Skip to content

SEBOREİK DERMATİT SAÇ DERİSİ NEDİR?

İÇİNDEKİLER

Seboreik dermatit, kaşıntılı, sarımsı ve beyaz kepekler, kabuklanma gibi belirtilere sahip cildin yağlı olduğu bölgelerde ortaya çıkan yaygın bir cilt ve kafa derisi hastalığıdır.  Ciddi bir sağlık problemi olmayan ancak bu durumdan muzdarip olanların yaşam kalitesi üzerinde önemli bir etkisi olabilecek iyi huylu bir durumdur.

Seboreik Dermatit Nedir? 

SEBOREİK DERMATİT SAÇ DERİSİ NEDİR?

Saçlı deride yoğun kaşıntı ile karakterizedir ve bu duruma yanma hissi eşlik edebilir.

Lezyonlar, sebum salgısının en fazla olduğu cildin yağlı bölgelerinde gelişir; kafa derisi, burun kenarları, aynı zamanda kaşlar ve kaş arasındaki boşluk ve vücudun daha bir çok diğer bölgesinde görülebilir. Bazı lezyonlar sedef hastalığına benzer olabilir ve bu da bazen iki durumu ayırt etmeyi zorlaştırabilir. 

Bu cilt rahatsızlığı, bulaşıcı olmayan, alevlenmelerle ilerleyen ve birkaç yıl sürebilen bir hastalıktır. Genelde gençlerde ve yetişkinlerde görülen yaygın bir durumdur.  Ayrıca bebeklerde de ilk 1 ayında konak olarak görülmektedir. 

Seboreik dermatit ciddi bir hastalık değildir ve bu nedenle herhangi bir komplikasyona neden olmaz. Ancak estetik olarak utanç verici olabilir. Bazı hastalarda, hastalığın tekrarlayan yapısı nedeniyle yaşam kalitesi üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir.

Seboreik Dermatit Neden Olur?

Seboreik dermatitin doğasını anlamak bu hastalıkla baş etmek için çok önemlidir. Nedenleri hala kesin olarak bilinmemektedir. Bununla birlikte, bilinen bir şey var ki o da; aşırı olduğunda mayanın çoğalmasına neden olan ve kendisi de iltihaplanmaya neden olan sebum.

Sebum, cilt yüzeyinin yağlı bölgelerinde doğal olarak bulunur. 

Seboreik dermatitten muzdarip kişilerde sebum fazladır ve Malassezia adı verilen deri yüzeyinde de doğal olarak bulunan bir mayanın anormal çoğalmasına neden olur.

Bu maya, durumun neden olduğu kırmızı plakalardan sorumludur. Kızarıklıkla sonuçlanan spesifik bir enflamatuar reaksiyonu tetikler ve kafa derisi ve cilt hücrelerinin hızlı bir şekilde yenilenmesine neden olarak cilt yüzeyinde küçük beyaz veya sarımsı pullanmalara neden olur.

Yaygın belirtileri şunları içerir:

 • Pullanan cilt
 • Kafa derisinde yağlı cilt lekeleri
 • Kepek
 • Kaşıntılı kafa derisi
 • Kafa derisinde döküntü
 • Deride kızarıklık
 • Deride iltihaplanma
 • Seyrekleşen saç
 • Saç kaybı

Seboreik Dermatit Alevlenmesini Ne Tetikler?

Seboreik dermatit alevlenmesi, kızarıklığın artmasına, pul pul döküntülere ve yoğun kaşıntıya neden olabilir. Bu semptomlar, bunları yaşayan herkes için rahatsız edici ve nahoştur.

Alevlenmeler şu nedenlerle tetiklenebilir:

 • Artan stres
 • Soğuk hava
 • Kuru hava
 • Hormonal değişiklikler
 • Sert bileşenler (özellikle deterjan veya sabun kullanımı)

Seboreik Dermatit Tedavisi Nedir?

Şu anda, kesin olarak iyileştirebilecek herhangi bir tedavi yoktur.  Ancak  yine de semptomlar üzerinde etkili bir şekilde gidermek ve tekrarlama sıklığını mümkün olduğu kadar azaltmak mümkündür. 

Seboreik dermatit için tıbbi tedaviler veya dermokozmetik ürünlerle topikal tedaviler önerilir. Bazı ciddi vakalarda, doktorlar oral tedaviler kullanabilir. Uygulanan tedavi etkilidir ancak yalnızca semptomlara etki eder. Bu nedenle semptomlar, yeni bir alevlenme sırasında veya tedavi erken bırakıldığında  yeniden ortaya çıkabilir. 

Birkaç temel günlük rutin, seboreik dermatitle savaşmaya yardımcı olabilir ve tetikleyici faktörleri mümkün olduğunca azaltarak yeni bir alevlenmenin başlangıcını önleyebilir veya geciktirebilir:

 • Saç tipi ve rahatsızlığınıza uygun nazik dermokozmetik ürünler kullanarak iyi cilt ve saç derisi hijyeni sağlayın.
 • Daha fazla tahrişten kaçınmak ve iltihaplı durumun yeniden oluşmasını önlemek için, saçlarınızı kuruturken sürtünmeden kaçınarak hafifçe kurulayın ve lezyonları mümkün olduğunca çizmekten kaçının.
 • Yorgunluk veya aşırı çalışma durumunda cildinize özellikle dikkat edin.
 • Sağlıklı ve dengeli bir beslenme alışkanlığı edinin.
 • Alkol ve tütün tüketimini olabildiğince azaltın.

Seboreik dermatit semptomlarının tedavisi oldukça etkilidir. Uygun çözümler bulmak için dermatoloğunuza, pratisyen hekiminize veya eczacınıza danışmaktan çekinmeyiniz.

Seboreik Dermatit Saç Dökülmesine Sebep Olur Mu? 

Seboreik dermatitte saç dökülmesi yaygın değildir. Eğer ortaya çıkarsa, çok kaşıntılı olabileceğinden, muhtemelen kafa derisini çizmekten ve ovalamaktan kaynaklanmaktadır.

Çok nadir durumlarda, iltihaplanma saç köklerini de etkileyebilir ve geçici saç dökülmesine neden olabilir. Bu durumlarda saç dökülmesi kalıcı değildir ve kişi iltihabı kontrol altına almak için adımlar atarsa ​​sonunda tekrar uzayacaktır.

Bu cilt rahatsızlığının bir sonucu olarak ortaya çıkan saç dökülmesi genellikle geçicidir. Tipik olarak, bir kişi saç dökülmesini tetikleyen ve kafa derisini kaşımayı veya ovalamayı durduran iltihap tedavisi gördükten sonra saçlar tekrar uzar, eski haline döner.

Bu cilt rahatsızlığı, androjenik alopesi gibi birçoğu saç dökülmesine neden olabilen diğer kafa derisi rahatsızlıkları ile birlikte var olabilir.

Bebeklerde seboreik dermatit genellikle tedavi olmaksızın kendiliğinden geçer. Yetişkinlerde kronik bir durum olma eğilimindedir. Bu, insanların yaşamları boyunca seboreik dermatit alevlenmeleri olabileceği anlamına gelir. Alevlenme sırasında semptomları azaltmaya yardımcı olabilecek tedaviler denenmelidir.

Seboreik Dermatit için Şampuan Seçimi Nasıl Olmalı?

Vücudunuzun aşırı maya büyümesine verdiği enflamatuar tepki, bu koşullarla ilişkili kaşıntı ve pullanmaya neden olur. Maya normalde kafa derisinde ve vücudun diğer kıllı bölgelerinde yaşar, ancak sorun çok fazla maya bulunduğunda ortaya çıkmaktadır.

Çözüm: Hafif vakalar için, mayayı kontrol etmeye yardımcı olan selenyum veya çinko pirition içeren reçetesiz bir şampuan kullanabilirsiniz.

Daha ciddi vakalar için reçeteli güçlü bir mantar önleyici şampuan, topikal kortizon veya ilaçlı köpük, çözelti, krem ​​veya merhem gerekebilir.

Her hasta için doğru tedavi, hastanın yaşam tarzı tercihlerine, spesifik semptomlarına ve durumlarının ciddiyetine bağlı olacaktır. Bir tedavi seçeneğine karar vermeden önce her tedavi yönteminin potansiyel risklerini ve yan etkilerini göz önünde bulundurmak önemlidir.

Seboreik dermatit semptomlarını azaltmak için ve saç derisinde oluşan şiddetli kepeklenme ve kaşıntı hissini azaltmak için  seboreik dermatite eğilimli kafa derisi için Ducray Kelual DS şampuan ve tahriş olmuş cildi yatıştırmak için Kelual DS vücut ve yüz kremini kullanabilirsiniz.

Saç bakımı hakkındaki diğer makalelere göz atmak için tıklayınız.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

Popüler Makaleler

Hızlı yağ yakmanın en iyi 10 yolu
Sağlık

Hızlı Yağ Yakmanın En İyi 10 Yolu

İster genel sağlığınızı iyileştirmek isterse sadece zayıflamak istiyor olun, fazla yağı yakmak oldukça zorlu olabilir. Diyet ve egzersizle beraber diğer birçok faktör yağ kaybını etkileyebilir.

Babe Klinik Bakım Serisi
Güneş Koruması

Babe Klinik Bakım Serisi

Cildin elastikiyetini koruyarak genç kalabilmesi için zaman zaman bakım yapmakta yarar bulunuyor. Cildinizin ihtiyaç duyduğu ürünlere ise Babe klinik bakım seçenekleri ile erişebilirsiniz. Her cildin ihtiyaç duyduğu bakım farklıdır.

blank
Cilt Bakımı

Bioderma Sebium Lotion

Bioderma Sebium Lotion, daha parlak görünen bir cilt için derinlemesine nemlendiren ve lekelerle savaşan bir yüz nemlendiricisidir. Salisilik asit ve gliserinle zenginleştirilmiş Bioderma Sébium Losyonu

Bu Makalelerde

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Avene Gentle Exfoliating Jel
Cilt Bakımı

Avene Gentle Exfoliating Jel

Avene Gentle Exfoliating Jel Ölü cilt hücrelerini temizleyen ve cildinizi yumuşatan çift etkili peeling yüz peelingi. Yumuşak cildi ortaya çıkarmak için kimyasal ve mekanik eksfoliasyonu

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1
Saç Bakımı

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1 Dalgalı, kıvırcık veya hafif dalgalı saçlarınız var ve size güzel, sağlıklı ve daha belirgin bukleler verecek bir saç

Temiz Güzellik Nedir?
Genel

Temiz Güzellik Nedir?

TEMİZ GÜZELLİK NEDİR? Temiz güzellik (Clean Beauty), doğal güzellik, yeşil güzellik ve normdan sapan diğer tüm güzellik türleri ile yakından ilişkilidir. Ama özünde, temiz güzellik