Skip to content
kuru ciltler için öneriler

Kuru Ciltler İçin Öneriler

Share on facebook
Share on twitter

Kuru ciltler için öneriler de bulunmak gerekirsek kuru cilde sahipseniz ve günlük bakım yapmıyorsanız erken kırışıklıklar kaçınılmaz olur. Cilt bakımı yapılmadığı takdirde kırışıklıkların yoğunlaşması, pul pul dökülmesi, kızarıklık ve tahrişin oluşmasına neden olur. Bu tarz sorunlarla karşılaşmamak için cilt tipinize uygun kremler, losyonlar, yağlar, serumlar ve temizleyiciler kullanılmalıdır. Her cilt tipine ayrı bakım ürünleri kullanılır. Cilt tipleri içerisinde en özen gösterilmesi gereken kuru ciltlerdir. Bu tür ciltlerin başlıca düşmanı ise çevresel etkilerdir. Sıcak ve soğuk havalarda cilt kızararak gerilmeye başlar. Gerilen ciltlerde tahriş ve kırışıklıklar görülebilir. Ayrıca banyo sonrası ciltte kuruluk daha fazla görülmektedir. Bu yüzden banyo sonrası mutlaka nemlendirici krem ya da yağ kullanılmalıdır. Gergin bir cilt tipine sahip oldukları için erken kırışıklıklar görülebilir. Bu tarz bir sorunla karşılaşmamak için günlük bakım yapmaya özen gösteriniz.

Genç Kuru Ciltlilerin Günlük Bakımı

Kuru ciltler için öneriler genç bir cilde ve yaşa sahipseniz cildinizin zarar görmemesi için acil önlem almasınız. Olgun bir yaşa geldiğinizde cildiniz olduğundan daha yaşlı görülebilir. Bu sebeple cilt tipinize ve sorununuza uygun ürünler seçmeye özen göstermelisiniz. Kuruluğun önüne geçilmesi için günlük olarak nemlendirmeli ve temizlenmelidir. 20’li yaşların başında ve 30’lu yaşların ortalarına kadar mükemmel bir bakım yapılmalıdır.

35 Yaş ve Üstü Kuru Ciltler İçin Öneriler

Kuru ciltler için öneriler orta yaşta birinin cilt bakımına daha fazla yoğunlaşması gerekmektedir. Çevresel etkilerin neden olduğu kir ve tozlar cildin zarar görmesine ve kurumasına neden olur. Bu yüzden mutlaka her gün düzenli olarak cilt temizlenmelidir. Aynı zamanda günlük makyajınızı yatmadan önce çıkarmalısınız. Aksi halde gözeneklerin tıkayarak nefes almasını engelleyerek ciddi kusurlara yol açabilir. Bununla beraber cildinizin nemini korumak ve her zaman nemli kalmasını sağlayacak ürünler kullanmalısınız. Gündüz ve gece olarak ayrı nemlendirici kremler kullanılmalıdır. Bununla beraber güneş koruyucuda unutulmamalıdır. Gece uygulanan krem siz uyurken cildinizi beslemek ve nemlendirmek için önemlidir. Yüz bölgesi kadar göz çevresi de önemlidir. Çünkü göz çevresi cilt kadar güçlü olmadığı için daha erken kırışıklar görülebilir. Ayrıca yüz bölgesine uygulanan her krem göz bölgesi için uygun değildir. Bu yüzden göz çevresine uygun ürünler tercih edilmelidir.
Kuru cilde sahip kişilerin daha ışıltılı ve parlak cilde sahip olmanın zor olduğu bilirler. Fakat şimdi yazımızda kuru ciltler için öneriler de parlak, pürüzsüz ve ışıltılı nasıl olur onu öğreneceğiz.
Nemlendirin: Cilt tipinize uygun iyi bir nemlendirici kullanarak cildin nemli kalmasını sağlamak güzellik sırlarındandır. Ayrıca makyajınızı daha pürüzsüz ve doğal görünmesi için de cildinizi nemlendirdikten sonra fondöten kullanarak pürüzsüz bir yüzey yaratabilirsiniz.
Kuru ciltler için formüle edilmiş ürünleri kullanın: Kuru cilde özel formüle edilmiş ürünler tercih etmeye özen göstermelisiniz. Aksi halde yanlış uygulanan ürünler kuru bölgelerin daha fazla kurumasına ve hasara uğramasına neden olur. Makyaj ürünü seçerken ise kremsi ya da likit fondöten, göz farı, allık ve eye liner kullanmalısınız
Makyajı uzun süre kalıcı kalmasını sağlayan dayanıklı formüllerden uzak durun: Makyajınızı uzun süre sabit kalması ve günün her saati bozulmadan kalması için dayanıklı makyaj malzemeleri seçebilirsiniz. Fakat bunun kuru ciltleri kurutarak zarar verdiğini biliyor muydunuz? Bu sebepten dolayı makyajınızı uzun süre kalması için bu tarz ürünler kullanmamaya özen gösteriniz.
Cildinizi ölü derilerden temizleyin: Cildin uzun süre nemli kalması ve pürüzsüz görünmesi için ölü derilerden arındırılması gerekir. Ayrıca makyajına kalıcı olması için büyük önem taşımaktadır. Ölü deriyi temizlemek için cilt tipinize göre temizlemelidir. Bu temizlik işlemi cildin pul pul görünmesine engel olur.
Tahriş edici maddelerden uzan durun: Cildi tahriş edici cilt bakım ürünlerinden uzak durulmalıdır. Sülfat ve sabun cildi tahriş ettiğini hemen hemen herkes biliyor. Bununla beraber alkol, mentol, okaliptüs ve nane kuru cildi tahriş ettiği bilinmektedir.

Popüler Makaleler

Cildi Kışa Hazırlayarak Daha Genç Görünüm Sağlama
Cilt Bakımı

Cildi Kışa Hazırlayarak Daha Genç Görünüm Sağlama

Sonbahar ayında olup kış soğuğunun kapıda olduğu dönemlerde cilt olumsuz yönde etkilenmektedir. Geçiş dönemi dediğimiz bu dönemlerde tepeden tırnağa özel bir bakım yapmalıyız. Mevsim geçişleri

Güneş Koruyucularının Cilde Yararları
Güneş Koruması

Güneş Koruyucularının Cilde Yararları

Zaman geçtikçe güneş koruyucu kullanımı artmıştır. Bunun nedeni ise doktorlar ve medya kuruluşları güneş yanıklarından ve cilt kanserinden korunmak için güneş koruyucuların faydalarını anlatmaktadır. İnsanlar

Bu Makalelerde

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

blank
Cilt Bakımı

Vichy Liftactiv Collagen Specialıst Night

Kırışıklıklardan korunmak için en iyi bahislerinizden biri, tedavi etmek yerine önlemektir. Yaşlanma karşıtı ürünleri cilt bakımınızda kullanmaya başlamak için küçük çizgiler görmeye başlayana kadar beklemeyin.

blank
El ve Ayak Bakımı

La Roche Posay Cicaplast Hands Barrier Cream

Kış aylarında dışarıdaki havadaki nem oranı düşer. İçeride ısıtma sayesinde işler daha da kuru. Soğuk algınlığı veya gripten kaçınmak için ellerinizi sık sık yıkıyorsanız, cildinizde

blank
Saç Bakımı

Mevsimsel Saç Dökülmesi

Mevsimsel saç dökülmesinin durumunun birden fazla nedeni vardır. Bunlardan en sık karşılaşılanlardan bir tanesi de mevsim geçişlerinde yaşanan saç dökülmeleridir. Mevsim fark etmeksizin, bir mevsimden