Skip to content
Cheap NFL JerseysCheap Sports JerseysCheap JerseysCheap NFL JerseysCheap Sports JerseysCheap JerseysCheap NFL JerseysCheap JerseysCheap JerseysCheap NFL Jerseys
blank

PROBİOTİKLER

Share on facebook
Share on twitter

Probiyotik kelimesi Yunancada “yaşam için =hayat için” anlamına gelmektedir.Probiotikler WHO (Dünya Sağlık Örgütü) ve FAO ya (Birleşmiş Milletler Beslenme Komisyonu) göre tanımı şudur.

Belirli dozlarda verildiğinde insan sağlığına yararları olan canlı mikroorganizmalardır.

Probiotikler zayıfalmış bağırsak bakterileri için güçlü destektir.

probiotikler bağırsaktaki bakteriyel dengeyi geliştirerek floraya katkıda bulunmakta ve reseptörlere bağlanarak patojen ajanlara yer bırakmayıp dışkı ile atılmalarını sağlamaktadır.Probiotik olarak kullanılan canlı bakterilerin bağırsak florasından elde edilmeleri,mide safra asitlerine dayanıklı olmaları, bağırsak hücrelerine uyum sağlamaları ve kolonizasyon yeteneğine sahip olabilmeleri gerekmektedir.Ayrıca antibiotiklerle alındıklarında etkilerini sürdürebilmeleri beklenir.Probiotiklerden zengin besin kaynakları; laktobasiller bifidobakteriler enterokoklar ve streptokokların kullanıldığı fermente yoğurtlar,peynir,turşu,ekmek ve kefirdir.

probiotiklerin sağlık açısından çeşitli yararları kanıtlanmıştır.Ekzojen veye endojen faktörlere bağlı hastalıkların oluşumunu önlemeye yardımcı olur,antibiotik kullanımı ya da strese karşı bedenin daha dayanıklı olmasını sağlar.

Probiotik bakterilerin bağırsağın fizyolojik florası ile sinerjik etkileşimi vardır.Probiotik bakteriler zararlı (patojen ) bakterilerin yerine geçerek ve bağırsak mukozasındaki immunolojik tanıma mekanizmalarını harekete geçirerek organizmanın bağışıklık sistemi üzerine olumlu etki yapar.

Gıda takviyesi olarak ya da ilaç olarak kullanılacak probiotiklerin belli şartları yerine getirmesi gerekmektedir.Kulanılan mikroorganizmalar fizyolojik bağırsak florasının doğal bileşeni olmalıdır ve mide bağırsak geçişini sağlamalıdır ki kalınbağırsak epiteline ulaşabilsin

en yaygın kullanılan ve bilinen  probiotikler laktik asit bakteri grubuna ait laktobasiller ve bifidobakteri çeşitleridir.Bunun dışında  E.coli-nissle ve Saccharomyces boulardii ve diğer bakteriler probiotik olarak kullanılmaktadır.

Dikkat edlmesi gereken nokta probiotiklerin özellİklerinin birbirinden farklı olmasıdır.Etkisi veye spektrumu türe göre değişkenlik göstermektedir. Bu da her probiotiğin hastalık önleyici veya tedavi edici özelliği olmadığını göstermektedir.

Her probiotiğin spesifik bir spektrumu vardır.Bu yüzden tek bir probiotik çeşidi kullanmak yerine çeşitli probiotiklerin sinerjisinden yararlanılmalıdır.

PROBİOTİKLERİN ETKİLERİ

Bağırsak mukozasının bariyer fonksiyonunu güçlendirmek , bağırsak taki patojen mikroorganizmaların inhibe edilmesini ya da yok edilmesini sağlamak 

Bağırsak mukozasına yabancı bakterilerin yapışmasını azaltmak

Zararlı bakterilerin çoğalmasını engellemek 

Bağırsak pH ını düşürmek 

Bağışıklık sistemini uyarmak 

Anti-inflamatuar etkiler 

Bağırsak peristaltizmini uyarmak karbonhidrat yıkımını kolaylaştırmak ve daha iyi bir sindirim sağlamak 

Yetersiz laktaz enzimi nedeniyle sindirilmesi zorlaşan süt ürünlerinin içerdiği laktaz enzimi ile sindirimini sağlamaktır.

BAĞIRSAK FLORASI

İçeriğinde bağırsaklarımız için yararı olan canlı bakterileri bulunduran besinlere probiotik besinler denir.Başlıcaları fermente yoğurtlar ve probiotik olarak kullanılan ve çeşitli bakteriler ihtiva eden mayalardır.

Vücudun savunma sistemini artıran hücrelerin büyük bir kısmı sindirim sistemindedir.Bu yüzden sisteminin probiotik gücünü artırmak,vücudun bağışıklık gücünü artırmak anlamınada gelir. Bu faydalı bakterilerden yararlanmak için probiotik ihtiva eden gıdalardan yararlanmak gerekir.

Yapılan araştırmalarda mide ve sindirim sistemi hastalıklarında önemli görülen Helicobacter pylori bakterisinin sebep olduğu enfeksiyon ,ülser ve gastrit tedavisinde kullanılan antibiotiklerin ,prebiotik ve probiotiklerle kombine edilerek kullanılmasıyla daha etkili sonuçlar verdiği rapor edilmiştir.Prebiotik ve probiotik kombinasyonlarının sindirim sistemi çeperinin savunma özelliğni de güçlendirdiği bildirilmiştir.

Sindirim sistemi florası stres,iklim,ruhsal değişiklikler,çeşitli antibiotikler ve diyetteki değişkenlşklerden etkilenir.işte prebiotikler buradada görev almaktadır.Bağırsak reseptörlerine bağlanarak zararlı mikroorganizmalara fırsat vermeden gaita ile atılmalarını sağlar

PREBİOTİKLER

Prebiotikler sindirilemeyen besin maddesidir.(örneğin inülin,galakto ya da frukto-oligosakkaritler) ve kalınbağırsağa değişime uğramadan gelir.Bağırsak florası tarafından bu liflerin sindirilmesi mikroorganizmanın büyümesini ve aktivitesini uyarır.Bunlar bir bakıma liftir ve suda çözünür.Sindirim esnasında emilmeden kalınbağırsağa gelmeleri önemli özellklerindendir.Sindirim sistemine pozitif etki göstermeleri sayesinde bağışıklık sistemi güçlenir ve hastalıklara karşı direnç kazanır

Prebiotikler zararlı olmayan kolon bakterilerinin aktivitesini artıran ,kolonizasyonu kolaylaştıran ,fermente olabilen ve sindirilemeyen karbonhidratlardır.Bir disakkarit olan laktuloz ,inülin , oligosakkarit ,maltoz, soya,  ksiloz, oligofruktoz va galaktoz içeren kuru baklagiller prebiotik besin kaynaklarıdır.Bir porsiyon pırasa yemeği,bir küçük  boy muz,bir küçük boy soğan ve sarımsak günlük prebiotik gereksinimini karşılamaktadır.Anne sütüde içerdiği oligosakkaritler nedeniyle çok önemli bir prebiotiktir.

Probiyotik ve prebiyotiklerin kombinasyonuyla üretilen bir ürün SİMBİYOTİK olarak tanımlanır.Prebiyotik ve probiyotiğin aynı üründe simbiyotik olarak bulunması, o ürünün tüketilmesiyle her ikisinin olumlu fonksiyonel etkilerinden faydalanılmasını sağlar.Uygulanan en yaygın simbiyotik kombinasyon;Bifidobacterium ve fruktooligosakkaritlerdir (FOS)

  •  

Popüler Makaleler

Kepeklerin Oluşma Nedeni ve Tedavisi
Saç Bakımı

Kepeklerin Oluşma Nedeni ve Tedavisi

Kepeklerin Oluşma Nedeni ve Tedavisi için yazımızı dikkatli okumalısınız. Günlük yaşantımızda saç kepekleri bizi rahatsız edecek duruma getirir. İşte, evde ve sosyal hayatınızda sürekli saçlarınızdan dökülen

blank
Cilt Bakımı

Babe Stop Akn Ürünleri

Babe Stop Akn Ürünleri ile cilt bakımınızı sağlıklı ve güvenli bir şekilde yapabilirsiniz. Yağlı ciltlerin problemlerinden olan parlama, akne, sivilce ve sebum üretimi cildin kötü

Vichy Slow Age Gündüz Kremi
Güneş Koruması

Vichy Slow Age Gündüz Kremi

Vichy Slow Age Probiyotik Türevi İçeren Gündüz Kremi çevresel faktörler ve yaşam tarzından kaynaklanan yaşlanma belirtilerini yavaşlatmaya yardımcı günlük bakım kremidir. İnce çizgi ve leke gibi yaşlanma belirtilerini yavaşlatır.

Bu Makalelerde

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

blank
Saç Bakımı

Lazartigue Repair İntensive Onarıcı Krem

Lazartigue Repair İntensive Onarıcı Krem  zarar görmüş sağlıksız saçlarınızın yeniden onarılmasını sağlar. %92 doğal içeriği sayesinde hassaslaşmış saç tellerinize zarar vermeden tedavi sunar. Vegan formülü

Kuru Ciltle Mücadele Etmenin Yolları 
Cilt Bakımı

Kuru Ciltle Mücadele Etmenin Yolları 

Kuru Ciltle Mücadele Etmenin Yolları  Kuru cilt, cilt yeterli nemi tutmadığında oluşur. Bu durum, sık banyo yapma, sert sabun kullanımı, yaşlanma veya bazı tıbbi sebeplerden