Skip to content

Maske Kaynaklı Sivilce

blank
Marka: Sağlık
İÇİNDEKİLER

Covid-19 un yayılmasını engellemek adına taktığımız maskeler hayati önem taşıyor. Sürekli maske takmak da ciltte hassasiyete, iritasyona, kızarıklığa ve en çok da sivilceye sebep olabiliyor. Bundan dolayı maske kaynaklı sivilceler oluşabiliyor. Maskenin asıl amacı hava geçişini engelleyerek virüslerin ve bakterilerin yayılmasını azaltmaya çalışmaktır. Oluşan kısıtlı hava sirkülasyonu, maskenin altında hapsolan nefesimiz ve nem yüzünden özellikle de çene bölgesinde siyah noktalar, sivilceler ve tıkanık gözenekler meydana gelebiliyor. Maskelerden dolayı oluşan sivilceleri engellemek için birinci adım temizliktir.
Maske Kaynaklı Sivilce

TEMİZLİK

Ciltte biriken kirleri ve sebumu cildimizden yeterince arındırmazsak sivilce oluşumunu hızlandırmış oluruz. Bu yüzden maske takmadan önce cildimizi güzelce temizlememiz gerekir. Tabi ki bunun için su tek başına yeterli değildir.
Normal ve karma cilde sahip kişiler sitrik asitle cildi ölü hücrelerden arındırırken gliserin ve E vitamini içeriği ile aynı zamanda nemlendirme özelliğine sahip yıkama ürünlerini tercih edebilirler. Bioderma Sensibio Foaming Gel ve hassas, normal ve karma ciltli herkesin kullanabileceği La Roche Posay Toleriane Gel Mousse bu yıkama ürünlerine örnek olarak verilebilir. Kuru ciltler hyaluronik asit ve gliserin gibi nemlendirme özelliği güçlü olan yıkama ürünlerini kullanmalıdırlar.

Bioderma Atoderm Intensive Gel Moussant ve La Roche Posay Toleriane Caring Wash kullanılabilcek ürünlerdendir. Vichy’nin Purete Thermale 3’ü 1 arada temizleyicisi de kullanılabilir. Eğer yağlı ve akneye eğilimli bir cilde sahipseniz yine sitrik asitle cildi ölü deriden arındıran, aynı zamanda çinko tuzlarıyla antibakteriyel etki gösteren, bakır ile bunu kuvvetlendiren, bal kabağı tohumu ve çay ağacı yağı gibi sitrik asitin arındırıcı etkisini kuvvetlendiren bir içerik sizin için uygun olacaktır. Vichy Normaderm Phytosolution arındırıcı jel, La Roche Posay Effaclar Gel Moussant Purifiant , Bioderma Sebium Gel Moussant bu ürünlere örnek verilebilir.
Yıkama ürünlerini sabah ve akşam kullanabilirsiniz. Cildimizi özellikle dışarıdan eve geldiğimizde akşamları yatmadan önce kesinlikle temizlemeliyiz. Bu hiçbir zaman atlamamamız gereken bir adım olmalıdır.

NEMLENDİRME

Maske kaynaklı sivilce oluşumunu engellemek için ikinci adımımız NEMLENDİRME’ dir. Tercihen seramid ve hyaluronik asit içeren nemlendiriciler kullandığımızda cildimiz ile maske arasında bir bariyer oluştururuz.
Normal veya karma bir cildiniz varsa içinde shea yağı ve hyaluronik asit olan ve termal sularla zenginleştirilmiş nemlendiricileri tercih edebilirsiniz. La Roche Posay Hydreane Legere, Bioderma Hydrabio Gel cream, Vichy Aqua Thermal Legere normal ve karma ciltler için uygun bir seçenek olacaktır. Yağlı ve akneye eğilimli bir cildiniz varsa daha çok cilt kusurlarını azaltmaya yardımcı pirokton olamin, hem sebum salgısını azaltarak parlamayı engelleyen hem de antibakteriyel olduğundan sivilce oluşumunu azaltan çinko pirolidin karboksilik asit içerikleri sizin aramanız gereken içeriklerdir.

Avene Cleanance Expert Emulsion ve La Roche Posay Effaclar Duo kullanılabilir. Eğer kuru bir cildiniz varsa seramidler cildin bariyerini kuvvetlendirir. Bunu hyaluronik asit ve gliserin ile desteklediğimiz formulasyon güzel bir seçim olacaktır. La Roche Posay Hydraphase Intense Rich , Vichy Aqua Thermal Rich ve Cerave Moisturising Lotion nemlendiricileri kuru ciltlere önerebileceğimiz ürünlerdendir. Cildimizi iyi bir şekilde nemlendirdiğimizde sadece maskeden kaynaklı iritasyonu engellemekle kalmayıp aynı zamanda çevresel faktörlerden dolayı oluşabilecek yaşlanmanın önüne de geçmiş oluruz.

Nemlendiricileri temizlikten sonra günde iki defa sabah ve akşam olmak üzere uygulayabilirsiniz.

MAKYAJ

Normalde maske taktığımızdan ötürü cildimiz havasız kalıyor ve gözeneklerimiz tıkanıyor. Bunun üstüne bir de makyaj yapmak çok da mantıklı değil gibi gözüküyor. Ama makyajdan vazgeçemiyorsanız gözenekleri tıkamayan ve komedojenik olmayan ürünler tercih edebilirsiniz.
Eğer hassas bir cildiniz varsa, cildiniz kurumaya meyilliyse kullandığınız ürün pul pul durmayacak ve gün boyu kapatıcılığını koruyacak bir ürün olmalıdır. La Roche Posay Tolerian serisinin fondoteni cildinizi yatıştırırken aynı zamanda size istediğiniz nemi verecektir. Hassas ciltler için güzel bir tercih olabilir. Eğer cildinizde herhangi bir sorun yoksa yani normal bir cilde sahipseniz tercihiniz Vichy Dermablend fondoten olabilir.

Normal ve karma ciltler kullanabilir. Kapatıcılık oranı yüksektir. Bu ürün ile maske görüntüsü yaratmadan doğal bir görünüm sağlayabilirsiniz. Cildinizde yağlanma ve akne gibi problemler varsa bunun için kurtarıcı ürün Vichy Dermablend 3D fondotendir. Gün boyu yağ salgısını azaltır ve parlamayı engeller. Aynı zamanda akne oluşma riskini de azalttığı için sağlıklı bir seçim olacaktır.

Maske takmak cildimize ne kadar zarar verse de anlattığımız bu aşamaları uygulamak bu zararı minimize etmemize yardımcı olur. Bu aşamaları cildimize doğru ve düzenli bir şekilde uygularsak hem neme doymuş hem de temiz bir cilde sahip oluruz. Maskemizi takıp kendimizi korurken aynı zamanda güzelliğimizden ödün vermeyip kendimizi her zaman canlı hissetmek şu dönemde ihtiyacımız olan şeylerden birisi olsa gerek.

Sağlıkla ilgili diğer makalelerimize göz atmak için tıklayınız.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

Popüler Makaleler

blank
Cilt Bakımı

La Roche Posay Toleriane Caring Wash

La Roche Posay Toleriane Caring Wash , normal, kuru ve hassas cilt tipine sahip yetişkinler için geliştirilmiştir. Kuruluk ve rahatsızlık hissini en aza indirerek duru

blank
Cilt Bakımı

Vichy Liftactiv Serum 10 Göz ve Kirpik Serumu

Vichy Liftactiv Serum 10 Göz ve Kirpik Serumu, nazik göz çevresi bölgesi için güçlü bir kirpik güçlendirici, kırışıklık önleyici serum. Daha genç, geniş gözlü bir

blank
Sağlık

VeNatura Omega 3

IFOS Onaylı 5 yıldızlı VeNatura Omega 3, özenle formüle edilmiş bir besin takviyesidir. Kolay yutulabilir kapsülleri ile VeNatura Omega 3, balık yemeyen kişilerin günlük Omega-3

Bu Makalelerde

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yağlı Cilt İçin Bakım Rehberi
Cilt Bakımı

Yağlı Ciltler İçin Bakım Rehberi

Yağlı Ciltler için Bakım Rehberi Yağlı cilt her ne kadar baş etmesi zor bir cilt tipi olarak anılsa da makalemize yağlı cilde sahip olmanın avantajlarını

Nuxe Sun Lait Delicieux Protection Spf 30
Güneş Koruması

Nuxe Sun Lait Delicieux Protection Spf 30

Nuxe Sun Lait Delicieux Protection Spf 30 Geniş spektrumlu savunma ve yaşlanma karşıtı koruma sağlayan kimyasal bir güneş kremi olan Nuxe Sun Delicious Lotion SPF

Yüz Yogasının Şaşırtıcı 7 Faydası
Cilt Bakımı

Yüz Yogasının Şaşırtıcı 7 Faydası

Yüz Yogasının Şaşırtıcı 7 Faydasını öğrendiğinizde bu rutini hayatınıza dahil etmek isteyeceksiniz. Yüz yogası, yüz kasları kullanılarak uygulanan bir yoga türüdür. Yüz kaslarının daha sıkı,