Skip to content

Kıştan Bahara Geçişte Cilt Bakım Rutini

İÇİNDEKİLER

Kıştan Bahara Geçişte Cilt Bakım Rutini, mevsim kıştan bahara değiştiğinde, cilt bakımı ihtiyaçlarınızı karşılamak için cilt bakımı rutininizi değiştirmeniz çok önemlidir. Kullandığınız ürünlerin içeriğinden, cilt bakım rutininize sıcak mevsimlerde eklemeniz gereken ürünlere kadar tüm bahara hazırlık rehberi ile ilgili izleyeceğiniz adımların daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin!

1. Ağır makyajı bırakın

Kıştan bahara geçişte cilt bakım rutini

Kıştan bahara geçişte cilt bakım rutininde makyaj alışkanlıkları önemlidir. Makyaj, bakımlı ve güzel görünümü önemli ölçüde artırabilirken, aşırıya kaçmak cildinize zarar verebilir. Caked-on makyaj denilen ağır makyaj, özellikle daha sıcak havalarda, istenmeyen bir görünüme sahip tıkanmış gözeneklere eşittir. Ayrıca, piyasada bulunan birçok fondöten içeriğinde güneş kremi bulunurken, yeterli kapsama sağlamak için yeterli değildir. Makyaj ürünlerinize ek olarak daima güneş kremi kullanın.

2. Yüz spreyleri baharda en iyi arkadaşınızdır

yuz spreyi

İlkbahar ayrıca sıcaklarla beraber terlemeyi de yanında getirir. Pek çok insanın ilk içgüdüsü, elleriyle teri silmektir. Bu, cildinize zarar verebilecek yağları ve bakterileri ortaya çıkarabilir. Yüz spreyleri cildi serinletir, aşırı terlemeyi ortadan kaldırır ve cildin temiz kalmasına ve zararlı bakterilerden uzak tutulmasına yardımcı olur.

3.Belirli cilt durumları için doğal veya organik yağlar kullanın

dogal yaglar

Doğal yağlar, kelimenin tam anlamıyla yüzyıllardır çeşitli nedenlerle kullanılmıştır. Doğal yağların cilt bakımı faydaları bugün hala geçerlidir. Egzamayı ele alalım, örneğin, ayçiçeği tohumu yağının alevlenmeleri gidermeye yardımcı olduğu bilinmektedir.

4. Geniş kenarlı şapkalar kullanın

yazlik sapka

Çoğu kadın, yüze düzenli olarak güneş kremi uygulanması gerektiğini bilir, ancak tehlikeli ışınları uzak tutmak için güneşten koruyucu geniş kenarlı bir şapka kullanarak korumanızı neredeyse ikiye katlayabilirsiniz.

5.Dudaklarınızı ihmal etmeyin

dudak bakimi

Kış mevsimi boyunca, dudaklarınız genellikle biraz hassas,  bakıma ihtiyaç duyduklarında kuru ve çatlak hale gelerek bakımına özen göstermeniz için  sinyaller verir. Yaz ve ilkbahar aylarında dudaklarınızdaki hasar biraz daha hafif olabilir. Her zaman bir dudak bakım ürünü kullanmaya dikkat edin.

6. Retinol kullanımında dikkatli olun

retinol

Retinol ilkbahar mevsiminde idareli kullanılmalıdır. Retinol, ölü hücreleri yenileriyle değiştirmeden önce ortadan kaldıran hücre yenilenmesini teşvik eder. Bu taze, yepyeni hücrelerin güneşe maruz kaldığında yanma olasılığı daha yüksektir. Elbette, gözünüzde retinol kullanmaya devam edin. Cilt bakımı rutin olmakla birlikte İlkbahar ve Yaz aylarında yatma vaktine yakın uygulanmalıdır.

7.Daha asidik temizleyici

Daha asidik veya sıkılaştırıcı olan temizleyiciler, ter ve parlaklık söz konusu olduğunda daha fazla kontrol sağlayabilir. Bu, ilkbahar ve yaz aylarında yani sıcak aylarda açıkça daha önemlidir.

8. Alerjilerinizin şiddetlenmesini önlemeyi öğrenin

Alerjiler ortaya çıktığında kırmızı, kabarık ve tahriş olmuş cilde neden olabilir. İlkbaharda alevlenmeleri önlemek, alerjik reaksiyonun semptomlarıyla savaşmanın en iyi yoludur.

9. Antioksidanlar

antioksidan

Antioksidanlar, cildinizin genç, taze ve sağlıklı görünmesini sağlamanın en iyi yollarından biridir. Antioksidan içeren cilt bakım ürünleri erken yaşlanmayı ve güneşin zarar görmesini önlemeye yardımcı olur.

10. Peelingden korkmayın

peeling

Soğuk kış havası cildinizi kuru ve pürüzlü bırakmış olabilir, bu nedenle ölü deri katmanlarını temizlemek önemlidir.

İlkbahar aylarına girerken, daha sert fırçalarınızı nazik bir peeling için değiştirebilirsiniz . Az miktarda glikolik asit içeren bir ürün seçin.

Glikolik asit nedir? Cildinizin üst tabakasından ölü hücrelerin atılmasına yardımcı olan renksiz ve kokusuz bir kimyasal bileşiktir. Normal, yağlı veya karma cilt tiplerine sahip kişiler için en iyisidir.

Nazik eksfoliye ediciler, küçük miktarlarda glikolik asit içeren peeling pedleri veya yüz temizleyicileri içerir. Bırakılan glikolik asit ürünlerini tercih ediyorsanız, bunları ilkbaharda ayda yalnızca bir kez kullanmayı deneyin.

Peeling, kir, atık ve ölü deri hücrelerinin uzaklaştırılmasında zorunludur. Cildinizin parlak ve sağlıklı görünmesine de yardımcı olur. Eksfoliye etmek sizi yanmaya karşı daha duyarlı hale getirebilir, bu nedenle güneş kremi her zaman bir zorunluluktur!

11.Daha ağır kış nemlendiricinizi su bazlı nemlendiricinizle değiştirin

nemlendirici

Kış aylarında şiddetli soğuk genellikle cildimizi doğal neminden uzaklaştırır. İşte bu nedenle kış cilt bakımı, nemi kilitlemek ve kuru cildi güçlendirmekle ilgilidir .

Ancak sıcaklıklar yükselmeye başladığında cildinizin tüm bu ek neme ihtiyacı olmayacaktır. Daha yüksek sıcaklıklar, cildinizin daha fazla doğal yağ üretmesini sağlar.
Cildiniz sıcak aylarda daha fazla su tutar. Bu, daha hafif bir nemlendiricinin uygun olduğu anlamına gelir. Su bazlı olanlar harika seçeneklerdendir ve cildinizin aşırı doymasını ve / veya gözeneklerin tıkanmasını önler.
Bu nedenle, yoğun nemlendirici temizleyiciler kullanmak yerine, daha hafif ve daha hafif temizleyicileri tercih edin. Jel temizleyiciler veya köpüklü su yüz temizleyicileri bahar için harika seçeneklerdir.

12. Güneş Koruyucu

gunes kremi

Bunun oldukça iyi bilindiğinin farkındayız ancak güneş koruyucu uygulaması çok önemli. Güneşe maruz kalma, erken yaşlanmaya, çizgilere ve kırışıklıklara neden olur ve cilt kanseri riskini büyük ölçüde artırır. Her gün kullanacağınız ve tekrar uygulayacağınız bir güneş kremi ile cildinize yatırım yapın.

Senin için cilt bakımı başarılı olmak için rutin, uyum sağlamalısın. Farklı sıcaklıklar ve nem seviyelerinin cilt üzerinde farklı etkileri vardır. Denenmiş ve gerçek bir rutine sadık kalın, ancak hava, mevsimler veya iklim değiştiğinde bunu karıştırmaktan korkmayın.

Cildinizin ihtiyaçlarına uygun güneş koruyucu ürünleri incelemek için tıklayınız. 

13. Makyaj ürünlerinize bahar temizliği yapın

makyaj urunleri

Bahar temizliği, cilt bakımı rutininize girmesi gereken eski bir gelenektir. Yeni sezon için rutininizi değiştirirken eski makyaj veya cilt bakım ürünlerini atmayı unutmayın.

Bazı ürünler için ambalajda “açıldıktan sonraki süre” ibaresi olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bu ibarenin yer alması, ürünün taze ve güçlü kalacağı ay sayısını gösterir.

Örneğin, 24 ay diyorsa, bu, ürünün düzgün bir şekilde depolanması halinde iki yıla kadar taze ve güçlü kalabileceği anlamına gelir. Diğer ürünlerin üzerinde belirli bir son kullanma tarihi olacaktır .

Unutmayın, bakteri, özellikle uzun süre açık havaya maruz kalırsa, zamanla makyaj ve cilt bakımı ürünlerinizde hızla birikebilir. Dolayısıyla, kıvam, doku veya kokuda bir değişiklik fark ederseniz, muhtemelen en iyisi onu atmaktır.

Güvenliği ihlal edilmiş ürünleri kullanmaya devam ederseniz, bunlar etkili olmayabilir. Hatta gözeneklerinizi tıkayarak cildinize zarar verebilir.

Bir ürünü kullanmaya başladığınız zamanı hatırlamanıza yardımcı olmak için, tarihi ilk kez kullandığınızda kabın üzerine yazın.

14. Fırça Temizliği

makyaj firca

Eski ürünleri atmanın yanı sıra, makyaj ve cilt bakım araçlarınızı sterilize etmek de önemlidir. Makyaj fırçaları , yüz silindirleri ve süngerler gibi aletler , ürün birikmesini önlemek için düzenli temizlik gerektirir.

Ürün birikimi, mikroplar ve virüsler için bir üreme alanıdır. Bu nedenle, mevsim için cilt bakımı rejiminizi değiştirirken, fırçalarınızı sterilize etmeyi unutmayın.
Onları temiz tutmak için yapabileceğiniz birkaç adım şunlardır;

Fırçalarınızı ılık suda yıkayın.
En sevdiğiniz fırça temizleyicinizden birkaç damla kullanın .
Temizleyicinin eşit olarak dağıtıldığından emin olun.
Aletleri ılık suyla durulayın.
Temiz bir havlu kullanarak fazla suyu sıkın.
Fırçaların sert kısımlarını tamamen silin.
Fırçaların kıllar ve süngerler gibi yumuşak kısımlarını havayla kurutun.
Bu basit alışkanlıklar önemsiz görünebilir, ancak cildinizin sağlığı üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.

Cilt bakımına dair diğer makalelerimize göz atmak için tıklayınız. 

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

Popüler Makaleler

evden çalışırken cilt bakımı_
Cilt Bakımı

Evden Çalışırken Cilt Bakımı

Evden Çalışırken Cilt Bakımı COVID-19, hayatı neredeyse tüm yönleriyle etkiledi, ancak cildinizi de etkileyebildiğini biliyor muydunuz? Stres kaynaklı sivilcelerden, dizüstü bilgisayarlardan ve telefonlardan gelen mavi

blank
Güneş Koruması

Makyaj öncesi cilt nasıl hazırlanmalıdır?

Cilt makyaja nasıl hazırlanmalıdır? Cildi makyaj öncesinde iyice temizlememiz gerekmektedir. Yağlı, kirli veya makyaj kalıntıları olan bir cildin üzerine yapılan makyaj iyi durmayacaktır. Cilt temizleme

el bakımı
Cilt Bakımı

El Bakımı

Ellerinizin görünümünü ve verdiği hissi korumak için en iyi el bakımı ipuçlarını kullanın. Yüz cilt bakımınıza fazlasıyla önem verseniz de, cilt bakımı söz konusu olduğunda

Bu Makalelerde

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Avene Gentle Exfoliating Jel
Cilt Bakımı

Avene Gentle Exfoliating Jel

Avene Gentle Exfoliating Jel Ölü cilt hücrelerini temizleyen ve cildinizi yumuşatan çift etkili peeling yüz peelingi. Yumuşak cildi ortaya çıkarmak için kimyasal ve mekanik eksfoliasyonu

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1
Saç Bakımı

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1 Dalgalı, kıvırcık veya hafif dalgalı saçlarınız var ve size güzel, sağlıklı ve daha belirgin bukleler verecek bir saç

Temiz Güzellik Nedir?
Genel

Temiz Güzellik Nedir?

TEMİZ GÜZELLİK NEDİR? Temiz güzellik (Clean Beauty), doğal güzellik, yeşil güzellik ve normdan sapan diğer tüm güzellik türleri ile yakından ilişkilidir. Ama özünde, temiz güzellik