Skip to content

Yaz Aylarında Saç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

İÇİNDEKİLER

Kadınların güzelliklerini tamamlayan en önemli parçası saçlardır. Saçlar yazın deniz, güneş ve sık yıkamadan dolayı çabucak yıpranır. Yıpranan saçlar taranırken zor açılır, kopma ve dökülmeler meydana gelebilir. Bu nedenle yazın saç bakımı daha özenli yapılmalıdır.

Yazın Saç Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

– Saçlarınızı yıkadıktan sonra hacimlendirici losyonlarla ihtiyacı olan nemi geri almasını sağlayın. Statik elektrikten kaçının. Saçlarınız ince telli ise masaj yaparak uygulanan losyonlar yerine daha hafif dokulu sprey bakım suları tercih edin.
– Saç bakım ürünü alırken mutlaka saç yapınıza uygun olan ürünler seçin. Satılan çoğu ürün sadece saçların parlamasını sağlayan ürünler olabiliyor. Bu nedenle saçların hem nem kazanmasını sağlayan hem de parlatan ürünleri seçmeye özen gösterin.
– Saçlarınıza fön, maşa gibi ısı veren şekillendirici aletler kullanıyorsanız, yazın bu uygulamaları daha aza indirgeyin. Mümkünse hiç uygulamayın. Isılı şekillendiriciler saçlara verdiği yüksek ısı ile zaman için yıpranmaya neden oluyor. Bu durum hem saç kalitesini bozuyor. Hem de dökülmelere neden oluyor.

– Yazın hava sıcaklığından saçlar çabuk kuruduğundan kurutma makinesi bile kullanılmayabilir. Uygulamalardan vazgeçemiyorsanız keratin ve saç bakım yağları içeren şekillendirici öncesi kullanılan koruyucu ürünler tercih edin.
– Güneşte zarar görmüş saçlar için özel olarak geliştirilmiş saç ürünleri bulunmaktadır. Bu ürünlerden destek sağlanabilir. Tabi seçim yaparken ürün içeriğine ve kalitesine dikkat edin.
– Güneşten yıpranan saçlar için bakım desteği olarak doğal yağlar uygulanarak da etkili sonuçlar elde edilebilir. Saç uçlarını yumuşatmak ve canlandırmak için jojoba yağı kullanılabilir.
– Yoğun saç bakımı için saç bakım ürününüzü uyguladıktan sonra poşet veya bone gibi saçlarınızı kapatacak bir ürün ile sarın. Gece boyunca saçlarınıza iyice nüfuz ederek onarılmasına ve nem kazanmasını sağlayacaktır.
– Plajda ya da havuzda saçlarınız direkt güneşin altında kalıyorsa şapkayla veya şemsiyeyle güneşten korunun. Direkt güneşte bulunuyorsanız Spf koruması içeren saçlar için bakım ürünleri kullanın.
– Yazları saç kuruduğundan daha fazla nem kazandıracak yıpranmış ve kuru saçlar için kullanılan şampuanlar kullanılabilir. Şampuan, besleyici ve nemlendirici ürünler seçerken içerisinde alkol ve kimyasal maddeler bulundurmayan ürünler seçin.

Saç Bakımı İçin İdeal Yağlar

Jojoba Yağı: Doğal saç nemlendiricisi olarak bilinir. Saç tellerini nemlendirir parlak, canlı bir görünüm sağlar ve saçların kurumasını önler. Saç bakım ürünlerinde olduğu gibi saça elastikiyet, yumuşaklık ve parlaklık katar.
Argan Yağı: Saçları nemlendirir ve saça nüfuz ederek koruma oluşturur. Saçlardaki kabarmayı yatıştırır. Saçları kırık oluşumuna karşı koruyucu bakım sağlar. Saçları besler, yıpranmış, mat ve kuru saçları canlandırır ve sağlıklı parlak bir doku sağlar.
Badem Yağı: E vitamini ve magnezyum bakımından zengin badem yağı, aynı zamanda fön, saç maşası ve boya gibi yıpratıcı uygulamaların etkisini azaltmak, saçın daha sağlıklı uzamasını sağlamak içinde bakım sağlar.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

Popüler Makaleler

Cilt Bakımında Asitler Nasıl Kullanılır?
Cilt Bakımı

Cilt Bakımında Asitler Nasıl Kullanılır?

Cilt Bakımında Asitler Nasıl Kullanılır? Tipik olarak asitlerle ilişkili peeling faydalarını sağlayan alfa ve beta hidroksi asitlerdir (bunları AHA’lar ve BHA’lar olarak biliyor olabilirsiniz). Kontrollü

evden çalışırken cilt bakımı_
Cilt Bakımı

Evden Çalışırken Cilt Bakımı

Evden Çalışırken Cilt Bakımı COVID-19, hayatı neredeyse tüm yönleriyle etkiledi, ancak cildinizi de etkileyebildiğini biliyor muydunuz? Stres kaynaklı sivilcelerden, dizüstü bilgisayarlardan ve telefonlardan gelen mavi

blank
Güneş Koruması

Güneşten Korunma Yöntemleri

Sıcak yaz günlerinde cildi güneşten korumak sağlık açısından da dikkat edilmesi gereken konular arasında yer alıyor. Her ne kadar güneş D vitamini açısından önemli bir kaynak olsa da cilde zarar da verebiliyor.

Bu Makalelerde

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Avene Gentle Exfoliating Jel
Cilt Bakımı

Avene Gentle Exfoliating Jel

Avene Gentle Exfoliating Jel Ölü cilt hücrelerini temizleyen ve cildinizi yumuşatan çift etkili peeling yüz peelingi. Yumuşak cildi ortaya çıkarmak için kimyasal ve mekanik eksfoliasyonu

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1
Saç Bakımı

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1 Dalgalı, kıvırcık veya hafif dalgalı saçlarınız var ve size güzel, sağlıklı ve daha belirgin bukleler verecek bir saç

Temiz Güzellik Nedir?
Genel

Temiz Güzellik Nedir?

TEMİZ GÜZELLİK NEDİR? Temiz güzellik (Clean Beauty), doğal güzellik, yeşil güzellik ve normdan sapan diğer tüm güzellik türleri ile yakından ilişkilidir. Ama özünde, temiz güzellik