Skip to content
blank

Sonbahar İçin Cilt Bakım Önerileri

Share on facebook
Share on twitter

Sonbaharın yağışlı ve soğuk yüzünü yavaş yavaş göstermesiyle, cildimizde bu durumdan etkilenmeye başladı. Cildimiz mevsim geçişine ayak uydurmaya çalışırken, cilt bakımımıza özen göstererek bu duruma karşı önlem sağlayabiliriz. Uzmanlarında belirttiği üzere mevsim geçişleri cilt üzerinde yıpratıcı etkilere neden olabiliyor.
Sıcak hava, güneş ve denize alışan cildimiz bir anda soğuk ve serin havayla karşılaştı. Bu durum sonucunda cilt kuruluk, çatlama ve elastikiyet kaybı gibi problemler ile karşılaşıyor. Ancak sonbahar için özel bakımlar ile bu durumu düzeltmek mümkün!
Yaz ayını tatil ile değerlendirenler güneşin ve denizin keyfini çıkardı. Bu sayede bronz, parlak hoş bir ten elde ettiler. Sonbaharın gelmesiyle cildin karşı karşıya kaldığı değişiklikler için önlem alınması şart. Mevsim geçişiyle birlikte ciltte güneş lekesi, cilt elastikiyetinde azalma, kırışıklık, nem kaybı ve mat bir görünüm gibi problemler ortaya çıkabiliyor. Cildin yavaşlayan savunma mekanizması ile birlikte cilt problemleri artıyor.

Sonbaharda Cilt Bakımına Katkı Sağlamak İçin Neler Yapmalıyız?

Cilt Temizliğinizi Mutlaka Yapın!

Bakımlı bir cildin olmazsa olmazı temiz cilttir. Cilt iyi temizlenmediğinde cilt problemleriyle karşılaşılabiliyor. Gün içinde yoğun tempo da cilt temizliği yapamıyorsanız bile gece yatmadan önce mutlaka cildinizi temizleyin!
Yazın yüksek sıcaklara ve güneşe alışan ciltte savunma mekanizması olarak yoğun terleme görülür. Bunun sonucu olarak deride yağ üretimi hızlanır. Cilt doğru temizlenmezse ve nemlendirilmezse ciltte sivilce, gözeneklerde tıkanıklık gibi olumsuzluklarla karşılaşır. Bunu için cilt temizliğinde kullandığınız ürünün seçimi de çok önemlidir. Temizleme ürününü cildinize uygun olmasına dikkat edin. Sonbaharda düzenli ve iyi bir temizlik ile cilt bakımınıza destek sağlayabilirsiniz.

Peeling İle Derinlemesine Temizleyin!

Isı değişimine bağlı olarak cildin üst tabakasında kalınlaşma oluşabilir. Bu durumun önüne geçmek için haftada 1-2 kere peeling yapılabilir. Aşırı duyarlı cilde sahipseniz dikkat edin. Duyarlı cilde daha yumuşak dokulu ürünler ile peeling yapabilir bunu dışında peeling pek önerilmez. Cildin ideal kalınlığa ulaşması ve ihtiyaç duyduğu nemi elde edebilmesi için çeşitli kimyasal peeling işlemi, mezoterapi ve PRP gibi işlemler de yapılabilir. Ancak bu uygulamaların uzman hekim tarafından yapılmasına çok dikkat edilmelidir.

Makyaj ve Kozmetik Malzemelerinizi Mevsime Uygun Alın!

Makyaj için kullandığınız ürünlerin dokusunu mevsimlere göre seçin. Hem cildiniz için hem de makyajınızın daha kalıcı olması için şarttır. Yazın daha hafif dokulu ürünler kullanın. Yoğun dokulu ürünler cildin nefes almasını önleyebilir. Kullandığınız temizleyici ve nemlendirici ürünleri de mevsime göre tercih edin. Yazın kullandığınız nemlendirici krem ve temizleyicileri kış mevsiminde de kullanmayın. Cilt bakım alışverişlerinizde cilt yapısı ve mevsim şartlarını göz önünde bulundurmaya dikkat edin.

Nemlendirici Krem Kullanın!

Mevsim geçişinden kaynaklanan kuruluk ve çatlamalar için nemlendirici krem kullanın. Duş sırasında aşırı soğuk ya da aşırı sıcak suyla yıkanmayın, suyu ılık olarak ayarlayın. Banyo sürenizi çok uzun tutmayın. Vücudunuz içinde cildinize uygun nemlendirici bir ürün kullanın.Temizlik sırasında kullandığınız ürünlerde alkol, parfüm ve paraben içermeyen ürünler seçin. Ürünlerin PH 5.5 seviyesine sahip olmasına özen gösterin.

Cildiniz İçin Bol Bol Su Ve Sebze- Meyve Tüketin!

Cildin nem dengesini sağlaması için su tüketimi oldukça önemlidir. Bu nedenle günlük olarak 2 litre su tüketilmelidir. Ciltteki su miktarının korunması gerekir. Cildimiz canlı bir doku olduğundan suya ihtiyaç duyar. Susuz kalan ciltte kuruma, çatlama, pullama gibi olumsuzluklar oluşabilir. Bu durumlara karşı su tüketimine dikkat edilmelidir.
Cilt yapısının onarılması için sağlıklı ve dengeli beslenme gerekir. Sebze ve meyvelerde bulunan A, C ve E vitaminleri cilt sağlığı açısından büyük önem taşır. Bu nedenle sebze ve meyve tüketimi ihmal edilmemelidir.

Popüler Makaleler

Homeopati Nedir?
Genel

Homeopati Nedir?

Homeopati, vücudun kendini iyileştirebileceği inancına dayanan tıbbi bir sistemdir. Bunu uygulayanlar bitki ve mineraller gibi az miktarda doğal madde kullanırlar. Bunların iyileşme sürecini teşvik ettiğine

Bu Makalelerde

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

blank
Cilt Bakımı

La Roche Posay Lipikar Surgras Cleansing Bar

Kuru cilt, cildin en yüzeysel tabakası olan epidermiste uygun miktarda su eksikliği ile karakterize çok yaygın bir cilt rahatsızlığıdır. La Roche Posay Lipikar Surgras Cleansing

blank
Cilt Bakımı

Vichy Liftactiv Collagen Specialıst Night

Kırışıklıklardan korunmak için en iyi bahislerinizden biri, tedavi etmek yerine önlemektir. Yaşlanma karşıtı ürünleri cilt bakımınızda kullanmaya başlamak için küçük çizgiler görmeye başlayana kadar beklemeyin.

blank
El ve Ayak Bakımı

La Roche Posay Cicaplast Hands Barrier Cream

Kış aylarında dışarıdaki havadaki nem oranı düşer. İçeride ısıtma sayesinde işler daha da kuru. Soğuk algınlığı veya gripten kaçınmak için ellerinizi sık sık yıkıyorsanız, cildinizde