Skip to content

Yüz Yogasının Şaşırtıcı 7 Faydası

İÇİNDEKİLER

Yüz Yogasının Şaşırtıcı 7 Faydasını öğrendiğinizde bu rutini hayatınıza dahil etmek isteyeceksiniz.
Yüz yogası, yüz kasları kullanılarak uygulanan bir yoga türüdür. Yüz kaslarının daha sıkı, gençleşmiş, daha taze, daha genç görünmesinde rol oynar.
Tıpkı yoganın vücudun her yerindeki kaslara yaptığı gibi, yüz kaslarına oksijen vererek yapar. Yüz yogası bir yaşam biçimidir ve her gün yaklaşık 10 dakika pratik yaparak yüzünüzün görünüme tazelik katabilir ve daha sıkı bir görünüm elde edebilirsiniz.

Yüz yogasının son dönemde trend olmasının sebeplerinden biri, cildin görünümü üzerindeki etkileridir – yani, cildi sıkılaştırmak ve dolgun tutmak. Kan dolaşımı, yüzünüzdeki kan akışını uyararak kolajen üretimini hızlandırabilir (bu, cildinizin daha sıkı ve gergin şekilde görünmesini sağlar),  yüzünüzdeki kırışıklıkların ve ince çizgilerin görünümünü geciktirebilir. Hatta bir 2018 çalışması, günlük egzersizin özellikle üst ve alt yanak dolgunluğundaki gelişmelerle yüz yaşlanma belirtilerini azaltabileceğini buldu.

Şöyle düşünüyor olabilirsiniz: Bu kırışıklıkların sebebi sürekli yüzünüzdeki hareketler (mimikler) değil midir? Ve haklısınız – gün boyunca epeyce duyguları açığa çıkarırız, bu da yüzü ince çizgiler için savunmasız bir yer yapar.
Ancak bu yüz kaslarını kasıtlı olarak yapmak, ciltteki kan dolaşımını teşvik edebilir ve aslında bölgeyi sıkılaştırmaya yardımcı olabilir. Hareketi kontrol ettiğiniz için istenmeyen kırışıklıklara neden olmuyorsunuz.

Dahası, uygulama, iki kez düşünemeyeceğiniz bilinçsiz ifadelerin farkına varmanıza yardımcı olur (örneğin, masanızın üzerinde kamburlaşırken kaşlarınızı çatmak gibi).

Yüz Yogasının Şaşırtıcı 7 Faydası

Yüz yogası yüz kaslarınızı gevşetmeye yardımcı olan bir dizi egzersizdir. Yüz yogasının bazı faydalarına değinelim:

1. Yaşlanma sürecini yavaşlatmaya yardımcı olur.

Yaşlandıkça, zamanla oluşan ve sizi yaşlı gösteren ince çizgi ve kırışıklıklara şahit olabilirsiniz. Yüz yogası hareketleriyle ve diğer egzersizlerle bu ince çizgilerden kurtulabilir ve sonunda daha sıkı bir cilde sahip olabilirsiniz.
İlk noktadan sonra, yüz egzersizinin kırışıklıkları azaltmanıza nasıl yardımcı olabileceği konusunda zaten bir fikriniz var.

Yüz yogası, kan dolaşımını da arttırdığı için cilde esneklik sağlayan daha fazla kolajen ve elastin üretiyoruz.

Bu, yoganın yüze sağladığı pek çok faydadan sadece bir tanesidir, ancak çok önemlidir çünkü kolajen üretimi 25 yaşına geldikten sonra yavaşlar.

Yüz egzersizlerine genellikle bir “tedavi” olarak bakarız, ancak aynı zamanda bir “önleme” yöntemi olarak da harikadır. Rutinimize ne kadar erken başlarsak o kadar iyi. Kaslar hala hacimli ve “yerlerinde” iken başlarsak, yaşlanma sürecini yavaşlatabilir,  kırışıklık oluşumunu daha uzun süre uzak tutabiliriz.

2. Gerginliği gidermeye yardımcı olur.

Yoga sakinleşmemize yardımcı olur. Hareketsiz yaşam tarzlarımız bizi 8 saatten fazla bir yerde oturmaya sevk etti ve bu da omurilik, boyun ve karın kaslarında aşırı gerilmeye neden oldu. Yüz yogası, bu bölgelerdeki gerginliği gidermeye ve rahatlamanıza yardımcı olur.
Yüz kaslarımızda ne kadar çok gerginlik yüklediğimizin çoğu kez farkına bile varmayız. Duygularımızı dışa vururken, aşırı mimikler ve stresimizle yüzümüzde gerilim yaratırız.

Çenede ağrıya, baş ağrısına neden olan şeyin kas gerginliği olduğunu biliyor muydunuz? Kaslarımızdaki bu gerginliği azaltmak, yüz yogasının gözden kaçan faydalarından bir tanesidir.
Kaslardaki gerginlik kan ve lenf dolaşımını yavaşlattığı için, kaslarınızı her gün harekete geçirmek çok önemlidir. Bu yüz hareketleri, vücudunuzdaki kan, lenf ve enerji akışını düzenleyecektir.

3. Baş ağrısıyla mücadeleye yardımcı olur

Çoğu zaman, baş ağrılarımız kaslarımızdaki gerginlikten kaynaklanabilir. En uzun yüz kaslarından biri olan Frontalis kası, alından kafatasına kadar uzanır. Başın arkasındaki oksipitalis kasına bağlıdır, yani kafatasının neredeyse yarısını birlikte kaplarlar.

Yüzün üst kısmı için yüz egzersizleri yaparak bu kaslardaki gerginliği giderebiliriz. Yüz yogası başa giden kan akışını iyileştirecek ve bir çok akupunktur ve nörovasküler noktayı uyaracaklardır.

4. Enerji seviyenizi yükseltir.

Yüz yogası,  vücudun tüm bölgelerine kan ve oksijen akışını arttırır. Aynı zamanda enerji ve ruh halinden sorumlu olan endorfin üretimini de artırırmaktadır. Ayrıca, konsantre olmanız ve üretken olmanız gereken gün içinde de kullanabilirsiniz.

4. Daha iyi uyumanıza yardımcı olur.

Geceleri uykuya dalmakta güçlük çekiyorsanız, bu, kortizol adı verilen hormonun artan seviyelerine bağlı olabilir. Kortizol, potansiyel bir tehdidin ardından vücudunuzu “harekete hazır” tutan bir stres hormonudur.
Kortizol seviyelerimiz, bizi uyandırmak ve bizi güne hazırlamak ve ardından gün içinde yavaşça düşmek için sabahları en yüksek seviyede olmalıdır.

Sürekli stresli bir bölgede yaşıyorsak, kortizol seviyeleriniz geceleri düşmez. Buna karşılık, Epifiz beziniz uyumak için gerekli olan hayati bir hormonu – melatonin salmaz.
Yeterli melatonine sahip olmadığınızda, vücudunuzun yenilenme işlevi yavaşlar ve sağlığınızı, refahınızı ve görünümünüzü etkileyecektir.
Evet, uyku en iyi yaşlanmayı geciktirme ve güzellik “tedavilerinden” biridir, bu yüzden uykunuzu yeterince aldığınızdan emin olun.

Uyumakta güçlük çekiyorsanız, yatmadan önce yüzün üst kısmı için yüz egzersizleri yapın – yatakta yatarken. Yüz egzersizlerini yatay pozisyonda gerçekleştirebilirsiniz, bu da boyun ve omuzlardaki gerginliği gidermeye yardımcı olur.

5. Stresi azaltır.

Modern yaşam biçimi, günlük yaşamda stresi kaçınılmaz bir hale getirmektedir. Stres, işleri halletmek için motive edici bir rol oynasa da, stres hormonları daha uzun süre mevcut kalırsa büyük sorunlarla karşılaşırız.

Yüksek kortizol seviyeleri vücutta bir dengesizlik yaratmakta ve hem sağlığımızı, düşüncelerimizi hem de genel refahımızı etkilemektedir.
Bu durumu gidermenin yolu, stresli durumları nasıl yöneteceğinizi ve uygun şekilde rahatlayacağınızı öğrenmektir.
Stresi,  ancak kendinize, bedeninize ve zihninize zaman ayırarak azaltabilirsiniz.
Örneğin yoga, meditasyon ve pilates stresli durumlarla başa çıkmanın harika pratiklerdir, ancak yüz yogası daha da etkilidir. Neden? Çünkü doğrudan kafanızdaki iç bezlerle – Hipotalamus, Hipofiz bezi ve Epifiz bezi ile çalışır.
Yüz egzersizinizi daha da etkili hale getirmek için, yüz kas hareketlerini yavaşlatın, uzun derin nefesler alın ve her harekette gerilimi azaltın.

6. Tamamen doğal

Sadece yüz yogası ile doğal olarak parlayan bir cilde ve sıkı bir görünüme kolayca sahip olabilirsiniz. Bu yüzden, istikrarlı bir yüz yogası rutini uygulayarak herhangi bir botoks ya da yaşlanma karşıtı ameliyat uygulamalarına ve diğer kimyasal müdahaleleri gerçekten kullanmanıza gerek kalmaz.

7. Koyu göz halkalarını giderir.

İnsanların göz altında koyu halkalar oluşturmaya başlamasının birçok farklı nedeni vardır. Kalıtsal olabilirler – ailenizde vardır. Eğer durum buysa, büyük olasılıkla çocukluğunuzdan beri onlara sahiptiniz.
Ayrıca, daha koyu cilt tipleri , pigmentinizden sorumlu olan melanin hücrelerinin konsantrasyonu nedeniyle koyu göz altı halkalarına daha yatkındır.

Ama en büyük faktör yaşam tarzınız. İyi bir uyku uyumadığınızda , yeterince su içmediğinizde veya sürekli stres altındaysanız, gözlerin altında ortaya çıkar.
Vücudunuz uzun bir süre stres altında kaldığında, kortizol seviyeleriniz yükselir, böbreklerinizi ve böbreküstü bezlerinizi zayıflatır.
Koyu göz halkalarını azaltmak istiyorsanız, yeterince iyi bir uyku aldığınızdan, günlük yeterli su tükettiğinizden (yaklaşık 2- 3 litre) ve yüz yogası yapmaya başladığınızdan emin olun. Doğru egzersizlerle haftalar içinde önemli sonuçlar görebilirsiniz.

Yüz Yogasının Şaşırtıcı 7 Faydası ile bu rutini hayatınıza dahil ederek daha taze ve sıkı bir görünüm elde edebilirsiniz.

Cilt bakımıyla ilgili diğer makalelerimize ulaşmak için tıklayınız. 

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

Popüler Makaleler

Avene Cleanance ürünleri
Cilt Bakımı

Avene Cleanance Ürünleri

Avene Cleanance Ürünleri yağlı cildin ihtiyacı olan nemi sağlamak, cilt üzerindeki aşırı yağı arındırmak için kullanılan özel içeriğe sahip cilt bakım ürünlerine sahiptir. Cilt üzerinde

Bu Makalelerde

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Avene Gentle Exfoliating Jel
Cilt Bakımı

Avene Gentle Exfoliating Jel

Avene Gentle Exfoliating Jel Ölü cilt hücrelerini temizleyen ve cildinizi yumuşatan çift etkili peeling yüz peelingi. Yumuşak cildi ortaya çıkarmak için kimyasal ve mekanik eksfoliasyonu

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1
Saç Bakımı

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1

Curly Girl Metodu Nedir? Başlangıç Klavuzu -1 Dalgalı, kıvırcık veya hafif dalgalı saçlarınız var ve size güzel, sağlıklı ve daha belirgin bukleler verecek bir saç

Temiz Güzellik Nedir?
Genel

Temiz Güzellik Nedir?

TEMİZ GÜZELLİK NEDİR? Temiz güzellik (Clean Beauty), doğal güzellik, yeşil güzellik ve normdan sapan diğer tüm güzellik türleri ile yakından ilişkilidir. Ama özünde, temiz güzellik