Skip to content

Sezgisel Beslenmenin 10 İlkesi

Sezgisel Beslenmenin 10 İlkesi
Marka: Sağlık
İÇİNDEKİLER

Sezgisel Beslenmenin 10 İlkesi
Diyetler, beslenme alışkanlıkları ve sağlıklı yiyeceklerle ilgili paylaşımlar o kadar yaygın ki, ne yediğimizi düşünmek zorunda olmadığımız bir zamanı hayal etmek zor.

Ancak doğumdan itibaren hepimiz sezgisel olarak yemek yeme konusunda doğal bir yeteneğe sahibiz. Acıktığımızda ağlarız, doyana kadar yeriz ve tekrar yemeye hazır olduğumuzda ağlarız. Bilişsel olarak anlamadan, gelişimsel ihtiyaçlarımıza ve enerji kullanımımıza bağlı olarak bazı günler daha fazla, diğer günler daha az yeriz. Hayata vücudumuzun bize gönderdiği sinyallere tamamen uyum sağlayarak başlarız.

Ancak yaşlandıkça ailelerimizden, arkadaşlarımızdan ve medyadan yemek ve yemek yemeyle ilgili birçok mesajı özümseriz. Bu mesajların çoğu incelikli ve iyi niyetlidir. Yine de, açıkça ifade edilsin veya edilmesin, neyi, ne zaman ve ne kadar yediğimizi belirlemeye başlarlar ve çoğu zaman vücudumuzun iç sinyallerini görmezden gelmemize neden olurlar.

Sezgisel yeme, insanların vücut sinyallerine uyum sağlamalarına ve yiyeceklerle ilişkilerini geliştirmelerine yardımcı olmayı amaçlayan kanıta dayalı bir yaklaşımdır. “Sezgisel yeme” terimi ilk olarakDiyetisyenler, Evelyn Tribole ve Elyse Resch tarafından 1995 yılında ortaya atılmıştır. Yine de, temel kavramların çoğu daha önceki fikirlere dayanmaktadır ve o zamandan beri yüzlerce hakemli çalışmanın konusu olmuştur.

Sezgisel Beslenmenin 10 İlkesi
Food photo created by rawpixel.com – www.freepik.com

Diyetisyen Beslenme Uzmanı ve Sertifikalı Diyetisyen Jaime Thorpe, “Diyet dışı bir yaklaşım olarak, sezgisel yeme basitçe bir diyet değildir” diyor. “Sezgisel yeme, neyin, ne zaman ve ne kadar yenileceğini belirlemek için vücudunuzun doğuştan gelen açlık, tokluk ve doyum sinyallerine güveni geri getirir. Diyetlerde olduğu gibi sezgisel yemede de ‘geçme veya kalma’ diye bir şey yoktur. Bunun yerine, Vücudunuzun fizyolojik ve psikolojik ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yardımcı olacak sinyaller göndermesine güvenme yolculuğunun lütfu ve kabulü var.”

Sezgisel Beslenmenin 10 İlkesi

Sezgisel Beslenmenin 10 İlkesi
Food photo created by freepik – www.freepik.com

1. Diyet Merkezli Bir Zihniyeti Reddedin

Sıkı diyet ve kilo verme arayışı, düşük enerji seviyelerine, daha fazla kurala/katılığa, yavaşlamış bir metabolizmaya, beslenme yetersizliklerine ve daha fazlasına yol açabilir. Çoğu insanın diyette başarısız olmasına neden olan şey irade eksikliği değil, sizi ve vücudunuzun beslenme ihtiyaçlarını başarısızlığa uğratan diyettir.

2. Açlığınızı Onurlandırın

Tuvaleti kullanma ihtiyacı ya da uyku hali gibi bedensel duyumları görmezden gelmiyoruz, peki neden fizyolojik açlık duygumuzu çabucak atıyoruz? Açlığınızı onurlandırmak, bir vücut ipucunu dinlemek ve vücudunuza güvene dayalı bir ilişki kurmak için besin sağlamaktır.

3. Yemekle Barışın

Yiyeceklerle barışmanın ilk adımı, çoğu yiyeceği (alerjiler ve teşhis edilen hassasiyetler hariç) yemeniz için kendinize koşulsuz izin vermektir. Bu, iyi/kötü gıda etiketlerinden kurtulmak anlamına gelir. Bir şey “sınır dışı” olduğunda, daha sonra aşırı düşkünlüğe yol açabilecek yoğun yoksunluk duygularını tetikleyebilir. Kendinize zarafet verin ve dengeli, çok yönlü bir diyetin tadını çıkarmanıza izin verin.

Kendimize kek ve kek gibi hoşa giden bir şeyler yeme izni verdiğimizde, suçluluk duymamız daha az olasıdır, bunun yerine, gerçekten dikkatli bir şekilde onlardan zevk alırız.

4. Gıda Polisine Meydan Okuyun

Hangi yiyeceklerin “iyi”, “kötü” veya “sınır dışı” olduğunu söyleyen kafanızdaki sesleri kesmeyi öğrenin. Çoğu zaman, mantıksız yemek kuralları, diyet kültürünün veya duyduğumuz dış mesajların doruk noktasıdır. Bu gıda polisini kovalamak, sezgisel olarak yemeye başlamak için kritik bir adımdır.

5. Tokluğunuza Saygı Duyun

Sezgisel yemenin size açlığınızı onurlandırmayı öğrettiği gibi, tokluğunuzu hissetmek sağlıklı bir zihin-beden bağlantısını yeniden geliştirmenin anahtarıdır. Yemek yedikten sonra, tokluk seviyenizi kontrol edin ve tok hissetmenin ne anlama geldiğini gözlemleyin. Yemek boyunca da kontrol edin. Yemeğin tadı nasıl, doyurucu mu, hala aç mıyım?

6. Memnuniyet Faktörünü Keşfedin

Çoğu zaman yemeğin sağlayabileceği basit zevk ve sevinci gözden kaçırırız. Rahat ve davetkar bir ortamda gerçekten zevk aldığımız yiyecekleri yememize izin verdiğimizde, bizi memnun eden yemeğin memnuniyet faktörünü daha iyi ayarlayabiliriz. Bu deneyimi kendinize sağlayarak, “yeterli” olduğunuza karar vermenin daha az yiyeceğe ihtiyaç duyduğunu görebilirsiniz.

7. Yiyecek Kullanmadan Duygularla Başa Çıkın

Stres, öfke veya üzüntüyle başa çıkmak için yemek yemek, tipik olsa da, genellikle suçluluk, utanç ve rahatsızlık duygularına yol açabilir. Duygusal olarak yediğimiz zaman, rahatlık genellikle kısa ömürlüdür. Başa çıkmanın başka yollarını bulmak, aşırı yeme dürtüsünü azaltmaya yardımcı olabilir ve bunun yerine uzun vadeli duygusal sağlık için daha iyi olan sürdürülebilir çözümler sunabilir. Meditasyon yapmak, rahatsızlık veya stres zamanlarında kendinizi merkeze almanın harika bir yoludur.

8. Vücudunuza Saygı Gösterin

Bir noktada, çoğumuz bedenlerimizi eleştiririz. Vücudumuzun nasıl olduğuna saygı duymayı öğrenmek, sezgisel yeme noktasına ulaşmak için çok önemlidir.

9. Egzersiz – Farkı Hissedin

Aktivite, bir ceza yeri değil, vücudumuz için bir sevinç ve şükran yerinden gelmelidir. Kalori yakmak veya kilo vermek amacıyla yapılan egzersizler genellikle geri teper ve hareket etmenin doğuştan gelen sevincini ortadan kaldırır. Aktivitenin faydalı olduğunu biliyoruz, ancak tamamlanmadığında suçlu hissetmek yerine sabırsızlıkla bekleyebileceğiniz bir hareket yöntemi seçin.

10. Nazik Beslenmeyle Sağlığınızı Onurlandırın

Sezgisel yeme söz konusu olduğunda mükemmellik amaç değildir. Nazik beslenme, kendinizi iyi hissettiren, sağlıklı ve lezzetli yiyecek seçimleri yapmak anlamına gelir. Her şey büyük resim ve nihayetinde en önemli olan yemekle ilişkiniz ile ilgili.

Sezgisel Yemenin Faydaları

Sezgisel yeme, daha sağlıklı bir gıda zihniyeti geliştirirken vücudunuzun doğal sinyalleriyle daha uyumlu hale gelmenin harika bir yoludur. 200’den fazla klinik çalışmada , sezgisel yemenin uygulanmasının daha iyi psikolojik sağlık, daha düşük stres, daha iyi vücut imajı, daha iyi kan basıncı, daha iyi diyet alımı ve sağlıklı bir Vücut Kitle İndeksi (BMI) ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Pek çok uzman, sezgisel yemenin potansiyel faydalarından birinin, sürekli meşguliyet ve stres olmadan yemeğin tadı ve besleyiciliğinin tadını çıkarabilmeniz için “gıda özgürlüğü” bulmak olduğunu belirtiyor.

Diğer makalelerimize göz atmak için tıklayınız.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

Popüler Makaleler

Vichy Slow Age Gündüz Kremi
Güneş Koruması

Vichy Slow Age Gündüz Kremi

Vichy Slow Age Probiyotik Türevi İçeren Gündüz Kremi çevresel faktörler ve yaşam tarzından kaynaklanan yaşlanma belirtilerini yavaşlatmaya yardımcı günlük bakım kremidir. İnce çizgi ve leke gibi yaşlanma belirtilerini yavaşlatır.

cilt temizliğin önemi
Cilt Bakımı

Cilt Temizliğin Önemi

 Cilt temizliğin önemi ciltte oluşan ölü hücrelerden, kirden, makyaj kalıntılarından ve yağlardan arındırarak nefes almasını için büyük rol oynar. Cilt temizliğinde sadece su ile yıkamak

Bu Makalelerde

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Avene Gentle Exfoliating Jel
Cilt Bakımı

Avene Gentle Exfoliating Jel

Avene Gentle Exfoliating Jel Ölü cilt hücrelerini temizleyen ve cildinizi yumuşatan çift etkili peeling yüz peelingi. Yumuşak cildi ortaya çıkarmak için kimyasal ve mekanik eksfoliasyonu

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1
Saç Bakımı

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1 Dalgalı, kıvırcık veya hafif dalgalı saçlarınız var ve size güzel, sağlıklı ve daha belirgin bukleler verecek bir saç

Temiz Güzellik Nedir?
Genel

Temiz Güzellik Nedir?

TEMİZ GÜZELLİK NEDİR? Temiz güzellik (Clean Beauty), doğal güzellik, yeşil güzellik ve normdan sapan diğer tüm güzellik türleri ile yakından ilişkilidir. Ama özünde, temiz güzellik