Skip to content

Yaz Aylarında Saç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

İÇİNDEKİLER

Kadınların güzelliklerini tamamlayan en önemli parçası saçlardır. Saçlar yazın deniz, güneş ve sık yıkamadan dolayı çabucak yıpranır. Yıpranan saçlar taranırken zor açılır, kopma ve dökülmeler meydana gelebilir. Bu nedenle yazın saç bakımı daha özenli yapılmalıdır.

Yazın Saç Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

– Saçlarınızı yıkadıktan sonra hacimlendirici losyonlarla ihtiyacı olan nemi geri almasını sağlayın. Statik elektrikten kaçının. Saçlarınız ince telli ise masaj yaparak uygulanan losyonlar yerine daha hafif dokulu sprey bakım suları tercih edin.
– Saç bakım ürünü alırken mutlaka saç yapınıza uygun olan ürünler seçin. Satılan çoğu ürün sadece saçların parlamasını sağlayan ürünler olabiliyor. Bu nedenle saçların hem nem kazanmasını sağlayan hem de parlatan ürünleri seçmeye özen gösterin.
– Saçlarınıza fön, maşa gibi ısı veren şekillendirici aletler kullanıyorsanız, yazın bu uygulamaları daha aza indirgeyin. Mümkünse hiç uygulamayın. Isılı şekillendiriciler saçlara verdiği yüksek ısı ile zaman için yıpranmaya neden oluyor. Bu durum hem saç kalitesini bozuyor. Hem de dökülmelere neden oluyor.

– Yazın hava sıcaklığından saçlar çabuk kuruduğundan kurutma makinesi bile kullanılmayabilir. Uygulamalardan vazgeçemiyorsanız keratin ve saç bakım yağları içeren şekillendirici öncesi kullanılan koruyucu ürünler tercih edin.
– Güneşte zarar görmüş saçlar için özel olarak geliştirilmiş saç ürünleri bulunmaktadır. Bu ürünlerden destek sağlanabilir. Tabi seçim yaparken ürün içeriğine ve kalitesine dikkat edin.
– Güneşten yıpranan saçlar için bakım desteği olarak doğal yağlar uygulanarak da etkili sonuçlar elde edilebilir. Saç uçlarını yumuşatmak ve canlandırmak için jojoba yağı kullanılabilir.
– Yoğun saç bakımı için saç bakım ürününüzü uyguladıktan sonra poşet veya bone gibi saçlarınızı kapatacak bir ürün ile sarın. Gece boyunca saçlarınıza iyice nüfuz ederek onarılmasına ve nem kazanmasını sağlayacaktır.
– Plajda ya da havuzda saçlarınız direkt güneşin altında kalıyorsa şapkayla veya şemsiyeyle güneşten korunun. Direkt güneşte bulunuyorsanız Spf koruması içeren saçlar için bakım ürünleri kullanın.
– Yazları saç kuruduğundan daha fazla nem kazandıracak yıpranmış ve kuru saçlar için kullanılan şampuanlar kullanılabilir. Şampuan, besleyici ve nemlendirici ürünler seçerken içerisinde alkol ve kimyasal maddeler bulundurmayan ürünler seçin.

Saç Bakımı İçin İdeal Yağlar

Jojoba Yağı: Doğal saç nemlendiricisi olarak bilinir. Saç tellerini nemlendirir parlak, canlı bir görünüm sağlar ve saçların kurumasını önler. Saç bakım ürünlerinde olduğu gibi saça elastikiyet, yumuşaklık ve parlaklık katar.
Argan Yağı: Saçları nemlendirir ve saça nüfuz ederek koruma oluşturur. Saçlardaki kabarmayı yatıştırır. Saçları kırık oluşumuna karşı koruyucu bakım sağlar. Saçları besler, yıpranmış, mat ve kuru saçları canlandırır ve sağlıklı parlak bir doku sağlar.
Badem Yağı: E vitamini ve magnezyum bakımından zengin badem yağı, aynı zamanda fön, saç maşası ve boya gibi yıpratıcı uygulamaların etkisini azaltmak, saçın daha sağlıklı uzamasını sağlamak içinde bakım sağlar.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

Popüler Makaleler

Sağlık

Glimo Omega Doğal Diş Macunu

Glimo Omega Doğal Diş Macunu  Glimo Omega doğal diş macunu, beyazlatıcı-onarıcı-koruyucu üçlü etki özelliğine sahip, %100 doğal, yeni nesil diş macunudur. ONARICI ETKİ: Glimo Omega

Cerave Nemlendirici Krrem
Cilt Bakımı

CeraVe Nemlendirici Krem

CeraVe Nemlendirici Krem, cilde derinlemesine nüfuz eden temel seramidler içeren uzun süre etkili nemlendirici kremdir. Dermatologlar ile geliştirilen CeraVe Nemlendirici Kremin zengin formülü, cildin doğal

Saç Bakımı

Ducray Anaphase + Şampuan

Ducray Anaphase+ Şampuan ile saçınızın sağlığını yeniden canlandırın. Bu uyarıcı şampuan, saç dökülmesine karşı tedaviler için mükemmel bir tamamlayıcıdır. Seyrelmiş, ince veya zayıf saçlara hacim

Bu Makalelerde

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sattvik beslenme nedir?
Sağlık

Sattvik Beslenme Nedir?

Sattvik Beslenme Nedir? Yoga, vücudu yeniden dengelemeye ve metabolizmayı kendine özgü beslenme düzeniyle doğal olarak yeniden canlandırmaya yardımcı olur, böylece genel yaşam kalitesini optimize ederken

Naturalnest Suntab 30 Tablet
Sağlık

Naturalnest Suntab 30 Tablet

Naturalnest Suntab 30 Tablet, bir gıda takviyesidir. İçeriğindeki aktif bileşen Polipodium Löykotomos eğreltisi, Orta ve Güney Amerika’ya özgü bir eğrelti otudur.. Bir düzineden fazla klinik

CeraVe Foaming Facial Cleanser
Cilt Bakımı

CeraVe Foaming Facial Cleanser

CeraVe Foaming Facial Cleanser, cildinizdeki kiri, fazla yağı ve ölü cilt hücrelerini cildi tahriş etmeden temizler ve arındırır. İçeriğindedeki 3 temel seramid ile cildin koruyucu