Skip to content

Mevsimsel Saç Dökülmesi

İÇİNDEKİLER

Mevsimsel saç dökülmesinin durumunun birden fazla nedeni vardır. Bunlardan en sık karşılaşılanlardan bir tanesi de mevsim geçişlerinde yaşanan saç dökülmeleridir. Mevsim fark etmeksizin, bir mevsimden bir diğer mevsime geçiş aşamasında saç dökülmesi yaşanabilir. Her mevsim geçişinde karşılaşılması muhtemel bu durum için saç dökülmesini atlatana dek altta yatan nedeni bulmak ve ona yönelik önlem almak gerekir. Peki, neden özellikle de mevsim geçişlerinde, mevsimsel saç dökülmesi yaşanır?

Mevsimsel Saç Dökülmesi Nedir?

Saç dökülmesine yol açan durumlardan en sık karşılaşılanı istisnasız tüm mevsim geçişlerinde karşılaşılan mevsimsel saç dökülmesi durumudur. Mevsimsel dökülmesi her mevsim görülebilir olsa da özellikle yaz mevsiminin bitimiyle, sonbahar mevsimine başlama aşamasında daha belirgin görülür.
Ortalama olarak mevsimsel saç dökülmesi 14 gün süresince devam eder. Bu dönem endişe verici olarak görülse de aslında saç köklerinin kendilerini yenilediği doğal bir süreçtir. Saç köklerinin oluşması ve kaybedilen saçların yerine yenilerinin gelmesi devamlı kendisini tekrar eden bir durumdur. Mevsimsel değişimlerde karşılaşılan saç dökülmelerinin yerine yeni saçlar çıkar.

Mevsimsel saç dökülmesi kimlerde görülür?

Mevsimsel saç dökülmesi durumunun kadın erkek fark etmeksizin herkeste görülebilen olağan bir durumdur. Mevsim geçişlerindeki hem ruhsal hem de bedensel değişikliklerin yol açtığı bu durum, hassas bünyelerde kendisini daha şiddetli gösterebilmektedir. Bunun yanı sıra bahar yorgunluğu ya da kış depresyonu durumunu yaşayan bireylerde saç dökülmesi görülebilmektedir.

Mevsimsel Saç Dökülmesi

Mevsimsel saç dökülmesinin sebebi nedir?

Mevsim geçişlerinde karşılaşılan saç dökülmesi durumunun birkaç farklı nedeni bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi yaz mevsiminde artan hava sıcaklığı ve güneş ışınlarına maruz kalma süresinin artmasına yönelik olandır. Kafa bölgesinin güneş ışınlardan ve sıcak havadan korunmak için saçlar uzar ve saç sayısı artar, bununla beraber saç dökülmesinde ise azalmaya gidilir. Bu nedenin dışında yazın kişinin psikolojisindeki olumlu gelişmeler, güneş ışınları sayesinde vücutta artan D vitamini seviyesi, melatonin hormonu ayrı ayrı saçın daha sağlıklı ve daha az dökülmesini sağlar.
Sonbahar mevsimine geçiş aşamasında ise güneş ışınlarının azalması sebebiyle fazla olan saçlar dökülmeye başlar. Bunun yanı sıra havaların soğuması, azalan güneş ışınları psikolojik açıdan zorlanmalara yol açar, daha az D vitamini üretilir ve melatonin hormonunda azalma gözlenir. Tüm bu değişimler kendi içlerinde saç dökülmesine yol açar.
Mevsimsel saç kayıplarında güneş ışınlarının etkisinin büyük olduğu bilinse de özellikle havada bulunan nem miktarı, deniz ve havuz suyuna maruz kalma gibi durumlar da saç dökülmesinde artışa sebep olabilir.

Mevsimsel saç dökülmesi nasıl fark edilir?

Saç dökülmesinin mevsimsel olup olmadığının ayrımını yapabilmek için incelenecek bazı durumlar vardır. Bunlardan ilki kişinin saç dökülmesi geçmişinin olup olmadığıdır. Bunun dışında, saç dökülmelerinin hangi dönemlerde olduğuna bakılmalıdır. Ancak saç dökülmesinin birçok nedeni vardır. Dökülmenin sebebi başka olabilir. Bunun yanı sıra sonbaharda görülen mevsimsel saç dökülmesi durumu geçici olmayabilir.

Bireyin saçındaki dökülme mevsim geçişi olarak düşünülürken aslında altında yatan sebep bambaşka olabilir. Bu nedenle özellikle daha önce saç kaybı durumu ile karşılaşmış olan bireylerin saçına etki eden farklı bir durum varsa ya da vitamin yetersizliği mevcutsa bunları araştırmalıdır. Eğer ki saç dökülmesi 2 ayı aşkın bir süredir devam ediyorsa mutlaka konusunda uzman bir kişiye muayene olunmalıdır.

Mevsimsel saç dökülmesinden nasıl daha az etkilenilir?

Mevsim geçişlerinde karşılaşılabilecek olan saç dökülmesi durumundan daha az etkilenmek için dikkat edilebilecek bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Bunlar;

Vücudun üretmiş olduğu melatonin hormonunun seviyesini yükseltmek özellikle saç dökülmesi durumlarında dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesidir. Bu nedenle kaliteli ve yeterli uyku alımına özen gösterilmelidir. Ananas, portakal ve muz gibi içeriğinde melatonin üretimini destekleyen gıdaların tüketilmesi gerekir. Bunun yanı sıra beslenme düzenine antioksidan değeri yüksek gıdaların da eklenmesi saç dökülmesine olumlu etki yapacaktır.
Yazın saçları korumak için güneş ışığına fazla maruz kalmamak, havuz suyunu saçta fazla tutmamak, şapka takmak ve saç yıpranmasına karşı etkili saç bakım ürünleri kullanılmalıdır.

Ancak tüm bu durumların haricinde saç dökülmesinin çok sayıda sebebi olduğu unutulmamalı ve altta yatan sebep mutlaka araştırılmalı ve konusunda uzman kişilerle iletişime geçilmelidir.

Saç bakımıyla ilgili diğer makalelerimize göz atmak için tıklayınız.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

Popüler Makaleler

blank
Saç Bakımı

Yaz Aylarında Saç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Kadınların güzelliklerini tamamlayan en önemli parçası saçlardır. Saçlar yazın deniz, güneş ve sık yıkamadan dolayı çabucak yıpranır. Yıpranan saçlar taranırken zor açılır, kopma ve dökülmeler

blank
Genel

Düşük Toleranslı ve Alerjik Ciltler

Hassasiyet, düşük tolerans, alerji Cildinizdeki hassasiyet veya düşük tolerans sorunu bir “derece” sorunudur. Pek çok insanın cildi değişik derecelerde bu sorunla karşı karşıyadır. Burada dikkat

blank
Saç Bakımı

Kuru Saç Nedenleri ve Önlenmesi

Saç Derisinin yeterince nem üretmemesi. Saç derisi, saçı nemlendirmeye yetecek kadar yağ üretemediğinde veya saç telleri nemi hapsetmediğinde saçlar kurur.

Bu Makalelerde

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nuxe Sun Lait Delicieux Protection Spf 30
Güneş Koruması

Nuxe Sun Lait Delicieux Protection Spf 30

Nuxe Sun Lait Delicieux Protection Spf 30 Geniş spektrumlu savunma ve yaşlanma karşıtı koruma sağlayan kimyasal bir güneş kremi olan Nuxe Sun Delicious Lotion SPF

Yüz Yogasının Şaşırtıcı 7 Faydası
Cilt Bakımı

Yüz Yogasının Şaşırtıcı 7 Faydası

Yüz Yogasının Şaşırtıcı 7 Faydasını öğrendiğinizde bu rutini hayatınıza dahil etmek isteyeceksiniz. Yüz yogası, yüz kasları kullanılarak uygulanan bir yoga türüdür. Yüz kaslarının daha sıkı,

Avene Cleanance Comedomed Anti-blemishes Concentrate
Cilt Bakımı

Avene Cleanance Comedomed Anti-blemishes Concentrate

Avene Cleanance Comedomed Anti-blemishes Concentrate, yağlı, leke eğilimli ciltler için özel olarak tasarlanmış leke önleyici konsantre nemlendirici. Cleanance Comedomed hidratlar, matlaştırıcılar, lekeleri ve siyah noktaları