Skip to content

Makyaj Fırça ve Sünger Temizliği

İÇİNDEKİLER

Makyaj Fırça ve Sünger Temizliği makyajın cilde daha sağlıklı ve temiz uygulamamız için önemlidir. Aksi halde fırçalarda oluşan yağ ve kalıntılar bakterilere dönüşerek cildin hasara uğramasına neden olur. Kimse cildin bakteri istemez. Fırça ve sünger temizliği oldukça basit ve kolaydır. Kapatıcı, fondöten, pudra ve allık fırçaları haftada en az 1 kere temizlenmelidir. Eyeliner, ruj ve far fırçaları ise haftada en az 2 kere temizlenmelidir.
Makyajı yaptıktan sonra bir kenarda koyduğumuzda makyaj kalıntılarının yanı sıra havadaki tozlarda fırçaya ve süngere yapışır. Temizlenmediği sürece her makyaj uygulamasında pis bir fırça ile makyaj yapmış olursunuz. Özellikle likit ürün kullandıysanız. Fırçaların ve süngerlerin düzenli olarak temizlenmesi gerekir.

Fırça Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

Makyaj Fırça ve Sünger Temizliği fırça ve süngerleri temizlemek için bebek şampuanı ya da günlük yüz temizleme jelleri kullanılabilir. Temizleme sırasında fırçanın metal kısmının suya temas etmemesine özen gösterilmelidir. Metal kısımda fırçayı bir arada tutan tutkal bulur. Su ile temasında erime oluşabilir. Fırçaları temizlerken avucunuzda daireler çizerek iyice temizlensin. Durulama için suyun altındayken uç kısmı birazcık aşağı bakacak şekilde tutun. Daha sonrasında havlu ile fazla suyunu alın. Fön makinası ile kurulama yapmayınız. Fırçaları bozulmayacak şekilde sehpa ya da fırça koruyucu filelere takabilirsiniz.

Fırça ve Sünger Temizliği Nasıl Olmalı

Fırçanın üzerine ya da avucunuza bebek şampuanı veya yüz temizleme jeli dökünüz. Dairesel hareketlerde makyaj kalıntılarını çıkarınız. Bu işlemi fırça tamamen temizlenene kadar devam edin. Durulama yaparken metal kısma gelmeye şekilde durulayınız. Yumuşak hareketler yapınız. Aksi halde fırça kılları zarar görebilir. Kurutmak için ise üzerine toz gelmeye şekilde kurutmaya bırakın. Süngerlerinizi de aynı bu şekilde temizleyebilirsiniz. Fakat süngerleri her uygulamadan sonra temizlemek daha sağlıklı olabilir. Bu yüzden her zaman bir yedek süngeriniz. Olmalıdır. Yıkamak kadar iyi sonuç vermese de, eğer aceleniz varsa fırçalarınızı makyaj temizleme mendilleriyle silmeyi de deneyebilirsiniz.

Makyaj fırçaları hakkında aklınızdan çıkarmamanız gereken şeylerden biri de fırçaların ömürlük olmadığıdır. Makyaj Fırça ve Sünger Temizliği düzenli yapıldığında fırçalarınız sizi uzun süre idare edebilir. Fakat kılları sertleşmeye, kılları dağılmaya ve dökülmeye başladıysa fırçalarınıza veda etme zamanı gelmiş demektir.

Makyaj temizleme ürünleri ile ilgili makalemiz için tıklayınız.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

Popüler Makaleler

blank
Cilt Bakımı

Hassas Ciltler Hakkında

Hassas cilt ne demektir? Bazı etkenler cilt tipiniz ne olursa olsun aşırı hassasiyeti ortaya çıkarabilir. Bu gibi durumlarda cilt aşırı tepki verebilir. Doğal hassas cilt:

cilt temizliğin önemi
Cilt Bakımı

Cilt Temizliğin Önemi

 Cilt temizliğin önemi ciltte oluşan ölü hücrelerden, kirden, makyaj kalıntılarından ve yağlardan arındırarak nefes almasını için büyük rol oynar. Cilt temizliğinde sadece su ile yıkamak

Bu Makalelerde

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Avene Gentle Exfoliating Jel
Cilt Bakımı

Avene Gentle Exfoliating Jel

Avene Gentle Exfoliating Jel Ölü cilt hücrelerini temizleyen ve cildinizi yumuşatan çift etkili peeling yüz peelingi. Yumuşak cildi ortaya çıkarmak için kimyasal ve mekanik eksfoliasyonu

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1
Saç Bakımı

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1 Dalgalı, kıvırcık veya hafif dalgalı saçlarınız var ve size güzel, sağlıklı ve daha belirgin bukleler verecek bir saç

Temiz Güzellik Nedir?
Genel

Temiz Güzellik Nedir?

TEMİZ GÜZELLİK NEDİR? Temiz güzellik (Clean Beauty), doğal güzellik, yeşil güzellik ve normdan sapan diğer tüm güzellik türleri ile yakından ilişkilidir. Ama özünde, temiz güzellik