Skip to content

Kuru Saç Nedenleri ve Önlenmesi

İÇİNDEKİLER

Saç Derisinin yeterince nem üretmemesi. Saç derisi, saçı nemlendirmeye yetecek kadar yağ üretemediğinde veya saç telleri nemi hapsetmediğinde saçlar kurur.

Saç kendiliğinden yağlı olan bir şey değildir. Aksine saçlar saç kökünde üretilen yağa muhtaçtır

Kuru Saçlar: Nedenleri ve Önlenmesi

Bazen saç yeterince yağ üretemez ve bu da kuru saçlara neden olur. Benzer şekilde aşırı yağ üretimi de yağlı ve yapışkan saçlara neden olur. Yaş ilerledikçe saçlarda daha az yağ üretilmeye başlar. Saç köklerin derinin altında olması nedeniyle saç derisi saçlar kurumaya başlar. Kuru saç derisi pul pul dökülür hale gelir ve bu da kepeklenmeye neden olur.

Üretilen nemin saça hapsolmaması. Sağlıklı bir saçın her bir teli kütikül adı verilen bir koruyucu katmana sahiptir. Tıpkı kiremitlerin evinizi yağmurdan ve güneşten koruması gibi, kütikül tabakası da saçınızı ısıdan ve güneşten korur. Sağlıklı bir kütikül tabakası nemi saçta hapseder. Kütiküller birbirinden ayrıldığında ve saçtan döküldüğünde saçın nemi hapsetme becerisi azaltır ve saç üretilen yağı kaybeder.

KURU SAÇLAR İÇİN UYARILAR

 1. Kuru saçı her gün yıkamayın! Her şampuanlama saçtaki koruyucu lipitleri alır. Kuru saçı gerekliyse yıkayın.
 2. Sadece sizin saç tipiniz için özel olarak yapılmış ürünleri kullanın. Uygun ürünlerde daha az kurutucu köpük maddeleri bulunur ve bunların içeriğinde daha yüksek oranda bulunan daha yüksek silikon muhteviyatı saçınızı taramayı kolaylaştıracaktır.
 3. Haftada en az bir kere saçınıza kür uygulayın. Bu tür saç bakımları kuru saça bolca nem verir.
 4. Saçınızı saç koruma kullanmadan asla ısıyla şekillendirmeyin! Saç düzleştirme (sıcak maşaları) ve fön makinelerinin sıcak havası saçınıza iyi gelmez, nemini alır. Yeni bir saç kurutma makinesi alırken ısı koruma ayarının olup olmadığına bakın. Aşırı ısınmaya karşı koruma olmazsa olmaz bir özelliktir.
 5. Saç derisine yapılan düzenli masajlar kan akışını düzenler ve sebum salgısını artırır
 6. Saçınızı aşırı sıcak suyla yıkamayın, çünkü bu saçınızdan doğal maddeleri söküp alacaktır. Ilık ve hafif sıcak arası bir su sıcaklığı en iyisidir. Son durulamada saçınızın uzun kesimlerini soğuk suyla durulamalısınız
 7. Saçınızı asla alkol içeren ürünlerle şekillendirmeyin! Saç spreyleri, köpüklü ürünler, jeller ve diğer ürünlerdeki alkol de saçlarınızı kurutur.
 8. Saç bakım aletlerinize de dikkat etmelisiniz. Kalitesiz imal edilmiş tarak ve fırçalardaki çapaklar kepek tabakasına zarar verecek ve doğal kaygan yüzeyini bozacaktır.
 9. Önce ıslak saçınızı geniş dişli tarakla açın. Daha sonra saçı nazikçe tarayın. Islak veya sulu saç zarar görmeye daha müsaittir.
 10. Saçınıza özenle bakın. Sert muamele saçınızı fazla fazla gerip daha sonraki süreçlerde zarar verebilir
Klorane Mango Kuru Saçlar İçin Nemlendirici Şampuan
Klorane Mango Kuru Saçlar İçin Nemlendirici Şampuan

KURU SAÇ İÇİN ÖNERİLER

 • Öncelikle yukarıda da bahsettiğimiz gibi saçta kuruluğa sebep olabilecek her türlü ürün ve işlemden uzak durun.
 • Piyasada saçı nemlendiren ürünler bulunmaktadır. Dilerseniz bu ürünlerden satın alıp düzenli olarak saçlarınıza bakım yapabilirsiniz.
 • Saç kuruluğundan şikayetçiyseniz saçlarınızı her gün yıkamayın. Saçların, gün aşırı ya da haftada 3 kez yıkanması önerilmektedir. Eğer saçınızın daha sık yıkanması gerekirse, şampuan kullanmadan sadece su ile yıkayabilirsiniz.
 • Nemlendiricili ve pH değeri 4,5 ila 6,7 arası olan şampuanlar tercih edin.
 • İçeriğinde alkol olan saç bakım ürünlerini kesinlikle kullanmayın.
 • Saçları yıkarken saç derisine masaj yapmak kan dolaşımını hızlandırarak saçların daha canlı olmasını sağlar.
 • Saç jölesi, saç köpüğü, saç spreyi gibi ürünleri uzun süreli kullanmanız bu ürünlerin içerdiği kimyasallar yüzünden zamanla saçlarınızın yıpranmasına, kurumasına neden olacaktır. Bu tarz ürünlerden mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın.
 • Saçlarınıza doğal yağlarla bakım yapmak istiyorsanız başta zeytinyağı olmak üzere argan yağı, badem yağı, havuç yağı, susam yağı ve Hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz.
 • Saçlarınız için kaliteli bir nemlendirici ürün edinin.
 • Fön veya maşa gibi yüksek ısıya sahip ürünleri kullanmadan önce saçlarınıza koruyucu bakım ürünlerinden kullanın.
 • Saçlarınız ince telliyse şekillendiricinizin ısısını biraz düşürün.

Kuru Saçlar İçin Evde Uygulayabileceğiniz Maske Tarifleri

Piyasada satılan, kuru saç tipine sahip kişilere yönelik ürünler genellikle kısa vadede saçlara canlılık kazandırır. Eğer uzun vadede ve çok da pahalı olmayan yöntemleri denemek istiyorsanız; evde kolaylıkla yapabileceğiniz maskeler ile düzenli bakım yaparak saçlarınıza ihtiyaç duyduğu nemi kazandırabilirsiniz. Bu maskeler aynı zamanda saçınıza daha parlak ve sağlıklı bir görünüm kazandırır.

İşte doğal ürünler ile evde uygulayabileceğiniz 16 saç maskesi tarifi…


1)Zeytinyağı ve Yumurta Maskesi

 • 1 yumurta
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 2 yemek kaşığı kadar mayonez

Tüm malzemeleri uygun bir kabın içinde karıştırdıktan sonra saçınıza uygulayın ve en az 15 dakika, en fazla ise 30 dakika bekleyin. Süre dolduktan sonra bol su ile saçınızı durulayın ve ardından şampuan ile yıkayın.


2) Avakado maskesi

 • 1 adet avokado
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 adet yumurta sarısı

Avokadoyu soyun ve posasını çıkarın. Eğer bu işlemi yapmakta zorlanıyorsanız avokadoyu ortadan ikiye bölerek yapabilirsiniz. Uygun büyüklükte bir kapta avokado, yumurta sarısı ve zeytin yağını karıştırın. Bu maskeyi hazırlarken homojen bir karışım elde etmek çok önemli. Dolayısıyla karışımı iyice karıştırmanız gerekmektedir. Dilerseniz karıştırma işlemi için blender kullanabilirsiniz. Homojen karışımı elde ettikten sonra karışımı saçınıza uygulayın. Bu maskeyi en fazla 5 dakika saçınızda bekletmeniz yeterli. Süre dolduktan sonra saçınızı bol su ile durulayın ve şampuan ile yıkayın.


3) Bal ve Muz Maskesi

 • 1 adet orta boy muz
 • 3 yemek kaşığı bal
 • Birkaç damla badem yağı

Muzu ezin ve tüm malzemeleri küçük bir kasede karıştırın. Hazırladığınız karışımı saçınıza uygulayıp 30 dakika kadar bekleyin. Süre dolduktan sonra bol su ile durulayın ve ardından şampuanınızla yıkayın.


4)Yoğurt ve Yumurta Maskesi

 • 6 yemek kaşığı ev yapımı yoğurt
 • 1 yumurta beyazı

Yumurtayı iyice çırpın ve yoğurt ile karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı saçınıza uygulayın ve 15 ila 30 dakika arasında bekletin. Süre dolunca saçınıza durulayın ve her zaman kullandığınız şampuan ile yıkayın.


5)Badem Yağı Maskesi

 • Birkaç damla badem yağı

Küçük bir kaseye birkaç damla badem yağı damlatın ve mikrodalga fırında birkaç saniye kadar ısıtın. Mikrodalgadan çıkardıktan sonra biraz soğumasını bekleyin ve ardından saçlarınızın uçlarına uygulayın. Badem yağının saçınızda 20 dakika kalması yeterlidir. Süre dolunca saçınızı durulayın ve her zamanki gibi yıkayın.


6)Bal ve Zeytinyağı Maskesi

 • Yarım fincan bal (Türk kahvesi fincanı)3 yemek kaşığı zeytinyağı

Malzemeleri uygun bir kaba koyun ve macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı saç diplerinden uca kadar uygulayın. Maskenin saçınıza ve saç derinize nüfuz etmesi için saçınıza duş bonesi geçirin. 30 dakika bu şekilde bekledikten sonra saçınızı bol su ile durulayın ve şampuan ile yıkayın.


7)Aloe Vera Maskesi

 • En az 2 adet aloe vera yaprağı
 • 3 çorba kaşığı kadar saç kremi (her zaman kullandığınız saç kremi olabilir)Aloe vera yaprağını uzunlamasına keserek posasını çıkarın. Üzerine saç kremini ekleyin ve malzemeleri iyice karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı saç diplerine uygulayın. Maskenin saç derinize nüfuz etmesi için başınıza bir duş bonesi geçirin ve 30 dakika bekleyin. Süre dolunca bol su ile durulayın ve şampuan ile yıkayın.

8)Çilek, Bal ve Zeytinyağı Maskesi 

 • 20 adet orta büyüklükte çilek<
 • 2 yemek kaşığı bal
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı

Tüm malzemeleri blender ile karıştırın. Hazırladığınız karışımı saç derinize uygulayın ve 30 dakika bekletin. Süre dolunca saçlarınızı bol su ile durulayın ve ardından şampuan ile yıkayın.


9)Soya ve Kastor Yağı Maskesi

 • 1 çay kaşığı soya
 • 2 çay kaşığı kastor yağı

Malzemeleri küçük bir kasede karıştırdıktan sonra mikrodalga fırında birkaç saniye ısıtın. Mikrodalgadan çıkardıktan sonra ılımasını bekleyin ve uygun sıcaklıkta saç derinize masaj yaparak uygulayın. Maskenin saç derisine daha iyi nüfuz etmesi için saçınızı sıcak ve bir havluya sarın ve 15 dakika bekletin. Süre dolduktan sonra saçınızı şampuan ile yıkayın.


10)Muz ve Zeytinyağı Maskesi

 • 1 orta boy muz
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı

Muzu ezerek püre haline getirin ve zeytinyağı ile karıştırın. Hazırladığınız karışımı saç derinize masaj yaparak uygulayın. 30 dakika bekledikten sonra bol su ile saçınızı durulayın ardından da şampuan ile yıkayın. Muz içeriğindeki A, C ve E vitaminleri ile saçınıza canlılık ve parlaklık kazandırır. Zeytinyağı ise kuru olsan saçı nemlendirir.


11)Sıcak Yağ Maskesi

 • Hindistan cevizi, badem yağı ya da zeytinyağı

Uygun büyüklükteki bir kaba, seçtiğiniz bitkisel yağdan saçınızın uzunluğuna göre bir miktar koyun. Mikrodalga fırında ya da ocakta, kısık ateşte hafifçe ısıtın. Yağ ılık olduğunda (dayanabileceğiniz sıcaklıkta olmalı) yağı saç derinize ve tüm saçınıza masaj yaparak uygulayın.  Maskeyi akşamdan sabaha kadar saçınızda bekletin. Sabah olunca şampuan ile yağı saçınızdan arındırın. Bu maskeyi haftada 1 kere tekrarlayabilirsiniz. Sıcak yağ maskesi saçı kökten uca besleyerek canlandırır ve saça parlak bir görünüm kazandırır.


12)Sirke Maskesi

 • 1 su bardağı beyaz sirke ya da elma sirkesi
 • 3 ya da 4 bardak su

İlk olarak yukarıda belirtilen ölçülerde su ve sirkeyi karıştırın. Bu karışım saçınızın durulama suyu olacak. Saçınızı her zaman kullandığınız şampuan ile yıkayın ardından hazırladığınız sirkeli durulama suyu ile durulayın. Sirke, saçı dış etmenlerden korur ve parlamasını sağlar. Saçı nemlendirir ve kırılmasını önler. Cildin pH dengesini koruyarak saç derisindeki kaşıntıyı engeller.  Bununla birlikte aşırı kullanımda saçı kuruttuğu konusunda sizi uyarmalıyız. Bu nedenle sirke maskesinin genellikle haftada 1 kere uygulanması önerilir.


13)Yumurta Maskesi

 • 1 ya da 2 adet yumurta (saçın uzunluğuna göre)
 • 1-2 yemek kaşığı limon suyu
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı ya da badem yağı

Yumurtaları iyice çırptıktan sonra üzerine diğer malzemeleri ekleyin. Homojen bir karışım elde ettikten sonra saçınıza ve saç derinize uygulayın. Maskeyi 20 ila 30 dakika arasında saçınızda bekletin, sonrasında da şampuan ile maskeyi saçınızdan arındırın. Bu maskeyi haftada 2 kere saçınıza uygulayabilirsiniz.


14)Yoğurt Maskesi 2 ya da 4 yemek kaşığı ev yapımı yoğurt (saçın uzunluğuna göre) Yoğurdu saç deriniz de dahil olmak üzere tüm saçınıza uygulayın. Saç derinize masaj yaparak uygulamanız daha yararlı olacaktır.  20-30 dakika kadar bu şekilde bekleyin. Ardından şampuanınızla yıkayarak maskeyi saçınızdan arındırın. Yoğurt saçınızı kökten uca kadar besler ve nemlendirir. Bu maskenin nemlendirici etkisini arttırmak istiyorsanız içine bir de yumurta ekleyebilirsiniz.


15) Çemen Tohumu Maskesi

 • 2-4 kaşık çemen tohumu (saçın uzunluğuna göre)
 • 1-2 yemek kaşığı yoğurt (çemen tohumu miktarının yarısı kadar)

Çemen tohumunu geceden sabaha kadar suda bekletin. Sabah, keten tohumlarını ezerek püre haline getirin ve üzerine yoğurt ekleyin. Malzemeleri pürüzsüz bir kıvam elde edene kadar karıştırın ve sonrasında saçınıza uygulayın. Çemen tohumu saçları yumuşatır, nemlendirir ve kepek oluşumunu önler.


16) Muz Maskesi

 • 1  muzYarım avokado
 • 2-3 kaşık Hindistan cevizi sütü

Muz ve avokadoyu ezerek püre haline getirin. Üzerine, karışım pürüzsüz bir kıvam alana kadar Hindistan cevizi sütü ekleyin. Hazırladığınız karışımı saçınıza uygulayın ve 30 dakika bekleyin. Süre dolunca ılık su ile saçlarınızı yıkayın. Bu maske,  saçların kuruluk sebebiyle kırılmasını önlemektedir.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

Popüler Makaleler

avene nemlendirici ürünleri
Cilt Bakımı

Avene Nemlendirici Ürünleri

Avene Nemlendirici Ürünleri her cildin sorununa çözüm sunmaktadır. Cilt bakım ve dermokozmetik ürünler seçilirken cilt tipleri ve cildin ihtiyaçları göz önüne alınarak seçimler yapılmalıdır. Cilt

LIERAC Hydragenist Serisi

30 yaşından sonra ciltte artarak nemsizlik sorunu başlar. Nemsizleşmeye başlayan cilt tazeliğini kaybeder ve daha az dolgun hale gelir. Birçok kadın yaşlanma karşıtı ürün kullanmaya

Bu Makalelerde

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Avene Gentle Exfoliating Jel
Cilt Bakımı

Avene Gentle Exfoliating Jel

Avene Gentle Exfoliating Jel Ölü cilt hücrelerini temizleyen ve cildinizi yumuşatan çift etkili peeling yüz peelingi. Yumuşak cildi ortaya çıkarmak için kimyasal ve mekanik eksfoliasyonu

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1
Saç Bakımı

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1 Dalgalı, kıvırcık veya hafif dalgalı saçlarınız var ve size güzel, sağlıklı ve daha belirgin bukleler verecek bir saç

Temiz Güzellik Nedir?
Genel

Temiz Güzellik Nedir?

TEMİZ GÜZELLİK NEDİR? Temiz güzellik (Clean Beauty), doğal güzellik, yeşil güzellik ve normdan sapan diğer tüm güzellik türleri ile yakından ilişkilidir. Ama özünde, temiz güzellik