Skip to content

Sonbahar İçin Cilt Bakım Önerileri

İÇİNDEKİLER

Sonbaharın yağışlı ve soğuk yüzünü yavaş yavaş göstermesiyle, cildimizde bu durumdan etkilenmeye başladı. Cildimiz mevsim geçişine ayak uydurmaya çalışırken, cilt bakımımıza özen göstererek bu duruma karşı önlem sağlayabiliriz. Uzmanlarında belirttiği üzere mevsim geçişleri cilt üzerinde yıpratıcı etkilere neden olabiliyor.
Sıcak hava, güneş ve denize alışan cildimiz bir anda soğuk ve serin havayla karşılaştı. Bu durum sonucunda cilt kuruluk, çatlama ve elastikiyet kaybı gibi problemler ile karşılaşıyor. Ancak sonbahar için özel bakımlar ile bu durumu düzeltmek mümkün!
Yaz ayını tatil ile değerlendirenler güneşin ve denizin keyfini çıkardı. Bu sayede bronz, parlak hoş bir ten elde ettiler. Sonbaharın gelmesiyle cildin karşı karşıya kaldığı değişiklikler için önlem alınması şart. Mevsim geçişiyle birlikte ciltte güneş lekesi, cilt elastikiyetinde azalma, kırışıklık, nem kaybı ve mat bir görünüm gibi problemler ortaya çıkabiliyor. Cildin yavaşlayan savunma mekanizması ile birlikte cilt problemleri artıyor.

Sonbaharda Cilt Bakımına Katkı Sağlamak İçin Neler Yapmalıyız?

Cilt Temizliğinizi Mutlaka Yapın!

Bakımlı bir cildin olmazsa olmazı temiz cilttir. Cilt iyi temizlenmediğinde cilt problemleriyle karşılaşılabiliyor. Gün içinde yoğun tempo da cilt temizliği yapamıyorsanız bile gece yatmadan önce mutlaka cildinizi temizleyin!
Yazın yüksek sıcaklara ve güneşe alışan ciltte savunma mekanizması olarak yoğun terleme görülür. Bunun sonucu olarak deride yağ üretimi hızlanır. Cilt doğru temizlenmezse ve nemlendirilmezse ciltte sivilce, gözeneklerde tıkanıklık gibi olumsuzluklarla karşılaşır. Bunu için cilt temizliğinde kullandığınız ürünün seçimi de çok önemlidir. Temizleme ürününü cildinize uygun olmasına dikkat edin. Sonbaharda düzenli ve iyi bir temizlik ile cilt bakımınıza destek sağlayabilirsiniz.

Peeling İle Derinlemesine Temizleyin!

Isı değişimine bağlı olarak cildin üst tabakasında kalınlaşma oluşabilir. Bu durumun önüne geçmek için haftada 1-2 kere peeling yapılabilir. Aşırı duyarlı cilde sahipseniz dikkat edin. Duyarlı cilde daha yumuşak dokulu ürünler ile peeling yapabilir bunu dışında peeling pek önerilmez. Cildin ideal kalınlığa ulaşması ve ihtiyaç duyduğu nemi elde edebilmesi için çeşitli kimyasal peeling işlemi, mezoterapi ve PRP gibi işlemler de yapılabilir. Ancak bu uygulamaların uzman hekim tarafından yapılmasına çok dikkat edilmelidir.

Makyaj ve Kozmetik Malzemelerinizi Mevsime Uygun Alın!

Makyaj için kullandığınız ürünlerin dokusunu mevsimlere göre seçin. Hem cildiniz için hem de makyajınızın daha kalıcı olması için şarttır. Yazın daha hafif dokulu ürünler kullanın. Yoğun dokulu ürünler cildin nefes almasını önleyebilir. Kullandığınız temizleyici ve nemlendirici ürünleri de mevsime göre tercih edin. Yazın kullandığınız nemlendirici krem ve temizleyicileri kış mevsiminde de kullanmayın. Cilt bakım alışverişlerinizde cilt yapısı ve mevsim şartlarını göz önünde bulundurmaya dikkat edin.

Nemlendirici Krem Kullanın!

Mevsim geçişinden kaynaklanan kuruluk ve çatlamalar için nemlendirici krem kullanın. Duş sırasında aşırı soğuk ya da aşırı sıcak suyla yıkanmayın, suyu ılık olarak ayarlayın. Banyo sürenizi çok uzun tutmayın. Vücudunuz içinde cildinize uygun nemlendirici bir ürün kullanın.Temizlik sırasında kullandığınız ürünlerde alkol, parfüm ve paraben içermeyen ürünler seçin. Ürünlerin PH 5.5 seviyesine sahip olmasına özen gösterin.

Cildiniz İçin Bol Bol Su Ve Sebze- Meyve Tüketin!

Cildin nem dengesini sağlaması için su tüketimi oldukça önemlidir. Bu nedenle günlük olarak 2 litre su tüketilmelidir. Ciltteki su miktarının korunması gerekir. Cildimiz canlı bir doku olduğundan suya ihtiyaç duyar. Susuz kalan ciltte kuruma, çatlama, pullama gibi olumsuzluklar oluşabilir. Bu durumlara karşı su tüketimine dikkat edilmelidir.
Cilt yapısının onarılması için sağlıklı ve dengeli beslenme gerekir. Sebze ve meyvelerde bulunan A, C ve E vitaminleri cilt sağlığı açısından büyük önem taşır. Bu nedenle sebze ve meyve tüketimi ihmal edilmemelidir.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

Popüler Makaleler

Genel

Diş Sağlığı: Dişlerimiz Hep Beyaz Kalsın!

“Dişlerimiz hep beyaz kalsın” herkes ister. Günlük tükettiğimiz yiyecek ve içecekler dişlerde birikintilere neden olur. Bu da zamanla dişte sararma ile başlayan ve çürüğe kadar

Güneş Koruması

Kollagenx Ürünleri

Kollagenx 24kt Maskeler Kollagenx 24 kt Gold Collagen Face Mask 4 Adet 57 gr – Altın Partiküllü Yüz Maskesi Kollagenx 24 kt Gold Eye Serum

Nuxe Nuxellence Anti-Age Yeux
Cilt Bakımı

Nuxe Nuxellence Anti-Age Yeux

Yaşlanmak hepimizin korkulu rüyası. Yüzümüz, özellikle de göz çevremiz en hızlı yaşlanan bölgemiz. Bu nedenle göz çevresi bakımını ihmal etmemek gerekiyor. Göz çevresinde meydana gelen

Bu Makalelerde

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sattvik beslenme nedir?
Sağlık

Sattvik Beslenme Nedir?

Sattvik Beslenme Nedir? Yoga, vücudu yeniden dengelemeye ve metabolizmayı kendine özgü beslenme düzeniyle doğal olarak yeniden canlandırmaya yardımcı olur, böylece genel yaşam kalitesini optimize ederken

Naturalnest Suntab 30 Tablet
Sağlık

Naturalnest Suntab 30 Tablet

Naturalnest Suntab 30 Tablet, bir gıda takviyesidir. İçeriğindeki aktif bileşen Polipodium Löykotomos eğreltisi, Orta ve Güney Amerika’ya özgü bir eğrelti otudur.. Bir düzineden fazla klinik

CeraVe Foaming Facial Cleanser
Cilt Bakımı

CeraVe Foaming Facial Cleanser

CeraVe Foaming Facial Cleanser, cildinizdeki kiri, fazla yağı ve ölü cilt hücrelerini cildi tahriş etmeden temizler ve arındırır. İçeriğindedeki 3 temel seramid ile cildin koruyucu