Skip to content
blank

Yağlı Cildin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Share on facebook
Share on twitter

Yağlı cildin bakımında en önemli nokta doğru bakım uygulamasıdır. Yağlı cilt, beslenme, hormon bozuklukları ve bazen de kalıtımsal nedenlerden oluşmaktadır. Oluşmaktadır diyorum çünkü, cilt ergenlikten sonra farklılaşmakta ve bu zamanda cilt tipi tam olarak belirginleşmektedir. Yağlı cilt ile başa çıkmak, cildin doğru temizlenmesi, doğru bakım yöntemlerinin düzenli olarak uygulanmasıyla sağlanabilir. Özellikle ergenlik dönemlerinde yoğun olarak karşılaşılan bu durum, gelişim sürecinde yaşanılan hormonal nedenlerden kaynaklanmaktadır. Bu dönemde ciltteki aşırı yağ sivilcelere de neden olmaktadır. Ciltte oluşan sivilcelerin sıkılmaması ve ellenmemesi daha kolay ortan kaybolması için etkili bir çözümdür. Sivilce sıkıldığında ya da oynandığında yayılmasına neden olmaktadır. Oynandığında da aynı şekilde elimizle cildimize taşıdığımız bakteriler ile daha da büyümesine ve yayılmasına yol açabilir. Bu nedenle tek bir sivilce veya bir bölgede sivilce oluşumu görülüyorsa, sivilcenin olduğu bölgenin lokal olarak bakım sağlanması daha doğru olur. Bölgesel oluşan sivilcelere karşı lokal sivilce kremleri ile destek sağlanabilir.

Yağlı Cildin Temizliği

Yağlı ciltte en önemli nokta cildin doğru temizlenmesi ve düzenli olarak uygulamanın yapılmasıdır. Cilt tipi olarak yağlı cilde sahipseniz, yüz temizliğinizi sabah ve akşam olarak iki kere yapın. Cildinizde aşırı yağ salınımı var ise gün içinde temizleyici tonik uygulayarak, cildin sakinleşmesi sağlanabilir. Toniğin ve ürünlerin alkolsüz içeriğe sahip olanların tercih edilmesi daha doğru olacaktır. Gün içinde dışarıda cildimiz hava kirliliğinden kaynaklanan toz, kir ve duman gibi olumsuzluklarla karşı karşıya kalır. Bu tüm cilt tiplerinde olduğu gibi yağlı ciltte de olumsuz sonuçlara yol açmaktadır. Cilt dokusundaki yağ bu toz ve kirlerin ciltte birikmesine ve gözeneklerin tıkanmasına neden olur. Yağlı cildin dezavantajlarından biri olan bu duruma karşı iyi cilt temizliği oldukça önemlidir. Gözenekler zaman içinde büyür buna karşın gözenekleri hem temizlemek hem de gözenekleri sıkılaştırmak için gözenek sıkılaştırıcı temizleyiciler tercih edilebilir.

Yağlı Cildin Nemlendirilmesi

Yağlı cildin de neme ihtiyacı vardır. Yağlı cildi nemlendireyim derken de tabi dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Bunlardan biri yanlış ürünler uygulanarak sivilce oluşumuna ve daha fazla yağa neden olmak gibi bir durum söz konusu olabilir. Tam da bu nedenden dolayı doğru ürün seçiminden yine bahsedeceğim. Öncelikle yapmanız gereken cildinizi tam olarak keşfetmek. Cildiniz yağlı mı yoksa karmamı bunu netleştirmeniz gerekir. Cildinizin belirli bölgeleri yağlı bir bölümü farklıysa ki bu karma cilt oluyor. O zaman karma ciltler için uygun ürünler tercih edilmelidir. En çok hatalı ürün kullanımına neden olan bu karma-yağlı cilt ayrımını doğru yapamamaktan kaynaklanmaktadır. Yağlı cildin tercih etmesi gereken nemlendirici ürünler su bazlı, hafif dokulu ürünlerdir. Yağlı cilt için geliştirilmiş nemlendirici ürünler zaten genelde hafif dokulu ve su bazlıdır. Böylelikle ciltte yağ oranının artmasına neden olmadan cildin nemsizliğini gidermeyi sağlayabilirsiniz.
Yağlı cildin doğru bakımı ile sağlıklı, pürüzsüz mükemmel bir görünüm kazanabilirsiniz. Hatta diğer cilt tiplerinden daha avantajlı durum bile elde edebilirsiniz. Yağlı cilt yaşlanma sürecinde diğer cilt tiplerine göre daha geç kırışır. Doğru bakım ile dezavantajı avantaja dönüştürebilir, yaşlanma döneminde daha genç bir görünüme sahip olabilirsiniz.

Popüler Makaleler

blank
Cilt Bakımı

BioNike Defence Xage Ultimate Repair

Bionike Defence Xage Ultimate Repair Kullanımı Yaşlanma belirtilerin ilki göze çarptığı yer cildimizdir. Kişilerde doğal yaşamın bir parçası olan kırışıklıklar ve ince çizgiler belirli bir

Bu Makalelerde

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

blank
Cilt Bakımı

La Roche Posay Lipikar Surgras Cleansing Bar

Kuru cilt, cildin en yüzeysel tabakası olan epidermiste uygun miktarda su eksikliği ile karakterize çok yaygın bir cilt rahatsızlığıdır. La Roche Posay Lipikar Surgras Cleansing

blank
Cilt Bakımı

Vichy Liftactiv Collagen Specialıst Night

Kırışıklıklardan korunmak için en iyi bahislerinizden biri, tedavi etmek yerine önlemektir. Yaşlanma karşıtı ürünleri cilt bakımınızda kullanmaya başlamak için küçük çizgiler görmeye başlayana kadar beklemeyin.

blank
El ve Ayak Bakımı

La Roche Posay Cicaplast Hands Barrier Cream

Kış aylarında dışarıdaki havadaki nem oranı düşer. İçeride ısıtma sayesinde işler daha da kuru. Soğuk algınlığı veya gripten kaçınmak için ellerinizi sık sık yıkıyorsanız, cildinizde