Skip to content
blank

Yaz Aylarında Saç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Share on facebook
Share on twitter

Kadınların güzelliklerini tamamlayan en önemli parçası saçlardır. Saçlar yazın deniz, güneş ve sık yıkamadan dolayı çabucak yıpranır. Yıpranan saçlar taranırken zor açılır, kopma ve dökülmeler meydana gelebilir. Bu nedenle yazın saç bakımı daha özenli yapılmalıdır.

Yazın Saç Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

– Saçlarınızı yıkadıktan sonra hacimlendirici losyonlarla ihtiyacı olan nemi geri almasını sağlayın. Statik elektrikten kaçının. Saçlarınız ince telli ise masaj yaparak uygulanan losyonlar yerine daha hafif dokulu sprey bakım suları tercih edin.
– Saç bakım ürünü alırken mutlaka saç yapınıza uygun olan ürünler seçin. Satılan çoğu ürün sadece saçların parlamasını sağlayan ürünler olabiliyor. Bu nedenle saçların hem nem kazanmasını sağlayan hem de parlatan ürünleri seçmeye özen gösterin.
– Saçlarınıza fön, maşa gibi ısı veren şekillendirici aletler kullanıyorsanız, yazın bu uygulamaları daha aza indirgeyin. Mümkünse hiç uygulamayın. Isılı şekillendiriciler saçlara verdiği yüksek ısı ile zaman için yıpranmaya neden oluyor. Bu durum hem saç kalitesini bozuyor. Hem de dökülmelere neden oluyor.

– Yazın hava sıcaklığından saçlar çabuk kuruduğundan kurutma makinesi bile kullanılmayabilir. Uygulamalardan vazgeçemiyorsanız keratin ve saç bakım yağları içeren şekillendirici öncesi kullanılan koruyucu ürünler tercih edin.
– Güneşte zarar görmüş saçlar için özel olarak geliştirilmiş saç ürünleri bulunmaktadır. Bu ürünlerden destek sağlanabilir. Tabi seçim yaparken ürün içeriğine ve kalitesine dikkat edin.
– Güneşten yıpranan saçlar için bakım desteği olarak doğal yağlar uygulanarak da etkili sonuçlar elde edilebilir. Saç uçlarını yumuşatmak ve canlandırmak için jojoba yağı kullanılabilir.
– Yoğun saç bakımı için saç bakım ürününüzü uyguladıktan sonra poşet veya bone gibi saçlarınızı kapatacak bir ürün ile sarın. Gece boyunca saçlarınıza iyice nüfuz ederek onarılmasına ve nem kazanmasını sağlayacaktır.
– Plajda ya da havuzda saçlarınız direkt güneşin altında kalıyorsa şapkayla veya şemsiyeyle güneşten korunun. Direkt güneşte bulunuyorsanız Spf koruması içeren saçlar için bakım ürünleri kullanın.
– Yazları saç kuruduğundan daha fazla nem kazandıracak yıpranmış ve kuru saçlar için kullanılan şampuanlar kullanılabilir. Şampuan, besleyici ve nemlendirici ürünler seçerken içerisinde alkol ve kimyasal maddeler bulundurmayan ürünler seçin.

Saç Bakımı İçin İdeal Yağlar

Jojoba Yağı: Doğal saç nemlendiricisi olarak bilinir. Saç tellerini nemlendirir parlak, canlı bir görünüm sağlar ve saçların kurumasını önler. Saç bakım ürünlerinde olduğu gibi saça elastikiyet, yumuşaklık ve parlaklık katar.
Argan Yağı: Saçları nemlendirir ve saça nüfuz ederek koruma oluşturur. Saçlardaki kabarmayı yatıştırır. Saçları kırık oluşumuna karşı koruyucu bakım sağlar. Saçları besler, yıpranmış, mat ve kuru saçları canlandırır ve sağlıklı parlak bir doku sağlar.
Badem Yağı: E vitamini ve magnezyum bakımından zengin badem yağı, aynı zamanda fön, saç maşası ve boya gibi yıpratıcı uygulamaların etkisini azaltmak, saçın daha sağlıklı uzamasını sağlamak içinde bakım sağlar.

Popüler Makaleler

Makyaj Fırça ve Sünger Temizliği
Cilt Bakımı

Makyaj Fırça ve Sünger Temizliği

Makyaj Fırça ve Sünger Temizliği makyajın cilde daha sağlıklı ve temiz uygulamamız için önemlidir. Aksi halde fırçalarda oluşan yağ ve kalıntılar bakterilere dönüşerek cildin hasara

blank
Saç Bakımı

Kuru Saç Nedenleri ve Önlenmesi

Saç Derisinin yeterince nem üretmemesi. Saç derisi, saçı nemlendirmeye yetecek kadar yağ üretemediğinde veya saç telleri nemi hapsetmediğinde saçlar kurur.

blank
Cilt Bakımı

Peeling

Cildimiz birkaç tabakadan oluşur. En üst tabakasında ölü hücreler ve yağ tabakası vardır. Günlük olarak yüzümüze uyguladıklarımız, toz, kir ve makyaj kalıntıları buraya yapışır. Cildin

Bu Makalelerde

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

blank
Cilt Bakımı

La Roche Posay Lipikar Surgras Cleansing Bar

Kuru cilt, cildin en yüzeysel tabakası olan epidermiste uygun miktarda su eksikliği ile karakterize çok yaygın bir cilt rahatsızlığıdır. La Roche Posay Lipikar Surgras Cleansing

blank
Cilt Bakımı

Vichy Liftactiv Collagen Specialıst Night

Kırışıklıklardan korunmak için en iyi bahislerinizden biri, tedavi etmek yerine önlemektir. Yaşlanma karşıtı ürünleri cilt bakımınızda kullanmaya başlamak için küçük çizgiler görmeye başlayana kadar beklemeyin.

blank
El ve Ayak Bakımı

La Roche Posay Cicaplast Hands Barrier Cream

Kış aylarında dışarıdaki havadaki nem oranı düşer. İçeride ısıtma sayesinde işler daha da kuru. Soğuk algınlığı veya gripten kaçınmak için ellerinizi sık sık yıkıyorsanız, cildinizde