgin derecede iyileşme gözlenir

Burada donmak üzere olan uzvu bir hastalık hali olarak alırsak, soğuk hava ise buna sebep olan faktördür. Bu uzva sıcak su torbası yerine soğuk buz koyarız ve iyileşmesi kolaylaşır. Yani soğuk havanın sebep olduğu hastalık durumunu ona benzer bir maddeyle; buz ile sağlarız. Benzer Benzeri tedavi eder ilkesi de bu mantıkla hareket eder.

Homeopatinin kurucusu Dr. Samuel Hahnemann, kendi çağının yaygın hastalığı sıtmayı, aynen sıtma hastalığı gibi semptomlara yol açan “Kına Kına”(China) bitkisiyle tedavi etmiştir. Homeopatiye popülerliğini kazandıran ve pek çok doktorun Hahnemann’ı takip etmesinin ilk sebebi bu buluş olmuştur. Sıtma hastalığı yüksek ateş, terleme ve şikayetlerin periyodik oluşuyla karakterize olan bir salgın hastalıktır. Diğer taraftan, Kına Kına bitkisi yüksek miktarda vücuda alındığında periyodik yüksek ateş, terleme gibi sıtmanınkine çok benzer semptomlar üretir. Sıtma hastalarına, SEYRELTİLMİŞ ve homeopatik şekilde POTENTİZE şekilde Kına kına bitkisinin özünü veren Hahnemann, bu hastalığın iyileştiğini görmüştür. Benzerin benzer durumları tedavi ettiğine başka bir örnek budur. 

 Kahve. Yüksek miktarlarda kahve içersek, kahvenin yan etkilerini, ya da artırılmış etkilerini yaşamaya başlarız: Kalp çarpıntısı, uykusuzluk, heyecan, kontrol edilemeyen düşünceler, sinirlilik. Aynı semptomları kahve içmemesine rağmen yaşayan birini düşünün, sinirlilikten, uykusuzluktan şikayet ediyor. Bu insana yine SEYRELTİLMİŞ ve homeopatik şekilde POTENTİZE edilmiş kahve verdiğimizde bu şikayetlerinin geçtiğini görürüz. Vücuda tanıdığı ama başa çıkamadığı hastalık durumunun benzerini vererek, varolan semptomları ortadan kaldırmış oluruz.

Bireye özgü hastalanma biçimine, karakter özelliklerine, duygu dünyasına, aile tarihine, uyku, yemek, davranış düzenlerine ve hastalığın semptomlarına ve semptomların ortaya çıkış doğasına bakarak “hastalık için değil, hastanın kendisi için” ve herkese uygun farklı olacak sekilde, bir homeopatik remedy  verilir. Bu remedy’ler bitkiler, hayvansal ürünler ve minerallerden yapılmış, seyreltilmis dogal özlerin ta kendisi.

Bu sistemde semptomları baskılayarak hastalığı baskılamak değil, metabolizmanın bu hastalık durumunu kendi gücüyle yenmesi için bireyin kendisi güçlendirilir. Bu güçlendirme nasıl yapilir? Bu kişiye özgü, ona ruh eşi gibi benzeyen ve etkileşime giren doğal madde (bitki, mineral, hayvan) seyreltilmiş yani yan etkisinden arındırılmış haliyle, homeopatik formuyla kişiye verilerek olur.

Homeopati pek çok hastalıkta güvenle kullanılır. Bunun sebebi hastalık isimleriyle değil, hastanın karakteristik hastalanma biçimiyle hareket edilmesidir.Akut grip, ateş, çarpma, burkma, ishal gibi durumların dışında, kronik hastalıklar; ülser, kolit, romatizma, çeşitli ağrılar, uyku problemleri, psikolojik problemler, depresyon, anksiyete bozuklukları, fobiler, cilt hastalıkları, adet bozuklukları, cinsel problemler, astım, alerjiler, kazalardan sonra oluşan durumlar, MS, Alzheimer, siyatik gibi uzayıp giden bir liste sayılabilir.

Günümüzde modern tıp hastalığı baskılayacak yöntemler kullanır. Ağrı kesici, baş ağrınızı tedavi etmez, sadece bir süreliğine hissetmenizi sağlar. Ama altında yatan neden, fizyolojik yapıyla beraber, vücutta kalmaya ve yaşam gücünü zorlamaya devam eder. Bu tip baskılanan semptomlar, aslında uzun vadede, bağışıklık sistemimizi ve ruhsal yapımızı zayıflatır. Bunları kısa süreli rahatlama, uzun vadede daha ciddi mental ve fiziksel sorunlara yol açacaktır.

Mesela Ateş, vücudun mükemmel bir koruma ve savaşma mekanizmasıdır. Organizma, tehdit algıladığında, ateşimiz çıkar, vücuda giren yabancı maddeleri bu yöntemle ortadan kaldırır, bu sürede biz de kendimizi dinlenceye çekeriz ve vücut akıllı mekanizmasıyla gerekeni yapar. 

Terapi süresince, kahve, mentollü yiyecekler, kafur gibi maddelerin remedilerin etkisini olumsuz etkilediği söylenir. Bu konuyu homeopatınıza danışmanız faydalı olacaktır, çünkü bu konuda her homeopat farklı bir yaklaşım ve diyet uygular.

Terapi süresince vücut akıntılarının çoğaldığı gözlemlenebilir, burun akıntısı, genital akıntı, bazı hallerde ishal gibi. Bu da vücudun kendini temizleme mekanizması olduğu için terapinin iyi gittiğine işarettir. Remediyi aldıktan 1 ay sonra, danışanın sağlık durumunda, mental ve ruhsal halinde, iyileşme gözlemlenmelidir. Bazı durumlarda bu süre uzayabilir ya da gelişme  alınan 2.remedi sonrası daha belirgin olur. Tüm şikayetlerin tamamen ortadan kakması, danışanın durumuna ve hastalığın seyrine bağlı olarak değişir.

Homeopatlar, gerekli tıbbi bilgiyle donatılmış sağlık elemanlarıdır. Çoğu homeopat, tıp seviyesinde anatomi, fizyoloji ve patoloji dersleri alır. Buna rağmen, bir doktorun bilgisine ve modern tıbbın görüntüleme yöntemlerine ihtiyaç duyulan durumlar vardır. Homeopat bunu danışanına belirtmelidir, danışan ise herhangi bir sağlık probleminde kesinlikle modern tıbbı göz ardı etmemelidir.Tedavi sürecinde olan hastanın tedavisi bıraktırılmamalıdır.Tek çözüm homeopati gibi gösterilmemelidir.Kullandığı modern ilaçlar varsa bunlar bıraktırılmamalıdır.Sürdürdüğü tedavisi kestirilmemelidir.

HOMEOPATİK İLAÇLARDAN ÖRNEKLER

ACONiT

Bu remedi; aniden çıkan rahatsızlıklarda yani 24 saat içinde gelişen vakalarda verilir.Yani iyiyken 10 dakika sonra ateşin çıkması gibi.Akut başlayan semptomlarda kullanılır.Soğuğa maruz kalma ,rüzgar çarpması,korku,huzursuzluk,aniden başlayan ataklar ya kışın çok soğuk havada ya da ya da çok sıcak havada kaldığında başlayabilir.Soğuk algınlığında ateşi düşürmek için kullanılır.Ateşliyken yüz soluktur

ALLiUM CEPA

Soğan doğranırken gözümüzden gelen gözyaşı ve burnumuzdan gelen mukus salgısı nasıl oluyorsa ona benzer akıntılı durumlarda.Çok miktarda su gibi yakıcı burun akıntısı ,yaşaran gözler.

APiS

Bal arısından yapılıyor.Bu remedinin etkisini anlamak için arı sokmasının insan organizması üzerindeki etkilerine bakmalıyız.Ödemli bir şişlik,yanıcı batıcı özellikteki şişliklerde.Dukunma ve ısıyla kötüleşiyor.Apis kişisi arı gibi dokunulmayı sevmez.Soğuk kompres iyi gelir.Anafilaktik şok durumunda hastaneye giderken kullanılabilir

ARNiCA

Şokla olan tüm yaralanma durumlarında kullanılır.Bölgedeki damar dışına çıkmış sıvıyı damar içine alır.Her ilk yardımda kulllanılır.Ağızdaki hasar durumunda operasyon gerekirse kullanılır.Morarma burkulma baş ve boyunu ilgilendiren travmalarda bağ dokusu ve tendonları etkileyen durumlarda.Diş operasyonu öncesi kullanılır.Jet lag ve ciddi bitkinlikte kullanılır.

ARSENiCUM ALBUM

Kusma ve ishalin eşlik ettiği besin zehirlenmelerinde kullanılır.Yiyeceklerin görüntüsü veya kokusu bile dayanılmaz hal alır.Yanıcı mide ağrıları,soğuğa karşı hassasiyet.Şikayetler ıslaklık ve nemden sonra başlar.

ARGENTİN NİTRİKUM

Uçma ve zorlayan denemeler öncesi korku ve anksiyete durumunda kullanılır. Midede gaz ve şişkinlik, geğirme , çarpıntı,özellikle tatlı yedikten sonra ishal olurlar.

BELLADONA

Önce aconit verilen durumlarda duruma göre belladona verilir.Kırmızı sıcak cilt,zonklayan baş ağrısı ,dilate pupil (büyüyen göz bebeği).Işık ses ve sallanma kötü gelir.zonklayan baş ağrısı ve güneş çarpmalarında kullanılır.Ateş sırasında çok terleme, kırmızı surat .

BELLİS PERENSIS

Travma sonucu meme ve yumuşak doku morarmalarında çok özel remedidir.Darbe sonrası şikayetler,histerektomi sonrası iç organ morarmalarında kullanılır.Bahçede çalıştıktan sonra olan şikayetlerde kullanılır.Bahçıvan dostu olarak anılır.

BROYONIA

Kuru remedi.Kuru öksürük ve kuru ateş vardır .Konuşma görüşme veya hareket kötüleştirir.Dudaklar kuru,susuz ve hassastır.Hareketin kötüleştirdiği patlama şeklindeki baş ağrısında kullanılır.Sabit kalmak ister.Kırmızı şişlik ,donmuş omuz ,tenisçi dirseği ve siyatikte kulanılır.Batan ağrılarına basınç iyi gelir.

COCCULUS

Deniz araç  tutması.Bulantı ve baş dönmesine hareket kötü gelir,yan yatmak ve sabit kalmak iyi gelir 

CALENDULA

Şifa remedisidir.Doku antiseptiği olarak kullanılır.Et yırtılmasıyla olan tüm iltahap ve enflamasyonda kullanılır.İrin oluşumunu engeller.Yaranın içinde iltahap yoksa veye deri kaplıysa krem olarak kullanılır.Çocukların kesi ve t-yaralarında .Calendula yağıda yara yanık ve pişiklerde kullanılır.

CANTHARİS

Kabarcıkların eşlik ettiği kötü yanık ve haşlanmalarda kullanılır.Ağrıyı durdurur.İdrar yolu enfeksiyonu,sık idrara çıkma ,kanlı idrar,idrara çıkma sırasında kuvvetli ve yanıcı ağrı.Cantharis su toplama olan akut yanıklarda ,yanma ve kaşıntı olan böcek sokmalarında da kullanılır

CARBO VEGETALİS

Hava açlığı vardır.Esinti ister ama üşür.Morarma vardır.Boğulma ve elektrik çarpması sonucu hastada üşüme,morarma ve cansızlık varsa  kullanılır..Modern tıpta ilacı doğum sonrası gaz giderici olarak kullanılır.Aşırı gazlı mide ve bağırsak enfeksiyonlarında kullanılır.

CAUSTİCUM

Yanıklar içindir.30 ch alınır 

CAMOMiLA

Ağrılı diş çıkarma sürecinde ,öfkeli huysuz bebeklerde .bebek bir kucakta taşınmak ister bir istemez,bir türlü sakinleşmez.Yanakların dişin çıkacağı tarafı kırmızı diğer tarafı soluktur.Ara ara karın ağrısı 

CHİNA

Vücut sıvılarını kaybettikten sonra olan hastalık ve zayıflıkta kulanılır.( kusma ishal gibi)

COLOCYNTHUS

Üşüme ve öfke sonrası aniden başlayan mide karın bölgesindeki kolik benzeri şikayetlerde kullanılır.İkiye bükülme eğilme ve sıkı basınç iyi gelir.Sıcak su torbası iyi gelir.

HEPAR SÜLFÜR

Döküntü çıban tırnakta dolamada kullanılır.Hava akımı şikayetleri kötüleştirir.Apseler dokunmaya hassastır.Boğazda hassasiyet ,kulak ağrısı,sarı kalın akıntı vardır.Ağrılar iğne batar gibidir.

HYPERİCUM

Sinirlerin zengin olduğu el ve ayak parmak yaralanmalarındaki ağrılarda kullanılır.Koksiks (kuyruk sokumu)a ağrılarında spesifiktir.Krem ve tentürü çok ağrılı kesi,sıyrık ve yangılarda kullanılır.Tentürü antiseptiktir.

IGNATA

Elem,keder,endişe ve ayrılıkla olan duygusal ve zihinsel streste kullnılır.İç çekmek karakteristiktir.Kayıp ve şok sonrası hastalık olur.Tütün dumanı kötü yapar.Kızgındır, kayıp sonrası duygularını ve gözyaşlarını bastırır.Boğazında yumru hisseder.

IPECACUANHA

Bulantıyla olan kolik,sersemlik ve kusma vardır.Her şikayetinde ağır kusma olur.Salivasyon(tükrük salgısı ) fazladır.Susamaz.

LEDUM

Delinme yaralanmalarında kullanılır.Paslı çivi yaralanmalarında,ısırık,iğneler ve sokmalarda kullanılır.

MAGNEZYUM FOSFAT

Sıcağın,basıncın ve eğilmenin iyi geldiği kramp ağrılarında kullanılır.Ağrıların özelliği periyodiklidir.

MERCURY

İrin kötü nefes kokousu ,aşırı pis terleme vardır.Aşırı salya vardır.Kalın,sarı akıntıları vardır.Sıcak kötü gelir soğuk iyi gelir.Boğazda hassasiyet ve kulak ağrısı olur.İrin oluşumundan sonra boğaz ağrısı gelişiyorsa kullanılır.

NUX VOMICA

Akşamdan kalmalarda kullanılır.Zengin gıda yeme sonrasında olan rahatsızlıklarda kullanılır.Üşür ve iritedir.Ateşlidir, sarılmak bile titremeyi başlatır.Basur memelerinde kullanılır.

FOSFOR

Anestezik madde inhalasyonu ve diş tedavilerinden sonra kullanılır.Jetlag da kullanılır.Kuru iritan öksürükte kullanılır.Dondurma ve soğuk içecek ister.Uyku iyi gelir.

PULSATİLLA

Kulak ağrısında kullanılır.Ağlayan,sızlanan başkasına tutunan insanlardır.İlgi ister.Açık havada yürümeyi sever.Susamaz

RUS-TOX

Kıkırdak, tendon ve ligamentlerin zorlanmasında kullanılır.Kemik yaralanmaları,çıkık ve göz yorgunluğunda kullanılır.Hareket,ağrılı tarafa yatmak soğuk kötü sıcak iyi hissettirir.

SİLİCA

Batmalar,dikenli şeyler ve cam batması gibi durumlarda kullanılır.Yngı ve apse vardır.Hastanın protezi varsa kullanılmaz ve organ nakli yapılmış kişiler bu remediyi kullanamaz.Çünkü remediden sonra vücut protezi reddedebilir.

Homeopati ile ilgili yazdıklarımız bir tedavi protokolünü savunmak için yazılmamıştır.Tedavi protokolü yerine geçemez.Hastalığın teşhisi ve tedavisi tıp doktoru tarafından yapılabilir.Sağlık problemleriniz için doktorunuza başvurun ve tavsiyesine uyun

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

Popüler Makaleler

La Roche-Posay Effaclar Micro Peeling Cleanser
Cilt Bakımı

La Roche-Posay Effaclar Micro Peeling Cleanser

La Roche-Posay Effaclar Micro Peeling Cleanser, yağlı, akne eğilimli ciltler için yüz, göğüs ve sırttaki sivilceleri hedef alan arındırıcı bir jeldir ve aynı zamanda izleri

Bu Makalelerde

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Avene Gentle Exfoliating Jel
Cilt Bakımı

Avene Gentle Exfoliating Jel

Avene Gentle Exfoliating Jel Ölü cilt hücrelerini temizleyen ve cildinizi yumuşatan çift etkili peeling yüz peelingi. Yumuşak cildi ortaya çıkarmak için kimyasal ve mekanik eksfoliasyonu

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1
Saç Bakımı

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1 Dalgalı, kıvırcık veya hafif dalgalı saçlarınız var ve size güzel, sağlıklı ve daha belirgin bukleler verecek bir saç

Temiz Güzellik Nedir?
Genel

Temiz Güzellik Nedir?

TEMİZ GÜZELLİK NEDİR? Temiz güzellik (Clean Beauty), doğal güzellik, yeşil güzellik ve normdan sapan diğer tüm güzellik türleri ile yakından ilişkilidir. Ama özünde, temiz güzellik