Skip to content

Sonbahar İçin Cilt Bakım Önerileri

İÇİNDEKİLER

Sonbaharın yağışlı ve soğuk yüzünü yavaş yavaş göstermesiyle, cildimizde bu durumdan etkilenmeye başladı. Cildimiz mevsim geçişine ayak uydurmaya çalışırken, cilt bakımımıza özen göstererek bu duruma karşı önlem sağlayabiliriz. Uzmanlarında belirttiği üzere mevsim geçişleri cilt üzerinde yıpratıcı etkilere neden olabiliyor.
Sıcak hava, güneş ve denize alışan cildimiz bir anda soğuk ve serin havayla karşılaştı. Bu durum sonucunda cilt kuruluk, çatlama ve elastikiyet kaybı gibi problemler ile karşılaşıyor. Ancak sonbahar için özel bakımlar ile bu durumu düzeltmek mümkün!
Yaz ayını tatil ile değerlendirenler güneşin ve denizin keyfini çıkardı. Bu sayede bronz, parlak hoş bir ten elde ettiler. Sonbaharın gelmesiyle cildin karşı karşıya kaldığı değişiklikler için önlem alınması şart. Mevsim geçişiyle birlikte ciltte güneş lekesi, cilt elastikiyetinde azalma, kırışıklık, nem kaybı ve mat bir görünüm gibi problemler ortaya çıkabiliyor. Cildin yavaşlayan savunma mekanizması ile birlikte cilt problemleri artıyor.

Sonbaharda Cilt Bakımına Katkı Sağlamak İçin Neler Yapmalıyız?

Cilt Temizliğinizi Mutlaka Yapın!

Bakımlı bir cildin olmazsa olmazı temiz cilttir. Cilt iyi temizlenmediğinde cilt problemleriyle karşılaşılabiliyor. Gün içinde yoğun tempo da cilt temizliği yapamıyorsanız bile gece yatmadan önce mutlaka cildinizi temizleyin!
Yazın yüksek sıcaklara ve güneşe alışan ciltte savunma mekanizması olarak yoğun terleme görülür. Bunun sonucu olarak deride yağ üretimi hızlanır. Cilt doğru temizlenmezse ve nemlendirilmezse ciltte sivilce, gözeneklerde tıkanıklık gibi olumsuzluklarla karşılaşır. Bunu için cilt temizliğinde kullandığınız ürünün seçimi de çok önemlidir. Temizleme ürününü cildinize uygun olmasına dikkat edin. Sonbaharda düzenli ve iyi bir temizlik ile cilt bakımınıza destek sağlayabilirsiniz.

Peeling İle Derinlemesine Temizleyin!

Isı değişimine bağlı olarak cildin üst tabakasında kalınlaşma oluşabilir. Bu durumun önüne geçmek için haftada 1-2 kere peeling yapılabilir. Aşırı duyarlı cilde sahipseniz dikkat edin. Duyarlı cilde daha yumuşak dokulu ürünler ile peeling yapabilir bunu dışında peeling pek önerilmez. Cildin ideal kalınlığa ulaşması ve ihtiyaç duyduğu nemi elde edebilmesi için çeşitli kimyasal peeling işlemi, mezoterapi ve PRP gibi işlemler de yapılabilir. Ancak bu uygulamaların uzman hekim tarafından yapılmasına çok dikkat edilmelidir.

Makyaj ve Kozmetik Malzemelerinizi Mevsime Uygun Alın!

Makyaj için kullandığınız ürünlerin dokusunu mevsimlere göre seçin. Hem cildiniz için hem de makyajınızın daha kalıcı olması için şarttır. Yazın daha hafif dokulu ürünler kullanın. Yoğun dokulu ürünler cildin nefes almasını önleyebilir. Kullandığınız temizleyici ve nemlendirici ürünleri de mevsime göre tercih edin. Yazın kullandığınız nemlendirici krem ve temizleyicileri kış mevsiminde de kullanmayın. Cilt bakım alışverişlerinizde cilt yapısı ve mevsim şartlarını göz önünde bulundurmaya dikkat edin.

Nemlendirici Krem Kullanın!

Mevsim geçişinden kaynaklanan kuruluk ve çatlamalar için nemlendirici krem kullanın. Duş sırasında aşırı soğuk ya da aşırı sıcak suyla yıkanmayın, suyu ılık olarak ayarlayın. Banyo sürenizi çok uzun tutmayın. Vücudunuz içinde cildinize uygun nemlendirici bir ürün kullanın.Temizlik sırasında kullandığınız ürünlerde alkol, parfüm ve paraben içermeyen ürünler seçin. Ürünlerin PH 5.5 seviyesine sahip olmasına özen gösterin.

Cildiniz İçin Bol Bol Su Ve Sebze- Meyve Tüketin!

Cildin nem dengesini sağlaması için su tüketimi oldukça önemlidir. Bu nedenle günlük olarak 2 litre su tüketilmelidir. Ciltteki su miktarının korunması gerekir. Cildimiz canlı bir doku olduğundan suya ihtiyaç duyar. Susuz kalan ciltte kuruma, çatlama, pullama gibi olumsuzluklar oluşabilir. Bu durumlara karşı su tüketimine dikkat edilmelidir.
Cilt yapısının onarılması için sağlıklı ve dengeli beslenme gerekir. Sebze ve meyvelerde bulunan A, C ve E vitaminleri cilt sağlığı açısından büyük önem taşır. Bu nedenle sebze ve meyve tüketimi ihmal edilmemelidir.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

Popüler Makaleler

NUXE Huile Prodigieuse

Huile Prodigieuse Çok amaçlı kuru bakım yağı İçeriğinde 6 değerli bitkisel yağ vardır. Huile Prodigieuse’nin 2 ayrı çeşidi vardır. Bunlardan biri çok amaçlı kuru yağ

Bu Makalelerde

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Avene Gentle Exfoliating Jel
Cilt Bakımı

Avene Gentle Exfoliating Jel

Avene Gentle Exfoliating Jel Ölü cilt hücrelerini temizleyen ve cildinizi yumuşatan çift etkili peeling yüz peelingi. Yumuşak cildi ortaya çıkarmak için kimyasal ve mekanik eksfoliasyonu

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1
Saç Bakımı

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1 Dalgalı, kıvırcık veya hafif dalgalı saçlarınız var ve size güzel, sağlıklı ve daha belirgin bukleler verecek bir saç

Temiz Güzellik Nedir?
Genel

Temiz Güzellik Nedir?

TEMİZ GÜZELLİK NEDİR? Temiz güzellik (Clean Beauty), doğal güzellik, yeşil güzellik ve normdan sapan diğer tüm güzellik türleri ile yakından ilişkilidir. Ama özünde, temiz güzellik