Skip to content

Kan grubu diyeti

blank
Marka: Sağlık
İÇİNDEKİLER

KAN GRUBUNUZ ;sağlık,hastalık,uzun yaşam,fiziksel enerji ve duygusal gücün gizemlerini arayan bir anahtardır.KAN GRUBUNUZ; hangi hastalıklara duyarlı olduğunuzu,hangi yiyecekleri tüketmeniz nasıl egzersiz yapmanız gerektiğini belirler .Enerji seviyelerinizi ,kalori yakma yeterliliğinizi,strese karşı verdiğiniz duygusal tepkiyi ,hatta belki kişiliğinizi belirleyen bir faktördür DİYOR Dr.Peter J.D’Adamo

Bizde son yıllarda merak edilen bu konuyu sizin için araştırdık.

0 KAN GRUBU DİYETİ

0 Kan grubu yiyicekleri

0 Kan Grubu; Avcılar; tarihin en eski kan grubudur

0 Kan Grubu Nasıl Beslenmelidir?

0 grubu olanlar yoğun fiziksel akivite ve hayvansal proteinlerle gelişirler.Sindirim sistemleri eski çağlardaki gibi çalışır.Yüksek protein içeren avcı-toplayıcı beslenme düzeni ve yoğun fiziksel hareketlilik zorunluluğu, 0 grubunun sistemine ilk çağlardan itibaren yerleşmiştir,ketosize yol açmıştır.Ketosiz,düşük kalori alımı ve yoğun fiziksel hareketlilik birleşince ortaya bir av makinesi çıkar.Bu da insan ırkının devamının anahtarıdır.

Günümüzde beslenme düzenlerinde hayvansal protein tüketimi önerilmektedir.Hayvansal gıdalardaki doymamış yağların kalp hastalıklarına ve kansere yol açtığı kanıtlanmış bir gerçektir.Günümüzde tüketilen etler çok yağlı ,hormon ve antibiotiklerle doludur.Modern çağlarda et tüketiminden söz ederken “Ne yersen ,osun “deyişi, çok büyük anlam ifade etmektedir.

Neyse ki artık organik , açık alanda otlayan hayvanlardan ele edilen etler giderek artıyor.0 grubunun başarısı ;yağsız ,kimyasaldan arınmış et ve kümes hayvanlarıyla balık tüketmesine bağlıdır .

Süt ürünleri ve tahıllar,sindirim sistemine uymadığı için 0 grubuna önerilmez.Tahıl ,ekmek,baklagiller ve fasulye tüketiminden kaçındığınız müddetçe kilo verirsiniz.0 grubu olanlar için kilo alımındaki en büyük faktör buğday tohumu ve tam buğday ürünlerinde bulunan glutendir.Bu madde,ketosiz durumunun tam tersi bir etki yapar.Sizi dinç ve enerjik tutmak yerine insülin metabolizmasını engeller.

0 Kan grubunun kilo vermesinde başka faktörler de vardır. Fasulye ve baklagillerde,özellikle de mercimek ve barbunyada kas dokularına çöken lektinler bulunur.Dokular alkalin özellik taşır ve fiziksel aktivite için daha zor ısınır.0 grubu olanlar yüksek asit seviyelerine daha iyi tepki verir,kalorileri daha hızlı yakar.

0 Kan grubunun kilo vermesindeki üçüncü faktör ,tiro,t fonksiyonudur .0 grubu olanların tiroit fonksiyonları yavaştır.Hipotiroit denen bu durum,yetersşiz ,iyot alımından kaynaklanır.Kilo alımına,vücutta su birikmesine ,kas kaybı ve aşırı yorgunluğa sebep olur

Yemek porsiyonlarını makul tutmanın ve yağsız et tüketmenin yanında 0 grubu olanlar bazı yiyecekleri faydalı oldukları için tüketirken bazılarını da zararlı oldukları için yememelidirler.

Doymuş yağların kanser ve kalp hastalığı riskini arttırdığını bildiğimiz günümüzde 0 grubu için hayvansal protein tüketimi kimyasal madde içermeyen yağsız etler, balık ve tavuk ile yapılmalıdır.  Hormonların ve antibiyotiklerin gelişigüzel kullanılması ile kirletilen hayvansal ürünler elimine edilmelidir.

0 Kan grubu, iltihaplı hastalıklar, kan pıhtılaşma problemleri, düşük tiroid, ülser, bağırsak iltihabı, hiperinsulinemia, alerji, manik depresif eğilimler, depresyon, kalp hastalıkları, Parkinson hastalığı, şizofreni, felç, diş plağı gibi hastalıklarda diğer kan gruplarından daha risklidir.

 A KAN GRUBU

A Kan Grubu Diyeti İçin Sebzeler
A Kan Grubu Diyeti İçin Sebzeler

A Kan Grubu; Çiftçiler; ilk vejetaryenler

A  grubu olanlar vejeteryan beslenmelidir.Ataları yerleşik düzende yaşayan ve savaşçı olmayan çiftçilerdir.Ayrıca işlem görmüş rafine ürünlerden kurtulmanız da zor olabilir,zira toksin içeren ürünler albenili ambalajlarda sunulmaktadır.Oldukça hassas bünyeleri olan A grubu için mümkün olduğunca doğal gıdalar tüketmek çok önemlidir:Taze,saf,organik.

Beslenme düzenini ayarlamanın ,A grubunun hassas bağışıklık sistemi açısından çok önemli olduğunu ne kadar söylesek azdır.Önerilen diyet uygulanırsa bağışıklık sistemi güçlenir.

A grubu diyetini uygularsa doğallıkla zayıflayacaktır.Et yemeye alışkınsanız toksik yiyecekleri listenizden çıkardıkça daha hızlı kilo verirsiniz.

Metabolizma konusunda A grubunun tam zıddıdır.0 grubunun tam zıddıdır.0 grubu metabolizmayı hayvansal proteinler hızlandırırken bu proteinlerin A grubuna çok farklı bir etkisi vardır.Fazla et yediğinde daha yorgun sebze yediğinde daha enerjik hisseder A grubu yanlış ürünler tükettiğinde,sindirim sistemi yavaş çalıştığı için vücutta su toplanması olur .0 grubu olanlar eti yakıt olarak kullanır A grubu ise eti yağ olarak depolar .Bunun sebebi mide asidi seviyelerinin farklı olmasıdır. 0 grubunun mide asidi yüksek olduğundan et sindirimi daha kolaydır.A grubunun mide asidi düşüktür.Bu durum ,tarımsal beslenme düzenine geçişte bir adaptasyon süreci sonunda olmuştur.

A grubu olanlar süt ürünlerini sindiremezler ve insülin reaksiyonu oluşur .Bu da metabolizmayı yavaşlatır.Ayrıca süt ürünlerinde yüksek oranda doymuş yağ bulunur.Doymuş yağlar obezite ve diyabete yol açar.

Buğday tüketimi ,A grubu için karışık bir faktördür.A grubu için karışık bir faktördür.A grubu olanlar buğday ürünleri yiyebilirler ama fazla tüketirlerse kas dokularındaki asit oranı yükselir.Asit seviyeleri yüksek olan 0 grubunun aksine  A grubu bu durumda enerji harcayamaz,kalori metabolizması yavaşlar.Buğday 0 grubunda alkalin A grubunda asit etkisi yapar.

Sağlıklı az yağlı gıdalar tüketerek sebze ve tahılları dengelemenin yanında  A grubuna özellikle çok faydalı ya da zararlı olan yiyecekleri de dikkatli yemek zorundadır.

Genellikle bu kan grubunu taşıyan insanlar paylaşımcı, ılımlı, düzenli, kurallara-yasalara saygılı, detaycı, grup içinde yaşamaya uygun kişiler olarak tanınırlar.

A grupları tarımsal beslenme ve tai chi, yoga, nefes hareketleri, şarkı söyleme benzeri rahatlama egzersizleriyle güçlenirler.  Hassas sindirim sistemleri vardır.  Otobur A Gruplarının toleranslı bağışıklık sistemleri vardır.  Gerilim karşısında dingin bir tavır ile mücadele ederler.

A grubu insanı hassas bağışıklık sistemi nedeniyle kalp hastalıkları, kanser ve karaciğer ve safra kesesi problemlerine karşı eğilimlidir.  Romatizmal kalp hastalığı, mide  kanseri, Tip II diyabet, obsesif/kompülsif bozukluklar, beyinde tromboz, yorgunluk, sarılık, safra taşları, kemik erimesi, kalın bağırsak kanseri, karın boşluğu hastalıkları,  böbrek hastalıklarına diğer kan gruplarından daha yüksek risk taşırlar.  Strese karşı çok duyarlıdırlar.  Stres sağlıklarını dramatik olarak etkiler.  Anksiyete’ye eğilimlidirler.

B kan grubuna göre diyet

B kan grubu yiyicekleri

B Kan Grubu Diyetindekiler; Göçebeler, dengeli (hem et, hem ot) beslenenler.

0 ve A grupları,pek çok açıdan zıt kutuplardadır.B grubunu tanımlayacak en uygun deyim ise kendine has oluşudur.Tam anlamıyla özgün,bazen de bukelemun gibidir.B  grubunun,evrim yolculuğunda,birbirinden ayrılan insanı ve kültürleri birleştirmeye çalışan sofistike bir inceliği temsil ettiği söylenebilir

B grubu diyeti dengeli ve besleyicidir.Çok çeşitli besinler içerir.B grubu denge demektir.B grubu olanların kilo almasındaki en büyük faktörler mısır,domates,karabuğday,mercimek,fıstık ve susam tohumudur.Bu yiyeceklerin hepsinde farklı bir lektin türü vardır;ama bu lektinlerin tümü metabolik sürecin  etkinliğini bozar.Yorgunluğa ,vücutta su tutulmasına ve hipoglisemiye yol açar,yemek yedikten sonra kan şekeri aniden düşer.

B grubu olanlar,gluten içeren buğday tohumu ve tam buğday ürünlerine,0 grubu olanlarla aynı tepkiyi verir.Gıdalar sindirilip vücudun enerji kaynağı olarak etkin bir şekilde kullanılmazsa yağ olarak depolanır.Kilo vermek isteyen B grupları buğdayı tamamen çıkarmalıdırlar.

Bu yiyecekler ve toksik lektinler içeren diğer gruplardan uzak durulduğu zaman,B grubu olanlar kilo kontrolünde çok başarılı olurlar.B grubu diyetinde süt ürünleri bulunduğundan insanlar bu gruptan kilo sorunu olmamasına şaşırırlar.Yüksek kalorili gıdalar tüketilirse tabiki kilo alırlar.

B grupları fiziksel egzersizin zihinsel dengelendiği tenis, yüzme, bisiklete binme, tırmanma gibi sporları tercih etmelidir.  Güçlü bağışıklık sistemleri vardır.  Beslenme ve çevresel değişikliklere karşı hemen adapte olabilirler.  Gerilim karşısında en yaratıcı tavır ile mücadele ederler.

B grubu insanlar genellikle dayanıklı bir yapıya sahip olmakla birlikte, MS, lupus ve kronik yorgunluk, strese karşı fazla kortizol üretimi, Tip I Diyabet, depresyon, düşük troid, yüksek tansiyon, obezite, hipoglisemi, hiperinsulinemia, çeşitli gripal enfeksiyonlar, bağırsakta sızıntı, idrar yolları enfeksiyonları, stafilokok enfeksiyonu, sinüzit enfeksiyonu, Alzheimer hastalığı riskini diğer kan gruplarından daha çok taşırlar.

Güçlü ve uyanık B  grubu,modern hayatta çok yaygın olan kalp hastalıkları ve kanser gibi en korkunç hastalıklara karşı koyabilir.

AB KAN GRUBU DİYETİ

AB kan grubu yiyicekleri

AB Kan Grubu; Modern.

AB Kan Grubu oldukça azdır.  Karizmatik ve gizemli kişiklerdir.  Modern dünyaya ayak uydurmuşlardır. 

AB kan grubunun 1000 yıldan az bir geçmişi vardır.Biyolojik olarak kompleks bir kan grubudur.Hiç bir sınıflandırmaya uymaz bazen A bazen B grubu gibi davranır.Bazende iki grup gibi davranır.

Bu özellik bazen olumlu olu bazende olumsuz .Temel olarak A ve B grubu için zararlı olan yiyecekler AB içinde zararlıdır.Bazı istisnalar hariç.Tüm kan gruplarında yapıştırıcı etkisi olan bir lektin olan panhemaglutinan,AB grubu olanlar tarafından daha iyi tolere edilirler.

Kilo alma konusunda AB grubu,A ve B genlerinin karışımı olan mirası yansıtır.Örneğin A grubunun düşük mide asidi ile B grubunun et tüketimine adaptasyonu AB grubunda birleşmiştir.Genetik olarak et yemeye programlanmış olasanızda düşk mide asidi yüzünden etkin şekilde sindiremediğniz etler yağ olarak depolanır.Bu yüzden et tüketimini sınırlandırmalı sebza ve tofuyla birlikte küçük miktarlarda et yemelisiniz.B grubu özellikler taşıdıkları için barbunya,lima fasulyesi,mısır,karabuğday ve susam tohumu B grubunda görülen insülin reaksiyonuna yol açar.Ancak A grubu özelliği taşıyan mecimek ve şam fıstığı yiyebilir.

AB grubu buğday karşı 0 ve B gibi tepki vermez.Ancak kilo verebilmek için kas dokusundaki asit seviyesini yükselten buğdaydan uzak durmalıdır

Genellikle tavuk, mısır, bakla, nohut, fasulye, buğday, muz ve çekirdekleri beslenme listelerinden çıkartıp modern karışım dediğimiz deniz ürünleri, süt ürünleri, sebzeler, kuzu eti, yumurta, meyve, ananas ve yulaf ekmeği ağırlıklı beslendiklerinde kilo vereceklerdir

AB grupları tai chi, yoga gibi zihinsel rahatlatıcı egzersizlerin yanında tenis, bisiklete binme, tırmanma gibi egzersizleri birlikte tercih etmelidir.  Hassas sindirim sistemleri ve fazlasıyla töleranslı bağışıklık sistemler vardır.

AB gruplarının kanı kolayca pıhtılaşır, GI’ya hassastır, solunum yolları ve kulak enfeksiyonları, parazitler, kanserlerin çoğu, yorgunluk, kalp hastalıkları, astım ve alerjiler, bipolar bozukluklar, depresyon, Parkinson hastalığı, şizofreni, yüksek tansiyon, safra taşları, sarılık, kemik erimesi, kolon kanseri, yüksek tansiyon, beyinsel tromboz, böbrek hastalıkları, bağırsak sızıntısı, karın boşluğu hastalıkları, bağırsak zehirlenmesi, kronik virüssel ve düşük dereceli enfeksiyonlara karşı hassaslığı vardır.

Sağlıkla ilgili diğer makalelerimize göz atmak için tıklayınız.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

Popüler Makaleler

Bebek Pudrası ile Cilt Bakımı Nasıl Yapılır
Cilt Bakımı

Bebek Pudrası ile Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Bebek pudrası kullanırsak ne olur diye düşündünüz mü? Ciltteki sorunları gidermek ve pürüzsüzleştirmek gibi olumlu etkileri bulunmaktadır. Ayrıca ağda sonrası tahrişi gidermek içinde pudra tercih

blank
Cilt Bakımı

Vichy Liftactiv Serum 10 Göz ve Kirpik Serumu

Vichy Liftactiv Serum 10 Göz ve Kirpik Serumu, nazik göz çevresi bölgesi için güçlü bir kirpik güçlendirici, kırışıklık önleyici serum. Daha genç, geniş gözlü bir

Bu Makalelerde

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Avene Gentle Exfoliating Jel
Cilt Bakımı

Avene Gentle Exfoliating Jel

Avene Gentle Exfoliating Jel Ölü cilt hücrelerini temizleyen ve cildinizi yumuşatan çift etkili peeling yüz peelingi. Yumuşak cildi ortaya çıkarmak için kimyasal ve mekanik eksfoliasyonu

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1
Saç Bakımı

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1 Dalgalı, kıvırcık veya hafif dalgalı saçlarınız var ve size güzel, sağlıklı ve daha belirgin bukleler verecek bir saç

Temiz Güzellik Nedir?
Genel

Temiz Güzellik Nedir?

TEMİZ GÜZELLİK NEDİR? Temiz güzellik (Clean Beauty), doğal güzellik, yeşil güzellik ve normdan sapan diğer tüm güzellik türleri ile yakından ilişkilidir. Ama özünde, temiz güzellik