Skip to content

Sattvik Beslenme Nedir?

Sattvik beslenme nedir?
Marka: Sağlık
İÇİNDEKİLER

Sattvik Beslenme Nedir?
Yoga, vücudu yeniden dengelemeye ve metabolizmayı kendine özgü beslenme düzeniyle doğal olarak yeniden canlandırmaya yardımcı olur, böylece genel yaşam kalitesini optimize ederken fazla kiloları daha sağlıklı bir şekilde vermeye yardımcı olur.
Ruhsal olarak yoga yaşam tarzına eğilimli biriyseniz ve hali hazırda yogayı yaşam biçimi haline getirdiyseniz, Sattvik yoga diyetini ve kilo vermenin faydalarını zaten biliyorsunuzdur.

Sattvik beslenme nedir, bilmeyenler için makalemizi okumaya devam edin.

Yogada Beslenmenin Önemi

yoga food

Yemek alışkanlığı veya diyet, bireyi fiziksel, duygusal, zihinsel ve ruhsal seviyelerde etkiler.
Ruhsal bir yolun gerçekleştirilmesine doğru ilerlemeyi etkileyen kişinin düşünce süreçlerini ve doğasını kanalize etmede anahtar bir rol oynar.

Öte yandan, diyet seçimlerimiz, her canlı varlıktaki Prakriti’deki (fiziksel madde) enerjinin niteliklerini tanımlayan üç ‘Gunas’ın bir yansımasıdır.
Bunlar ‘Sattva’ (saflık, sağlık, uyum ve esenlik), ‘Rajas’ ( stres, öfke, aktivite ve huzursuzluk) ve içimizde değişen oranlarda bulunan ‘Tamas’ (donukluk, tembellik ve uyuşukluk).
Bu nedenle, yogik bir yaşam tarzı, yalnızca zihni arındırmakla kalmayıp aynı zamanda saf bilincin bir parçası haline gelen saf yiyeceklerin tüketimini vurgular.

Başka bir deyişle, yogada diyet, bir kişinin ‘sattva’ guna oranını arttırmak, böylece sağlıklı bir beden, zihin ve ruh veya bilinç sağlamak için bir araçtır.

“Sattvic” kelimesi, “saf, öz, doğa, yaşamsal, enerji, temiz, bilinçli, güçlü, cesaret, doğru, dürüst, bilge, yaşamın temel ilkesi” anlamına gelen Sanskritçe “sattva” kelimesinden gelmektedir.

Sattvik diyet aynı zamanda sattva veya bilinç seviyemizi yükseltmek için “saf, gerekli, doğal, yaşamsal, enerji veren, temiz, bilinçli, doğru, dürüst, bilge” besleyici yoğun gıdaları da içerir.Kökleri, “Ahimsa” ya da “şiddetsizlik pratiği” ni örneklerken “Mitahara” ya da “yemede ılımlılık” üzerine odaklanan 5.000 yıllık Hint Ayurvedik sistemine dayanmaktadır.

Sattvik diyet, kişiyi uzun ömürlülüğü, fiziksel gücü ve zihinsel sağlığı teşvik ederek bir sonraki maneviyat seviyesine götürdüğü için gerçek ‘yogik diyet’ olarak kabul edilir.
Esasen, diyet lifleri ve mikro besin maddeleri bakımından çok yüksek ve yağ asitleri bakımından önemli ölçüde düşük olan basit, hafif ve vejeteryan bir diyettir.

İçerdiği yiyecekler de taze, mevsimseldir ve zihni ve bedeni tamamen temizlediğine inanılan her türlü hayvan kalıntısından arındırılmıştır.

Böylece yoga tutkunları, sattvik bir diyet uygulayarak genel enerjilerini dengeleyebilir ve optimal fiziksel ve zihinsel sağlığa kavuşabilirler. (1)

Sattvik Beslenmenin Temel Özellikleri

Sattvik Beslenme Nedir?

Sattvik beslenme, kendine özgü özellikleri olan ve doğru şekilde takip edilmesi gereken sağlıklı bir yoga diyetidir.

Tercihen vejeteryandır (tıbbi sorunları olan kişiler için belirli balık dahil edilmiştir)
Temiz ve kolay sindirilebilen taze, mevsimlik yiyecekler seçin.
Saf oldukları ve kimyasal işlem görmedikleri için her zaman organik yiyecekler (doğal olarak yetiştirilmiş ve olgunlaştırılmış) tercih edin.
Yemeğinizi sevgi, bilinç ve şükranla pişirdiğinizden ve yediğinizden emin olun.
Aynı tür ve özellikteki yiyecekleri aşırı miktarda tüketmeyin.
Her gün aynı diyeti tekrarlamayın.
Yemekler daha az baharatlı ve çok hafif aromalı olmalıdır.
Akşam yemeğinizi akşam saat 8’den önce bitirin.
Uygun detoksifikasyon için ayda en az bir veya iki kez oruç tutun (yalnızca tıbbi olarak uygunsanız).

Sattvik Beslenmenin Faydaları

Sattvik beslenme oldukça kısıtlayıcı olsa da, bu beslenmeyi günlük yaşamınızda benimseyerek bazı potansiyel sağlık yararları elde edebilirsiniz:

Kolay sindirilerek midede kolay kalan hafif bir diyettir.
Uygun vücut işlevlerini sürdürerek sağlığı geliştiren bütün, besleyici yiyecekler içerir
Vücuda dengeli besinler sağlayarak vücudu detoksifiye eder ve doğal olarak bağışıklığı artırır.
Metabolik sistemi iyileştiren ve sağlıklı kilo vermeye yardımcı olan lif açısından zengin, kalori kısıtlayıcı yiyecekler içerir.
Hipertansiyon, hiperkolesterolemi, kardiyovasküler bozukluklar, diyabet, belirli kanser türleri vb. Gibi kronik hastalıkların genel risklerini azaltır .
Zihni sakinleştirir ve gelişmiş algı sayesinde daha iyi netliğe ulaşılmasına yardımcı olur.
Benlik içinde sevgi ve şefkat uyandırarak mutluluk ve memnuniyet duygusu uyandırır.

Sattvic Beslenme ve Kilo Verme

Sattvik Beslenme

Peki, sattvik beslenme fazla vücut ağırlığını kaybetmeye nasıl yardımcı olur?
Bu diyet uygulamasına dahil olan yiyecek türleri hakkında zaten yukarıda bahsettik..

Gördüğünüz gibi, çoğunlukla mevsim meyveleri, taze sebzeler, kepekli tahıllar, fasulye ve baklagiller, tohumlar ve kuruyemişler , kafeinsiz içecekler ve benzerlerine dayanan yüksek lifli, az yağlı ve besin açısından zengin bir diyettir.
Tüm bunlar, vücudu doğal bir şekilde beslerken ve dengelerken vücuttaki toksinleri atan ve metabolik sistemi destekleyen, zaman içinde test edilmiş bileşenlerdir.
Dahası, sattvik diyet, vücut kitle indeksini düşüren ve vücut yağ seviyelerini önemli ölçüde azaltan tamamen bitki bazlı bir diyettir.
Sonuç olarak, fazla kilolu bireylerin bile fazla vücut ağırlığını kaybetmesi ve kontrol altında tutması daha kolay hale gelir.

Bir sattvik diyet aynı zamanda iştahı düzenlemede çok etkilidir çünkü içindeki sağlıklı besinler kalori yoğunluğunu azaltır ve tokluğu artırır. Bu aynı zamanda bireylerin kilo verme çabalarını uyarmaya da yardımcı olur.

Kilo Kaybı için Sattvik Beslenme

Burada size kilo kaybı için birçok alternatif içeren basit bir sattvic yoga diyet planı sunuyoruz. Bu yiyecekleri karıştırarak kendi diyet planınızı oluşturun ve vücut tipinize en uygun olanı bulun:
-Güne limon suyu ve balla karıştırılmış bir bardak ılık suyla başlayın .
-Kahvaltı, farklı meyvelerin sağlıklı bir karışımına sahip meyve salatası ile dolu bir kaseden oluşmalıdır.

Bunun yerine bir bardak taze süt veya badem sütü, çilek, keten tohumu ve şekersiz hindistancevizi ile filizlenmiş kinoa lapası ile birlikte bir kase mısır gevreği de ekleyebilirsiniz.

Diğer bazı güzel seçenekler, çilek, ceviz ve tarçın ile karıştırılmış yoğurt veya haşlanmış şeftali ve kaju yağı ile yulaf ezmesidir.
-Öğle yemeği için, marul, havuç, domates ve haşlanmış pancar gibi sebzelerden oluşan büyük bir kase salata yiyin. İçine biraz taze lor veya bir tutam limon suyu karıştırırken mercimek veya tofu da ekleyebilirsiniz. Aksi takdirde, tatlı patates, fasulye filizi ve lahana ile kinoa salatası tercih edin.
-Akşam yemeği öğle yemeğiyle aynı olabilir veya domates çorbası veya yabani pirinç yahnisi ve pişmiş sebze yemeği ile haşlanmış maş fasulyesi ve tofu içeren hafif bir salata yiyebilirsiniz.

Başka bir seçenek olarak, hindistan cevizi sütü ve haşlanmış nohut ile mangolu pilavı deneyin.
-Öğün aralarında çeşitli içecekler tüketmeye özen gösterin. Bunlar şekersiz yeşil çay , hindistan cevizi suyu , limon suyu vb. Olabilir veya sadece su tüketebilirsiniz.

Sağlık ve beslenme hakkında diğer makalelerimize göz atmak için tıklayınız.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

Popüler Makaleler

Dr Murad Renewing Cleansing Cream - Temizleyici Krem
Cilt Bakımı

Dr Murad Renewing Cleansing Cream Temizleyici Krem

Dr Murad Renewing Cleansing Cream Temizleyici Krem, yaşlanan cilt tiplerine pürüzsüzlük ve ışıltı kazandıran nemlendirici bir temizleyici. Bu yenileyici temizleme kremi ile olgun cildi aydınlatın.

avene nemlendirici ürünleri
Cilt Bakımı

Avene Nemlendirici Ürünleri

Avene Nemlendirici Ürünleri her cildin sorununa çözüm sunmaktadır. Cilt bakım ve dermokozmetik ürünler seçilirken cilt tipleri ve cildin ihtiyaçları göz önüne alınarak seçimler yapılmalıdır. Cilt

blank
Cilt Bakımı

La Roche Posay Lipikar Baume APM

La Roche Posay Lipikar Baume APM çok kuru ve atopiye eğilimli cildi anında rahatlatan ve kaşıntı hissini azaltan, onarıcı üçlü etkili balsam. Cildi besler ve

Bu Makalelerde

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Avene Gentle Exfoliating Jel
Cilt Bakımı

Avene Gentle Exfoliating Jel

Avene Gentle Exfoliating Jel Ölü cilt hücrelerini temizleyen ve cildinizi yumuşatan çift etkili peeling yüz peelingi. Yumuşak cildi ortaya çıkarmak için kimyasal ve mekanik eksfoliasyonu

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1
Saç Bakımı

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1 Dalgalı, kıvırcık veya hafif dalgalı saçlarınız var ve size güzel, sağlıklı ve daha belirgin bukleler verecek bir saç

Temiz Güzellik Nedir?
Genel

Temiz Güzellik Nedir?

TEMİZ GÜZELLİK NEDİR? Temiz güzellik (Clean Beauty), doğal güzellik, yeşil güzellik ve normdan sapan diğer tüm güzellik türleri ile yakından ilişkilidir. Ama özünde, temiz güzellik