Skip to content

Yağlı Ciltler İçin Bakım Rehberi

İÇİNDEKİLER

Yağlı Ciltler için Bakım Rehberi
Yağlı cilt her ne kadar baş etmesi zor bir cilt tipi olarak anılsa da makalemize yağlı cilde sahip olmanın avantajlarını sıralayarak başlayalım.
Yağlı cilde sahip olmanın avantajları arasında daha fazla esneklik ve ekstra E vitamini üretimi yer alır. İşte yağlı cilde sahip olmanın avantajları:

1. Yağlı cilt genellikle daha kalın ve pürüzsüzdür.

Tek başına yağ, kırışıklıkların oluşmasını önlemek için yeterli olmayabilir, ancak aktif yağ bezleri, cildin pürüzsüz kalmasına yardımcı olabilecek başka bir fayda sağlayabilir. Yağlı cilde sahip kişiler aşırı üreten yağ bezlerine, daha büyük bezlere veya bol miktarda yağ bezlerine sahip olabilir. Bu, daha kalın bir iç cilt tabakasına veya dermise katkıda bulunabilir, bu da cildinizi en derin çizgilerin oluşabileceği bölgelerde, özellikle alında daha esnek hale getirir.

2. Yağlı cilt daha doğal güneş korumasına sahiptir.

Cildinizin ürettiği yağ, doğal bir güneş koruyucu ve antioksidan olarak serbest radikallerle savaşan E vitamini içerir. Güneş kremi yerine bir destek olarak düşünün; E vitamini molekülleri bazı UV ışınlarını emebilir, ancak hepsini değil. E vitamini aynı zamanda anti-enflamatuardır, bu nedenle cildinizin elementleri daha iyi atlattığını görebilirsiniz.
Işınlara maruz kalmadan önce yağlı cilde uygun bir güneş kremi sürmeyi unutmayın.

3. Yağlı cilt kırışıklıklara daha dayanıklıdır.

Kuru cilde sahip arkadaşlarınız, sürünen ince çizgileri önlemek için sürekli olarak ağır yumuşatıcı ürünlere uzanıyor. Ancak ters kutup cilt tipine sahip olmak, kırışıklıklara daha az yatkın olduğunuz anlamına mı geliyor? Araştırmacılar, yağ üreten yağ bezlerinin bulunduğu bölgelerde kırışıklıkların daha kısa ve daha sığ olduğunu bulmuşlardır. Bu, kırışıklık önleme konusunda önlem almamanız anlamına gelmez. Yağ üretiminde yüzün tüm bölgeleri eşit değildir ve araştırmacılar, yalnızca yaşlanma belirtilerini önleyen yağlılık üzerine satılmazlar. Yaşlanma karşıtı bir rutini atlamak yerine yağlı ciltler için formüle edilmiş hafif bir nemlendirici seçin.

4. Yağlı ciltler daha az miktarda cilt bakım ürünü gerektirir.

Kuru cilde sahip kişiler, kurumuş bir epidermisi söndürmek ve tahriş olmuş cildi rahatlatmak için ürünleri sürekli olarak tekrar uygulamalıdır. Yağlı cilt ürünleri, hafif bir dokunuşla ilgilidir – birkaç nokta nemlendirici, birkaç yağsız fondöten ve cildinizi dengede tutmaya yetecek kadar temizlik.

Yağlı Cilt Nasıl Kontrol Edilir?

Yağlı Ciltler İçin Bakım Rehberi

Yağlı bir cilt, üstesinden gelinmesi gereken çok şey var gibi görünse de, basit bir günlük rutin ve birkaç yararlı ürünle onu kontrol altında tutmak kesinlikle mümkündür. Daha fazla yağ üretimini tetiklemeden cildinize nasıl bakım yapacağınızı bilmek , parlamadan kurtulmak için sağlam bir başlangıç ​​noktasıdır.

Gerektiği Gibi Temizleyin

Yağlı ciltle mücadele edenler için yaygın bir yanılgı, cildi sıkılaştırıcı ve diğer sert köpüren temizleyicilerle sıyırmaktır. Bu, cildi tüm doğal yağlarından arındırır ve karşılığında fazla yağ üretir. Bir temizleme yağı kullanmak , yüzünüzün ürettiği gözenek tıkanma yağını sıyırmadan çözmenize yardımcı olur. Temizledikten sonra, mat yüzeyli hafif, su bazlı bir formül uygulayın ve T bölgesinden veya parlamaya eğilimli diğer alanlardan kaçının.

Matlaştırın

Makyajı yerinde tutmaya yardımcı olan sayısız pudra ve diğer parıltılı ürünler vardır, ancak yağı kontrol etmek mat bir taban oluşturmakla başlar. Özellikle sebum üretimini azaltmaya ve iltihabı azaltmaya yardımcı olan yeşil çay gibi bileşenleri arayın – ister toner ister nemlendirici formunda olsun. Artık birçok formülasyon, daha az yağ içeren ve UV ışınlarını engelleyen ve cildinizi matlaştırmaya yardımcı olan mat bir yüzey oluşturan losyon formuna sahiptir.

Fazla Yağı Alın

Uygun bir temizleyici kullanmak aşırı yağ üretimini sınırlamaya yardımcı olabilirken, aşırı yıkama cildi kurutabilir ve temizlik gündüz saatlerinde her zaman etkili veya uygun değildir. Dışarıdaysanız, gizli bir çözüm, fazla yağı bir kurutma kağıdı ile çıkarmaktır. Emici tabakalar sık ​​yıkamaya göre daha az su kaybına neden olur ve cildinizin daha mat görünmesine yardımcı olmak için hızlı bir düzeltme işlevi görebilir. İnce veya preslenmiş mineral pudra, makyaj uygulamasını bozmadan yağı emmek ve parlaklığı kontrol etmek için de harikadır.

Düzenli Olarak Eksfoliye Edin

Yağlı cilde sahip kişiler genellikle akneye daha yatkındır. Gözeneklerin tıkanmasını önlemek ve cildin pürüzsüz ve yumuşak görünmesini sağlamak için haftada 2-3 kez pul pul dökülmelidir . Yağlı cilde sahip olanlar için beta hidroksi asitler, yağdan daha kolay nüfuz edebildikleri için optimal eksfoliantlardır. Ayrıca, gözeneklerin tıkanmasına katkıda bulunan ölü deri hücrelerinin birikmesini gidermeye de yardımcı olurlar. Cildiniz çok yağlı veya akne eğilimli ise yüzde 2 salisilik asit içeren bir solüsyon deneyin.

Yağlı ciltlerde parlaklık kontrolü en önemli husustur. Yağlı bir cilde sahip olmanın faydaları olsa da (daha az kırışıklık gibi ! ) , mineral yağ, vazelin ve alkol gibi maddelerden kaçınmalısınız.
“Komedojenik olmayan” etiketli ürünler, gözeneklerinizi tıkamayacağından yağlı ciltler için harika çalışır. Yağsız nemlendiriciler, kimyasal eksfolyantlar ve kil maskeleri gibi en iyi arkadaşlarınızdır Yüzünüzü aşırı yıkamadığınızdan emin olun, çünkü gözeneklerinizi kurutmak, onları telafi etmek için daha da fazla yağ üretmelerine neden olabilir.

Yağlı ciltlere özel cilt bakım ürünlerini keşfetmek için tıklayınız.

Cilt bakımına dair diğer makalelerimize göz atmak için tıklayınız.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

Popüler Makaleler

seboreik dermatit
Saç Bakımı

SEBOREİK DERMATİT SAÇ DERİSİ NEDİR?

Seboreik dermatit, kaşıntılı, sarımsı ve beyaz kepekler, kabuklanma gibi belirtilere sahip cildin yağlı olduğu bölgelerde ortaya çıkan yaygın bir cilt ve kafa derisi hastalığıdır.  Ciddi

Saçları Düzleştirmek İçin Doğal Yöntemler
Saç Bakımı

Saçları Düzleştirmek İçin Doğal Yöntemler

Saçları düzleştirmek için zarar verici birçok şekillendirici kullanmışızdır. Uzun süre kullandıkça saçlarda seyrelme ve dökülmeler görülmektedir. Saçlarınızı hasara uğratmadan düzleştirmek için eve uygulanabilecek doğal yöntemler

blank
Cilt Bakımı

Göz Çevrenizde Oluşan İzler Kabusunuz Olmasın!

Göz çevrenizde oluşan yorgunluk izlerinden ve koyu renkli halkalardan kurtulmak imkansız değil. Kadınların en sık karşılaştığı sorunlardan biri de göz altlarında oluşan bu izlerdir. Bu izler

Bu Makalelerde

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Avene Gentle Exfoliating Jel
Cilt Bakımı

Avene Gentle Exfoliating Jel

Avene Gentle Exfoliating Jel Ölü cilt hücrelerini temizleyen ve cildinizi yumuşatan çift etkili peeling yüz peelingi. Yumuşak cildi ortaya çıkarmak için kimyasal ve mekanik eksfoliasyonu

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1
Saç Bakımı

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1 Dalgalı, kıvırcık veya hafif dalgalı saçlarınız var ve size güzel, sağlıklı ve daha belirgin bukleler verecek bir saç

Temiz Güzellik Nedir?
Genel

Temiz Güzellik Nedir?

TEMİZ GÜZELLİK NEDİR? Temiz güzellik (Clean Beauty), doğal güzellik, yeşil güzellik ve normdan sapan diğer tüm güzellik türleri ile yakından ilişkilidir. Ama özünde, temiz güzellik