Skip to content

Yaz İçin Cildinizin Gerçekten İhtiyacı Olan Şeyler

İÇİNDEKİLER

Yaz İçin Cildinizin Gerçekten İhtiyacı Olan Şeyler

Mevsimler değişir ve cildinizin ihtiyaçları da değişir. Tıpkı yılın bu zamanında kazaklarınızı kısa kollu olarak değiştirdiğiniz gibi, cilt bakımı rutininiz için aynısını yapmayı, ağır nemlendiriciler gibi ürünleri ve daha serin günler gelene kadar güneşe duyarlı içerikli ürünleri raflara almayı düşünebilirsiniz.

Mevsimler değiştikçe kullandığınız her ürünü kesinlikle değiştirmeniz gerekmiyor. Ancak yaz aylarında günlük cilt bakımı rejiminizde bazı değişiklikler yapmanız önerilir.
İşte Yaz İçin Cildinizin Gerçekten İhtiyacı Olan Şeyler:

Yaz aylarında artan sebum üretimini gidermek için temizleyicinizi değiştirmek isteyebilirsiniz. Salisilik asit içeren formüller genellikle yaz aylarında iyi temizleyicilerdir.
Cildinize uyguladığınız ürün sayısını azaltmak için sabah nemlendirici ve makyaj yerine nemlendirici, renkli bir SPF kullanmayı düşünün.
Yağsız nemlendirici yerine yeşil çay serumu kullanmayı düşünebilirsiniz. Yeşil çay yağlı ciltler ve sivilceler için çok faydalıdır ve aslında ışıktan koruyucudur.
Kimyasal veya fiziksel bir eksfoliye edici ile peeling yapıyorsanız, kullanım sıklığını azaltmak isteyebilirsiniz (biraz daha fazlası).

Dışarıda çok sıcak hava olsa ve cildim yağ tabakası gibi görünse bile yine de nemlendirmem gerekiyor mu?

Yaz İçin Cildinizin Gerçekten İhtiyacı Olan Şeyler_

Evet, cildimiz yazın yağlı olsa bile çoğumuz hala nemlendiriciye (veya nemlendirici seruma) ihtiyacımız var.
Cilt hidrasyon seviyeleri ve cilt yağı seviyeleri tamamen farklı iki şeydir. Cildimiz yağlı hissettiğinde, çoğunlukla sebum gibi su tutmayan yağlardan gelir.
Böylece cildimiz çok yağlı (aşırı sebum seviyelerini yansıtan) ve aynı zamanda çok kuru olabilir (nem eksikliğini yansıtır).
Düşük nem seviyelerinin, yeterince su içmediğiniz için dehidrasyondan cildin yüzeyinde sağlıklı su tutan cilt yağlarının kaybolmasına kadar birçok nedeni olabilir, çünkü aşırı peeling yapıyorsunuz.
Yağlı cildiniz olsa bile , yaz aylarında iyi nemi korumak için genellikle nemlendirici bir serum veya nemlendirici kullanmanız gerekecektir .

SPF 30 veya daha yüksek olan hafif bir nemlendirici çoğu insan için yeterli olabilir.
Aslında, daha kalın nemlendiricilerin gözeneklerin tıkanmasına, iltihaplanmasına ve sivilceye yol açabilir.
Özellikle sivilceye yatkın veya yağlı bir cildiniz varsa, bir kombinasyon nemlendirici / SPF ile bir cilt bakımı adımını kaybetmek cildin temiz kalmasına yardımcı olabilir.

Yaz aylarında çiller / güneş lekeleri / istenmeyen pigmentasyon oluşuyor. Bu konuda ne yapabilirim?

pigment

Günlük güneş koruması ve düzenli peeling, koyu lekeleri en aza indirmek için çok önemlidir.

Pul pul dökülme iki şekilde yardımcı olacaktır: Birincisi, pigment üreten canlı hücrelerimiz olmasına rağmen, fazla pigment ölü hücre katmanımızda depolanır, bu nedenle düzenli pul pul dökülme ile bazı koyu lekelerin solduğunu görmelisiniz.
İkincisi, topikal cilt bakım bileşenlerini uygulamadan önce ölü hücre katmanını temizlerseniz, leke solan bileşenler canlı cilt katmanlarına daha iyi nüfuz edecektir.

Bir C vitamini serumu satın alın.

C vitamini , hiperpigmentasyonu önlemeye , ince çizgilerin görünümünü iyileştirmeye ve kolajen üretimine yardımcı olabilir. Temizleme ve nemlendirici arasına cildinize birkaç damla damlatın.

Tüm makyaj ve cilt bakım ürünlerinizin komedojenik olmadığından emin olun.

Makyaj ve cilt bakım ürünlerinizin etiketlerine yakından bakın ve yalnızca komedojenik olmayanları saklayın.
Bu, gözenekleri tıkayan maddeler olmadan formüle edilmiş bir ürün için kullanılan bir kelimedir.
Uzmanlar, özellikle yaz boyunca cildinizi tıkamayacak bir makyaj yapmanızı tavsiye eder.
Bu, toz güneş kremi, yağsız astar veya hafif bir baz gibi seçenekleri içerebilir.

Cildin yaz aylarında az ya da çok pul pul dökülmeye ihtiyacı var mı?

pul pul dokulme

Cildin doğal pul pul dökülme hızı kış aylarında yavaşlar ve yaz aylarında daha sağlıklı / daha hızlı hale gelir.
Bu nedenle, kullandığınız eksfoliya edicinin gücünü azaltmak veya yaz aylarında pul pul dökülme sıklığını azaltmak akıllıca olacaktır.
Ayrıca, ölü hücre katmanımızın bir miktar güneş koruması sağladığını da unutmayın, bu da pul pul dökülmenin cildi güneşe daha duyarlı hale getirdiği anlamına gelir – peelingi daha az düşünmek için başka bir neden.

Yazın pul pul dökülmesini hafifletmenin iki yolu vardır: yazın peeling sıklığını azaltın veya daha hafif bir eksfoliye edici kullanın, örneğin yazın % 30’dan % 10 glikolik aside geçmek gibi.

Yaz aylarında retinol kullanabilir miyim?

Retinolü yazın kullanabilirsiniz.

Birkaç önlem / yönerge: Yatmadan önce retinol uyguluyor olsanız bile, sabahları SPF uygulamanız gerekir çünkü retinol cildi güneşe daha duyarlı hale getirir.

“Retinoid dermatit” dediğimiz bir işlem olan kızarıklık veya soyulma olduğunu görürseniz, bu cilt değişiklikleri sizi güneşe daha duyarlı hale getireceği için retinol kullanımını azaltmalısınız.

Retinol ürünlerine göz atmak için tıklayınız.

Mutlaka Güneş Kremi Kullanın.

Yaz Icin Cildinizin Gercekten Ihtiyaci Olan Seyler

Günlük olarak kullanmayı sevdiğiniz bir güneş kremi bulduğunuzdan emin olun. Ve SPF ürününü aktivitelerinizle eşleştirin: Sahili ziyaret etmeyi planlıyorsanız, suya dayanıklı bir SPF kullandığınızdan emin olun. Dışarıda uzun süre sıcaktaysanız veya şiddetli egzersiz yapıyorsanız, tere dayanıklı bir ürün uyguladığınızdan emin olun.

Cildinizi güneşten korumak için güneş kremi kullanın, tercihen demir oksitten bir renk tonuna sahip mineral bir güneş kremi kullanın. Çinko oksidin karanlık noktaların daha hızlı solmasına yardımcı olduğunu ve mavi ışığa karşı koruma sağladığını biliyoruz . Ve bir açık hava aktivitesindeyseniz, SPF’nizi her iki saatte bir yeniden uygulayın.

SPF’yi kullanmak kadar önemli olan, güneşin en güçlü saatlerinde (10: 00-14: 00 arası) açık hava aktivitelerinden kaçınmak ve güneş koruyucu giysiler giymektir.
Yüzünüzü korumak için alnınızı ve orta yüzünüzü gölgeleyecek geniş kenarlı, sarkık bir şapka takmalısınız.

Cilt bakımına dair diğer makalelerimize göz atmak için tıklayınız.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

Popüler Makaleler

blank
Cilt Bakımı

La Roche Posay Hyalu B5 Serum

LA ROCHE POSAY HYALU B5 SERUM Hyalu B5 Serum, hassas ciltlere dolgun görünüm veren ve cilt bariyerini onarmaya yardımcı yeni kırışıklık karşıtı serumdur. Cildimiz gün

Anne Adaylarının Doğum Çatlaklarına Çözüm
Cilt Bakımı

Anne Adaylarının Doğum Çatlaklarına Çözüm

Çatlak oluşumu derinin çok gerilmesinden kaynaklı bir durumdur. Cildin kolajen ve elastin dokularında tahribatın oluşmasına neden olur. Kol, kalça, göğüs ve karın gibi bölgelerde hamilelik

Yağlı Cilt İçin Bakım Rehberi
Cilt Bakımı

Yağlı Ciltler İçin Bakım Rehberi

Yağlı Ciltler için Bakım Rehberi Yağlı cilt her ne kadar baş etmesi zor bir cilt tipi olarak anılsa da makalemize yağlı cilde sahip olmanın avantajlarını

Bu Makalelerde

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Avene Gentle Exfoliating Jel
Cilt Bakımı

Avene Gentle Exfoliating Jel

Avene Gentle Exfoliating Jel Ölü cilt hücrelerini temizleyen ve cildinizi yumuşatan çift etkili peeling yüz peelingi. Yumuşak cildi ortaya çıkarmak için kimyasal ve mekanik eksfoliasyonu

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1
Saç Bakımı

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1 Dalgalı, kıvırcık veya hafif dalgalı saçlarınız var ve size güzel, sağlıklı ve daha belirgin bukleler verecek bir saç

Temiz Güzellik Nedir?
Genel

Temiz Güzellik Nedir?

TEMİZ GÜZELLİK NEDİR? Temiz güzellik (Clean Beauty), doğal güzellik, yeşil güzellik ve normdan sapan diğer tüm güzellik türleri ile yakından ilişkilidir. Ama özünde, temiz güzellik