Skip to content

İKİNCİ BEYİN-BAĞIRSAK

blank
Marka: Sağlık
İÇİNDEKİLER

MANTIĞI BEYİN DUYGULARI BAĞIRSAK YÖNETİR.

 BAĞIRSAKLAR İKİNCİ BEYNİMİZDİR ONSUZ YAŞAM DÜŞÜNÜLEMEZ.

BAĞIMLILIK BAĞIRSAK KAYNAKLIDIR.MORFİN VE EROİN GİBİ MERKEZİ SİNİR SİSTEMİ ÜZERİNDE HAREKET ETTİĞİ DÜŞÜNÜLEN UYUŞTURUCULAR KABIZLIĞA NEDEN OLARAK BAĞIRSAKTAKİ OPİAT RESEPTÖRLERİNE BAĞLANIR.

BAĞIRSAK BESİNLERDEKİ HAYATİ ÖNEME SAHİP BİLEŞENLERİN FİLTRELENMESİNİ SAĞLAR AMA ASIL GÖZDEN KAÇAN VE BUGÜNE KADAR İHMAL EDİLMİŞ EN ÖNEMLİ FONKSİYONLARINDAN BİRİ VÜCUDUN BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİN %80 ‘İNİ BAĞIRSAKLARIN OLUŞTURMASI VE DUYGULARIMIZIN OLUŞTUĞU VE YAŞANDIĞI KAYNAK OLMASIDIR

İNSAN BAĞ DOKUSU İLE YAŞITTIR.BAĞ DOKUNUZ,BEDEN YÜKÜNÜZ NE KADAR KİRLİYSE ,REGÜLASYONU O KADAR DÜZENSİZDİR KİMLİĞİNİZDE GENÇ OLSANIZDA ASLINDA YAŞLANMIŞSINIZDIR !


                                                     HORST FERDİNAND HERGEET

Bağırsaklarımızın beyne gönderdiği sinyaller beyinden alınan sinyallerden daha fazladır.Bu oran yaklaşık 9/1 dir.Karın ; hisseder,düşünür ve hatırlar.

Hem bağırsağımızın hem de beynimizin embriyonun oluşma ve gelişmesinden önce aynı doku kümesinden meydana geldiği artık bilimsel olarak da biliniyor.Bu kümelereden gelişen hücrelerin bir kısmı merkezi sinir sistemi haline gelmek için göç eder.Daha sonra iki sinir sistemi sistemine de vagus sinir siniri tarafından bilgi aktarılır.Hem bağırsak ve beyin arasındaki bağlantı, hem de mikropların etkisi bakımından belki de en önemli sinir karmaşık vagus siniridir.Vagus , yapısını oluşturan %80 oranındaki duyusal sinyaller sebebiyle bağırsak hareketliliğini ,kalp atış hızını düzenler ve akciğerler üzerindede etkilidir.

Her birimiz gerçekten iki beyne sahibiz;bilindik olanı kafatasımızın içindekidir ve daha az bilineni fakat son derece önemli olanı bağırsağımızdakidir.Siyam ikizleri gibi iki beyin birbiriyle bağlantılıdır; Bir tanesi bozulduğunda diğeri de bozulur.

Bağırsaklar yüz milyonlarca sinir hücresi tarafından çevrilmiş olup omurgadan daha fazla nörona sahiptir.Bu organımız 200 milyon sinir hücresi ile çevrilidir.Enterik (BAĞIRSAKLARA AİT) sinir sistemi olarak adlandırılan bu ağ daha çok bilim adamlarının ilgi odağı olmaya başlamıştır.Birçok uzmana göre;karın bölgesi kafatasında bulunan merkezin devamıdır.Nöro bilimcilerin keşfine göre bu ikinci beyin nerdeyse kafadaki beynin ikizidir.Hücre tipi ,etken maddeleri ve reseptörleri ile kafadaki beynin birebir aynıdır.

İnsanlar iki şekilde karar verir.Bir tanesi içgüdüsel, hızlı ve duygularla olup diğeri yavaş ve analitiktir.Hızlı tepkide içgüdüsel sistemi kullanmak gereklidir.Zararlı çevresel etkilerden kaçınmak için alınan kararda yavaş ve analitik yaklaşım daha iyi olabilir.Hızlı tepki ise genelde “bağırsak kararları”olarak görülür.Motor bellek ve otobiyografik anıların da dahil olduğu deneyimlerimize dayanan bedensel hislerimiz bağırsak ile son derece bağlantılıdır.Bağırsakların “bağırsak tepkisini”ne kadar tetiklediği ,duyguların sezgilerle ne kadar bağlantılı olduğu hala aydınlatılamamıştır.Ama bağırsakların bazı stres,endişe ve korku gibi duygularla bağlantılı olduğu ve bu duyguların da sezgiyle bağlantılı olduğu ve bu duyguların da sezgiyle bağlantılı olduğu artık kesinlikle bilinmektedir.Bu sebeple duygu durum ve kaygı bozuklukları (depresyon,bipolar bozukluk vb.) gibi beynimizde dönüp duran düşüncelerden en çabuk etkilenen organda mide ve bağırsak olmaktadır.Okula başlarken karnı ağrayan çocuk,sunumyağpacağızaman ishal olan şirket yöneticisi veya başlangıçlarda kabız olan birisi bu duruma verilebilecek olumsuz örneklerdendir.Duygusal mesajın olmlularına örnek olarakda aşık olan insanın midesinde kelebeklerin uçuşması örnek verilebilir.

Bağırsaklar sindirim sisteminin kumanda merkezidir.Bağırsaklar besleyici maddelerin birleşimi,tuz oranı ve su miktarı gibi kaba değerleri analiz etmekle kalmaz,besin emilimi ve dışkılıma mekanizmasının yanında sempatik ve parasempatik sinir iletim maddelerinin,uyarıcı hormonların ve koruyucu salgıların hassas dengesini  de kontrol eder.

Bağırsaklar vücudun en büyük organıdır ve savunma hücrelerinin %80 i burada bulunur.Bağırsaklarda bulunan savunma hücrelerinin büyük bir bölümünün bağırsak beyin ve beyinle doğrudan bağlantısı vardır.Hücreleri iyi ve kötü bilgiyi ayırt etmeyi öğrenir, bu öğrenilen bilgiyi hafızasına kaydeder ve gerektiği anda da kullanır.

Bağırsaktaki ortam için önemli diğer faktör besinlerin geçiş süresidir.Sindirim artıklarının kalış süresi ne kadar uzun sürerse o kadar fazla çürüme ve mayalanma gerçekleşir.Doğru beslenen sağlıklı bir bağırsakta normal geçiş süresi 24-36 saat arasındadır.Bu sürenin uzaması tıkanma,birikim ve sonuçta kronik zehirlenmeye neden olur.Atılması gereken işlenmiş besinlerin uzun süre bağırsakta kalması bağırsak mukozası aracılığıyla tüm bedeni zehirler.Sonuçta kişide isteksizlik,çevresel ilgisizlik, kronik yorgunluk,başarısızlık, konsantrasyon güçlüğü depresyon görülür.

Bağırsak florasının aynı beyin bölgesindeki hafızayı davranışı ve duyguları etkilediğine dair artan kanıtlar vardır.Bağırsak florasında yer alan mikrobiyonların işlevselliği son yıllarda modern tıpta önemli bir bilgi alanını oluşturmaktadır

 

 

 

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

Popüler Makaleler

Bionike Defence Serisi ile Kırışıklıkla Mücadele Edin
Cilt Bakımı

Kırışıklık ile Mücadele İçin Bionike Defence Xage Serisi

Kırışıklık cildin en rahatsız edici görüntülerinden biridir. Diğer sorunlar ise cilt incelmesi, sarkması ve pürüzlerin oluşmasıdır. Kırışıklıklar iki fonksiyonel kategoriye ayrılmaktadır. Uv ışınlarına bağlı kırışıklıklar

Saçları Düzleştirmek İçin Doğal Yöntemler
Saç Bakımı

Saçları Düzleştirmek İçin Doğal Yöntemler

Saçları düzleştirmek için zarar verici birçok şekillendirici kullanmışızdır. Uzun süre kullandıkça saçlarda seyrelme ve dökülmeler görülmektedir. Saçlarınızı hasara uğratmadan düzleştirmek için eve uygulanabilecek doğal yöntemler

blank
Cilt Bakımı

Göz Çevrenizde Oluşan İzler Kabusunuz Olmasın!

Göz çevrenizde oluşan yorgunluk izlerinden ve koyu renkli halkalardan kurtulmak imkansız değil. Kadınların en sık karşılaştığı sorunlardan biri de göz altlarında oluşan bu izlerdir. Bu izler

Bu Makalelerde

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

La Roche-Posay Effaclar Tonik
Cilt Bakımı

La Roche-Posay Effaclar Tonik

La Roche-Posay Effaclar Tonik ile yağlı, tıkanmış bir cildi tazeleyin. Yağlı cilt, gözenekleri açmaya ve cildi dengede tutmaya yardımcı olmak için pul pul dökülmeye ihtiyaç