Skip to content

Kuru Ciltle Mücadele Etmenin Yolları 

İÇİNDEKİLER

Kuru Ciltle Mücadele Etmenin Yolları 

Kuru cilt, cilt yeterli nemi tutmadığında oluşur. Bu durum, sık banyo yapma, sert sabun kullanımı, yaşlanma veya bazı tıbbi sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir. Daha soğuk iklimlerde yaşayanlar için ise soğuk ve kuru kış havasından kaynaklanabilmektedir.

Kuru cilt vücudunuzun herhangi bir bölgesinde ortaya çıkabilir. Genel olarak elleri, kolları ve bacakları etkilemektedir. Çoğunlukla, yaşam tarzı değişiklikleri ve reçetesiz satılan nemlendiriciler ile tedavi etmek mümkündür. Eğer bu tür tedaviler yeterli değilse, doktorunuza başvurmanız gerekir.

Nedenleri

Kuru cilt, genellikle çevresel nedenlerden dolayı oluşur. Bazı hastalıklar da cildinize önemli etkiler yapabilir. Kuru bir cilde sahip olmanızın olası nedenleri şunlardır:

 • Hava: Cilt, sıcaklık ve nem seviyelerinin düştüğü kış aylarında kuru olma eğilimindedir. 
 • Sıcaklık: Kalorifer, soba ve şömine gibi kışın ısınma kaynaklarının tümü nemi azaltır ve cildinizi kurutur.
 • Sıcak banyolar ve duşlar: Uzun, sıcak banyo yapmak cildinizi kurutabilir. 
 • Sert sabunlar ve deterjanlar: Bir çok popüler sabun, deterjan ve şampuan, yağı gidermek için formüle edildiğinden cildinizdeki nemi alır. Temizlik ürünleri alırken ürün içeriğine dikkat etmek ve bilinçli olmak önemlidir.
 • Cilt rahatsızlığı:  Atopik dermatit diğer adıyla egzama veya sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıklarına sahip olan kişiler cilt kuruluğuna daha eğilimlidir.

Kış aylarında kırmızı, pürüzlü, kaşıntılı vb. cilt sorunları yaşayabilirsiniz. Bunun sebebi, soğuk kış havasının hem açık havada hem de iç mekanda düşük neme sahip olmasıdır. Epidermisin (cildin en dış tabakası) su içeriği, etrafındaki nem seviyesini yansıtma eğilimindedir. 

Kuru cilt için risk faktörleri

Kuru cilt herkesi etkileyebilir. Fakat bazı risk faktörleri, kuru cilde sahip olma şansınızı artırır:

 • Yaş: Yaşlı kişilerde cilt kuruluğuna sahip olma olasılığı yüksektir. Yaşlandıkça, gözenekler doğal olarak daha az yağ üretir ve kuru cilt riski artar.
 • Aile Öyküsü: Ailenizde egzama veya diğer alerjik hastalıklar varsa, bu tür cilt rahatsızlıkları yaşama olasılığınız daha yüksektir.
 • Mevsim: Nem seviyelerinin nispeten düşük olduğu sonbahar ve kış aylarında kuru cilt daha yaygın olarak görülür. Yaz aylarında ise daha yüksek nem seviyeleri olduğu için cildinizin kuruma olasılığı daha düşük olur.
 • Duş Alışkanlıkları: Sık sık banyo yapmak veya çok sıcak suyla duş almak, kuru cilt riskini artırır.

Ne zaman doktora görünmelisiniz?

Kuru cilt vakalarının çoğu yaşam tarzı değişikliği ve evde uygulancak tedavilere iyi yanıt verir. Aşağıdaki durumlarda doktorunuza görünün:

 • Tüm çabalarınıza rağmen cildiniz iyileşmiyorsa
 • Kuru cilde kızarıklık eşlik ederse
 • Kuruluk ve kaşıntı uykuya engel olursa
 • Kaşınmadan kaynaklanan açık yaralarınız veya enfeksiyonlarınız varsa
 • Cildinizde soyulan alanlar varsa

Cildi nemli tutmanın önemi

nemli ciltle mücadele etmenin yolları

Cilt hücrelerinin üst katmanını yeniden nemlendiren ve nemi hapseden cilt nemlendiricileri, kuru ciltle mücadelenin ilk adımıdır. 

Bu nemlendiriciler, üç ana bileşen türü içermektedirler. Nemi çekmeye yardımcı olan nemlendirici bileşenler arasında seramidler, gliserin, sorbitol, hyaluronik asit ve lesitin bulunur. Başka bir bileşen seti – örneğin, vazelin (vazelin), silikon, lanolin ve mineral yağ – cildin içindeki nemi hapsetmesine yardımcı olur. Linoleik, linolenik ve laurik asitler gibi yumuşatıcılar, cilt hücrelerinin arasındaki boşlukları doldurarak cildi pürüzsüzleştirmektedir.

Kuru ciltler için sağlıklı bir nemlendirici nasıl seçilir?

Kuru ciltler için nemlendiricilerin çoğu daha kalın bir kıvama sahip olmalıdır ve krem ​​esaslı olmalıdır. Kokulu ürünlerden kaçınmak veya sadece doğal malzemelerden üretilmiş ürünler kullanmak istiyorsanız bu sizin tercihinize bağlıdır.  Ancak burada en önemli şey, ürünün kaliteli bileşenler kullanılarak iyi formüle edilmiş olmasıdır ve özel cilt sorunlarınız için iyi etkili bir şekilde çalışmasıdır. Sizin için en iyi sonuç veren ürünü bulmak biraz deneme yanılma gerektirebilir. 

Aşağıdaki bileşenlerden en azından bazılarını içeren bir nemlendirici seçin:

 • hiyalüronik asit
 • seramidler
 • Gliserin
 • üre
 • antioksidanlar
 • Aquaporinler
 • bitkisel yağları
 • salisilik asit

Kuru ciltle mücadele etmenin yollarından biri nemlendirmek ve cildinize gerekli özeni göstermektir.  Yukarıda belirtilen bileşenlerden bir çoğunu formülünde kullanan La Roche Posay ürünlerine göz atın.

Kuru cildinizin günlük bakım ritüelinde yatıştırıcı ve etkili bir nemlendirme ve koruma sağlayan La Roche Rosay Lipikar serisi, kuru ciltler için yüz ve vücut bakımı sunan, aile boyu kullanılabilen ürünlere sahiptir.

Lipikar serisi, kuru ve tahriş olmuş eller için onarıcı el kremi, atopiye eğilimli ve kuru ciltlere özel vücut balsamı, temizleme jeli, lipid yenileyici vücut yıkama yağı gibi aile boyu kullanılabilen geniş bir ürün yelpazesi sunmaktadır.  Kuru, çok kuru ve atopiye eğilimli ciltlere özel Lipikar serisini keşfetmek için tıklayınız.

Kuru Ciltle Mücadele Etmenin Yolları

Sürekli uygulandığında etkili olan kuru ciltle mücadele etmenin bazı yolları şunlardır:

 1. Kışın nemlendirici kullanın. Yaz aylarında kullandığınız losyondan daha kalın bir krem ​​veya merhem tercih edin. Daha kalın doku nemlendirici bileşenleri kuru, çatlamış, pullanan cilde hapseder.Bu tür doku, uzun vadeli, yoğun iyileşme için yardımcı olur.
 2. Kendinizi her gün 5-10 dakikalık bir banyo veya duşla sınırlayın. Bundan daha uzun süre duşta kalmak, cildin yağlı tabakasının çoğunu alabilir ve nem kaybetmesine neden olabilir. Bu sebeple, sıcak su yerine ılık su kullanın.
 3. Sabun kullanımınızı en aza indirin; sabun içermeyen temizleyicileri kullanmayı deneyin. Cildinizin doğal yağlarını yok edebilecek sabunlar, parfümlü ve alkol içeren ürünlerden uzak durun.
 4. Cilde zarar vermekten kaçınmak için banyo süngerlerinden, sert fırçalardan ve liflerden uzak durun. Bu banyo ürünlerinde tamamen vazgeçmek istemiyorsanız, yumuşak dokulu lifler kullanın. Aynı nedenden dolayı, havluyla kurulurken cildi hafifçe kurulayın (ovalamayın).
 5. Banyodan sonra veya ellerinizi yıkadıktan hemen sonra nemlendirici uygulayın. Bunu alışkanlık haline getirmek önemlidir. Vücudunuzu veya ellerinize yıkadıktan hemen sonra nemlendirmek cildiniz hala nemliyken nemi cildinizin hapsetmesine yardımcı olur.
 6. Asla kaşımayın! Çoğu zaman bir nemlendiriciyle kaşıntıyı kontrol edebilirsiniz. Bunun yanı sıra kaşıntılı noktaları gidermek için soğuk kompres de kullanabilirsiniz.
 7. Kokusuz çamaşır deterjanları kullanmayı deneyin ve yumuşatıcılardan kaçının. Hipoalerjenik etiketli çamaşır deterjanları kullanın.
 8. Cildi tahriş edebilecek yünlü vb. kumaşları giymekten kaçının.
 9. Vücudunuzun el ve ayak gibi alanları kolayca gözden kaçabilir, ancak aynı zamanda kuruluğa meyillidir. Ayaklardaki cilt daha kalındır, bu nedenle kuru, pürüzlü ölü deri katmanları oluşabilir. Ellerdeki cilt sürekli olarak soğuk, rüzgar ve tekrar tekrar el yıkamaya maruz kalır ve bu da cildin nemini azaltabilir.
 10. Dudak kremi sürün. Dudaklarınıza iyi gelen bir dudak kremi seçin. Dudak balsamını uyguladıktan sonra dudaklarınız batarsa ​​veya karıncalanmaya başlarsa, bu reaksiyona neden olmayan bir ürüne geçin.
 11. Evinizde sizi sıcak tutan ısı da çok kuru ve camlar kapalı olduğu için içeride hapsoluyor. Havaya nemi geri kazandırmak için bir nem veren hava temizleyici kullanın.
 12. Kışın, cildinizi kurutmamak için geceleri tek yıkamaya geçin. Ne tür bir temizleyici kullandığınız da önemlidir: Köpüren ve jel yüz yıkama ürünleri cildi gıcırdatacak kadar temiz bırakabilir ve bu gergin bir his bırakabilir. Bunun yerine, cildi kurutabilecek sert yüzey aktif maddeleri içermesi daha az olası olan daha nazik bir temizleme yağı veya misel su temizleyici tercih edin. Aşırı kuru ciltler için, arındırırken cildi yumuşatan ve makyaj çıkarıcı olarak iki etkili zengin formüller içeren bir temizleme balsamı kullanmayı deneyin.

  Cilt bakımıyla ilgili diğer makalelerimize göz atmak için tıklayınız.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

Popüler Makaleler

Anne Adaylarının Doğum Çatlaklarına Çözüm
Cilt Bakımı

Anne Adaylarının Doğum Çatlaklarına Çözüm

Çatlak oluşumu derinin çok gerilmesinden kaynaklı bir durumdur. Cildin kolajen ve elastin dokularında tahribatın oluşmasına neden olur. Kol, kalça, göğüs ve karın gibi bölgelerde hamilelik

Kuru Ciltle Mücadele Etmenin Yolları 
Cilt Bakımı

Kuru Ciltle Mücadele Etmenin Yolları 

Kuru Ciltle Mücadele Etmenin Yolları  Kuru cilt, cilt yeterli nemi tutmadığında oluşur. Bu durum, sık banyo yapma, sert sabun kullanımı, yaşlanma veya bazı tıbbi sebeplerden

blank
Cilt Bakımı

Avene Hydrance Aqua Gel

Asya cilt bakımı yeniliklerinden ilham alan günlük nemlendirici, cildin doğal nemlendirici ve koruyucu bariyerini güçlendirerek cildi yoğun bir şekilde nemli, canlı ve pürüzsüz hale getirir.

Bu Makalelerde

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Avene Gentle Exfoliating Jel
Cilt Bakımı

Avene Gentle Exfoliating Jel

Avene Gentle Exfoliating Jel Ölü cilt hücrelerini temizleyen ve cildinizi yumuşatan çift etkili peeling yüz peelingi. Yumuşak cildi ortaya çıkarmak için kimyasal ve mekanik eksfoliasyonu

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1
Saç Bakımı

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1 Dalgalı, kıvırcık veya hafif dalgalı saçlarınız var ve size güzel, sağlıklı ve daha belirgin bukleler verecek bir saç

Temiz Güzellik Nedir?
Genel

Temiz Güzellik Nedir?

TEMİZ GÜZELLİK NEDİR? Temiz güzellik (Clean Beauty), doğal güzellik, yeşil güzellik ve normdan sapan diğer tüm güzellik türleri ile yakından ilişkilidir. Ama özünde, temiz güzellik