Skip to content

Sivilceler İçin Kesin Çözüm Önerileri

İÇİNDEKİLER

Sivilceler İçin Kesin Çözüm Önerileri yazımızda sivilce nasıl geçer ve bakımı nasıl olmalı hakkında bilgiler bulacaksınız. Sivilceler genellikle ergenlik, aşırı yağ salgısı, hormonal bozuklukları ve bakteriyel efeksyonları sivilcelere neden olur. Sebum yağ asitlerinden oluştuğu için aslında cildi korumak için salgılanır. Cilt için pH 5.5 için oldukça önemlidir. Fakat aşırı sebum üretimi sivilcelere, gözenek tıkanıklığına ve aknelere neden olur. Sivilcelerin bazıları büyük ve ağrılı iken bazıları ise çok küçüktür. Bu sivilceler yüz, boyun, omuz ve sırt bölgelerinde sıklıkla görülebilir. Sivilceler ciddi bir sağlık problemi olmasa da görüntü açısında kişiyi mutsuz ve güvensiz yapabilir. Ergenlik döneminde bazı kişilerde sebum aşırı olduğu için sivilceler için çözüm oldukça zorlaşabilir. Özellikle ergenlik çağında sivilceler daha iyileşmeden tekrar sebum salgılanarak yeni sivilceler oluşabilir. Ayrıca gözenekleri tıkayarak cildin daha kötüye gitmesine neden olabilir. Bu yüzden sebum dengeleyici kremler, temizleyiciler ve maskeler kullanılabilir. Sebum ve sivilce sorunlarının en etkili çözümü ise cildin mutlaka her gün temizlenmesidir. Temizleyici seçerken cilt tipinize ve sorununuza uygun ürünler tercih etmeye özen gösterin.

Sivilcelerden Kurtulmanın Yöntemleri

Sivilceler İçin Kesin Çözüm Önerileri tıkalı cilt gözenekleri temizlenmeli, bakterilere neden olan enfeksiyonlar giderilmeli ve sebum düzenlenmelidir. Sebum ve yağların temizlenmesine özen gösterdikçe sivilce daha da iyi ye gidebilir. Çevresel etkiler, güneş, stres ve yoğun iş temposu ciltteki sebumu arttırmaya neden olabilir. Bu yüzden bu etkilere karşı cildi korumak için yaşınıza ve cildinize uygun sebum düzenleyici ve sivilce azaltıcı dermokozmetik ürünleri kullanabilirsiniz. Eğer hiç bakım yapma ya da ürün alma gücünüz olmasa da mutlaka cilt temizliğine önem vermeniz gerekmektedir.

Sivilcelere Doğal Yöntemler

Sivilcelerden kurtulmak için dermokozmetik ürünler kullanılmaktadır. Fakat bazı kişilerin bu ürünleri almaya gücü olmayabilir. Sivilceler için etkili ve doğal yöntemler vardır.

  • Buz

Ciltteki kızarıklığı, sivilceyi ve şişliği hızlı bir şekilde azaltmak için kullanılabilir. Buz kan dolaşımını hızlandırarak gözeneklerin sıkılaşmasına ve aşırı yağdan kurtulmaya yardımcı olabilir. Buzu bez parçasına sarına sivilcenin üzerinde bekletin. Birkaç dakika bekleyip uygulamayı tekrarlayın.

  • Limon

C vitamini açısından zengin olan limon sivilceler kurtulmanın diğer bir yoludur. Sivilcelerin hızlı bir şekilde kurumasına yardımcı olabilir. Limon suyu kullanırken taze limon suyu kullanmaya özen gösteriniz. Pamuğu limon suyuna batırın ve gece yatmadan önce sivilce üzerine uygulayınız.

  • Çay Ağacı Yağı

Sivilcelere neden olan bakterilerle mücadele eden bir yağdır. Ayrıca anti bakteriyel özelliği ile cildi hem korumak hem de bakım yapmak için idealdir. Sivilceleri, kızarıklıkları, siyah noktaları ve enfeksiyonları gidermek için uygulanır. Pamuk yardımı ile sivilceli bölgeye sürüp 15-20 dakika bekledikten sonra yıkayınız. Hassas bir cilde sahipseniz UYGULAMAYINIZ.

  • Diş Macunu

Buzu uyguladıktan sonra hemen uygulandığında etkili bir sonuç ortaya çıkabilir. Fakat diş macunu jel olmamalıdır. Beyaz diş macunu ile uygulanmalıdır. Yatmadan önce sivilceli bölgeye sürünüz. Sabaha kadar beklemelidir. İsteğe göre gün içerisinde de uygulanabilir. Yarım saat beklendikten sonra yıkanmalıdır.

  • Sarımsak

Sivilcelerin hızlı bir şekilde azalmasına yardımcı olur. Sarımsak mantar kıran, virüs önleyici, antiseptik ve antioksidan özelliğe sahiptir. İçeriğindeki sülfür ile sivilceleri hızlı yok edebilir. Sarımsağı ikiye bölün ve sivilcelerin üzerine sürün. 5 dakika sonra yıkayın.

Sivilceler İçin Kesin Çözüm Önerileri hem doğal hem de dermokozmetik gibi ürünlerle yapılabilir. Örneğin dermokozmetik ürünü ile cilt temizlendikten sonra bu doğal yöntemler kullanılabilir. Diğer bir yöntem ise dermokozmetik kullanan biri bazı zamanlarda doğal yöntemlere başvurabilir.

Birçok internet sitesinde “sivilcelere kesin çözüm” başlığı altında bir çok makale olsa da biz yinede bir uzmana danışmadan işlem yapmanızı kesinlikle önermiyoruz.

Sivilcelerle ilgili daha fazla bilgi için tıklayınız.

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

Popüler Makaleler

blank
Cilt Bakımı

La Roche Posay Redermic C Yeux Eyes

Yaşlandıkça cildiniz elastikiyetinin bir kısmını kaybeder. Güneşe maruz kalma gibi çevresel faktörler ve genetik, bir kişinin yüzünde erken kırışıklıkların ve ince çizgilerin ortaya çıkmaya başlamasında

blank
Güneş Koruması

Bebekler İçin Güneş Koruması

Güneşin kendisini hissettirmeye başlaması ile birlikte güneşten korunma yöntemleri yeniden birçok kişinin en çok dikkat ettiği konuların başında gelmeye başladı. Yetişkinleri etkileyen güneç bebekleri de

blank
Cilt Bakımı

Babe Stop Akn Ürünleri

Babe Stop Akn Ürünleri ile cilt bakımınızı sağlıklı ve güvenli bir şekilde yapabilirsiniz. Yağlı ciltlerin problemlerinden olan parlama, akne, sivilce ve sebum üretimi cildin kötü

Bu Makalelerde

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Avene Gentle Exfoliating Jel
Cilt Bakımı

Avene Gentle Exfoliating Jel

Avene Gentle Exfoliating Jel Ölü cilt hücrelerini temizleyen ve cildinizi yumuşatan çift etkili peeling yüz peelingi. Yumuşak cildi ortaya çıkarmak için kimyasal ve mekanik eksfoliasyonu

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1
Saç Bakımı

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1 Dalgalı, kıvırcık veya hafif dalgalı saçlarınız var ve size güzel, sağlıklı ve daha belirgin bukleler verecek bir saç

Temiz Güzellik Nedir?
Genel

Temiz Güzellik Nedir?

TEMİZ GÜZELLİK NEDİR? Temiz güzellik (Clean Beauty), doğal güzellik, yeşil güzellik ve normdan sapan diğer tüm güzellik türleri ile yakından ilişkilidir. Ama özünde, temiz güzellik